Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:33

Mistret ranit

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 31 Ian 2020, 17:44

Bine ma, dacă închizi ochii se ascute simțul auzului. Nu știai? :))
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde NightSirc pe 31 Ian 2020, 19:25

ravenstein scrie:Bine ma, dacă închizi ochii se ascute simțul auzului. Nu știai? :))

Asta e ca la iepure cu inchisul ochilor? :D

In topic, eu am tras din fata la panda cu lisa, a cazut lat fara sa se zbata gram, sun partenerul si cand vine porcul disparuse ... :oops:

A fost printre ultimele pande cu lisa pentru mine!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Mistret ranit

Mesajde violiv pe 31 Ian 2020, 20:34

@Tragaciul
Nu cred. Si asta nu pentru ca nu cred povesti ci prin prisma meseriei. Ma refer la explicatia cu plamanii.

Pentru stiinta tuturor, plamanii nu au motorase, pompite, valve sau alte masinarii care sa-i faca sa se miste in vreun fel. Sint doar niste bureti elastici, lipiti perfect de peretii cutiei toracice prin intermediul a doua suprafete netede intre care se afla un strat fin de lichid. Ei ocupa intotdeauna tot spatiul la dispozitie in cutia toracica. Aceasta din urma isi modifica volumul in cursul miscarilor respiratorii si practic trage plamanii dupa ea in inspir si-i comprima in expir. Chiar daca plamanii erau in expir fortat in momentul focului ei tot lipiti de coloana si coaste ar fi fost si nu asa cum ii gasesti la eviscerare, mai mici si chirciti.
Glontul nu a facut (aparent) daune majore pentru ca ori n-a avut viteza mare, ori n-a fost suficient de expansiv, ori .... cine stie. Am zis aparent pentru ca totusi ati gasit mistretul, ceea ce inseamna ca i-a fost fatala si rana aparent modesta.
Pentru cine nu crede, nu e necesar sa termine facultati de profil. Exista filme multe care explica pentru copii cum e cu mecanica respiratiei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mistret ranit

Mesajde CALUTUL pe 31 Ian 2020, 21:36

În concluzie ... la cap, trage-ți doar la cap ! ;) :D
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Re: Mistret ranit

Mesajde Ray pe 31 Ian 2020, 21:50

ravenstein scrie:Bine ma, dacă închizi ochii se ascute simțul auzului. Nu știai? :))


8) Bine maaaaa,
de acum o sa vanez cu ochii inchisi, :violin: =))
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 21:55

La cap tragem toti, dar lovim plamanii. :D :D
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde vanatorul007 pe 01 Feb 2020, 18:09

Salutare,Imi permit sa fac o presupunere la ,, cazul'' dat avand in vedere ceva vechime ,, in munca'' :D .Mistretul in cauza a fost lovit sigur intr-o zona care nu i-a afectat in mod deosebit capacitatea locomotorie in niciun fel.Daca era lovit in picior indiferent care in 5 km...ar fi fost ajuns si facut carnati.Cel mai probabil proiectilul a penetrat sau ramas intr-un loc care i-a provocat sangerarea dar nu capacitatea de a se deplasa.In acest caz sigur nu a murit.A cautat o baltoaca cu namol in care s-a tavalit si pe care o cunostea inainte de eveniment.De aici si plecarea ulterioara din grupul in care se afla initial.
A existat in experienta mea un caz similar: Tras la circa 45-50 m cu un breneke BP magnum....marcat focul...sangerare abundenta dupa...atentie...100-150 m...pe ambele parti ale sensului de mers...dupa circa 2-3 km pe zapada, sangerare din ce in ce mai slaba...s-a despartit de cardul in care era...s-a deplasat la o baltoaca (scaldatoare) in mijlocul padurii frecventata ( dupa urme)...si de acolo adio...
Concluzia: In mod normal la 15 m trebuia sa fie mort in 10-15 m daca era lovit in zona vitala.Daca era rupt un picior se putea vedea imediat de la tragere.In mod normal daca nu mai putea sa se deplaseze dupa 1 km se adapostea urgent intr-un loc ferit asteptand fie sfarsitul fie vanatorul.
Deci aceste lucruri se intampla frecvent la vanatoare.In afara ca l-am visat cateva nopti la rand ( pe al meu) nu am mai fost bun cateva zile. :)) Asta e frumusetea nu...indiferent de ce simti.
Cu respect, un vanator.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Mistret ranit

Mesajde kama3 pe 02 Feb 2020, 11:19

Inteleg ca excluzi posibilitate ca proiectilul sa fi trecut prin picior, fara sa rupa osul sau sa atinga un vas mare de sange si porcul sa nu cada? Daca n-a atins os eu cred ca e posibil ca proiectilul sa nu fi expandat si sa fi facut daune mari.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Mistret ranit

Mesajde vanatorul007 pe 03 Feb 2020, 11:35

Ar fi putut sa treaca( sau sa stearga) prin masa musculara fara sa atinga un vas de sange important care sa produca incapacitatea de a se deplasa.Am impuscat mistret cu breneke care a incasat pe primul razant prin cosul pieptului , traversand aceasta suprafata fara sa il perturbe.Cel de-al doile i-a mers la ,,suflet" :D
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Mistret ranit

Mesajde sean pe 03 Feb 2020, 15:48

ravenstein scrie:Salut,

Am ranit sambata un mistret, a venit turma in 15m, am selectat unul, am ochit la blat si am tras.
In momentul focului a marcat lovitura, "patinand" de picioarele din fata si ridicandu-si capul si corpul spre cer in a 2 parte a "marcarii focului". Am dublat in momentul ala dar nu cred ca l am mai lovit. Am mers pe urma de sange vreo 5km, l am cautat si a 2 zi nu am gasit nimic. (nu a fost sange de la plamant - oxigenat sau ficat, parea mai degraba din muschi - sange "curat"
M am tot gandit a 2 zi, poate am tras in momentul cand a facut saltul si doar la zgariat pe sub burta undeva ?
Totusi mie mi s-a parut lovitura buna dupa cum a schitat. Ati mai patit si voi ceva asemanator ?
As prefera din tot sufletul ca mistretul sa nu moara. Sper doar sa fie asa, desi raman la ideea ca dupa cum a schitat nu v-a rezista.

Mersi


Comportament clasic de lovitura pe cocoasa as zice eu...atata timp cat nu i-a luat coloana se repara probabil. B-)
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Mistret ranit

Mesajde laurul pe 03 Feb 2020, 16:07

sean scrie: Comportament clasic de lovitura pe cocoasa as zice eu...atata timp cat nu i-a luat coloana se repara probabil. B-)

Gresit, domnule.
O lovitura pe deasupra coloanei va interesa apofizele iar reactia animalului nu este cea descrisa de colegul nostru ci de a cadea in foc.
Apoi isi va reveni si va pleca in treaba lui, supravietuind.
Inclin sa cred ca a fost o lovitura joasa, prin piciorul din fata, fara os rupt si care (probabil) a sters cusca toracica, fara a acuza hemoragii majore.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Mistret ranit

Mesajde sean pe 03 Feb 2020, 16:16

Raman la parerea mea...nu ridica ratul la cer la lovituri joase :D :D
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Mistret ranit

Mesajde vanatorul007 pe 03 Feb 2020, 16:22

Gresit, domnule.
O lovitura pe deasupra coloanei va interesa apofizele iar reactia animalului nu este cea descrisa de colegul nostru ci de a cadea in foc.
Apoi isi va reveni si va pleca in treaba lui, supravietuind.
Inclin sa cred ca a fost o lovitura joasa, prin piciorul din fata, fara os rupt si care (probabil) a sters cusca toracica, fara a acuza hemoragii majore.[/quote]

Corect...oricum supravietuieste...pana la urmatoarea intalnire.Pana la urma in afara de 1/2 rateu asta era dilema.Cum ar fi zis un ortac...a avut zile..
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Mistret ranit

Mesajde Skyler pe 03 Feb 2020, 17:09

Am avut ocazia sa vad la vanatoare un mistret care l-a plimbat pe vanator tot vreo 5 km dupa ce proiectilul i-a zburat aproape complet un picior din fata, se mai tinea doar in piele si probabil putin muschi. Probabil pana la urma ar fi murit din cauza hemoragiei, dar a fost nevoie si de lovitura de gratie sa-l doboare dupa toata alergarea.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Mistret ranit

Mesajde salus pe 04 Feb 2020, 09:50

Unde a luat, unde nu a luat ......, nu mai contează!
Adevarul este că ”revenstein” a tras ca o cizmă :ymparty:. La 15 m, trebuia să fie jos!
Dar nu fi trist drag coleg, nu esti singurul care patesti asta, am văzut și am trăit și mai nasoale :)) . De aia este frumoasa vânătoarea! :ymhug:
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 05 Feb 2020, 15:49

salus scrie:Unde a luat, unde nu a luat ......, nu mai contează!
Adevarul este că ”revenstein” a tras ca o cizmă :ymparty:. La 15 m, trebuia să fie jos!
Dar nu fi trist drag coleg, nu esti singurul care patesti asta, am văzut și am trăit și mai nasoale :)) . De aia este frumoasa vânătoarea! :ymhug:


Salus, conteaza pana la urma, pentru ca cu cat aflu mai multe informatii cu atata poate pot plasa focul data viitoare mai bine.
Da, am tras ca o cizma :)) stii momentele cand esti prea sigur pe tine si dai fail. (asta a fost unul dintre ele).
Nu sunt trist, imi place cand oamenii impartasesc si ei ideilor lor. As vrea sa povestesti si tu ce ai vazut si trait mai nasol.

Si da vanatoarea e frumoasa asa cum e ea :D

O zi faina
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 08 Feb 2020, 20:55

Salut,

Am găsit azi dimineață mistrețul lovit. A întra în curtea unui om într un sat la munte. Era puțin slăbit. Breneke ul l a lovit în falca de jos și nu a ieșit. I am rupt falca și săracul nu mai putea manca, doar bea apa.

Ma bucur mult ca s a împușcat, pentru ca probabil cel mai sigur murea.

O seara faina.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde laurul pe 08 Feb 2020, 22:44

Bravo...
Felicitari pentru perseverenta!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate