Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:14

MISTRET Sezon 2011-2012

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde jaguar44 pe 25 Noi 2011, 21:16

Felicitari,un exemplar reusit!
gogu scrie:http://imageshack.us/photo/my-images/717/fotografie0015k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/17 ... 0017m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 0124s.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... e0129.jpg/

Filipeni, Bacau
Mascul 280 kg
Rottweil Brenneke Magnum 12/76 39 g
Baikal mp 153 12/89
Lovitura incasata in ochiul drept
20.11.2011
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde gogu pe 26 Noi 2011, 15:44

mircea face bine, in prezenta lui l-am impuscat.
greutatea a fost stabilita prin cantar la ias din sat
gogu
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Apr 2009, 21:02

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde iulidiv pe 02 Dec 2011, 19:42

Sa atasez si eu cateva poze cu un coltos frumusel... :lol: :lol: :lol:

Imagine

Imagine
iulidiv
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 31 Oct 2009, 09:43

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ionutz2222 pe 05 Dec 2011, 21:00

Un vier frumos cum mie nu mi a fost dat sa vad s a impuscat si la noi la grupa acum cateva saptamani. A fost o goana facuta intr un desis ca perie de unde vierul nu a vrut sa iasa cu toata larma facuta si cainii care l hartuiau. Pana la urma un coleg de grupa a intrat la el croindu-si cu greu drum prin spinarii si a dat fata in fata cu "monstrul":). A avut stapanire de sine si l a impuscat de la mica distanta exact intre ochi moment in care vierul a cazut ca un sac. Afost o zi superba de vanatoare atat ca vreme cat si ca rezultat dar totusi umbrita de moartea unuia dintre caini care a cazut prada coltilor neiertatori ai fiarei. Dupa estimarile noastre vierul a avut peste 200kg iar coltii au fost masurati la 23 cm.
Imi cer scuze pt calitatea slaba a pozelor:


Imagine

Uploaded with ImageShack.us


Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 06 Dec 2011, 11:25

Frumoasa " magaoaia" si mai ales baionetele din dotare. Pacat de caine, un caine bun de mistret se alege din 5-6 " ghioarle" si e o mare pierdere pentru stapan.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 06 Dec 2011, 13:17

Simbata am fost si eu la vinatoare...
Pe cer un soare minunat, dar un vint nebun de indoia copacii. Din cei 26 de invitati, dimineata au aparut doar 12... Planurile s-au schimbat radical...
In prima goana n-a iesit nimic.
Cea de-a 2-a, am inconjurat o padurice de eucalipt, de vrio 50 ha. Am nimerit la o fisie curata de vrio 10 metri latime intre padurea cu eucaliptii inalti si in spate o padurice tinara. Colegul de alaturi era la vrio 150 metri.
Gonasii cu ciinii lucrau de vrio ora, se intorceau deja spre masini, cind aud primul latrat... Au ridicat unul la vrio 200 de metri , aproape de colegul meu, dar se indreapta spre nord, depate de noi. :evil: Am auzit 2 focuri, la celalalt capat de padure... Ma uitam poate vine inapoi spre noi.
Intorc capul spre stinga, vad un mistret de vrio 50 kg "zburind" intre mine si colegul de alaturi, ridic arma,CUM SA TRAG?!?!?! Nu vad colegul... :evil: Mi-i frica sa nu ating baiatul... :evil: In sfirsit am tras printre copacii tineri, dar mistretul numai s-a speriat :twisted:
Dupa focuri a aparut si colegul DOBITOC, care s-a si-a schimbat locul fara sa ma anunte... MUREAM DE CIUDA!!!
Baietzii au m-ai "speriat" inca 3 mistreti.... :P Total 5... au ramas sa se inmulteasca. :D :oops:
Ne-am adunat linga masini, la care organizatorul zice, de fiecare mistret "speriat", cite o sticla de whisky sa platim :twisted: Si ne anuta ca mai facem o goana, ca-i putin 5 sticle pentru 18 barbati sanatosi!!! :lol:
Am ajuns in stand la coltul padurii, m-am pregatit, numai au intrat ciinii, cind vad o masina care se opreste linga un copac cazut la vrio 30 mt de mine, scoate un motoferestrau si incepe a taia copacul... :evil: :x IMI VENEA SA URLU!!!!
Eram gata sa pun arma in husa, cind parca aud ciinii departe....tot mai aproape... de omul cu "drujba"... Cind vad mistretul chiar in fata mea... Punctul rosu pe el... A cazut din primul foc... :twisted:
Un vier deja batrin, desi slab, avea doar vrio 90 kg, cu coltii rupti cu parere de rau.... Felicitarile colegilor, o masa minunata, si 4 sticle de whisky :lol: :twisted:
P.S. Sticla mea a fost iertata...
Cind am ajuns in oras, am dus o catelusa tinara la veterinar cu citeva taieturi urite la burta, dar a scapat, si deja merge bine :D
Imagine

Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ionutz2222 pe 06 Dec 2011, 22:50

Asta este soarta multor caini buni de mistreti, se formeaza greu si se pierd intr o clipa. Nu am avut niciodata un asemenea companion dar imi inchipui durerea stapanului ...
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ghinda pe 15 Dec 2011, 20:58

Azi am ajuns prima data in acest sezon. Ceata cam mare, vanatoarea placuta, ceva mistreti, ratat una vulpe. Ultima goana am spart gheata, 2 mistreti. :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde the_mav pe 16 Dec 2011, 09:28

Ghinda scrie:Azi am ajuns prima data in acest sezon. Ceata cam mare, vanatoarea placuta, ceva mistreti, ratat una vulpe. Ultima goana am spart gheata, 2 mistreti. :D

cu ce arma ai fost?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ghinda pe 16 Dec 2011, 17:46

Letala, cu teava lunga. Se preteaza la permis tip B. :D

Ce drac mai intrebi? Cu Blaseru'!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Vechio pe 19 Dec 2011, 14:21

Ghinda scrie:Letala, cu teava lunga. Se preteaza la permis tip B. :D

Ce drac mai intrebi? Cu Blaseru'!
Mortal :lol: :lol: :lol: .
Mai nou, colectiviştii vânează cu buldozeru :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ghinda pe 29 Dec 2011, 08:59

Mavule, ieri pe cand m-ai sunat, eram in focuri. Tot cu Blaseru, inca un mistret. Si ma duc si azi! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde the_mav pe 29 Dec 2011, 18:12

Ghinda scrie:Mavule, ieri pe cand m-ai sunat, eram in focuri. Tot cu Blaseru, inca un mistret. Si ma duc si azi! :lol:

:evil: sa te... mi s-a parut mie ca "nu prea puteai vorbi" cand te-am sunat. Ti-a tremurat mana ca la ala de acum 2 saptamani? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ghinda pe 29 Dec 2011, 21:17

Azi a fost ceva deosebit. Nu prin exemplarul dobandit, ci prin metoda.

Deci am fost cu un amic, cu cainele lui, o femela de copoi, Molda. Am cautat 2 ore dupa un mistret, dar in final am dat peste unul intr-um des cu amorfa. Din momentul in care cainele a stabilizat porcul, un latrat superb, am inceput apropierea. A durat cca o juma de ora sa facem 100 de metrii, pana in apropiere. Ca la cocosul de munte, calcam pe latratul cainelui. Spre surpiza noastra nu era un vier, asa cum banuiam, ci un godac. Culmea, un godac tupeist, se dadea la caine la greu. Dar si cainele, care fusese taiat de 2 ori de mistreti, statea regulamentar la distanta optima. In cele din urma a reusit sa il determina pe godac sa iasa din boschetii unde statea. Si apus punct micii aventuri. O vanatoare deosebita.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde madalin122582 pe 09 Ian 2012, 22:27

Intr-o zi minunata, alaturi de prieteni dragi, a cazut lovita de un RWS EVO de 11,8 grame plecat din Zastava 30.06
Imagine
Imagine
Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde chriss_hunter29 pe 09 Ian 2012, 23:42

frumoasa scroafa...la fel si lovitura :wink: ...felicitari!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde florins pe 21 Ian 2012, 19:52

Impuscat cu breneke Baschieri & Pellagri lovit in cutia toracica, cazut in foc. Distanta: 20m Un exmplar cu trofeu de 17cm.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
florins
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 20 Mar 2006, 09:38
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Vechio pe 30 Ian 2012, 12:56

Frumos exemplar. Felicitări şi la mai mulţi.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 07 Feb 2012, 17:35

Completez postarea lui Madalin de mai sus cu o poza de la iesirea de a doua zi, cand am explorat o buna parte din fondul respectiv, fiind chemat " la deal" de un alt participant, Dom' Profesor :lol:
Madalin, multumesc inca odata pentru weekend-ul excelent si salutari cordiale familiei tale ( in mod special tatalui tau), impreuna cu care ai fost o gazda perfecta.
De la stanga la dreapta: Madalin 122582, Alin3006 si Orhantes, pe care am avut placerea sa-l cunosc mai bine cu aceasta ocazie:
Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 07 Feb 2012, 17:59

A uramat, in ordine cronologica, o iesire excelenta impreuna cu Vanatorul Iscusit si cativa invitati de-ai sai, extrem de savurosi, din Franta.
Cu ocazia respectiva am vazut un fond de poveste, unde am avut ocazia sa vad 23 de capre/tzapi iesind pe acelasi post la o singura goana si un card de peste 60 de porci, care iti dadeau senzatia ca trece trenul prin padure.
Tot acolo l-am impuscat pe individul de mai jos :
Imagine

Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
[cu o echipare impresionanta:
Imagine

Imagine

O iesire exceptionala, pentru care ii multumesc din nou lui Aurel.
Foarte amuzant a fost un episod generat de unul dintre francezi, in varsta de 67 de ani insa inca verde (om care a traversat de 10 ori Atlanticul si de 2 ori Pacificul intr-o ambarcatiune cu panze!! ): omul a insistat sa intre in posesia unui picior- partea cu copita - a vierului respectiv.
Intrebat ce face cu el, ne-a povestit ca are un prieten- extrem de pasionat de vanatoarea la mistreti- care are o cabana chiar pe fondul de vanatoare, in Franta. Ne-a spus ca la ei porcii sunt mici, un vier de 60 de kg e considerat un urias. Planul lui era sa se duca in noptile cu ploaie si sa faca urme in jurul cabanei cu copita de la gliganul de nmai sus, care lasa urma ca de vitel. Ne-am amuzat copios cu totii, imaginandu-ne moaca frantuzului la vederea urmelor uriase, a doua zi.
Nu stiu care picior l-a luat pana la urma, pentru ca vierul in cauza avea o malformatie la piciorul din spate care ar fi dat batai de cap si lui Winettou la citirea urmei :mrgreen:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde madalin122582 pe 08 Feb 2012, 00:40

Si ca sa continui eu povestea inceputa pe la diverse topicuri, va povestesc cum am puscat cu Alin probabil ultimul mistret (cel putin pt mine) anul asta:
Locatia este in jud. Valcea, oras Ocnele Mari - pentru cei care stiu este orasul care a avut mari surpari de teren datorita exploatarii de sare. In urma lor s-au format adevarate "lacuri" goale
Dupa o zi de mers prin zapada dupa urme de mistreti, aproape de sfarsitul zilei sa vanatoare, paznicul de vanatoare zice:
- Gata domne'..aici sunt...ultima bataie ca ii gasim aici.
Ma conformez, ne pune in standuri. Incepe bataia (relativ scurta) si in afara de cativa fazani, nimic.
Se termina goana si batausii trec de noi. Zic ei ca vad niste urme urcate. Repede paznicu' vrea sa ne reaseze in standuri. Zice ca noi (eu, Alin si newuser) avem carabine si ne aseaza pe marginea unei surpari de teren. Alin in stanga mea, si newuser ceva mai jos unde nu il vedeam. Pana sa ne asezan in standuri, striga batausii ce urcau un drum: "Porcii baaaaaa...PORCIII"
Ma uit pe malul celalalt al lacului si vad 2 mistreti frumusei cum alergau ca nebunii speriati de batausi.
Incarc repede arma (Zastava 30.06 cu RWS EVO) dau luneta pe 6X (Hawke Endurance 30 1,5-6x42) pun pusca la ochi, pun punctu pe botul mistretului si dau drumul la foc. Vad focul cum se duce in spatele mistretului dupa zapada ridicata in aer. Incarc repede, si acum pun corectie cam 2 metri in fata mistretului (corectie estimata de mine din ochi). Dau drumul la foc, porcul isi continul drumul dar parca reduce din viteza. Nu sunt sigur daca a marcat.
Poza e facuta exact din locul de unde am tras iar pozitia porcului e marcata de sageata. Mistretii veneau din stanga, chiar pe marginea rapei
Imagine

In acest timp, ma gandeam de ce nu trage si Alin, mai ales ca mistretii intrau dupa stufisuri si nu ii mai vedeam. Nu-mi termin gandul ca vad un mistret ce intra din nou in raza.Era unul din cei doi dar acum era singur. Era deja mai departe de unde trasesem eu si m-am gandit ca daca nu l-am luat atunci, cu atat mai putin il pot lua acum. Aud din stanga mea un foc si vad mistretu cum paralizeaza de spate. Ma uit la el prin luneta si nu imi vine sa cred ca e la pamant.
Cam aici a dat Alin focul de gratie
Imagine
Partea spectaculoasa vine imediat. Mistretul incearca sa se miste si aluneca pe rapa din imaginea de mai jos. In cadere libera se loveste de mal si capata o rotatie acrobatica. Malul foarte abrupt, aproape de 90 de grade, cu adancime de 60-80 de metri.
Mistretul a ajuns aici:
Imagine

Oricum, cu totii am ramas cu gura cascata dupa lovitura lui Alin. Am masurat eu ulterior cu un telemetru Bushnell si distanta a fost de 227 metri in sira. A tras cu dublu express Krieghoff 9,3 x...74 (??) Toti vanatorii "batrani" ce au participat la vanatoare l-au felicitat pentru focul dat. Mistretul era in goana insa nu mai era perpendicular cu linia de tragere ci oarecum in unghi de 45 de grade. Ma bucur ca am avut placerea si onoarea sa vanez alaturi de Alin si Adi. Am "furat" multe de la ei.

Si pe aceasta cale ii multumim lui newuser pentru voluntarismul sau de a scoate mistretul din groapa :mrgreen:
Ce m-a incantat foarte mult a fost ca, la eviscerarea animalului am gasit cartuselul meu RWS EVO in piciorul din spate. Deci corectia la al doilea foc trebuia sa fie undeva la 3 metri in fata animalului.

Cam asa arata EVO dupa ce a facut franjuri osul piciorului
Imagine
Imagine

Cu mai multe poze, poate ne ajuta Adi
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Lau. pe 08 Feb 2012, 11:26

Frumos, felicitari pentru reusita!
Corectia pusa a fost numai pe orizontala sau ati pus ceva corectie si pentru posibila cadere a glontului?
@Alin3006, ati pus vreo corectie?
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 11:41

Iata ceea ce a fost si pentru mine probabil, data fiind vremea si zapada de afara, inchiderea de sezon. O zi de vanatoare superba, pe zapada mare, si care a inceput cu ger de -18 grade celsius.
Adevarul e ca din poze nu iti dai seama cat de abrupta e supatura cu pricina, insa ca orice invitat care nu cunoaste terenul, la fiecare goana ( asta era ultima) ma gandeam care ar fi sansele sa fie porcii taman acolo. Ei, bine, asta era locul unde ma asteptam cel mai putin sa iasa porcii. Chiar am glumit cu Madalin, inttrebandu-l daca ne-a facut o surpriza frumoasa si ne-a adus de fapt la Ibex sau Capra Neagra.
Cand au iesit porcii eram cu arma pe umar, descarcata. Pana m-am mosmondit s-o incarc, Madalin s-a pus pe ei :lol:
Ce n-a precizat el, in mod elegant, a fost ca de fapt el mi-a " franat porcul" si i-a schimbat unghiul, asa ca pentru mine a fost mai usor. In plus, focul decisiv a fost al doilea, primul doar m-a ajutat sa stabilesc corectia.
Oricum, caderea porcului a fost spectaculoasa, daca filma cineva iesea un filmulet trasnet.
Ce m-a bucurat cel mai mult a fost ca glontul lui Madalin a ramas in porc, pentru ca el nu credea ca l-a lovit iar porcul fiind in fuga mare nu a semnalizat focul clar, asa ca daca nu gasea glontul ar fi trait cu impresia ca a ratat. Nu era bine pentru moral si incredere, cand de fapt date fiind distanta si conditiile a tras bine. :lol:
Al doilea mare motiv de bucurie a fost ca am mai marcat un punct pentru "aia de la Bucuresti" - priviti peste tot de localnici ca niste cioflingari cu arme scumpe, care habar n-au sa traga cu ele. In plus, nu l-am facut de ras pe Madalin fara de oamenii din zona :wink:
Desi aici unde am fost, tot respectul si jos palaria pentru toti cei cu care am fost la vanatoare.
PS. Un alt element de inedit la vanatoarea cu pricina a fost o senzationala tuica din flori de salcam, despre care nu as fi putut ghici nici din 1000 de incercari din ce e facuta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 11:55

Lau. scrie:Frumos, felicitari pentru reusita!
Corectia pusa a fost numai pe orizontala sau ati pus ceva corectie si pentru posibila cadere a glontului?
@Alin3006, ati pus vreo corectie?


Multumim.
Pe verticala am pus corectie, desigur, mai ales ca glontul ( Norma Orix de 18,5 gr, Cal 9,3x74R ) e destul de lenes. Eu am reglat arma sa "faca zero" la 150m, adica la 100m glontul se duce cam 4cm deasupra punctului ochit. La peste 200, caderea e cca 12 cm, deci ochesti cam cu atat mai sus.
Pe orizontala, la Madalin a fost la un unghi de 90 grade intre directia proiectilului si cea a porcului, cel mai pacatos posibil considerand distanta si viteza porcului.
La minem unghiul a fost de cca 45 grade iar viteza porcului redusa de EVO-ul lui Madalin, pe care il avea in pulpa... :mrgreen:
Evident, la fata locului s-au facut tot felul de estimari ale distantei. Eu am gresit cu 3 metri. 8)
De admirat ca Madalin s-a dus din nou a doua sau a treia zi pentru a masura distanta si a stabili clar ce si cum. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Vechio pe 08 Feb 2012, 18:49

Felicitări băieţi. Frumoasă treabă, pe o vreme minunată. Meseria tot meserie rămâne, nu?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 19:03

Multumim "batrane" . De la tine, chiar ca e compliment! :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2012, 19:06

Ce gloante,ce corectii,ce telemetru??? :lol: :lol: :lol: Daca nu era tuica de flori de salcam nu faceati nimic(chiar daca ati baut-o dupa).Se vede clar din poze:porcul s-a panicat,l-a lovit delirul si s-a sinucis aruncandu-se cu capul inainte in hau. :lol: :lol: :lol: :lol:
PS
Frumoasa zona de puscat coltosi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde violiv pe 09 Feb 2012, 09:03

Exact, si in cadere a trecut peste proiectilele ajunse printre stanci si i-au ramas infipte in piele. Normal ca trebe sa fie si-un pic de bafta la mijloc la tragatori ca si-un pic de ranchiuna la comentatori :?

~ 200 m nu-s chiar multi...daca tinta sta. Pentru un porc in fuga, chiar incetinit de relief sunt multisori. Dupa cum firul epic dovedeste, focurile au mers cam unde au vrut ele si numai prezenta a inca unui tragator la dublaj + sinuciderea mistretului + alpinistii de ocazie au garantat recuperarea piesei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde madalin122582 pe 09 Feb 2012, 09:33

N-avea nici o sansa dupa 9,3x74R. Glontul a lovit sira si a iesit cumva prin pulpa. Nu are rost sa va spun ca nici de sarmale nu am putut alege dintr-o pulpa.
Si revin la ideea sustinuta prin alte topicuri ca 30.06 e cam putin pentru un mistret de 100 de kg. E al doilea anu' asta care se duce fara probleme dupa ce a incasat un 30.06. Primul, a fost lovit in sira si tot a mai mers 70-100 de metri pana sa mai ia inca un foc. Am vazut diferenta de putere de stopare. Si cred ca oriunde ar incasa, o lovitura de 9,3 in pune la pamant, cel putin pe moment

P.S.: dupa ce a cazut in prapastie tot dadea din cap si incerca sa se ridice. Eram cu totii cu lunetele pe el. Dar si-a dat ultima suflare repede
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde OVI762 pe 09 Feb 2012, 10:01

[quote="violiv"]Exact, si in cadere a trecut peste proiectilele ajunse printre stanci si i-au ramas infipte in piele. Normal ca trebe sa fie si-un pic de bafta la mijloc la tragatori ca si-un pic de ranchiuna la comentatori :?





:lol: :lol: :lol: Pai cum sa nu iti fie ciuda cand vezi frumusetea de teren si tu ai tras numai la campie,prea rar cate un deal mai de Doamne-ajuta?De mistret ce sa mai zic,a disparut de pe fond cam pe la ultima glaciatiune.Oricum,pentru la anul imi fac provizii de brenneke ca s-ar parea ca incepe distractia si la noi :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate