Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:33

mistretii lui Tiriac

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde biriuck pe 17 Ian 2014, 21:21

Cu riscul de a trece off-topic zic ca nu avem dreptul sa ne plangem de politicieni. Niciun popor nu are!

Politicienii nu sunt parasutati aici! Sunt romani, din familii de romani, crescuti si educati in spirit romanesc si in scoli romanesti. Mai mult, au ajuns unde sunt prin votul romanilor. Atat putem, ei reprezinta media acestui popor si, pana cand nu se inventeaza un dispozitiv care sa castreze automat toti manelistii, repetentii, cititorii de tabloide etc, aceasta medie are sanse mici sa creasca...
Ne place sa ne laudam cu mari olimpici dar ei sunt doar niste exceptii (iarba buna creste intre maracini!)

Revenind un pic la topic, Ursule, asteptam pozele!!! :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde adigeo pe 18 Ian 2014, 10:56

biriuck scrie: dispozitiv care sa castreze automat toti repetentii,

:cry: chiar pe toti? ,bine ca am un copil,,,
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Cristi pe 19 Ian 2014, 15:16

Sly_Fox scrie:
radubichis scrie:Nu stiam ca asa cretin si ligau provine din judetul nostru .Pacat ne face de ris :oops:

S-a apucat de altele omul. De propus legi in parlament, cum ca ar fi necesar ca delfinii sa fie considerati persoane, dar non-umane.
http://ro.stiri.yahoo.com/cernea--propu ... 29864.html
Asta ca sa vedeti si voi cine bantuie prin Parlamentul Romaniei. Este plina tara de oameni competenti,care traiesc pe salarii de subzistenta, in timp ce retardatii propun legi halucinante,incasand pentru aceste ,,ispravi,, salarii enorme.
In plus vrea ca in viitor sa devina europarlamentar. Ar face grup bun cu Baseasca si Berbecalii.
Auuuuuuuuuuu mama, in ce tara m-ai nascut. Fatalitate.

Poate se ocupa si de pasarile astea, ca si ele sunt non-umane
http://adevarul.ro/life-style/bucatarie ... index.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Alin3006 pe 24 Ian 2014, 13:39

biriuck scrie:Cu riscul de a trece off-topic zic ca nu avem dreptul sa ne plangem de politicieni. Niciun popor nu are!

Politicienii nu sunt parasutati aici! Sunt romani, din familii de romani, crescuti si educati in spirit romanesc si in scoli romanesti. Mai mult, au ajuns unde sunt prin votul romanilor. Atat putem, ei reprezinta media acestui popor si, pana cand nu se inventeaza un dispozitiv care sa castreze automat toti manelistii, repetentii, cititorii de tabloide etc, aceasta medie are sanse mici sa creasca...
Ne place sa ne laudam cu mari olimpici dar ei sunt doar niste exceptii (iarba buna creste intre maracini!)

Revenind un pic la topic, Ursule, asteptam pozele!!! :lol:



Bine spus...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ursus2006 pe 27 Ian 2014, 08:47

Am scanat una, dar a iesit alb-negru. Am la birou unul performant, dar nu stiu sa fac numai copii xerox. :cry: Si pozele is poze, pe hartie, nu digitale. No, cum sa fac?
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Sly_Fox pe 27 Ian 2014, 19:00

Pai nu trebuia sa iasa alb-negru la scanare,poate doar la copiere (xeroxare). Incearca un scaner bun si salveaza in format.jpeg. Apoi direct pe forum cu ea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde biriuck pe 27 Ian 2014, 21:34

Ursule, esti incurabil :lol:
Da-mi acces prin teamviewer cand esti la munca si umblu eu la setarile alea de scanat color din softul aparatului :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Alin3006 pe 02 Feb 2014, 13:30

biriuck scrie:Ursule, esti incurabil :lol:
Da-mi acces prin teamviewer cand esti la munca si umblu eu la setarile alea de scanat color din softul aparatului :wink:


Apai daca tu crezi ca Ursu sau Ghinda au auzit macar de acces prin teamviewer, eu imi mananc palaria! :lol: :lol: :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ghinda pe 03 Feb 2014, 08:34

Haleste-o! Asa imi purica colegii calculatorul! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ursus2006 pe 03 Feb 2014, 14:27

Biriuk e martor ca ma stiu la teamviewer. :wink: :D N-am la lucru programul ala si nici nu-l pot descarca.

Nu stiu cum sa ma exprim: pozele sunt pe hartie. Ar trebui sa le duc la o firma sa le puna pe un cd, cred.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde biriuck pe 03 Feb 2014, 18:16

Cofirm, nu doar ca a instalat programul dar l-am si folosit cu succes impreuna :lol:
Ia programul pe stick sau, mai simplu, da pozele unui amic cu scanner.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Alin3006 pe 05 Feb 2014, 20:25

Bine ca sunteti voi destepti. :lol: 8)
Pai mai Ghinda, da-i acces si lui biriuck sa puna niste poze! 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ursus2006 pe 11 Feb 2014, 15:11

Sunt mai tare decat Ghinda! :mrgreen:

Imagine


Imagine
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde biriuck pe 11 Feb 2014, 15:34

Cata frunza si iarba, si hraniti bine :shock:
Daca atatia sunt jos nici nu vreau sa ma gandesc ce densitate are acolo. Ca imagine media nu ne face insa deloc bine...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ursus2006 pe 11 Feb 2014, 15:55

biriuck scrie:. Ca imagine media nu ne face insa deloc bine...


Clar nu ne face bine.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde yoghi pe 11 Feb 2014, 16:22

asta cu "imaginea" este o porcarie.
daca sunt 50 de invitati si 30 de gazde si fiecare face o poza separata cu 2-3 mistreti impuscati atunci este o buna "imagine " ! daca adunam toti vanatorii si toate piesele impuscate atunci nu mai este bine !

deci domnilor fara poze de grup ! :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde aghiuta pe 11 Feb 2014, 17:11

Nostim e ca unii mistreti sunt cu crotaliu la ureche iar fiecare are cate un bilet pe rat.
Poate cu numele doboratorului?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde cristy_grasutzu pe 11 Feb 2014, 19:04

Cred ca este vorba de cateva sute de mistreti,200 cred ca sunt sigur!!
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde the_mav pe 11 Feb 2014, 20:21

cristy_grasutzu scrie:Cred ca este vorba de cateva sute de mistreti,200 cred ca sunt sigur!!

oarecum dubitativ, concret vorbind.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde gherman pe 11 Feb 2014, 21:22

Fotografia asta nu e de anul asta. S-au impuscat doar vreo 98 mistreti (cald, fara zapada) din care au fost de trofee in jur de 50. Anul asta, vanatoarea mica, cea din decembrie, a fost mult mai bogata in trofee, din cele 70 de exemplare vanate, vreo 60 fiind de trofeu excelent ! Poza asta nu este insa nici de anul trecut, cand, desi s-au impuscat circa 250, a fost zapada la Balc. Crotaliile atasate la ureche ma fac sa cred ca e imaginea de acum 3, chiar 4 ani, cel putin.
Trofeele sunt in general mistreti de la 5 ani in sus. In primii 5 ani sunt crescuti in sistem rotativ, in tarcuri, fiind mutati dintr-un tarc in celalalt. La 5 ani sunt mutati in tarcul de vanatoare, doar masculi. Bineinteles, mai scapa si cate o scroafa, care fix de vanatoare are godacei, iar vanatorii trag practic la tot ce misca.
Crotaliul in ureche se pune dupa impuscare, ca metoda de identificare a carcasei pe lantul de control sanitar veterinar. De vreo 2-3 ani nu se mai ataseaza crotalii la ureche (sunt destul de scumpe) ci tablite cu numere, la picior. Iar biletelul pe rat, intr-adevar, tine evidenta celui care a vanat mistretu respectiv. Fiecare vanator isi poate revendica, sau nu, trofeul...coltii, pielea, tabacita sau nu. De asemenea, fiecare vanator isi poate face poze individuale cu mistretii impuscati de el. Evidenta este tinuta usor de catre cei 1 sau 2 vanatori localnici care insotesc fiecare invitat.
Despre densitate...am pus un link c-o imagine intr-un topic intitulat parca Febra mistretului. Intr-adevar, in unele tarcuri (tineret 1-2 ani) e uimitoare. Si sunt foarte bine hraniti, deparazitati, vaccinati...doar e o ferma organica.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde biriuck pe 11 Feb 2014, 21:31

yoghi scrie:asta cu "imaginea" este o porcarie.
daca sunt 50 de invitati si 30 de gazde si fiecare face o poza separata cu 2-3 mistreti impuscati atunci este o buna "imagine " ! daca adunam toti vanatorii si toate piesele impuscate atunci nu mai este bine !

deci domnilor fara poze de grup ! :)


Yoghy, eu am priceput cum vine treaba si au inteles si altii. Omul face o singura vanatoare, baga mancare la greu, paza etc. Problema este de cum percep "profanii" dupa ce sunt prezentate astfel de stiri/imagini cat mai bombastic. Discutabila faza cu "tarcul" dar polemica nu-si are rostul aici.

Traim intr-o lume in care propaganda este mai importanta ca pe vremea comunistilor/nazistilor si nu trebuie sa neglijam media si proiectele legislative ce pot fi impuse de unii ce se autointituleaza ecologisti :!: Trebuie sa ne armonizam cumva in societatea aceasta noua si sa educam (nu neaparat sa atragem) pe cei tineri. (eu fac asta cu toti colegii/prietenii ce nu sunt vanatori si care aveau impresia ca vanatoare inseana doar distractie din ucis animale nevinovate)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde OVI762 pe 11 Feb 2014, 22:48

M-am uitat la trepanatii aia care zbiara ca vai,ce macel,ce omor,ca crima groaznica.Par crescuti pe balcon cu lapte praf si furajati de la Mc Donalds cu mortaciuni casapite de-a valma,intregi,de mila.Al dracu' unu daca are mutra de om cu tiglele pe casa.Iar cernea ala cu delfinii lui...nu stiu ce fumeaza dar vreau si eu,chit ca m-am lasat de ceva ani.In schimb,unul nu latra ca unde ajunge mare parte din carne.O vanatoare neletala(doar soimanire partiala) cu dobitocii astia pe post de vanat ar fi de un real folos si le-ar pune ideile in ordine pentru o buna bucata de vreme.Paint ball fara protectie,nu altceva :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde Ursus2006 pe 12 Feb 2014, 14:13

gherman scrie: Crotaliile atasate la ureche ma fac sa cred ca e imaginea de acum 3, chiar 4 ani, cel putin.
.


Bingo! :D

Dom' doctor, eu am asteptat sa puneti poze de anul asta, sau de anul trecut. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: mistretii lui Tiriac

Mesajde iliealexandruionut pe 10 Mar 2014, 18:20

una peste alta un alt exemplu este si ioan niculae si va dau cuvantul ca la el pe fonduri este LA FEL CA LA TIRIAC!!numai ca la el totul este in regim deschis,are o armata de paznici extrem de bine dotati..gipane tapene..night vision..arme ca lumea si tot tacamul...daca dai o petarda le el pe fonduri in 3-5 minute ai cateva masini in jur insotite de (ghici cine?!@??!)militie!!!!iar cand treci granita intre judete,giurgiu si teleorman cateodata ai impresia ca sunt turme de oi!!!extrem de multi..iar pe un drum in apropiere..ce sa vezi niste namile de oameni cu ceva carabine si un patrol...oricum tot respectul acestor oamnei pt ce fac in privinta vanatului..cum au ajuns aici cum de au acele fonduri...apa de ploaie!!

respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate