Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:22

mistretii lui Tiriac

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Mesajde Marius pe 27 Ian 2006, 19:21

As reveni insa la etica impuscarii porcilor in tarc (indiferent ca are 5 hectare sau 5000 de hectare).

Ce imi place mie ca vanator?
Mi-ar placea sa am voie sa ies o data pe an in herastrau la rate pe lac, unde sunt relativ obisnuite cu prezenta omului, unde nu le papa vulpea in timpul noptii, unde nu sunt deranjate cu focuri de arma? Mi-ar placea ca in astfel de conditii sa impusc intr-o zi vreo 500 de rate?
Nu mi-ar placea si nici n-ar fi etic.
Vanatoarea trebuie sa fie un challenge. Cand iesi in teren, chiar si in cel mai bun, nu esti la metro sa fii sigur ca te intorci cu carne. Vanatul trebuie sa fie liber, supus pradatorilor, cu toate simturile ascutite. Altfel, nu se mai cheama vanat si dobandirea lui nu mai e un merit, si nici satisfactia nu mai e aceeasi.
Unde mai e maiestria paznicului si a sefului de grupa de a citi urmele, de a organiza goana, de a aseza standurile?
Eu zic ca vanatoarea in tarc nu e etica de loc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 27 Ian 2006, 19:48

nu Marius...nici asa nu-i bine.
da nici sa vaneze unii "la palnie" :wink: (prietenii stiu de ce)
pana la urma ce ma intereseaza pe mine ca simplu vanator...sa am unde sa vanez si ce.prea putin ma intereseaza pe mine daca e agvps,ocol alta asociatie neafiliata....atat timp cat exista vanat,platesc si ies la vanatoare.
eu nu traiesc din asta ci e un hobby.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde gxg pe 27 Ian 2006, 22:19

Salve baieti!
M-am abtinut,m-am abtinut,pana cand n-am mai putut.
christianpindichi scrie:pana la urma ce ma intereseaza pe mine ca simplu vanator....atat timp cat exista vanat,platesc si ies la vanatoare.
eu nu traiesc din asta ci e un hobby.

Asta e buba Cristi,CAT platesti?
Intr-o emisiune la B1TV,cred, domnul Tiriac spunea ceva de genul ca vanatoare ar trebui ,si va fi cu siguranta(in viziunea dumnealui!), un hobby al oamenilor cu bani,multi bani.Ei bine,cu asta nu pot fi de acord.Cu vanatoarea in tarc:hmmm,nu stiu,nu am practicat asa ceva.Dar ma gandesc ca e la fel ca in dragoste:cine nu are chef,nu poate sau nu e interesat de o relatie adevarata,merge la curve.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Marius pe 28 Ian 2006, 00:04

gxg scrie:
christianpindichi scrie:pana la urma ce ma intereseaza pe mine ca simplu vanator....atat timp cat exista vanat,platesc si ies la vanatoare.
eu nu traiesc din asta ci e un hobby.

Asta e buba Cristi,CAT platesti?

Intr-o emisiune la B1TV,cred, domnul Tiriac spunea ceva de genul ca vanatoare ar trebui ,si va fi cu siguranta(in viziunea dumnealui!), un hobby al oamenilor cu bani,multi bani.Ei bine,cu asta nu pot fi de acord.


Salut gxg,
Ce vrei sa spui, ca platim putin?
Eu nu zic ca platim mult si as fi deacord sa dau si mai mult, dar ia sa vedem, banii pe care ii dam sunt bine administrati? (s-a mai discutat problema asta)

Nici eu nu sunt de acord ca vanatoarea e sportul bogatashilor, pt. ca chiar nu e.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 28 Ian 2006, 09:35

Eu unul recunosc ca sunt invidios. Atatia porcii.
Dar nu cred ca este etic ce se intampla acolo. La ce ne mai batem capul cand vanam mistreti, daca sa trag sau nu in primul porc iesit, etc, etc
Parca vad ca la in moment dat se satura de tras cu carabina si isi spun oare daca trag cu AG9 ce se intampla sau daca arunc o grenada in mijlocul ciurdei cati omor.
Fie ca e 100-100000 ha acel fond este pe teritoriul Romaniei si prin urmare fondul de vanatoare pentru vanatorii simpli s-a micsorat. Si avem sansa sa ne trezim ca ajungem la vorba LUI "Vanatoarea este pentru cei cu bani" daca mai apar multe astfel de "cotete".
Acolo nu se face vanatoare ci se trage la "talere".
Nu cred ca ar trebui sa ramanem indiferenti si sa spunem
-ca nu ne pasa ce se intampla in "ograda lui Tiriac" "
-ca nu traim din asta si este doar un hobby".
Daca ai sentimente de placere cand merci la vanatoare asta inseamna ca traiesti din asta. Placerea la om nu trece prin stomac in totalitate.
Ce te faci daca nu mai ai unde sa mergi la vanatoare? Pleci din tara?
Sau renunti la acest hobby?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde valpangica pe 28 Ian 2006, 10:52

Dragi prieteni ,

vanatoarea la tarc nu e inventata de noi ci se practica frecvent in Franta sau Belgia - tari care au dezvoltat o intreaga "industrie" pe aceasta tema . Cunosc un francez , suficient de bogat , ca impreuna cu prietenii lui de linga Dijon sa intretina un astfel de tarc de mistreti , tot anul , practicind o singura vinatoare / an , inaintea Craciunului . Practic impusca tot ce gasesc atunci si anul viitor o iau de la capat - cumpara de la ferme mistreti , pe care ii elibereaza in tarc pentru salbaticire , samd
Nu stiu nici macar daca este o problema de etica , cred ca mai mult tine de placerea vanatorii . Dar si plecarea asta se cam duce daca saptamini la rind tot iesi in teren si nu iese nici un porc , pentru ca pur si simplu sunt extrem de putini . Oricum este o chestie discutabila !
Cred ca ceea ce face Tiriac la Bals e o chestie de "integrare europeana" in sensul rau al cuvintului . Dar pe invitatii lui nu-i deranjeaza , pentru ca li se pare firesc .
Si mai cred ca trebuie sa acceptam si faptul ca si vinatoarea se va scumpi . Atunci cind in virtutea intergrarii in UE , toate se scumpesc , se realiniaza , etc ( mai putin salariile ) nu cred ca vinatoarea nu va fi atinsa de aceasta plaga . Sincer nu cred ca se mai face vanatoare, peste 4-5 ani , cu o cotizatie de max 200 EUR / an , fara a se plati vinatul ,samd . Nu imi place sa o spun , dar o simt inevitabila . Cred ca cea mai ieftin taxa pentru un vinator nu va fi mai mica de 1.000 EUR / an si asta la o asociatie slabuta . Ca vei avea si 1-2 piese incluse in cotizatie va tine de mangementul si spiritul de comerciant al celor care conduc respectiva asociatie .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 30 Ian 2006, 11:41

"Mistretii lui Tiriac"-parca asta este subiectul acestui topic!!!Sunt mistretii lui si e treaba lui cum vrea si cati vrea sa impuste!Sunt sigur ca nu depaseste planul de recolta!El gospodareste acel fond ,el pazeste acel fond,el plateste taxele pentru acel fond!Mai grave sunt cazurile de pe alte fonduri , unde nu se investeste nimic, unde paznicii si cei care trebuie sa administreze fondul nu se lasa pana nu impusca si ultimul porc!Acestea sunt lucrurile grave si sunt foarte multe asociatii unde se practica aceasta parjolire, ca sa-l citez pe puscasumarin.Daca ar fi 1000 ca Tiriac, atunci o sa fie bine pt toti vanatorii.In Ungaria, din ce stiu eu,(Lorand poate sa ne spuna mai multe, despre Ungaria),sunt multe fonduri ca cel de la Balc, si asta a dus la scaderea tarifelor de impuscare!Daca toate fondurile ar fi gospodarite ca cel de la Balc, am putea si noi sa participam la o vanatoare unde se impusca 150 de porci!Hai sa aflam cum procedeaza cei de la Balc , ca sa aiba aceste efective de porci, sa putem si noi sa facem la fel in asociatiile din care facem parte!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde lorand pe 30 Ian 2006, 20:14

Salutari!

Am pus niste date:
http://hunting-romania.com/wildlife%20m ... ngaria.htm

Niste alte date.
In anul 2000, 104 tarc de vanatoare a functionat in Ungaria. Pina acum numarul a crescut.

Lorand

Ps.
Maine alte informatii
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde jon2004 pe 30 Ian 2006, 22:40

Multumim pt informatii!Ce ne poti spune de suprafata medie a tarcurilor?In ce conditii,vanatorul cetatean ungur,poate vana in aceste tarcuri?Care sunt tarifele pentru vanatoare?Exista tarife diferite pt cetateni unguri si cetateni din alte tari?
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde valpangica pe 30 Ian 2006, 22:52

Continui eu cele intrebate de jon2004 si a-si fi curios in ce masura se poate vana si cu vanatori straini in aceste tarcuri . Adica noi ca romani ce am avea de facut si de platit ?
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 30 Ian 2006, 23:02

Si daca stim ce trebuie sa facem si cat trebuie sa platim, mai intreb si eu , care este perioada de vanatoare la mistret, in Ungaria?
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde lorand pe 30 Ian 2006, 23:55

Sunt mai multe feluri de tarcuri. Unele sunt facute numai pentru mistreti, cerb comun, cerb lopatar, muflon, altele sunt mixe, mistreti-cerb comun sau lopatar, etc.

E o lege in Ungaria ca pentru mistreti suprafata de medie trebuie sa fie minimum 200 ha.
Eu am fost in cateva tarcuri in Ungaria (nu pentru a vana, numai pentru a studia), si pot sa spun ca suprafata incepe de la 400 ha pina 800-1000 ha.
Am facut cateva poze, sper ca maine pot sa scanez.
Multe feluri de tarcuri sunt pentru mistreti . Unele au numai un tarc, toate suprafata e zona de vanatoare, altele sunt mai complicate, sunt niste zone separate (3-5-10 ha) pentru vieri, scroafa, godaci, si cand ajung la varsta cand se poate vana sunt transportate in tarcul mare.
Multe mistreti sunt prinse in zonele de vanatoare libere si duse in tarc.
Asta e o metoda buna pentru a evita pagubele in zona de agricultura.
Anul trecut pagubele au atins pragul de 1.4 milliarde de forint (1 forint=144 lei), si asta e o suma uriasa.

Toate ofertele pentru vanatoare in tarc sunt de mult timp inainte ocupate, si pot sa spun ca preturile sunt uriase. Sper ca maine pot spune niste preturi care sunt acum actuale.
Din surse sigure pot spune ca nici acele 104-120 de tarcuri nu e de ajuns in Ungaria, cererea e foarte mare!!!!

Trebuie sa spun ca vanatoare nu merge asa usor cum crede lumea.
Tarcurile pe care am vizitat, au o vegetatie asa "modificate" ca sa imiteze o zona de vanatoare libere.
Linga standuri raristele, luminisele sunt asa inguste ca trebuie sa fii un tragator bun ca sa impusti un mistreti care apare in linia de bataie.

Lorand
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde razvy pe 31 Ian 2006, 16:24

Oare si Tiriac prinde mistretii din spatiul Shengel si ii baga in tarc la el ? Poate exista crescatorii gen Avicola pentru Mistreti ? Sint curios de unde produce el sutele astea de mistreti .
Ca sa fie vinat in teren nu trebuie sa fie incercuit de garad si nici tarcuri cu bilete de vinzare ca la meci pe Ghencea , problema este in organizare , braconaj , vinatori in perioade nefavorabile ssmd.
Si aici sint tarcuri de vinatoare eu nu stiu decit existenta a doua tarcuri si asta in doua state , vorbesc de state mari cit Rominia ,ca vinator nu prea am auzit pe baietii cu care ma duc la vinatoare sa se fi dus acolo ar fi rusinos pentru cineva sa se afiseze ca a impuscat ceva intru-n astfel de loc . Tarcurile la care m-am referit produc vinatul din crescatorii speciale care se ocupa numai cu inmultirea animalelor salbatice , este interzisa capturarea animalelor libere si introduse intr-un astfel de loc.
Probabil ca ar trebui replicat cu animalele salbatice ce se intimpla cu ciini vagabonzi in orase , ar fi vinat peste tot .....
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Un vanator pe 31 Ian 2006, 16:46

Pai si atunci de ce majoritatea filmelor cu hunting comandate in U.S.A. prezinta in mare parte vanatori efectuate in Fonduri Private de Vanatoare ? (pe romaneste sau cum ar scrie in presa din .ro - TARCURI)
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde razvy pe 31 Ian 2006, 16:54

Majoritatea vinatorilor sint pe fonduri unde se practica vinatoatea selectiva care nu sint imprejmuite.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 31 Ian 2006, 17:55

razvy scrie:Oare si Tiriac prinde mistretii din spatiul Shengel si ii baga in tarc la el ? Poate exista crescatorii gen Avicola pentru Mistreti ? Sint curios de unde produce el sutele astea de mistreti . Ca sa fie vinat in teren nu trebuie sa fie incercuit de garad si nici tarcuri cu bilete de vinzare ca la meci pe Ghencea , problema este in organizare , braconaj , vinatori in perioade nefavorabile ssmd.


Mistretii au o prolificitate foarte mare, daca mai pui si faptul ca au hrana din belsug,au liniste si nu exista rapitoare,poti deduce ca nu este nevoie de repopulare pe acel fond!Alte tarcuri poate sunt mai mici, de 200-500ha , acesta de la Balc are cateva mii de hectare.Cat priveste faptul ca acel fond(eu nu-l numesc tarc) este imprejmuit, este un lucru foarte bun , mai ales pentru cei care au terenuri agricole in jurul acelui fond.Imagineazati , la numarul mare de porci care exista pe acel fond, ce pagube ar produce culturilor agricole!Paznicii pot pazi vanatul impotriva braconierilor, dar nu pot pazi porcii sa nu intre in culturile agricole!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Un vanator pe 31 Ian 2006, 18:06

Fondul Balc are o suprafata de 115 km˛. Asta inseamna teoretic un patrat cu latura de 57,5 km. Daca nu vi se pare suficient......puii mei, e mai mult decat Bucuresti - Fundulea (40siceva)! La patrat ! Cred ca ce am zis mai devreme, ca poti sa mergi o zi intreaga fara sa vezi ceva....este posibil...daca nu stii unde este porcu'...
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde Cristi pe 31 Ian 2006, 18:34

Fondul Balc are o suprafata de 115 km˛. Asta inseamna teoretic un patrat cu latura de 57,5 km.

Mai precis latura este de 10,72 km
Ultima oară modificat de Cristi pe 31 Ian 2006, 18:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde lorand pe 31 Ian 2006, 19:48

Am pus niste poze pe care am facut in tarc.

http://hunting-romania.com/wildlife%20m ... ngaria.htm

Primele sunt facute in "gradina de vier" unde vierii sunt pastrati 2-3 ani.(Acolo nu se vaneaza).

Dupa asta o capcana care prinde mistretii din zonele de vanatoare al asociatiei, asta e zona libere, si dupa asta dusa in carantina.

Daca o asociatie are 8000-10000 ha. de zona de vanatoare si face un tarc de 300-400 ha, atunci face o buna investitie pentru ca daca nu are clienti pentru o recolta mai mica in zona libere, atunci sigur gaseste clienti pt vanatoare in tarc.


Lorand
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde Swiby pe 31 Ian 2006, 21:40

Cristi scrie:
Fondul Balc are o suprafata de 115 km˛. Asta inseamna teoretic un patrat cu latura de 57,5 km.

Mai precis latura este de 10,72 km

:idea:
si eu facusem aceeasi greseala.
Oricum, 10,72 km˛ si tot e ceva. As muri, numai sa stau intr-un stand si sa iasa 80-100 de mistreti in goana.
Numai langa Gherla am vazut asa ceva, si atunci nu eram inca vanator. ...80 de mistreti in goana...spectacol, merita vazut...
Beretta Silver Hawk 12 Ga.
Browning EuroBolt 7mm.RM
http://www.garajul.ro
Avatar utilizator
Swiby
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 04 Noi 2004, 17:33
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paul pe 01 Feb 2006, 15:22

Referitor domeniul Balc am gasit in revista Vanatorul Roman din martie 2005 urmatorul articol semnat de dl. Alexandru Alaci pe care il redau mai jos (sunt date suplimentare fata de ce s-a prezentat pana in prezent pe topic).

" Initial, domeniul Balc, inainte de 1918, a apartinut contelui Karoly de la care Pincas, cumnat cu printul Ghika, l-a cumparat in 1919 (Pincas este inmormantat in cimitirul de rit sephard din Bucuresti). La acea data mosia avea 500 ha teren arabil si fanete, 1200 ha padurea Fagul, inclusiv castelul domeniului din comuna Balc, imprejmuit cu gard de zidarie ce cuprindea un parc de 12 ha cu lac, sere flori si zarzavaturi, grajduri acareturi si locuinte pentru personalul de intretinere si separat pentru administratorul deomeniului legat prin coridor de palat. Odata cu achizitia, Pincas a imprejmuit padurea, transformand-o in parc de vanatoare dupa moda timpului - precum Sarlota, Pischia etc, - in care colonizeaza mufloni, cerbi lopatari, cerbi comuni adisi din Austria.
In cadrul mosiei, Langa padurea Lighet Balc ridica grajdurile si intreg complexul aferent - manej, pista de antrenament a cailor pur sange englezesc, ce erau inscrisi in competitiile hipice de pe hipodromul de galop din Bucuresti (se mai pastreaza unul din grajdurile din zona Baneasa-Bucuresti). Tot Pincas infiinteaza pe o suprafata de cca 10 ha o vie nobila limitrofa padurii, pe care o doteaza cu o crama sistematica.
Odata cu anul 1944, imprejmuirea padurii este devastata, vanatul existent braconat si risipit (muflonii si lopatarii) in mod miraculos mentinandu-se cerbul comun, ceva capriori de slaba factura si mistret in crestere numerica data fiind paza deosebita (Nota : unele date le stiu de la padurarul de vanatoare Emeric Fazekas, care a fost vizitiul lui Pincas). Aceiasi soarta a avut-o si complexul Scrovistea dupa 1990.
Dupa 1950, intregul complex a fost nationalizat, arabilul, via si grajdurile au constituit IAS-Balc cu profil hipic, pastrand caracterul de centru de monta si reproductie a pur-sangelui englezesc, sub conducerea Dr. Maicu ce se mandrea cu armasarul Fantastic, o picatura a perfectiunii, iar padurea si castelul au trecut in custodia Ocolului silvic Marghita. Castelul cu doua etaje si pod mansardat cuprinzand 64 incaperi, a fost cedat si transformat in camin de batrani, care a fiintat pana in 1963, dupa care s-a renovat si restaurat pentru a deveni o mini statiune, odata cu captarea izvoarelor termele similare cu cele de la Marghita si Baile Felix.
Intre anii 1960- 1961, in padurea Fagul se construieste casa de vanatoare cu demisol parter si etaj, cu apa curenta si dotarile aferente dupa proiectul ing. Ijak, in regia Regionalei Silvice, subsemnatul fiind diriginte de santier. (Am informatii ca aceasta constructie a suferit reamenajari).
Incepand cu 1958, se executa lucrari de anemajari si instalatii vanatoresti, fondul fiind dotat corespunzator destinatiei, si inregistrand o crestere vizibila a efectivelor, prntru care s-au creat ogoare de hrana pe o suprafata de 24 ha.
Padurea Fagul-Balc se afla in afara cailor rutiere sau forestiere (minimum 8 km) avand aspect de bazinet unde isi are izvoarele paraul Almasului> Ea formeaza un trup compact, traversat de linii somiere ce se intersecteaza perpendicular, avand ca specie de baza qercineele ce compun sleaul de deal in amestec cu fagul pe vai, cu carpen si paltini. S-a creat astfel un biotop favorabil mentinerii faunei diverse ce gaseste aici liniste, hrana si adapost. Dar pentru a mentine si intretine un asemenea fond, sunt necesare investitii si sume insemnate pentru administrare, fara de care in scurt timp incepe decaderea (vezi Scrovistea).
Pentru a compensa partial sumele investite, vanatul trebuie valorificat, iar acest lucru se face fie prin turismul de vanatoare caruia i se asigura reusita, fie prin dirijare catre alimentatia publica daca exista cerere pentru intern sau export. Asa proceda si Pincas ca oricare arendas de fonduri de vanatoare, invitand vanatori din toata Europa. Un asemenea document ni l-a lasat si Prof. Dr. C Andronescu (medicul palatului regal, vezi Revista Vanatorilor nr 4/1942) in articolul "O vanatoare la Balc", ca invitat al printului Ghika si al lui Pincas, impreuna cu oaspeti de seama, printre care si regele George al Greciei.
Prin traditie, Fagul-Balc avea sa-si pastreze faima fiind destinat exclusiv vanatorilor la nivel prezidential si de stat, frecventat de I.Gh. Maurer, Gh. Apostol, Al. Sencovici, Nicolae Ceausescu si de invitati ai statului roman.
Semnat Al. Alaci"
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 01 Feb 2006, 15:53

Stie cineva cati porci sunt la Balc?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde the_mav pe 01 Feb 2006, 15:56

Stie cineva cati porci sunt la Balc?

un raspuns aproximativ ar fi "fara numar"
unul mai exact: cam cati vrea tiriac
:lol: 8) :wink: :lol: :lol: :lol: 8) :wink: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Johny Wolf pe 01 Feb 2006, 16:05

Intreb pentru-ca am avut o discutie cu cineva si m-a informat ca la Balc ar fi cam 4000 :shock: de PORCI. Si doresc sa mai aud niste pareri.
Cu acesta cifra cred ca Tiriac :evil: nu a facut planul si ar trebui desfintat fondul :lol:. Asta in caz ca a fost prezent la evaluare, si a facut cineva bonitatea fondului. :?:
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde puscasumarin pe 02 Feb 2006, 10:05

sa inteleg ca am putea concluziona ca balcul este un fond de vanatoare supus legii vanatorii (balcul a fost licitat in baza legii 103/1996).
este posibil (nu am certitudinea) sa existe acolo si un complex de vanatoare, infiintat in baza og nr.81/2004 si a legii nr. 486/2004 dar trebuie sa intelegem ca fondul de vanatoare si complexul de vanatoare se exclud reciproc in sensul ca in momentul in care o suprafata de teren este afectata unui complex de vanatoare una dintre conditiile cerute de textele de lege mentionate este ca acea suprafata de teren sa fie imprejmuita iar folosinta si destinatia se schimba, deci nu are cum sa fie inclusa in fondul de vanatoare.
vreau si eu 8)

:shock:
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2006, 08:53

Tiriac avea mai multi! :wink: Aici nu sunt decat vreo 80!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde dumi pe 06 Mai 2006, 18:10

Cred ca modul de dobandire a fondului de vanatoare de la Balc este in stilul marilor privatizari :!:
Oare care sunt tarifele de impuscare pe acest fond? (Daca exista :D)
Stie cineva daca exista posibilitatea legala de a avea acces, contra cost, pe un asemenea fond privat de vanatoare? Nu neaparat pe acest fond, pe oricare altul de acelasi gen.
Modelul Ungariei cred ca este bun, dar aici nu cred ca despre asa ceva este vorba!
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde dorin pe 01 Feb 2007, 16:30

Acei mistreti nu s-au impuscat pe un fond de vanatoare ci, intr-un complex de vanatoare , care nu tine de lg 407/2006 , ci de ordonanta nr 81/ 2005, adica nu este un fond de vanatoare ca restul fondurilor ci un tarc de crestere intensiva a vanatulu.
hello
dorin
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Noi 2006, 09:53
Locaţie: alexandria

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde bogdanm pe 16 Ian 2009, 10:12

Sa mai dam praful la o arte de aici.
Am auzit la radio de dimineata (Europa FM) ca astazi incepe iar o "vanatoare" la Balc.
Inutil sa mai spun cum s-au facut confuzii si cum s-au prezentat vanatoarea si vanatorii...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Vechio pe 16 Ian 2009, 12:28

La noi ninge mărunt. Vreme excelentă pentru o întîlnire pe mâine cu cavalerul negru :mrgreen: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate