Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:30

Corectia tirului la goana de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde ionutz_b pe 15 Dec 2011, 14:44

Ursus2006 scrie:
Ghinda scrie:Cea mai buna corectie este aia cand pica mistretul. M-am lamurit de mult! Si am impuscat cativa.


Da Mugurele, ca e afetul bun ! 8)


Cum tragi, asa ajungi! :wink:
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Ghinda pe 15 Dec 2011, 21:02

Oho! Si cati nu am corectat am uitat sa zic! :lol: Scorul le este net favorabil si inca mai marcheaza din cand in cand mistretii!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde DAC pe 12 Noi 2012, 10:37

Ca tot e de sezon , eu mi-am facut ceva calcule si o mica tabela balistica (pentru un 7.62 :wink: de 170 gr sau 11 grame, coeficient balistic 0.305,viteza la gura 805 m/s , altitudine 420m temperatura 15 C, presiune atm 963.80) cand ajung in stand stabilesc culoarele, aproximez distantele (chiar le masor daca am posibilitatea) si imi stabilesc corectiile .

Folosesc asa ceva :

Imagine

Aici e fara rotunjiri , pentru simplificare si rapiditate e mai ok asa ceva :

Imagine

Puteti gasi singuri combinatia de simplificare care vi se potriveste , de ex, consider 10 cm corectia de baza la trap si distanta de 25 m , adaug cate 10 cm pentru fiecare pas de viteza adica 20 cm la distanta de 25 si porc in alergare , 40 la distanta de 25m si porc in goana mare.

La incepatori ca si mine cred ca e de bun simt sa incerci sa fi cat mai precis si sigur inainte de foc, la cu mai multa experienta poate lucrurile au devenit instinctive :lol:

Negru in catare
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde DAC pe 12 Noi 2012, 11:19

.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde tonif pe 12 Noi 2012, 12:46

dac, dar nu au iesit cam mari corectiile ?

ca la ochi asa, la 40 de km pe ora, inseamna 1.11 metri pe secunda ...

805 metri pe secunda la plecare, sa zicem 705 la 100 de metri, o medie de 755 mps ... asta inseamna 0.13 secunde sa ajunga boaba la 100 de m, timp in care mistretul parcurge 14.3 cm ...

daca o dam mai rotund si zicem ca sunt 0.2 secunde, inseamna 22 de cm ... versus cei 150 de cm mentionati de tine ... diferenta este foarte mare ...

poate imi scapa mie ceva, sau nu inteleg ceva din tabel ... ce inseamna coloana (mil) ?
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde tonif pe 12 Noi 2012, 12:48

mea culpa, si nu mai modific mesajul de mai sus, aia e :D

sunt 11.1 metri pe secunda, ahhaah, scuze ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde DAC pe 12 Noi 2012, 13:15

Toni stai linistit , uite nici nu imi fac griji ca mai gresesc cata vreme ma verifica cineva :lol:

Pentru usurinta calculelor :

http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmtraj-5.1.cgi

Sau

http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmtraj_simp-5.1.cgi

Copiezi tabelul in excel si il faci dupa cum iti vine mai usor.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde tonif pe 12 Noi 2012, 14:06

hehe, sarumana de intelegere, si multumim de tabel !
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 08 Ian 2013, 22:51

Excelent! Dupa cum vezi in tabelul tau rubrica "mils" ramane constanta la o viteza estimata data! Tot ce-ti trebuie este o luneta gradata in mildots la 10x, o amplificare de 2-3 x (ca sa nu ai un punct/miliradian ci mai putin, nu prea ai timpi sa numeri), exact ce am spus la inceputul postului. Estimeaza viteza, hotareste mildotul si arde-l! Coordonatele polare sunt net superioare celor carteziene, ne-a cam tras in piept Pitagora?
Apropos: Mistretii se impusca in goana cel mai bine, acolo e perfecta lisa :lol: , in plus e buna activitatea si la burta!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde stefan 3006 pe 12 Ian 2013, 20:56

bowmadness scrie:Excelent! Dupa cum vezi in tabelul tau rubrica "mils" ramane constanta la o viteza estimata data! Tot ce-ti trebuie este o luneta gradata in mildots la 10x, o amplificare de 2-3 x (ca sa nu ai un punct/miliradian ci mai putin, nu prea ai timpi sa numeri), exact ce am spus la inceputul postului. Estimeaza viteza, hotareste mildotul si arde-l! Coordonatele polare sunt net superioare celor carteziene, ne-a cam tras in piept Pitagora?
Apropos: Mistretii se impusca in goana cel mai bine, acolo e perfecta lisa :lol: , in plus e buna activitatea si la burta!

Ce vrei sa spui ca la goana carabina e de aruncat ?
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 15:15

stefan 3006 scrie:
bowmadness scrie:Ce vrei sa spui ca la goana carabina e de aruncat ?

De aruncat nu, sa fim seriosi, dar mult mai periculoasa pentru cei din standuri. In plus puterea de stopare a glontului la apropiere e mai mica decat a unui proiectil unic de calibru mare.In plus ochirea prin catare si inaltator e mai lenta decat de-a lungul sinei pe bumb.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2013, 15:21

De ce este mai periculoasa? De ce crezi ca stopul e mai mic? Mai lenta? Poate mai precisa. Lenta pentru unul care pune carabina la ochi in fata la prieteni sa se fuduleasca si atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 18 Ian 2013, 15:32

bowmadness scrie:
stefan 3006 scrie:
bowmadness scrie:Ce vrei sa spui ca la goana carabina e de aruncat ?

De aruncat nu, sa fim seriosi, dar mult mai periculoasa pentru cei din standuri. In plus puterea de stopare a glontului la apropiere e mai mica decat a unui proiectil unic de calibru mare.In plus ochirea prin catare si inaltator e mai lenta decat de-a lungul sinei pe bumb.


9 accidente din 10 sunt cauzate taman de lisa, exact datorita acestei pareri preconcepute. La Patarlagele a fost impuscat chiar organizatorul, direct in cap, la 147 m. Cu o lisa. Uita-te la datele balistice ale unui Sauvestre si spune-mi cu ce e mai putin periculoe decat in glont. NU, gresesti. Lisa e mult mai periculoasa, tocmai pentru ca cei care o manuiesc au senzatia ca nu e.
Putere de stopare mai mare...ia compara tu cu un Norma Orix de 18,5g sa vezi ca nu e chiar asa. Sau un 45-70 tras dintr-un lever.
Ochirea pe catare si inaltator e mai lenta, insa nu la toate, sunt express-uri la care e cam acelasi lucru, ca au catari destep facute; in plus o luneta de goana sau un sistem de ochire deschis rezolva foarte simplu problema asta.
Nu exista absolut nici un motiv pentru care lisa e mai tare la goana decat o carabina. Absolut nici unul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 17:24

Alin
Sauvestre cu coada lui de sageata e clar cel mai periculos proiectil datorita tocmai coditei care poate schimba drastic directia plumbului daca loveste intr=o craca , am auzit ca au fost cazuri cand a iesit din porc la 25 grade fata de unghiul de intrare si a ranit un vanator. Nu despre Sauvestre vorbeam ci de proiectil unic clasic.

Putere de stopare mai mare...ia compara tu cu un Norma Orix de 18,5g sa vezi ca nu e chiar asa. Sau un 45-70 tras dintr-un lever .
Sunt sigur ca exista cateva calibre mai puternice decat un unic dar nu sunt multi cei care le poseda, pe cand o lisa avem fiecare! De ce trupele de Close Combat folosesc preponderent lise de 12 cu diverse proiectile specifice interventiei si nu 45-70?

Ochirea pe catare si inaltator e mai lenta, -vezi postul de mai sus a lui Ghinda despre asta, eu am aceeasi parere ca si tine: o catare cu inaltator normala e mai lenta decat o sina cu bumb

insa nu la toate, sunt express-uri la care e cam acelasi lucru, ca au catari destep facute;
corect, iarasi nu sunt multe si nu si le permit multi. nu numai expresuri sunt si semiauto , am vazut un BAR cu asemenea catare, o frumusete

in plus o luneta de goana sau un sistem de ochire deschis rezolva foarte simplu problema asta
Aici nu-s de acord, cu luneta in tufa NONO pentru mine cu atatia ursi pe m2. Punct rosu mai ok, dar daca e zapada sau ploua iarasi NONO, se pune pe lentila si nu-i fain. Sistem de ochire deschis pe carabina, daca nu e catare si inaltator atunci nu stiu ce fel de sistem e ala.

Nu exista absolut nici un motiv pentru care lisa e mai tare la goana decat o carabina. Absolut nici unul.
Daca zici tu!
[/quote]
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 18 Ian 2013, 17:29

Ghinda scrie:De ce este mai periculoasa?
datorita posibilitatii de ricoseu cu mult mai mare datorat vitezei mult mai mari

De ce crezi ca stopul e mai mic?
Pentru ca are diametru mai mic , deci TKO mai mic. Nu vorbim de energie aici

Mai lenta? Lenta pentru unul care pune carabina la ochi in fata la prieteni sa se fuduleasca si atat
E mai lenta o catare cu inaltator normale, nu cele in V special concepute pentru goana, dar iarasi probabil ca eu fac parte dintre cei fudulitori, ca nu imi iese la fel de repede

Poate mai precisa.
La distanta clar mai precisa carabina, in goana in schimb se trage la 10m, conteaza puterea de stopare mai mult decat orice
.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 19 Ian 2013, 00:16

in goana in schimb se trage la 10m, conteaza puterea de stopare mai mult decat orice iar diametrul mai mare are TKO mai mare ...

Asta e o alta idee preconceputa si alimentata de vestita formula...mai scotoceste un pic si-o sa vezi ca exista formule mai noi care o desfiinteaza complet si fara drept de apel. Un unic din lisa, cu viteza lui mititica, aproape niciodata cu fragmentare pus alaturi de un proiectil modern care "se umfla" de la impact cat un Brenneke, care descarca in clipa aia de sapte ori mai multa energie, care penetreaza cu o gaura "virtuala" de zece ori mai mare in diametru decat una lasata de "unic" e mai degraba echivalentul unei bile trase din prastie. Si un calibru ca 7x57 depaseste oriunde si oricand efectul si stoparea unui unic.

De puterea de stopare a unui proiectil unic clasic tras din lisa (Gualandi si Brenneke) m-am convins pe pielea mea: de la 15 la 8 m, la porc cat Matiz-ul venind tintit pe mine, am tras si eu si vecinul de stand (standuri la 30 m ca era desis mare) si-n cap (e drept, maxilar), si-n gat si perfect prin inima si-n torace la rasul coloanei si i-am rupt un picior din fata - la total 5 focuri incasate in plin in jumatea anterioara, din care l-a marcat printr-un sprint ca de cerb doar pe primul (cred ca mai degraba din cauza zgomotului de arma :twisted: ) apoi n-a mai schitat nimic, n-a lasat o picatura de sange si a picat dupa 100 m ... noroc de piciorul din fata rupt care i-a schimbat directia si-a cotit-o pe langa mine. Misto de tot senzatia cand vezi cum efectiv intra proiectilul in el si are efect mai putin de o piscatura de purice. Primul foc a fost tras aproape exact din fata si l-a stopat de n-a mai putut - parca i-a pus taciuni sub coada. 10 minute dupa aia am stat si m-am uitat 4 minute la o turma de 12 bucati ce stateau pe ganduri in fata mea la 70-80 m si-am blestemat cat pentru o viata ca m-a pus naiba sa las carabina acasa. M-am jurat atunci ca nu mai iau lisa la porc. Nici macar cand e vanatoare combinata si se trage si la iepuri.

Si cu Brenenke clasic a murit om la peste 100 m. E o idee preconceputa cum ca o carabina e mai periculoasa decat lisa in goana dar este o mare prostie ... pentru om sunt la fel de periculoase.
Si Breneke ricoseaza la fel de imposibil de calculat si Breneke iese din porc de multe ori pe directii complet aiurea. Cel mai aiurea ricoseu trait de mine a fost in primul meu an de vanatoare, cu un proiectil "Ideal" - vecinul de la doua standuri distanta a tras undeva la 45 grade in fata lui, catre directia standului meu iar proiectilul a ricosat din 3 copaci pe care i-a atins succesiv tangential si-a picat la 2-3 m in fata mea de unde l-am si recuperat - pe pariu ca glontul nu face asta nici daca incerci de 10.000 ori, nici macar un FMJ.

Mai lenta? Stiu tragatori care dubleaza mai iute din bolt-action decat vecinii din doua tevi.

La partea cu ochirea - daca ai Eotech te doare undeva ca ploua, ninge, bate vantu' sau cad frunzele, ca tinta e la 1 sau la 100 m, ca sta sau alearga in viteza maxima. Si altele din cele mai micute pot fi protejate mai nou cu un capacel anti-ploaie sau soare puternic. Practic, nimic nu este mai bun ca sistem de ochire rapida decat un punct rosu deschis, nici macar vestitele aparate mecanice zise de goana.

Sunt de aceeasi parere cu antevorbitorii privind suprematia carabinei in orice conditii - exista doar un singur motiv pentru care sa preferi lisa in detrimentul carabinei la goana la mistret: atunci cand n-ai carabina (si un corolar - atunci cand ai "lisa ghintuita"). :mrgreen: :mrgreen:

Glontul face absolut tot ce face unicul si inca foarte multe in plus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2013, 08:45

Asa maestre! Primul meu dubleu(adica de fapt au fost 3, a venit goana dubla si l-au gasit gonacii la vreo 100 de metrii cazut in a 2 goana), a fost cu carabina Cugir, 30.06, luneta IOR 4xceva si trag pe stanga, inchizatorul il manevram cu stanga!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 20 Ian 2013, 22:09

[quote="violiv"]

Cu parere de rau trebuie sa-mi recunosc greseala si sa dau dreptate "carabinsitilor" dupa ziua de azi! Is rupt dupa ce am cautat un mistret mare 7km+ care avea un brenek in blat, putin in spate si unul in cap! L-am gasit dar tot glontul i-a pus capat chinurilor.
Deci: aveti dreptate, glontul e sfant! La fel si red dotul !


Stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 21 Ian 2013, 02:07

Bine ca l-ati gasit!
Acu', sa nu crezi ca glontul te va scuti de asemenea cautari .... :cry: :oops: Insa un instrument de ochire mai sigur decat o sina cu bumb si o viteza ceva mai mare a proiectilului, adica o corectie ceva mai mica si, la total, posibilitatea de a plasa un foc mai bine pot face diferenta.

Mi-am amintit: exista printre marii tragatori de lise experiente nefericite cu glont, care i-au facut sa revina la unic din lisa si sa abandoneze glontul. Dupa mine asta s-a intamplat din necunoasterea posibilitatilor reale ale glontului (Cum ba? Ai carabina si nu tragi pe dealul celalalt?) dar si din nestiinta de a trage cu glont ... bazandu-se pe experienta mare cu unic au uitat ca mai trebe sa invete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 22 Ian 2013, 15:03

[quote="violiv"]Bine ca l-ati gasit!
Vio, Eotech nu are sticla pentru reflexia punctului rosu inapoi spre ochi? Ca daca are, tot e naspa pe vreme rea, sau prin tufe acoperite de zapada, as zice! Am un Zeiss Compact Point si un Docter Sight II, Docterul are punctul mai bine determinat dar bateria o schimbi demomantand sight-ul de pe arma. Compact Pointul are un punct mai "altfel" dar ii schimbi bateria fara sa demontezi instalatia. Nimic din ce face omul nu e perfect :lol: . Ambele ma enerveaza la vreme rea, mai putin Docter-ul totusi datorita protectiei mai destepte. Zeiss-ul nu are protectie (asa l-am cumparat de la o expozitie cu pret buuuun tare). In fata Zeissului am pus o luneta de goana cu 2 inele quick release, astfel am amplificare 2-7x in stand sau doar punct rosu in goana sau langa tufa. In goana trebuie sa am tot timpul grija de zapada sa nu cada pe sticla red dot-ului ca ma hapaie ursu'! De asta spuneam ca o catare mecanica cu inaltatorul in V ar fi poate mai buna, dar si in V-ul ala se poate aseza un strop de zapada si ala esti cu un timing bun. Astea-s motivele pentru care am spus ca sina cu bumb de la lisa e poate cea mai buna in goana (ca si sistem de catare, cu proiectilele m-am lamurit)
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 22 Ian 2013, 16:22

Principial fiind diferit, Eotec-ului nu-i pasa daca pe aparat sau pe sticla pica zapada, noroi sau chiar se sparge sticla - atata vreme cat mai exista un coltisor de geam intact si liber poti ochii pe acolo.

Imi amintesc ca acum ceva ani ne-a prins o ploaie zdravana in standuri ... cand s-a terminat goana am plecat sa-l recuperez pe vecin. Statuse rezemat de un copac, cu arma pe antebrat si cu teava in jos. Cand a ridicat-o s-a varsat o cana de apa din Eotech da' n-a avut nici pe naiba .... mai degraba ocheai mai greu din cauza ploii cazute pe fata decat pe el.

P.S. daca mancatorul de oameni e la 5 m poti trage si ochind in lungul tevii nu-ti mai trebe cine stie ce sofisticarie :?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 22 Ian 2013, 19:15

[quote="violiv"]
Ok, multumesc! N-am stiut ca holograma e profund diferita de reflectie, in sensul ca orice ciob din lentila reface tinta! Foarte interesant! Oare se comporta ca asa numitii "neutrino", despre care, se spune, ca poarta toata informatia corpurilor prin care trec?
In ceea ce priveste cu ochitul pe teava, o fi, dar n-as vrea sa incerc, mai ales ca tot prin sticla dot-ului ma uit ca sa vad varful tevii, tocmai cu aceasta sticla am probleme! Mai bine vad un punct rosu pe mufa lui urata!

Inca o data ms de info! FOARTE interesant!

Iata configuratia la care lucrez ( e facuta 60%): Browning BLR 30-06 Takedown, sina weaver pe teava, Eotech cu Mak QR pentru weaver, luneta nightforce NXS compact 2.5-10x, mildot, iluminata prinsa cu Mak QR pe receiver, astfel incat sa vad si punctul Eotechului prin luneta (la demontare/montare BLR-ul nu pastreaza aliniera tevii fata de receiver, greseste cam 1mildot max, vreau sa aliniez luneta fata de eotech dupa fiecare demontaj/montaj). Nu-i usor de facut!
As vrea sa-i las si catarea originala (sau sa fac una cu muzzle break) si sa gasesc un inaltator in "V "cu montaj pe weaver (just in case), daca ai ceva idei dau o "bere" la prima trecere prin Brasov!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 23 Ian 2013, 10:30

Eotech-ul nu da bine pus asa departe de ochi. Dezavantajul major al lui fata de un reflex-dot este ca imaginea reticulului este mult mai "fluu", mai putin conturata si mai putin bine definita. Cu cat distanta fata de ochi creste peste 20 cm cu atat se accentueaza aceasta deficienta. In plus, masa de 500 g va dezechilibra mult o arma altfel foarte bine echilibrata.
O alta greutate va aparea la ochire - Eotech-ul are axa optica la 6-7 cm deasupra axei tevii, cat o luneta cu diametru de 56 la obiectiv. Patul la BLR e coborat suficient cat sa tragi pe catare si e mult prea jos pentru Eotech sau luneta asa mare - vei trage avand capul in aer. Daca pe luneta corectezi instinctiv pozitia, pe Eotech la tras iute vei avea tendinta sa strangi capul pe arma si cu toata libertatea lui de paralaxa va fi greu sa ochesti corect si iute.

Docter pe teava si atat mi se pare solutia ideala pentru BLR si indicatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 23 Ian 2013, 14:06

Eu am trecut printr-o dilema similara cu un dublu express care e arma mea de goana mai nou. Nu puteam sa pun un Eotech in primul rand din motive estetice, pe o arma clasica dadea ca dracu. Deci Docter, mai ales ca asa gandise si proprietarul initial al armei si o primisem cu ambele prinderi- pentru muneta si pentru Docter.
Mult timp am folosit alternativ un Docter si o luneta Zeiss Clasic Diavary 2,5-10x50, functie de configuratia terenului. Apoi am avut ocazia sa cumpar o luneta de goana Swaro PVi 1,25-4x24, cu un camp vizual enorm si a carui magnificatie de 4x e suficienta sa ma intind pana pe la 150 m, ceea ce cu Docter-ul era exclus. Cu putin exercitiu, ma uit prin ea cu ambii ochi cand plimb porcul pe pusca si il inchid sau nu pe stangul cand ochesc, cum am sau nu timp sa o fac. Nu e diferenta foarte mare fata de Docter si campul vizual e atat de mare incat o poti folosi si cand tragi foarte in scurt. Personal cred ca e cea mai fericita optiune, daca nu vrei sa tragi cu arma aia la 200m sau mai mult, e absoult suficient. Sau optezi pentru una cu magnificatie de 6x, care e si mai ok pt distanta. La mine rocanda s-a tradus in aproape 1000 euro economie, bani cu care mi-am mai cumparat un Mannlicher-Schonnauer Stutzen 8x57. :wink: Alt avantaj e ca m-am obisnuit perfect cu ansamblul arma-luneta si e arma pe care sunt sigur 100% atunci cand apas tragaciul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 23 Ian 2013, 15:54

violiv scrie:Docter pe teava si atat mi se pare solutia ideala pentru BLR si indicatie.


Exact asta e pe el (Zeiss nu Docter, dar cred ca pun Docterul, imi place rezolutia punctului mai mult)
In fata , pe receiver, am o luneta cu QD in cazul in care am loc si distantele trec de 50m.

Ms de osteneala!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 23 Ian 2013, 16:07

[quote="Alin3006"]
Svaro 1-4x e o varianta buna intr-adevar (ma gandisem la exact aceeasi chestie de la Nightforce, e mai ieftin daca o iei din US), eu, insa, merg des prin tufa sa-i scot afara pe coltosi, chiar nu as baga lunete de nici un fel in cracile alea! Cat despre tras la 200m in vanat, astea-s utopii pentru mine, nu as apasa pe tragaci sub nici o forma, in afara de poligon, la asemenea distante! Doar stim cat de mult inseamna 200m, in padure, pare dublu, in cazul meu vanatoarea inseamna tir din mana (nesprijinit) in tinte in miscare, sub 100m cu glont si sub 50m cu lisa. Mult mai putine ratari sau piese nerecuperate. In cazul asta la 100m daca iei A4 se cheama ca ai dat bine (zic eu).
Gata ca ma pregatesc de plecare pentru maine dimineata :)

Stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde florinsarca pe 24 Ian 2015, 15:05

Cea mai bună metodă este:
- antrenament mult în poligon;
- aproximările fulger făcute la fața locului asupra vânatului și declanșarea focului.
Într-un cuvânt desele întâlniri cu mistreții dezvoltă cu timpul și reflexele.Să nu uităm de păstrarea calmului.Vânat în cătare tuturor mistrețarilor!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate