Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:39

MISTRET SEZONUL 2013-2014

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde the_mav pe 13 Dec 2013, 10:24

violiv scrie:Nu stiu de ce dar de aici inteleg ca pui pe un plan inferior calitatea carnii de vanat fata de a animalelor domestice.
Asta este pur si simplu o pervertire a gustului, din pacate din ce in ce mai des intalnita, pe masura ce lumea se invata sa manance cauciuc de la alimentara. Si cu amici si mai ales cu copiii mei am problema asta - cum are mancarea un pic de gust nu mai e buna. Ori carnea de vanat tocmai prin asta e grozava, ca are gust fara sa-i adaugi nimic, poti s-o mananci numa fiarta si cu un pic de sare ca-i tot buna ... da' noi tinem mortis s-o transformam in carne de alimentara.
Eu am recunoscut cinstit: sunt vanator "de carne", vanez aproape numai ce mananc si mananc aproape tot ce vanez (exceptand combaterea); un sezon bun inseamna sa trec cat mai rar pe la alimentara iar cel mai bun de pana acum a "contorizat" un pic peste 140 kg de carne de vanat mancata ... 4-5 zile pe saptamana am mancat numa vanat si m-am simtit tare bine, asa de bine ca am pus iute 10 kg pe mine de care mi-a fost tare greu sa scap.

Chapeau, monsieur.
Pot exista diferente atat de mari intre carnea cumparata de la coltul strazii, sau chiar cea "bio/eco/green/etc", "crescuta in ferma proprie", si cea de vanat, incat multe persoane pur si simplu disociaza gustul real de vanat.
de gustibus la cantitati si specii, dar +1 la carne de vanat simpla.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde adisan77ro pe 13 Dec 2013, 10:34

Alin3006 scrie: Cea mai buna ciorba de vacuta pe care o puteti manca -de exemplu- e din carne de mistret. :lol:

Super tare spus :lol:
La fel am patit si eu pe la inceputuri cand sotia mea nu accepta in nici un chip sa "incerce" carnea de vanat. Incet si cu rabdare cand a vazut ca baietelul nostru (care nu accepta nici el decat pieptul acela de pui cu hormoni din galantare) a inceput sa laude carnea de fazan, mistret, caprior... a prins si ea curaj iar acum intreaba: "cand mai faci mancarica din-aia ?" Baiatul nostru nu a mancat carne rosie, decat dupa ce a incercat mistret. Iar acum dupa cate o fripturica, un gulas, o rata cu varza sau ceva caprioara cu jeleu de fructe de padure sa vezi cum se ling toti pe buze (si familie si prieteni) :lol:
Ptr mine e o placere sa merg la vanatoare ( nu neaparat ptr carne) si recunosc ca am participat la vanatori unde "am avut parte de actiune" chiar daca nu am tras eu la nimic; dar toata agitatia (goana, cainii, atmosfera prezenta, focul, tocana de dupa si camarazii...) m-a facut sa traiesc momente aparte care m-au facut sa uit cu totul de tumultul cotidian si de stress-ul de peste saptamana.

PS: cu toate acestea nu ma dau indarat de la a prepara personal niste carnat de mistret, ca tare-mi place cand se ling pe buze cei ce vad vanatoarea doar dintr-un anume punct de vedere destul de limitat :lol:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde lorki pe 13 Dec 2013, 14:44

E obisnuinta.Gustul trebuie educat si apoi devine placere.

Anul tecut o singura data am facut acasa tocana de mistret (femela 70 kg) cea mai frageda si fara gust carne de porc salbatic,nu pute.

Legumele lasate pana s-au transformat integral in sos,zahar,scortisoara,tot dichisul,condimente atat cat sa te faca sa mananci pana nu mai poti.Munca cateva ore si intr-adevar au lins farfuria dar atat,restul oalei am fost nevoit sa o termin eu pana am simtit ca- mi iese mistreata pe gat.Nici n-am mai facut nimic de atunci.

La cheful vanatorilor am gatit friptura,tocana si am observat ca daca sant gatite asemeni carnii de animal domestic se mananca mult mai bine.Aici ma refer la renuntarea la bait si vinul ce se adauga in friptura si tocana de la care capata un miros de borhot.

Pentru fragezire adaug ca inlocuitor bicarbonat si zahar ( nu mult) si indiferent ce varsta a avut decedatul se poate consuma decent fara riscul deteriorarii danturii.

Pasaret si canguri la rude care ma cred mare vanator la cat dau in stanga si- n dreapta.

Cred ca in viitorul nu prea indepartat o sa scapam si de aceasta problema a carnii de vanat ca tare mult s-a rarit.Pe vremea lui raposatu aveam in zona 6 pusti lise iar acum vreo 400 daca nu mai bine.

Ps.Am un coleg ce a facut carnati din iepuri,trai-i-ar neamu ! :lol:
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde violiv pe 13 Dec 2013, 21:13

Nu ies buni numa din iepuri - carnea e prea carne si cumva apoasa. Trebe pus si ceva capra si macar 1/3 mistret .... sau oaie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Alin3006 pe 13 Dec 2013, 21:31

Si eu am facut prostia la inceput sa ma chinui cu baituri si vin si condimente nu stiu de care. Exact gust de borhot si toate erau la fel. Apoi am inceput sa gatesc simplu, cu condimente de baza- adica sare si pieper, maxim un catel -doi de usturoi. Alta viata...
Daca e vier si pute, nu iese nici cu tamaie. Daca nu pute, ajunge sare si piper. Si ceapa- fierbeti carnea cu 2-3 cepe mari, dispare orice iz neplacut.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Dragan pe 13 Dec 2013, 22:24

[imgImagine][/img]
Produs Spaniol....fabricant Roman.Mistret 100%
"biriuck" sa aduca faina pentru mamaliga si Radu palinca...restul pun eu
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 14 Dec 2013, 06:41

Dragan scrie:Produs Spaniol....fabricant Roman.Mistret 100%
"biriuck" sa aduca faina pentru mamaliga si Radu palinca...restul pun eu


Daca nu va e cu suparare, as vrea sa facem invers. Pe la mine nu se face malai si trebuie oricum sa reduc din tuica si palinca ca nu ne mai lasa Guvernul sa depasim nu stiu ce limita :lol:

Alin3006 scrie:Daca e vier si pute, nu iese nici cu tamaie.

Vanatorii batrani pe care ii cunosc insista sa se scoata coa%^$& vierului imediat dupa impuscare pentru a evita asta. Lucrul asta e cam greu de facut in timpul goanei ca ar insemna sa parasesti postul si, in plus, eu am observat ca tine mai degraba de sezonul de imperechere si de cat de alergat a fost vierul.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde violiv pe 16 Dec 2013, 09:11

Legatura intre testicul si miros exista dar e mult mai stransa. In perioada de imperechere exista ceea ce se numeste impregnare androgenica, adica o secretie crescuta hormonala care da mirosul specific al masculilor de mistret, vier domestic, cerb, lopatar, etc. Daca il castrezi trebe sa treaca minim o luna ca sa scada impregnarea. Asadar, scosul testiculelor rapid e doar o legenda vanatoreasca, exact ca multe altele, fara niciun suport si fara nicio finalitate decat aceea ca unii mai iuti de mana te lasa fara testiculele porcului impuscat si mai sustin ca ti-au facut un bine. :x
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Ghinda pe 16 Dec 2013, 17:42

:lol: :lol: :lol:

Singura relativ eficienta este scosul glandei alea de pe langa iesire, ca daca ai vreun tolomac la jupuit si taie, chiar se impute carnea atinsa!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 16 Dec 2013, 17:58

Dupa ce indepartez tegumentele ce tin la interior partea carnoasa le pun intr-un castron cu un amestec de otet si apa (il schimb de 4-5 ori). Ultimul tratament este cu un pahar de vin apoi direct in tigaie. Rezultatul ...pentru cunascatori :wink:
Dar anul asta nu cred ca le simt gustul...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Sly_Fox pe 16 Dec 2013, 20:14

Chiar ca pentru cunoscatori. Eu unul daca mananc asa ceva, vars o saptamana si nu mai bag in gura decat covrigi si apa carbogazoasa. O singura data am incercat,tot asa pregatite ca la carte, si dupa prima bucatica am crezut ca nu imi mai revin.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde adisan77ro pe 16 Dec 2013, 21:53

Dragan scrie:[imgImagine][/img]
Produs Spaniol....fabricant Roman.Mistret 100%
"biriuck" sa aduca faina pentru mamaliga si Radu palinca...restul pun eu

MISTRET 100% :?: si nu va deveni prea uscat la gust si tare?
Da-ne si noua reteta ca eu cel putin pana acum am adaugat si ceva carne de porc pe langa.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Alin3006 pe 16 Dec 2013, 22:51

Sly_Fox scrie:Chiar ca pentru cunoscatori. Eu unul daca mananc asa ceva, vars o saptamana si nu mai bag in gura decat covrigi si apa carbogazoasa. O singura data am incercat,tot asa pregatite ca la carte, si dupa prima bucatica am crezut ca nu imi mai revin.


Nu erau facute cum trebuie. :cry:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Dragan pe 16 Dec 2013, 23:39

"MISTRET 100% :?: si nu va deveni prea uscat la gust si tare?
Da-ne si noua reteta ca eu cel putin pana acum am adaugat si ceva carne de porc pe langa."

Reteta este binecunoscuta :piper ,usturoi,sare ,boia de ardei, un pahar de coniac in amestec si doua pe gat.Nu am amestecat cu carne de porc pentru ca au avut suficienta slanina iar de uscat si intarit nu cred ca vor avea timp.
Pofta mare!
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 17 Dec 2013, 00:04

Simbata am fost invitat la o goana de mistreti... Cum eram unicul care luasem carabina, (au uitat sa ma anuntze sa aduc lisa, terenul e plin de pietre mari si de multe ori ricosheaza gloantzele) au inventat un "stand" pt mine, pe un virf de stinca la 85 mt deasupra riului si aveam permisiune sa trag numai inafara goanei... O priveliste minunata, si un cimp de tir de vio 500 mt latzime si 350 mt profunditate. :twisted:
15 minute dupa ce au intrat ciinii in actziune, aud 2 focuri undeva in dreapta mea... dupa asta vad cum se misca ceva crengi la vrio 200 mt de mine....apoi tot mai departe... Era UN DOMN MISTRETZ cu 3 ciini la vrio 10 mt in spate!!!! Fugea de rupea pamintul!!! Am tras 3 focuri, cel mai aproape a fost la 253 mt.... :twisted: Dus a fost...
Peste putzin timp se intorceau ciinii, cind unul se opreste la vrio 10 mt de malul riuletzului, ridica capul si incepe a latra, se ridica un mistret de la botul ciinelui, si o ia la fuga chiar pe malul riuletzului... rea alegere, la 1-ul foc a ramas lat jos....distantza 157 mt... :twisted:
Soarele nu ierta, era o caldura insuportabila pe virful stincei... eram rosu ca racul si nu aveam unde ma ascunde de rezele lui... Aud ceva focuri undeva departe de mine...eu ma bronzam... 8)
Dupa vrio 2 ore aud gonasii pe celalalt mal, in spatele standurilor, gonau practic numai pt mine, ceilaltzi vinatori chiar daca vedeau mistretzii, erau prea departe pt lisele lor... La un moment dat ciinii dau de o scroafa cu 2 purcei de vrio 30 kg, dintre care am reusit sa dobor scroafa de vrio 60 kg si unul mai tinar.
Cel mai mare chin a fost sa trecem riuletzul si sa ridicam mistretzii spre masini, la vrio 500 mt...
Dupa, multe felicitari din partea organizatorilor, si o invitatzie pt anul viitor(iarashi cu carabina) :twisted: :twisted: :twisted:
Total 7 mistretzi intre 60-25 kg.... numai buni pt gratar sau fripturica. :D
Imagine
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 17 Dec 2013, 00:23

Duminica am fost pe terenurile asociatzei la sitari... Am luat-o si pe Molda, e abia a doua iesire in teren, dar se poarta minunat.
Au reusit sa ridice un sitar dar eram intr-o pozitzie ft rea pt a trage, asa ca am preferat sa-l las pt alta zi... Am mai mers vrio 100 mt pe malul piraului, cind incep sa vad urme proaspete de mistretz. Inca citeva pasuri si vad un culcus, apoi altul , pun palma - inca iera fierbinte pamintul, ciinii incep a fi nervosi...mai fac 2 pasi si se incepe lupta...
Erau cel putzin 3, nu am reusit sa-i vad desi au trecut la vrio 2 mt de mine, nu am riscat sa trag, desi aveam autorizatzie, era prea mare posibilitatea de a rani vri-un ciine :evil:
A 3-a duminica consecutiv Fritz ridica mistretzi.... si se vede imediat de ce urma a dat, lucreaza complet diferit la potirnichi, sitar sau mistretz...
Cele 2 culcusuri...
Imagine

Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 22 Dec 2013, 23:38

Simbata am fost invitat la o goana mixta, mistreti si cerbi....
Ajuns dimineatza la asociatzie, vad harta terenulul cuprins de goana, si la tragere la sortz imi iese standul 12, o zona minunata, ciinii intrau din parte sud, undeva pe la standul 34 si gonau spre mine...SUPER!!!
Ajuns in stand, trec vrio 15 minute si vad masinile cu gonasii cum se apropie de standul 10,si au gonat exact invers de cum era pe harta.... :evil: :evil: :evil:
Practic imediat au ridicat primii mistreti, apoi si un cerb....Am numarat 125 de focuri si eu 0!!!!
Deja se ridicau primii vinatori de la standuri cind aud galagie undeva in fatza intre standul meu si 11, venea unul de vrio 40 kg, vecinul a tras 3 focuri, a ratat, si dupa am tras eu un foc....A ramas nemiscat... :twisted:
Rezultatul final 11 mistretzi si un cerb cu un trofeu ft slabut....
PS. Dupa ce am tras eu, ciinii au ridicat UN DOMN MISTRET, a ucis un ciine si a mai ranit grav 2, si dus a fost... baietzii deja erau in masini.... :evil:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde scirocco pe 23 Dec 2013, 13:38

Sambata am fost si eu invitat la o partida de vanatoare de mistreti in localitatea Magura,Giurgiu,de catre prietenul meu, Lebada.Toata padurea Magura era invelita intr-o "plapumioara" de chiciura,un peisaj absolut superb,imi pare rau ca nu am avut un aparat foto sa imortalizez privelistea "bucolica",cum spunea un bun prieten. Dupa, de acum binecunoscutul instructaj,ne-am instalat in liniste in standuri si am asteptat prestatia gonacilor.Se pare ca in timpul goanei a fost vazut un card de 12-14 mistreti,care s-a intors in goana si dupa spusele unui gonac:"sefule,era unu',care iti venea matale pana la statie"(iar statia era atarnata de gat). :lol:
Au iesit o gramada de capre,vulpi si sacali(parte din ei taxati conform protocolului incheiat intre vanatori si aceste specii),am vazut o ciuta maricica si in final,la ultima goana a iesit si un vier,evaluat post-mortem la cca.150 kg,avand si ceva colti.
A urmat un galop sanatos(dat de frica mortii) prin fata liniei de vanatori(au tras vreo trei vanatori,fara sa-l nimereasca),pana a ajuns in dreptul prietenului Lebada,aflat in dreapta mea(ar fi putut sa-l lase,totusi sa ajunga la mine :lol: ),care i-a curmat suferinta.
De ce spun asta? Pentru ca la eviscerare si prelevarea de probe pentru examenul trichino,s-a descoperit ca vierul cu pricina,fusese lovit de un brenneke undeva spre piept, probabil cu cateva saptamani inainte,si avea o infectie foarte urata in zona respectiva,care putea ingrozitor a cangrena,de am eliberat zona urgent.
Interesant, ca proiectilul era intr-o stare foarte buna,nedeformat deloc,s-a oprit intre coaste si blana.Din pacate,cred bietul vier a suferit ceva pana a fost mantuit.
Dupa terminarea vanatorii,in buna traditie,s-a intins masa mare,cu friptane,carnati si mititei,cu "mucus"(humus) si terina de iepurete, cu voie buna si rasete din belsug.A fost o zi foarte frumoasa, alaturi de prieteni dragi.Sper sa mai fie! :lol:

Imagine
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 19 Ian 2014, 18:54

Azi a fost o zi mare si pentru mine, am facut debutul la grupa la care sunt repartizat.
Emotii de inceput, nu cunosteam oamenii, speram sa tina cont de siguranta etc
Zi calduroasa, au curs apele pe mine pana am ajuns in stand si acolo am inceput sa fac exercitii (semnalizat vecinii, epolari scurte pe diverse directii pe unde ar putea sa vina porcii, tras aer adanc in piept, concentrare, cautat un refugiu in caz de atac (n-aveam :lol: ))
Goana incepe si ies inaintasii de rigoare (vulpe si capre). Tocmai cand regretam ca nu am luat camera sa le fac instantanee incep sa faca scandal cainii. Iese primul coltos (parea imens cu parul zburlit) si execut 2 focuri, pica si se ridica spre vecinu. Mai ia inca unu si se intoarce sa-i mai trag unul, rasturnadu-se in maracini unde l-am auzit scotand diverse zgomote pana la finalul goanei.
Incarc rapid si iese si un vier cu viteza de accelerat. Il prind intr-o fereastra de maracini si il fac sa se dea peste cap ca un iepure din primul foc. Surpriza ca da sa se ridice, ii rupsesem spinarea si se misca doar cu picioarele din fata. Trimit calm mai multe focuri printre maracini, incercand sa-i dau in cap si sa nu se chinuie, dar nu marca niciunul. Am vazut dupa ca bagasem din greseala pe teava Sauvestre si se spargeau in maracini :!:

In fine, a fost o zi frumoasa, cu un debut nesperat de bun, am bifat primii mistreti din cariera si nu m-am facut de ras cu batrana mea "Angie"(care oricum a atras mai multe exclamatii ca persoana mea) :D
Pacat ca n-am fost inspirat sa fac pozele sus ci abia dupa ce i-am tarat 1 km prin noroi si aratau ca ...porcii
Imagine
Si m-am si deconspirat cu ocazia asta :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde acsph pe 19 Ian 2014, 19:09

Felicitari !! Foarte frumos ! Sa te bucuri de acesta minunata poveste...eterna poveste care uneste de-a pururi pe vanat si pe vanator...Sfarsitul lui se contopeste cu clipa ta de glorie!!Sa te bucuri de multe asemenea intamplari aproape magice!
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 19 Ian 2014, 19:16

Le-am zis si colegilor, amestecul de emotie, bucurie, adrenalina si tristete simtite simultan acum depaseste orice alt eveniment fericit trait de mine (si succesele in scoli sau cele profesionale, chiar si primele femei :lol: )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Ursus2006 pe 19 Ian 2014, 19:49

Waidmannsheill !

Sa le faci cinste colegilor de grupa. Te puteau pune intr-un stand " de uliu " ! :lol:
Daca iti mai ies mistreti pana la sfarsitul sezonului, se spune ca esti norocos, "te cauta vanatul" , cum s-ar zice. :wink:

P.S. Renunta la Sauvestre. Nu numai din cauza pretului lor de neam-prost. Cauta de la B&P, cartuse negre, sunt in cutie de 10 buc. Scrie pe ele Black Shock,Coated Slug, de 32 grame. Si plumbul e vopsit cu negru.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 19 Ian 2014, 19:55

Problema cu munitia vine de la faptul ca am calibru 16. Si nu, nu il schimb, desi gasesc greu unice bune si cartuse cu alice de 5mm :lol:
De rottweill sunt cel mai multumit pana acum. Monolitul mi s-a parut cam slab incarcat dar trebuie sa il mai testez (recul slab si detunatura cam fasaita).
Trebuie sa gasesc un proiectil bun care sa nu-mi strice teava mai socata si care sa n-o ia razna in catina...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde acsph pe 19 Ian 2014, 20:37

Duminica trecuta , goana la mistret.Vanatori putini,dar buni :D ,gonaci,caini.Dupa primele 3 batai nici un rezultat..(daca nu punem la socotela un iepure luat la goana de Blaseru ala bun..) Ne regrupam la Gogon (sub catina)."Batem pa seciuri" decreteaza scurt nea Nelu (paznicul).Bataia pleca de sub stana,se aseaza standurile.Eu inchid sub pruni..Bataie scurta 1/2h.Nimic...Mergem la masini,Nea Nelu strange stadurile..Ne relaxam,scot jumate'a si i-o intind lui Nae (mai devreme l-am incercat cu un cola da' a zis ca rugineste :lol: )
Am spart o ceapa pe bara masinii,langa o sunca fiarta in zeama de varza,cu branza de burduf langa,si i-am poftit pe primii bataiasi care ajunsesera.Idee apreciata cu fel de fel de gratulatii,ca era aproape 4 si nineni nu pusese nimic in gura.Apare si Mosu' un pic aprins la fata..Cand se apropia i-i suna telefonul..."Da ..da nea NELU ...asa,ihi,la mina..." inchide.
Vine direct la mine si zice:"A zis Nelu sa mergem amandoi cu Samuraiu' sa coboram la sonda,eu sa inchid la mina si mata' sa ramai in rugi...a vazut urma proaspata...a zis ca e ala mare"
I-am lasat pe ceilalti pe loc,si am tulit-o cu Mosu'.Dupa ce am iesit din drumul de carute m-am lasat in grija copilotului.."Mergi pa creasta...da-i in valcea,aici calc'o..dai,dai...uite aici am ramas cu masina lu' Titi de la stana anu' trecut.."
Ajung intr-un loc unde las masina.I-au arma (o bagasem deja in husa :? ) bag la repezeala 4 Sauvestre in buzunar.O rupem la fuga..Puls cel putin 140..Are Mosu" o fuga "la 76 batuti pe muche",de pici pe jos :lol: cumva cu genunchi sus si corpul pe spate..Nu mai zic cum flutura flinta (banuiesc eu plina de poste :D )
El o taie spre gura minei (n'o sa-i uit fuga never :lol: ) si eu iau panta stanga sa ajung in rugi..Daca trece de mine,trece in fondul vecin.
Ajung gafaind pa creasta.Incerc sa vad peste rugi ( o valcea ca boala,cu catina si rugi de mure ) daca a ajuns nea Nelu sub sonda.Pe creasta batea vantul ca politia in '86.Ma caiesc (nu ca rata) ca a tulit'o doar in polar.Aud latrat de caine.Rar,sacadat.Incarc,pun siguranta si o iau la fuga spre locul de unde aud latratul...
Simteam pulsul in tample si in gand ramasesem cu "..a zis ca e ala mare"
Ma apropii prin catina si i-l recunosc pe Ursu.I-mi fac loc cu greu,inaintez prin catina pana ajug in rugi..nici o sansa sa inaintez.Incerc culcat (o fi polaru' bun dar la catina si rugi n-ai sanse) ... Dau gura "Hoo Hoo !Porcu' baaa!")abia acum m-am gandit ca habar nu aveam unde sunt ceilalti vanatori (aveam si 2 Blasere cu noi..unu' bun , unu' petarda)
Ursu' (asta e cainele) :) iese de sub porc si vine langa mine.L-am intors!!!Am alergat repede pe creasta 15-20m si l-am vazut cum urca pe versantul celalalt,pe gol...Nea Nelu alerga pe coasta spre mistret.Se opreste.Trage (i-l ia pe sira,(o palma pana la coada,cum am vazut cand l-am parlit,tragea de sus in jos ). Mistretul i-si pierde pentru cateva secunde picioarele din spate.Apoi se intoarce spre vanator (dar s-a intors asa cum face un taur,din 4 miscari)si s-a repezit..alerga totusi putin dezorientat.Al 2 lea foc l-a primit in tampla.
Asta a fost.Un solitar frumos de aprox 150 kg,cu un trofeu frumos (cel putin 18-20 dupa aprecieri)...Pana l-am scos la masina deja ziua se harjonea cu noaptea."Nea Nelu asta a-l catelea e asta?"..Cu sapca pe spate,(o sapca de jandarmi din anii "95) cu chipul radiind de o bucurie cumpatata dar si cu putin regret,mi-a raspuns : "Nu-i mai stiu la numar...da' nu a fost ala mare"
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde acsph pe 19 Ian 2014, 20:51

Poze n'am facut din cauza de experiente traumatizante recent traite.In stand.
1:Agat Luigi Franchi pe o creanga,asez Faustmanul langa si incercam sa prin cel mai bun cadru.Simt o privire in dreapta.Intorc capul usor ,cum intorc pendulul...O carbunareasa ma privea fix in ochi de la 10 m...Intepensc.Pana la arma aveam 3-4 m..Incerc un sprint.Pana am ajuns la arma, carbunareasa era deja in alt judet :lol:
2:Dupa o perioada de amarnica,cainta,recidivez ca gustul prost in mall..
Alt stand,aceeasi faza..Exact la fel dar cu un vulpoi de mare frumusete (nu era asa de aproape dar puteam sa-l pun pe teava)
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde biriuck pe 19 Ian 2014, 21:25

@acsph din motive de indisciplina (parasit postul) alti colegi nu au mai tras azi si l-au pierdut "pe ala mare" :lol: Nu m-a deranjat ca a fost tabloul doar cu aia de la mine dar daca as fi fost in goana, transpirat si oparit, si nu se impusca nimic, ma enervam.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Alin3006 pe 19 Ian 2014, 21:35

Frumoasa povestea, multumim!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde madalin122582 pe 21 Ian 2014, 15:53

Merge Tikka :mrgreen:

Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde Alin3006 pe 21 Ian 2014, 16:31

Bietul arici :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET SEZONUL 2013-2014

Mesajde madalin122582 pe 21 Ian 2014, 17:00

Domnu' Alin, asta e bun? :mrgreen:

Imagine
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate