Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:18

Calibru şi muniţie

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde chriss_hunter29 pe 24 Ian 2011, 19:26

vio,ca de obicei ai dreptate insa daca te uiti mai atent la filmulet o sa vezi ca cel putin unul dintre cei trei mistreti la care se vede *explozia* a cazut in foc...mie imi este greu sa cred ca a fost vorba doar de o lovitura superficiala la nivel de piele ,slana, muschi... :shock:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde chriss_hunter29 pe 24 Ian 2011, 19:39

vorbesc de al treilea ..cel care se vede prin luneta...lovitura vine de sus in jos...proiectilul ala in cazul in care nu lovea ceva tare nu determina artificiile alea ...scuze daca ma insel..
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 24 Ian 2011, 20:29

A lovit ceva tare...adica os, foarte aproape de nivelul pielii. A explodat si-a dat acel efect teribil.
Nu este chiar atat de rar doar ca foarte putin surprins pe retina momentul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde OVI762 pe 25 Ian 2011, 00:17

Ma gandesc ce ar mai ramane daca am trage cu un 577 in porci?Copitele? :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Vechio pe 25 Ian 2011, 15:10

chriss_hunter29 scrie:vorbesc de al treilea ..cel care se vede prin luneta...lovitura vine de sus in jos...proiectilul ala in cazul in care nu lovea ceva tare nu determina artificiile alea ...scuze daca ma insel..
Am văzut la un coleg o lovitură asemănătoare în coloană, făcută de un RWS EVO 8x68S.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde yoghi pe 27 Ian 2011, 00:32

cel mai bun 3006 la mistret este un 9,3x62 :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Vechio pe 27 Ian 2011, 06:56

yoghi scrie:cel mai bun 3006 la mistret este un 9,3x62 :mrgreen:

Cel mai bun e cel cu care te-ai obişnuit să-l dai jos din prima: 7x57 :mrgreen: !
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde neagsilviu pe 13 Feb 2013, 12:23

la 308 win ce gramaj e mai bun la mistret si ce fabricatie? folosesc geco 11 gr.
neagsilviu
 
Mesaje: 9
Membru din: 12 Feb 2013, 20:31

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Don pe 13 Feb 2013, 16:00

Sunt mai multe bune...poti sa mergi pe Oryx de 11,7gr. de la Norma sau pe Evo de 11,9gr. si Uni de 11,7gr.
de la RWS...si destule altele pe care le-au folosit altii cu succes!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 15 Feb 2013, 18:17

Destul de recent, un amic mare puscator de mistreti, cu multi ani de codrii in spate si cu muuulte boabe trase, a patit ceva la limita incredibilului. Arma folosita de multa vreme este o stutzen delicata, teava de 50 cm, usurica precum un fulg, in cal. 30-06. Multi ani a folosit Norma Plastic Point de 11,7 g de care a fost foarte multumit in toate imprejurarile. N-a mai gasit si a trecut pe RWS EVO, tot de 11,7 g.
Si acum patania: vier capital, batran ca vremea, iesit la largime; distanta 140-150 m masurati ulterior cu telemetru; patru focuri ca sa pice definitiv. :shock: :shock:
Da! Chiar la nimerit la distanta asta si la nimerit bine de toate patru ori. Primele doua focuri au fost in torace, prin omoplat - la ambele a marcat serios focul, a dat sa se opreasca dar s-a scuturat si si-a continuat alergarea (asta i-a dat si timpul necesar ca sa rearmeze), al treilea a fost mai in fata, catre gat si l-a pus in bot iar al patrulea a fost in cap cand a incercat iar sa se ridice. La jupuit si transat surpriza cea mare: primele doua focuri, cele din torace, au penetrat platosa foarte groasa a mistretului si muschii de sub ea dar s-au oprit la contactul cu coastele, fara sa le depaseasca, fara sa intre in torace. Ambele proiectile cu varful explodat si lipsa, partial camasa pierduta ca si partial plumb din partea posterioara ... soc la impact serios dar penetratie ioc.
Nu e banc, e chestie serioasa si au fost multi martori.

Din pacate nu am eu pozele.

Sa mai faca misto careva si sa spuna ca mistretii nu pasc iarba cu Kevlar ... :mrgreen: :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Don pe 16 Feb 2013, 01:34

violiv scrie:N-a mai gasit si a trecut pe RWS EVO, tot de 11,7 g.

Evo in 30-06 de 11,7gr.? Esti sigur ca nu 11.9? Uni se livreaza in 11,7...
Oricare ar fi fost,de-asta recomand in primul rand Oryx-ul lui Norma!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde iulian80 pe 16 Feb 2013, 06:31

UNI 13G ... :wink:
iulian80
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 29 Feb 2012, 07:44

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 16 Feb 2013, 10:54

11,9 .... viteza :?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Don pe 16 Feb 2013, 13:17

violiv scrie:11,9 .... viteza :?

Scuze,n-am scris pentru a-ti atrage atentia asupra unei scapari ci pentru a ma interesa privitor
la "prestatia" lor la mistret - eu am folosit relativ frecvent RWS la cartoane dar mult-mult mai
rar la vanatoare...fara sa fiu fixist de regula,aici m-am fixat pe Oryx-ul lui Norma.
In toamna insa,o scurta perioada de timp,a fost o sincopa in aprovizionarea cu Oryx si cum imi
umblau prin cap cete de mistreti care se napusteau entuziasti in bataia pustii mele iar eu,in
viata reala,mai aveam o singura cutie de Oryx in 13 gr.,la invitatia furnizorului meu de a cumpara,
drept tampon,o cutie de Evo Silver Selection in 11,9gr. am facut-o...sezonul a trecut,cetele de mistreti
au aparut mai mult cand imi beam cafeaua in bucatarie si ma uitam pe pereti...asa ca mi-au mai
ramas cateva Oryx si cutia intacta de Evo Silver!
Avand in vedere prestatiile cu accente jalnice ale munitiei in cauza despre care vorbesti mai sus,ma uit
la cutie si ma intreb ce sa fac cu ea - sa ma strecor ca hotul ca sa trag cateva focuri in poligon,nu-mi
mai arde,sunt scumpe ca dracu' si macar mi-ar place sa ma distrez de banii astia,sa trag relaxat,nu
tot privind peste umar - sa le pastrez oare pentru lopatar? Sa ma supun bashcaliei celorlalti si sa
gadil mistretii cu ele? Ce-ai sugera?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 16 Feb 2013, 15:55

A fost un singur eveniment. La multe alte animale s-a purtat conform zicalei "dai bine, pica!". Am multi colegi ce-l folosesc in cal. 9,3 si nu s-au plans.
Si realmente mistretul cu pricina a avut platosa foarte groasa si foarte "batucita" cu namol.

Eu am patit la fel de doua ori, in abele situatii tragand de la max 10 m, odata cu un SP de 13 g din 7,62x54 R si inca o data cu Rottweil Brenneke - n-au trecut de coaste - dar focurile au fost trase mai din fata si s-au strecurat piezis printre coaste si omoplat oprindu-se infipte in cate o coasta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 04 Mar 2013, 15:52

Uite un calibru potrivit pentru mistretii nostrii: .700 WTF (“What The F…”)

Un tub de 50 bmg scurtat la ~3" ce ramane mai mult sau mai putin cilindric si in care se pune un proiectil de plumb de calibrul .700 ~ 17,8 mm, adica aproape cat un cal 12, care are 1132 gr ~ 73 g (adica dublul unui "unic" magnum), si care este propulsat dintr-o teava de numai 45 cm cu 2300 fps adica undeva peste 700 m/s (adica iar aproape dublu decat "unice" uzuale) pentru a obtine peste 17.000 J !!!!!! adica de "n" ori mai mult ca un unic tras din 12.

Totul intr-o arma micuta si compacta, numa buna pentru goana:

http://www.thefirearmblog.com/blog/2011 ... dinosaurs/

Si nu-ti trebe mai mult de un foc ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2013, 16:38

Bag sama ca nu exista limite in nebunia oamenilor :)
Oricum, termenul de hand canon e tare potrivit draciei in cauza, cu asta nu te poti vaita ca n-a cazut porcul in foc. Asta daca mai ramane ceva din el, desigur, dupa ce a incasat ghiuleaua aia...ma intreb ce-ar mai ramane dintr-un godac dupa impactul cu cei 17.000 j! :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 04 Mar 2013, 17:44

E proiectil de plumb turnat - nu face gauri urate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde Alin3006 pe 05 Mar 2013, 14:20

In schimb pare a avea ceva recul, nu cred ca pleaca usor din teava ditai calupul ala de plumb, la viteza aia, fara sa imbranceasca zdravan... :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde the_mav pe 06 Mar 2013, 09:02

interesanta optiune :wink: :wink:
vanatoare de mistreti cu un unic tras la 17mii J:!:
:D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde blackcrotal pe 02 Feb 2014, 17:15

Sly_Fox scrie:http://www.youtube.com/watch?v=D4YcG5YSsyk&feature=related
In filmulet sunt cateva secvente in care se vad bucati din mistreti sarind in aer. Cu ce naiba trag astia de fac asemenea rani?


Salut
Cu gloante dum-dum :(
Eu mi-aisi permite si alte intrebari de genul :
- Cum fac sa adune la goanele de la ei atatia mistreti " imbracati " ?
- Cum au facut sa adune atatea trofee ?
si inca alte multe asemenea intrebari
Respect
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde piticuVS pe 02 Feb 2014, 20:41

Tot mai fain e cu lisa in 10-15m tintit la ureche asta adrenalina :mrgreen: dar ai si o satisfactie atunci cand tragi la 200m in viteza lui colosala si il dobori dintr-un singur foc norocos :twisted:
piticuVS
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iun 2013, 17:16

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 03 Feb 2014, 08:04

Asta-i la fel ca in visele erotice ... alea cu 2-3 "Miss Univers" deodata.
Sa ne anunti si pe noi cand o sa vezi asa "foc norocos". La 200 m in fuga cu "viteza lui colosala" ai nevoie de cel putin 3 m corectie in fata si vreo 30 cm peste ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde blackcrotal pe 04 Feb 2014, 08:36

violiv scrie:Asta-i la fel ca in visele erotice ... alea cu 2-3 "Miss Univers" deodata.
Sa ne anunti si pe noi cand o sa vezi asa "foc norocos". La 200 m in fuga cu "viteza lui colosala" ai nevoie de cel putin 3 m corectie in fata si vreo 30 cm peste ....


Vreau si eu vise erotice daca se poate cu Miss univers este ok , daca nu ma multumesc si cu o scrofita :)
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde piticuVS pe 04 Feb 2014, 22:30

Din cate se vede nu prea le am cu glontu :lol: adica nu am folosit asa ceva decat doua ori o data la un caine hoinar30-06 si alta data cand eram la panda si am imprumutat arma fratelui meu , am dat rau in ambele cazuri distanta fiind sub 50m la amndoua ,mai mult ca sigur raman la conceptul de de lisa pt mn e sfanta ,porcul daca e lovit bine in 20-30 m nu are cum sa nu cada cu exceptia verilor capitali :mrgreen: parca sunt tabluiti
piticuVS
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iun 2013, 17:16

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde dtdpuu pe 10 Iun 2014, 15:34

Iesirea la 7mm Magnum cu glontz Berger 168 grain hunting VLD bullet in craniu de purcelash. Glontul a intrat sub ureches stinga si la iesire, a luat cu el, jumatate din calota craniana de la maxilarul superior in sus, precum si tot ce era inauntrau. Scuze pentru cei insensibili.

Imagine

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde biriuck pe 10 Iun 2014, 18:45

Aia sensibili sa tina cont de faptul ca moartea a fost instantanee deci fara dureri, nu stiu cati oameni au parte de o "trecere" asa lina, multi se chinuie ani buni...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 17 Sep 2014, 22:29

Gata domnilor, acum ca o putem vedea si in demonstratie pe viu, slow-motion si se vede cat de eficiente sunt sistemele de amortizare a reculului, cat de bine sta in umar, cat de putin se misca tragatorul sub recul, cat de putin sare arma de pe tinta, cat de rapid dubleaza eficient ..... nu ne mai ramane decat s-o omologam pentru vanatoare si pe plaiurile noastre: Barrett M82a1 in varianta cu teava scurtuta de 50 cm si 50 BMG calibru, cu o magazie speciala de numai 2 boabe ca sa fie legala. :D

https://www.barrett.net/firearms/model82a1

http://www.youtube.com/watch?v=GXEK7rcqO-Y

Imi pare rau ca nu se vede efectiv in film ci numai se intuieste dar trage 3 focuri inainte ca primul tub ejectat sa ajunga pe sol ....
Sa nu uitam ca abea-abea ce stabilise recordul mondial italianul cu BAR in 308 cu 5 focuri in mai putin de o secunda ....

https://www.youtube.com/watch?v=8namt7X2NnE

Nu e singura semi in 50 BMG asa cum se lauda ei in prezentare, o varianta asemanatoare, cu recul la fel de mult redus si cu care se poate trage din mana (in extrem :cry: ) fac si alti americani ba chiar si vecinii nostri din Ungaria, insa cu niciuna nu se poate trage atat de usor din umar, cat se poate de vanatoreste. Si uite cat de precis:

http://www.military.com/video/guns/rifl ... 936028001/

Cu un proiectil ce poate fi mai greu decat cel mai greu unic de lisa, care are dublul vitezei unui "brenneke" modern si care poate ajunge la mistret indiferent de cati copaci sunt intre tragator si tinta :lol: :twisted: , lovituri ca cele din "visele erotice" de mai sus vor fi la ordinea zilei.

Ce Blaser, Helix, Sauer? Ce Vigilance in 408 Cheytac sau 505 Gibbs ?

https://www.youtube.com/watch?v=VBh9J1YZzZY

https://www.youtube.com/watch?v=licKDG3vGUo

Astea raman pentru copii mici, eventual vanatori cu oarece handicapuri ce-i impiedica sa care arma ... pentru mistretii nostri cu blana din kevlar trebe arma suprema.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde OVI762 pe 18 Sep 2014, 05:53

Frumoase jucarii,lu' tyranosaurus rex cica de la una d'astea i s-a tras pieirea.
Bune si la noi,mai ales ca javrele astea de porci pica numai de la 50 BMG in sus.Anul asta m-am hotarat sa merg la iepuri cu 308 iar pe ger si zapada cu 338 Lapua,sa fiu sigur ca pica.Daca o fi si o fi suplimentam...blindati ai dracu' urechiatii astia,blindati rau.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibru şi muniţie

Mesajde violiv pe 04 Oct 2014, 00:50

Un articol interesant despre ENERGIE si cat de mult (sau putin) inseamna ea in realitate .... vorbim de energia proiectilului la gura tevii, numar pe care am observat ca tot mai multi vanatori il vor cat mai mare si care conteaza aproape mai mult decat orice in discutiile despre eficienta unui calibru. Cum si altii intampina aceleasi probleme, explicatii apar de peste tot, unele chiar bine documentate:

http://www.thefirearmblog.com/blog/2014 ... ont-sweat/

P.S. in primul filmulet este folosita o semi in 223 R .....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate