Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 21:12

Mistretul 2016-2017

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde tehărău pe 19 Sep 2016, 05:15

A fost o vreme când poșetele astea, nu aveau loc pe hârtie. Nu prea se întindea pușca la ele. Dar or erau victime câinilor, ori nu se aprecia bine mărimea (invers proporțională cu vegetația) și, în hazul colegilor, venea câte unul cu el târâș de ață. Când s-au inventat telefoanele mobile, se suna emitentul autorizației:

-Bre, au prins câinii un arici, ce facem cu el?
-Iar ma?
-Dacă avem câini buni...
-Hai că trec și eu pe la voi...

Era și armonie la grupă, nici codrul nu saracea...

Dar minunea nu ține mult, au apărut mijloacele de comunicare, curcani de bine au început să bage zâzanie intre vânători, vânătorii au început să ceară corectitudine. Că așa o gandiseră verii lor mai din umbră. De la școala aia din pădurea în care se fura nevasta. Să mai zică cineva că izvoarele folclorice erau aiurea.

Unde s-a ajuns și dacă am eu năluci, judecați singuri. Numărați garcearii de prin conduceri și apreciați comparativ atmosfera de pe la vânătoare. Controalele și tipul lor, ponturile și torturile.
Nu înțelegeți greșit, nici de colegii în uniformă nu-i mai bine, Dar nu hotărăsc ei...
Asta ca să trăim clipa.

Ce va urma? Priviți la TV. Canalul dedicat. Sau citiți anunțurile.
" Trei zile vânătoare la..., totul inclus în preț, carnea ți-o trimit acasă, trofeul la fel, preparat gata, grupul e format din cine dă banii. "
Probabil internațional. Că vă place sau nu, că o fi mai bine sau nu, vom vedea și noi ceea ce vecinii știu deja. Drumul e bătătorit. Ce vad eu în plus? Probabil, armele vor fi acolo, în rastel. Ca la poligon. Le faci rezervare, contra cost, ca și la vânat. Nu vor fi scumpe, că la câți le vom fi lăsat, prețul SH va fi aproape degeaba.
Cei ce aveți chef de sfadă, eu nu polemizez. Ceea ce se petrece acum, deja am scris de ceva timp...

Hai să ne întoarcem la mistreț. Anul ăsta jir și ghindă cum n-am mai văzut. Cum se termină cu culturile și cu fructele, nu-i mai vedem. Și încă o observație, în urma hoinarelilor . Urși mai mulți, mai mari, mai aproape de sat. Am văzut chiar o inversare de locuri de stat peste zi (inziat?! :-)) am găsit urs unde erau porcii și invers. Atenție la goană și gonași!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde mariusk pe 20 Sep 2016, 15:49

tehărău scrie:A fost o vreme când poșetele astea, nu aveau loc pe hârtie. Nu prea se întindea pușca la ele. Dar or erau victime câinilor, ori nu se aprecia bine mărimea (invers proporțională cu vegetația) și, în hazul colegilor, venea câte unul cu el târâș de ață. Când s-au inventat telefoanele mobile, se suna emitentul autorizației:

-Bre, au prins câinii un arici, ce facem cu el?
-Iar ma?
-Dacă avem câini buni...
-Hai că trec și eu pe la voi...

Era și armonie la grupă, nici codrul nu saracea...

Dar minunea nu ține mult, au apărut mijloacele de comunicare, curcani de bine au început să bage zâzanie intre vânători, vânătorii au început să ceară corectitudine. Că așa o gandiseră verii lor mai din umbră. De la școala aia din pădurea în care se fura nevasta. Să mai zică cineva că izvoarele folclorice erau aiurea.

Unde s-a ajuns și dacă am eu năluci, judecați singuri. Numărați garcearii de prin conduceri și apreciați comparativ atmosfera de pe la vânătoare. Controalele și tipul lor, ponturile și torturile.
Nu înțelegeți greșit, nici de colegii în uniformă nu-i mai bine, Dar nu hotărăsc ei...
Asta ca să trăim clipa.

Ce va urma? Priviți la TV. Canalul dedicat. Sau citiți anunțurile.
" Trei zile vânătoare la..., totul inclus în preț, carnea ți-o trimit acasă, trofeul la fel, preparat gata, grupul e format din cine dă banii. "
Probabil internațional. Că vă place sau nu, că o fi mai bine sau nu, vom vedea și noi ceea ce vecinii știu deja. Drumul e bătătorit. Ce vad eu în plus? Probabil, armele vor fi acolo, în rastel. Ca la poligon. Le faci rezervare, contra cost, ca și la vânat. Nu vor fi scumpe, că la câți le vom fi lăsat, prețul SH va fi aproape degeaba.
Cei ce aveți chef de sfadă, eu nu polemizez. Ceea ce se petrece acum, deja am scris de ceva timp...

Hai să ne întoarcem la mistreț. Anul ăsta jir și ghindă cum n-am mai văzut. Cum se termină cu culturile și cu fructele, nu-i mai vedem. Și încă o observație, în urma hoinarelilor . Urși mai mulți, mai mari, mai aproape de sat. Am văzut chiar o inversare de locuri de stat peste zi (inziat?! :-)) am găsit urs unde erau porcii și invers. Atenție la goană și gonași!

Foarte trist si adevarat.Vanatoarea incotro?....Tot respectul !!
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde tehărău pe 20 Sep 2016, 19:53

@mariusk, respectul este reciproc!
Încotro? GO West!
Eternul ping-pong din spațiul balcanic.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde radubichis pe 17 Oct 2016, 17:55

Am impuscat o ciudatenie ,scroafa, apreciez ,vazind dantura ca avea cam 4-5 ani
Imagine
Imagine
Imagine
Ati intilnit asemenea exemplare?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde yoghi pe 17 Oct 2016, 20:40

Defectiune genetica adica un albinos .Apare la toate speciile de animale. porc..urs..tigru..sarpe..leu.
sau
scroafa mama a fost ....de casa.

se vede la analiza ..dar nu conteaza..friprura e buna (binenteles dupa analizele traditionale)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde bogus pe 18 Oct 2016, 01:44

ca si crescator de porci mangalita tind sa-i dau dreptate lui yoghi in ultima parte, am mai facut experimente de metisari de mangalita cu mistret si de cateva ori au iesit exemplare "patate", iar din ce am vazut si pe net despre porcii normali salbaticiti(feral) in padurile americane cred ca si la noi se poate intampla
vezi ultima poza
http://www.wildlife.state.nh.us/wildlife/feral-hogs.html
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde silvium pe 29 Noi 2016, 22:03

Salutare,
Dupa ceva umblatura si exemplare regulamentare, luna noiembrie mi-a adus 2 satisfactii enorme, un 200+ la inceput si un 200+++ de black friday :D
Date tehnice: Heym SR30 Super Classic 9,3x62/Swaro Z8i 1-8x24 4A-IF BTF/ Norma Oryx 18,5g/ primul "ala mic" 30-40m a necesitat 2 focuri ca sa ramana pe loc, primul foc l-a luat cand era in plina viteza, in spatele pulpei fata, l-a traversat si l-am gasit in pielea din pulpa spate, al2lea omoplat, traversat tot porcul si iesit. Si "ala mare", mergea un pic alert, 80-90m, un singur foc in blat si a cazut in foc. Ambele vanatori au fost la goana.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Zeres Ciprian pe 30 Noi 2016, 07:20

Felicitari si la mai mare!
Ceva date despre trofee ne poti da? Dimensiuni, punctaj.
PS: felicitari pt arma!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde violiv pe 30 Noi 2016, 07:25

Norocoasa arma. Si stie unde sa puna glontul.... Fericit stapan si asa sa aiba parte si pe mai departe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 30 Noi 2016, 22:37

Felicitari vanatorului! Frumos vier :D

P.S. Eu nu as lua asa arma la goana, nu aveti maracini pe acolo?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde silvium pe 02 Dec 2016, 17:27

Mulțumesc frumos !
@Zeres Ciprian, primul (pozele 1,2,3) 210-215kg, aprox 20 cm, alte cote nu am luat. Al2lea (pozele 4,5,6,7) in jur de 300kg, s a cântărit pe bucăți, carcasa fără rat, 200kg, pielea 75-80kg, aproape 25 cm, dar cam subtirei, am făcut eu o socoteala si mi-a ieșit +/- 125 puncte.
@violiv, nu se poate descrie in cuvinte bucuria combo-ului arma/rezultat.
@biriuck, sunt din Bucuresti, dar vânez preponderent la munte, si da sunt din plin si nu numai, pt ultimul porc, am alunecat si am parcurs o râpa de vreo 17m pana la un pârâu pe care trebuia să-l traversez numai pe partea dorsala si cu arma in sus. Incerc si eu sa o protejez cat pot, dar pana la urma trebuie sa își justifice si ea banii, nu? Oricum nu as putea sa mai vânez cu altceva, pt mine e perfecțiunea întruchipată, iar de banii pt o arma similară dar cu pat de plastic sau lemn grad mai mic, prefer sa o reconditionez pe asta la 2 sezoane pt restul vieții mele, ca arma sigur duce mai mult.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 02 Dec 2016, 21:24

Eu tot nu imi pot imagina cum as putea intra in goana cu asa arma aratoasa, ar necesita reconditionare dupa fiecare sezon pentru ca, pana la urma, intre arma si oase intregi eu aleg oasele :wink:
La cat mai multe matizuri! :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde maryo pe 14 Dec 2016, 08:37

Sambata seara am facut o panda la mistret pe fondul meu ,am vazut cateva exemplare destul de bune dar totusi am avut rabdare s-a mai astept si nu dupa mult timp a intrat acest vier. A intrat pe la orele 19 30 si la o distanta de 120 ,a cazut in foc. Calibru 270wsm,munitie barnes 9,2g. url=http://s1380.photobucket.com/user/predamarius_82/media/20161210_201139_zpssyzba1ji.jpg.html]Imagine[/url]Imagine
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2016, 20:16

Astazi am avut noroc si a venit si in fata armei mele un coltos. Postati la marginea unei padurici, exact prin coltul ei a iesit grohaitorul. Din fericire acolo era stand-ul meu. Nu am reusit din cauza desimii sa dau focul in padure, ci cand a iesit pe cultura. A primit focul o palma in spatele blatului, la coaste ( in fotografie se vede unde a lovit, pata mica rosie din stanga armei), s-a mai rotit si rostogolit de cateva ori si a picat.
La eviscerare am vazut ca la intrare glontul a rupt o coasta, a trecut prin plamani, iar la ieisre a rupt o alta coasta. Gaura de iesire era aproape la fel de discreta ca si cea de intrare.
Arma CZ 550, calibrul 30.06. Munitie Winchester Silvertip de 11,6 grame.

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Septimiu pe 19 Dec 2016, 08:22

Felicitari! Foarte rar mai vezi carabina fara luneta in ziua de azi dar cred ca satisfactia este mult mai mare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2016, 09:46

Multumesc!
Eu nu am folosit niciodata luneta la carabina, desi la un moment dat mi-a dat prin gand sa pun un instrument optic pe pusca. Totusi am avut mereu niste idei cam fixe si pentru altii poate cam excentrice, cel putin pentru mine carabina trebuind sa fie musai una clasica bolt-action, sistem Mauser, iar tragerea pe catare si inaltator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 12:49

Au ajuns vulpile sa ucida mistretii :lol:
Felicitari, Sly!

P.S. ... si pentru convingeri
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2016, 21:50

:lol: :lol:
Se mai intampla, ce este drept destul de rar, vulpile fiind specializate pe pasaret. :D
Multumesc pentru felicitari!
Am avut totusi si un moment de strangere din dinti, atunci cand am vazut ca baietii care au dat jos purcelul din masina l-au scapat cu ratul pe ciment si i-au rupt un colt ascutitor. Nu este vreun trofeu cu pretentii, insa parca mai bine era daca ajungea intreg pe panoplie. Asta este, ghinion cum ar spune presedintele tarii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2016, 22:20

Un fierastrau sau un toporas la masina si scapi de griji pe viitor ;)
Fierastraul e mai usor dar toporasul e bun la sprijin, la degajarea traseului si la tras monstrul pana la drum. Eu folosesc toporas, astept sa tai niste colti frumosi :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Dragan pe 30 Dec 2016, 22:39

Una bunna in Pirinei
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde florinsarca pe 01 Ian 2017, 11:55

Operatiunea,, Monstrul,,
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde florinsarca pe 01 Ian 2017, 12:25

Îmi pare rău. Intenționam să postez și fotografiile dar nu reușesc. Poate cu ajutorul vostru. La mulți ani!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 02 Ian 2017, 12:45

Wow! Ne trimiti si noua Pirineii aia? Da cu tot cu mistretii ce au mai ramas prin ei. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Dragan pe 02 Ian 2017, 23:43

Dar tu "Sly_ Fox" ai auzit de zicala : decat sa vina muntele la Mahomed mai bine vine Mahomed la munte :D
Chiar daca poza arata bine,nu a fost o vanatoare asa cum ne asteptam.Anul trecut au cazut 64 mistreti in aceasta goana intre 58 vanatori.Sezonul acesta este cam slabut,lipsa hranei(ghinda in special)in padure,putina zapada in munte si foarte multe culturi de porumb ,inca nerecoltat,face ca vanatul sa fie mai greu de gasit.Gonile sunt destul de mari iar majoritatea vanatorilor prefera vanatoarea de potarnichii,iepuri(conejo) si tot mai greu ne adunam peste 50 de staduri,asa ca scapa foarte mult vanat intre standuri,se rateaza mult,cei mai multi vanatori au trecut bine de a doua tinerete,iar tineri vanatori nu am mai vazut .Sper sa revin cu poze mai "bogate".
Va urez un an nou cu multe trofee si frumoase amintiri. Si nu uita de Mohamed :D :D :D
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde silvium pe 17 Ian 2017, 19:23

M-am tot gandit unde sa impartasesc cu voi aceasta experienta, topic nou la "arme cu glont", la "optica de vanatoare", dar pana la urma e vb de o vanatoare la mistret si am decis sa o pun aici.
Dupa o zi intreaga de goane nereusite, unde am vz doar ursi, mistreti sufletu, inainte de caderea serii am decis sa fac si o dibuiala, ca imi expira autorizatia. Ajuns cu greu in zona, pe un versant inalt, la o cercetare amanuntita a catinei din vale in care treuiau sa fie porcii am constatat ca nu era nici unul... Eram si un pic bosumflat, obosit nu va mai zic (cu o zi inainte am facut 10km in 5 ore la pas la iepure/fazan, pe dealuri si rape, cu o zapada care varia intre 20cm si 1m), cand imi atrage atentia paznicul ca dupa valea cu catini, pe versantul de vis-a-vis, un porc tocmai a iesit din padure intr-o poiana. L-am identificat, pun telemetrul, +/- 400m, e un Nikon, n-a dat de 2 ori aceeasi distanta... Paznicul zice sa trag, eu nu ca e prea mare distanta...in fine la insistentele lui, dar si faptul ca imi expira autorizatia, deja prelungita de n ori, ma apuc de treaba. Pentru ca porcul servea masa, am avut tot timpul. Primul lucru a fost sa-mi gasesc o pozitie cat mai stabila atat a corpului, cat si a armei(normal ca tripodul nu-l aveam la mine). Pozitia cea mai stabila a armei a fost lipita de copac si priza stransa cu mana stanga pe ea. Al2lea a fost stabilirea inclinatie, pe care am rezolvat-o cu iPhonul din dotare(clic compass, pag 2 inclinometru), distanta o stiam, ultimii pasi au fost nr. de clicuri al turetei, rezolvata cu aplicatia Swaro ballistic, setarea reticulului pe punct iluminat(luneta fiind ramasa pe punct plus cerc de la goanele de pe zi) si invartirea la 8x. Dupa toata pregatirea asta a inceput asteptarea, porcul servind masa cu spatele la mine.
Cam dupa aproximativ 10 minute de asteptare, in care incercam disperat sa-mi potolesc bataile inimii, ceva i-a atras atentia porcului, intorcandu-se usor spre stanga. Am dat drumul la foc in momentul in care am avut punctul rosu stabil pe capul porcului, facandu-mi socoteala ca daca am gresit cumva calculul si se duce mai jos glontul sa-l ia in blat macar. Porcul a cazut secerat, nu am putut sa-mi dau seama unde a intrat glontul, cu toate ca am vazut toata scena de dupa foc prin luneta... Paznicului nu ii venea sa creada, m-a luat in brate efectiv si m-a pupat, nici nu cred ca se astepta, si sincer si eu aveam indoieli. Nu va puteti imagina ce bucurie m-a cuprins ! Sa vezi ca tot ce ai investit da roade ! Mai ales ca este un combo dedicat goanei! Cand am ajuns la porc si am vazut ca glontul a intrat in spatele urechii si a iesit prin falca sub ochi am ramas masca...unde am pus crucea acolo s-a dus !
Imi pare rau ca nu am mai apucat sa fac poze, cat am topait de fericire, s-a si intunecat, plus ca toata lumea era rupta de oboseala si a mai si trebuit sa caram porcul aproape 1 km pana la masina.
Si cand ma gandesc ca toata lumea imi zicea, nu-ti lua tureta, bani aruncati... la fel si de 9,3, in afara de cateva persoane, toata lumea e lent, nu poti sa te intinzi cu el, etc...
In acest moment toate sunt clarificate pt mine, cu cateva accesorii poti sa faci trageri la distante medii spre mari cu 9,3, o luneta buna de goana cu o optica buna faci panda fara probleme, iar o tureta e vis, te scuteste de aprecieri care la distante d-astea sunt 100% eronate.

Exista deci arma/luneta universala? Da, pt mine 9,3x62 dintr-o arma echilibrata si de calitate, si luneta de goana buna cu tureta. Ca ar fi fost mult mai bine cu o luneta dedicata de goana nu contest, dar atat timp cat cu 1-8x24 am vanat si la distanta asta si cu cateva secunde inainte de bezna nu vad de ce as face alta investitie. Prefer oricand o singura arma si o singura luneta de calitate superioara, decat 2 sau mai multe mediocre.

Date tehnice:
Heym SR30 Super Classic 9,3x62
Swarovski Z8i 1-8x24 4A-IF BTF
Norma Oryx 18,5g
iPhone 6s
Telemetru Nikon de imprumut

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde violiv pe 20 Ian 2017, 18:41

Felicitari din toata inima!

P.S. aviz amatorilor de "contre" ... sterg imediat orice postari care contin sintagma "vanator adevarat" si fac referiri negative la distanta de tragere. Sa inghita in sec si sa se abtina! :ymparty:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde teuton pe 21 Ian 2017, 18:12

felicitarile mele!
vad ca ai ceva victime.
din pacate n-am reusit tot sezonul sa merg macar o data la mistreti :cry:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde silvium pe 22 Ian 2017, 10:58

Multumesc @violiv, multumesc @teuton !
@teuton am avut si eu perioade cu absente garla, dar asta chiar a fost un sezon bun, cu cateva premiere pt mine si satisfactii enorme !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde Andrei0794 pe 22 Ian 2017, 14:23

Felicitari!
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Mistretul 2016-2017

Mesajde silvium pe 23 Ian 2017, 09:08

Mulțumesc !
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate