Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:19

Corectia tirului la goana de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde yoghi pe 21 Noi 2011, 02:24

yoghi scrie:.......
Si @vio a recunoscut ca a citit de doua ori calculelele tale.Eu am spus ca sunt prea stufoase si 80 % din vanatori nu aplica aceste calcule.iar 10-15% le aplica gresit.


NU am contestat rezultatul ci doar felul in care a ajuns la el.asta pt ca in teren timpul disponibil este cum am spus mai sus 2-5 secunde.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 21 Noi 2011, 20:24

[quote="yoghi"][quote="yoghi"].......
1. red dotul nu calculeaza nimic, dai instinctiv in fata cu o corectie anumita, e ca si bumbul de la lisa, ca si catarea (fara inaltator) de la ghintuita.
Dezavantaj:-Corectia pentru un incepator e aproape imposibil de nimerit.
- naspa daca se abureste sau ploua pe sticla
Avantaj: -nu trebuie aliniata cu inaltatorul, nici arma nu trebuie epolata perfect
- intensitatea punctului este reglabila, are contrast pe tot felul de backgrounduri
-permite tragerea cu ambii ochi deschisi, achizitia tinei e cea mai rapida
2. luneta cu amplificare mica si reticol mildot:
avantaj:-permite unui incepator sa estimeze o corectie in functie de viteza de deplasare a tintei dupa cateva
exercitii,
-nu trebuie sa faca in teren nici un rahat de calcule, trage instinctiv cu galma 1-4 dupa ce se
acomodeaza cu vitezele (pur si simlu se plimba o masina de cateva zeci de ori, prin fata lui, cu diverse viteze si la diverse distante ambele cunsocute)
dezavantaj:-achizitia tintei mai anevoioasa (amplificare de la 2-3x) datorita zoomului si a faptului ca
degeaba tii ambii ochi deschisi, stangul nu mai "vede" oricum nimic daca dreptul se holbeaza
prin luneta
-timpul de dare a focului nu cred ca este mai mare cu 0.5s fata de bumb deoarece, pentru a nimeri tinta, trebuie sa o urmaresti cu catarea (oricare este ea), sa o depasesti cu o anumita corectie sa apesi pe tragaci si sa continui miscarea de urmarire. E, in cazul reticolului mildot urmaresc , depasesc pana la galma pe care o stiu de cand am epolat arma, samd, e ACELASI LUCRU, doar ca am un reper, UN SISTEM DE REFERINTA, deci nu prelungesc timpul de dare a focului decat datorita achizitiei tintei prin reticolul lunetei, e adevarat ca 0.5s pot insemna 5-7m, deci porcul in ailalta tufa. Dar cati incepatori l-ar fi luat in conditiile unei ferestre de 10m, fie si cu red dot sau bumb?
La primul meu porc (un vier de cca 200 de kile dupa cum ziceau colegii sa ma oftice) am tras cu catare si inaltator dintr-un 30-06 cu care nimeream peturi de 2l de la 80m din mana cam 8/10. S-a pisat porcu pe mine, era la 50-60m la trap, am luat linia de ochire, inaltatorul a obturat porcul complet (inaltator negru, porc negru), am tras in spatele lui, porcu in tufa de vis-a-vis, hai papapa,bine ca nu l-am ranit. E adevarat ca am tras repede, nici nu iesise bine din tufa, dar rezultatul a fost de imi venea sa dau cu puscociul de fag! E altceva cand vezi toata tinta (fie si o fractiune de sec mai tarziu) si altceva cand tinta iti este partial acoperita de sistemul de ochire. Zic eu, poate ca gresesc iara!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 21 Noi 2011, 21:55

N-am zis ca gresesti. Ai cautat o metoda care ti s-a potrivit si merge.
Fie sa mearga si-n continuare.
Unde merg eu la mistreti cu luneta 2x esti orb complet. De tras se trage in 90% din cazuri instinctiv, ca la iepuri. Cand si cand mai ai parte de cate o zi norocoasa sa se plimbe linistit un purcel prin fata ta ca la poligon. La partea cu inaltator negru si catare neagra ai perfecta dreptate...cand le pui pe porcul negru in umbra padurii e misto tare. Daca-i dotata cu ceva puncticele colorate e mult mai bine dar alinierea lor e iar mancatoare de timp.
La partea cu 2x si ambii ochi deschisi iar ai dreptate - creierul uman e invatat sa stearga iute imaginea de la un ochi daca exista diferente mari fata de celalalt. Cu exercitiu, 1,5x merge...cu mult exercitiu 2x e la limita si peste e practic imposibil sa vezi constient si cu ochiul liber si cu cel prin luneta oricat te-ai antrena.

Jumatea de secunda de care vorbesti este pe la noi exact limita intre a putea da drumul la foc si a plange dupa un red-dot deschis, destept sau un Eotech. Am tras pe luneta 3-4 sezoane...in jumate din cazuri, de aveam lisa nu scapa dar pe luneta nici n-am avut cand sa apas tragaciul. In ultimul an, aproape toti cei ce foloseau luneta au trecut la Docter sau Zeiss. Situatiile in care sa-ti doresti o luneta in loc de punct rosu sunt cam una la cinci sezoane.

In alte locuri, cu alt model de vegetatie, luneta chiar mai mare de 2x este preferata si chiar ai unde-o folosi. La fel, sunt multi tragatori care prefera luneta in detrimentul punctelor rosii chiar si-n zone mai inghesuite. Optica e ochestie foarte-foarte personala.

Inca ceva. Stii poezioara: copac-porc-copac-porc-foc-copac!!!
Ochirea cu corectie in fata porcului, in aerul din fata lui, permite alegerea culuarului de tragere prin vegetatia deasa...nu ochesti in porc ci pe directia lui de fuga astfel incat glontul sa-l intersecteze pe culuar, acolo unde porcul va fi peste 0,0x sec., dupa ce iese din boschet sau din spatele copacului.
Ochind in porc cu o "margine" a reticului, locul in care va ajunge glontul, adica cel in care este centrul reticulului in momentul focului, poate fi foarte-foarte bine exact "copac". Cum controlezi ca centrul reticulului sa fie pe culuar si biluta 3 pe porc? Am vazut ca poate fi vorba de 50 cm pana la 1 m corectie...incap 4 copaci si-un boschet intre biluta 4 si centrul reticulului la 100 m si vreo 2 copaci la 50 m.

La incepatori (si nu numai) nu-i problema calculul corectiei ci efectiv invatarea trasului cu corectie...au tendinta instinctiva si fireasca de a trage in tinta nu "pe langa", mai ales cand tinta e asa de mare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 22 Noi 2011, 20:38

Pe mine m-ati ametit. Amandoi.
Cred ca abia din ultimele postari, in ambele cazuri, intelege ceva tot romanul vanator. :lol:
Personal, desi nu sunt chiar incepator, tot oscilez intre luneta si Docter, taman din motivele de mai sus. Si a conformatiei terenului. In prima goana merge luneta, ca e loc deschis si distante mari, in a doua e des ca peria si cu 2x cel putin, nu ai nici o sansa.
Am ajus la un compromis, in sensul ca la arma actuala de goana - un express- am si luneta si Docter, cu monturi detasabile si ma " sucesc" functie de situatie.
Personal, cu catarea am avut numai experiente triste la porc in goana mare, mai ales cand culoarul e foarte ingust. Pana ainiezi, s-a dus dracu. La arma asta, catarea e aurie si inaltatorul negru. In poligon, o minune, la tinta fixa, insa in teren - chifla la 20 m.
Asa ca m-am invatat minte.
Legat de corectie si incepatori ...bai mare, ca poligoane cu porc alergator nu sunt.
Citeam in Carpatii pe prin anii '30 cum invata un vanator sa traga cu corectie de la bunicul lui:
- mosul dadea drumul unor butoaie la vale si nepotul tragea la ele;
- fiecare ratare- o nuia la fund
- cand a venit sezonul, aveau butoaiele ciur" :lol: insa nepotul s-a descurcat onorabil si a luat botez la prima goana.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde robertica pe 23 Noi 2011, 18:28

FIECARE DA CUM STIE SI VA FACE TREABA :lol: :oops: :?:
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2011, 20:38

robertica scrie:FIECARE DA CUM STIE SI VA FACE TREABA :lol: :oops: :?:

Mare atentie ca treaba sa nu fie una mare. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 23 Noi 2011, 21:16

:lol: :lol: :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2011, 10:21

Colegu Robertica, de unde esti mata de fel? Nu de alta, dar as fi curios sa te cunosc...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde scirocco pe 24 Noi 2011, 10:38

Balș,Olt...de-ai lu' nea Mărin! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2011, 10:54

scirocco scrie:Balș,Olt...de-ai lu' nea Mărin! :lol:


Nu, eu chiar eram curios... :shock:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 24 Noi 2011, 11:24

Vio

Corect, in sfarsit ne impacam!
In continuare sustin ca pentru un incepator o luneta trasata finut e mai buna decat un red dot, daca vrea sa nu ranesca, chiar daca exista riscul copacilor si a faptuluic a poate nu apuca sa apese tragaciul! Macar daca il apasa si rateaza copacul ia botez, daca nu, asta e! da 10 kile de vin ca mine!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 24 Noi 2011, 11:29

Alin3006 scrie:Pe mine m-ati ametit. Amandoi.
Cred ca abia din ultimele postari, in ambele cazuri, intelege ceva tot romanul vanator. :lol:
Personal, desi nu sunt chiar incepator, tot oscilez intre luneta si Docter, taman din motivele de mai sus. Si a conformatiei terenului. In prima goana merge luneta, ca e loc deschis si distante mari, in a doua e des ca peria si cu 2x cel putin, nu ai nici o sansa.
Am ajus la un compromis, in sensul ca la arma actuala de goana - un express- am si luneta si Docter, cu monturi detasabile si ma " sucesc" functie de situatie.
Personal, cu catarea am avut numai experiente triste la porc in goana mare, mai ales cand culoarul e foarte ingust. Pana ainiezi, s-a dus dracu. La arma asta, catarea e aurie si inaltatorul negru. In poligon, o minune, la tinta fixa, insa in teren - chifla la 20 m.
Asa ca m-am invatat minte.
Legat de corectie si incepatori ...bai mare, ca poligoane cu porc alergator nu sunt.
Citeam in Carpatii pe prin anii '30 cum invata un vanator sa traga cu corectie de la bunicul lui:
- mosul dadea drumul unor butoaie la vale si nepotul tragea la ele;
- fiecare ratare- o nuia la fund
- cand a venit sezonul, aveau butoaiele ciur" :lol: insa nepotul s-a descurcat onorabil si a luat botez la prima goana.

Exact ce spuneam si eu Alin! Eu in fata zeisului am un amplificator 3x detasabil rapid, a costat 150Lei, pentru zone deschise, cand porcii sunt la peste 50m. Nu stiam daca difernetele de paralaxa si faltul ca ma uit prin 3 sticle vor influenta POI, dupa 20 de cartuse trase rar se pare ca nu. Cam acelasi lucru faci si tu.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2011, 11:51

La asta cu amplificatorul nu m-am gandit, probabil tot pentru ca am presupus ca va modifica POI. Insa merge si metoda mea, desi la cat de grea e arma in sine, tare as vrea sa pot renunta la luneta cand merg la goana definitiv. O sa mai studiez problema...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 29 Noi 2011, 20:54

Alin3006 scrie:La asta cu amplificatorul nu m-am gandit, probabil tot pentru ca am presupus ca va modifica POI. Insa merge si metoda mea, desi la cat de grea e arma in sine, tare as vrea sa pot renunta la luneta cand merg la goana definitiv. O sa mai studiez problema...

Merge amplificatorul sigur, nu modifica POI pe incercate, dar, fiind chinezesc, nu este centrat pe weaver perfect si red dotul nu este in centrul obiectivului amplificatorului pe chestia asta, cine se uita prima data prin el jura ca nu are cum proiectilul sa mearga in punctul rosu, dar, surpriza (si pentru mine), merge la fix. Traiasca CQB, ca de acolo vine inventia asta! Amplificatoarele au insa o mare problema, au eye relief de 5-6cm mult prea mic pentru gustul si ochiul meu :lol: , o sa incerc sa pun un accushot 1-4x cu eye relief de 12cm pe 1x si 10cm pe 4x in loc de amplificator, numai sa vina luneta odata din Taiwan. Mai are si mildoti trasati, ca sa-l enervez pe Vio :wink: si quick release, trebuie numai sa am red dotul suprapus peste centrul reticolului, cred ca atata regleaza si turetele chinezesti! Cand e gata Browningul LR Takedown garnisit cu cele de mai sus, inclusiv un "ridicator de pat" (sau cum i-o spune) de vreo 2.5-3cm, cred ca o sa am o arma buna si de goana si de distante rezonabile (150m-180m la mine), la un pret rezonabil (sub 2000EUR toate noi), o sa postez niste poze.
Caratul in teren e ok, amplificatorul, 3m de sfoara buna, un gps mic cu soft outdoor bun (m-a scos la cateva bancuri ale colegilor care m-au lasat in padure, ei tot habar nu au cum stiam eu un teren absolut nou pentru mine :wink: ), o lanternuta de cap si un briceag sunt in "punga" din spatele gecii, nu le simt, ma enerveaza, in schimb, sa car scaunul tip trepied, cred ca renunt la el in favoarea unui saculet plin cu ceva izolant si moale ca vine zapada (sper!!!!)
Apropos, au plecat italienii, iar au iesit ursii (4 in 2 goane), ale naibii animale, stiu sa se fereasca, bravo lor! da' sa lase si porcii sa urce GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 29 Noi 2011, 23:12

Ai adus cumva vorba de o Browning BLR?
M-am jucat cu doua, una in 30-06 si una in 300 wm. Cred ca in magnum nu mi-ar fi placut da' in 30-06 ar fi fost OK. Mi-a luat o vreme (si ceva youtube) pana sa pricep cum se face iute armarea da' mi-a iesit pana la urma, La Marlin nu m-am descurcat neam - mi-am intepat degetul in tragaci intr-una. :oops:

Ce voiam sa te intreb: la cea in 30-06 am "verificat" de cateva ori demontarea; primele dati a iesit greu si a intrat la loc si mai greu, doar teava in carcasa. Dupa cateva incercari aproape cadea singura cu inchizatorul deschis si clapita coborata. Avand in vedere ca luneta ramane pe carcasa si teava pleaca la plimbare singurica dar si cateva experiente anterioare cu alte arme ce folosesc acest sistem de demontare, m-am temut ca va exista o diferenta mai mare decat imi place mie in plasarea focului pe tinta de la o demontare la alta. In acea vreme aveam o X-Bolt in 300 wm care chiar tragea incredibil de bine, mai incercasem cateva BAR-uri si n-aveam niciun motiv sa ma indoiesc ca BLR-ul n-ar trage la fel de bine si m-ar fi deranjat o astfel de eroare la remontare. Ai incercat sa vezi cum e? Cu un "ochitor" ceva mai performant, eventual...

P.S. eroarea deranjanta pentru mine ar fi fost mai mult de jumate din grupajul armei, adica un maxim de 1,5 cm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 30 Noi 2011, 19:49

Vio

Dupa ce m-am intepat montand red dotul fara sa-l intepenesc IN FATA in slot (ci in spate, oare ce am gandit), am descoperit de unde aveam o eroare de grupaj de cca 20cm/100m. Acum grupajul e ok, trag de la 100m doar cu red dot (fara amplificator ca-mi invineteste arcada din cauza eye relief mic) si sparg un taler (10cm sau pe acolo) la fiecare foc din pozitia culcat, cu un bipod. Punctul rosu e fix cat talerul (sic), adica o portocala :lol:, deci nu poti vorbi de grupaje mai mici daca nu vezi o tinta mai mica( zic eu, poate ma inveti vreun trick). Grupaje mai mici o sa incerc cand imi vine luneta, cu red dotul stins. Din mana, nesprijint de nici un fel, sparg talerul 2/3 de la 40m, deci nu sunt cine stie ce tragator (inca) dar pentru cata porcu' cred ca e ok. Gupajul de mai sus se mentine daca montez si demontez arma. Repet, revin cu detalii si grupaje mai mici dupa ce pun luneta pe BLR cu un quick release.
Demontajul si montajul merge ca uns, dupa primele incercari, exact cum ai spus tu, cateodata trebuie deschis levierul, naiba stie de ce!
Am studiat sistemul de inchidere (impanare) intre culata si teava, se realizeaza cu o pana transversala, ulucul nu este freefloating ci semi (mai complicat de explicat). Ma gandesc ca daca se uzeaza oleaca pana e hai papapa centrajul, dar acum, fiind noua, preseaza bine si nu are cum sa nu centreze la micron. Caut pe cineva sa-mi trimita o sina speciala care se monteaza pe teava in locul inaltatorului, astfel nu mai am treaba cu centrajul ci numai cu red dotul care va fi mai greu de gasit fiind mai departe de ochi. Patul l-am rezolvat, arma intra in umar si imi lipesc obrazul mai bine decat lisa pe care o am. Target aquisition este instant, foarte important la goana, zic eu.
Daca cineva are vreo posibilitate sa-mi trimita sina din US (e de cumparat pe opticsplanet) platesc bine :wink:
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 30 Noi 2011, 20:16

Am uitat

Rearmarea e ok, nu prinde deste', nu pierde tinta la rearmare, nu mi-a dat rateuri decat atunci cand am mangait levierul, trebuie sa o faci cu o leaca de vigoare, levierul trebuie rotit 90 de grade , nu mai putin (30-06 fiind long action cartridge). Ma mir ca nu a mers mai usor la 300WM, ala nu e cartus pentru short action? Cursa ar trebuie sa fie mai mica, dar poate gresesc, nu stiu dimensiunile cartusului 300WM din cap si mi-e lene sa ma uit pe wikipedia.
Ce ma enerveaza insa destul de tare la arma asta este tragaciul, cred ca ii trebuie undeva la 3-3.5kg forta de apasare si are cursa destul de lunga, zici ca trece un deceniu de cand incepi sa apesi pana face bum! Ai idee daca se poate regla? Browning nu recomanda chestia asta, pe forumuri afara se zice ca o demontezi dar la loc mai greu, n-o fi dracu asa negru!
De asemenea am descoperit cum sa inlocuiesc acceleratoru' (care e lipsa la BLR) si anume: armez, tin cocosul in pozitia armat cu destu' gros, apas tragaciul continuu (bineinteles cu destu' care trebuie) si incep sa trag destu' gros de pe cocos. E ca o alunecare, nu stii cand pleaca, e aproape perfect , cam ca release-ul de la un compound bow, oricum eu am un avantaj, nu am prejudecati nici macar la armele de foc , mi se pare mai greu de nimerit cu arcul :P
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 30 Noi 2011, 21:13

P.S. eroarea deranjanta pentru mine ar fi fost mai mult de jumate din grupajul armei, adica un maxim de 1,5 cm.[/quote]

Sa inteleg ca doua focuri trase consecutiv din aceeasi arma de vanatoare (nu de tir), fie ca e takedown sau nu, la tine se duc de la 100m la o distanta mai mica de 1.5cm (sub 0.5MOA) unul de altul fara luneta? Oricum nu prea cred ca BLR-ul tine centrajul original la mai mult de 100 de montaje-demontaje, as zice ca simt ca se "inchide" din ce in ce mai usor (presarea penei mai mica), chiar daca as fi in stare de performanta asta. S-ar putea ca boltul, care intra in teava la armare, sa mai corecteze centrajul, mie asa imi pare, poate ca e deplasata ideea!
Retine insa ca eu nu trag de pe vreun rest din ala smecher (nu stiu cum ii zice in romaneste, intepenitor din ala pentru arma de trag oamenii de pe "masa din sufragerie stand in cur pe scaun", benchrest!!!), trag ori din pozitia culcat cu un simplu bipod demontabil si reglabil (in general la reglaje initiale sau la vreun tapulet sperios), paturica impaturita de pe capota masinii (controale de optica cand am backstop bun si ajunge si masina in locul respectiv) sau din mana nesprijinit. De asemenea nu am unde sa reglez arma la distanta scrisa pe cutie de producator (cca 170m ptr 30-06) si chiar nu cred ca e recomandat, asa ca o reglez la 100 m sa bata oleaca mai sus (cam cat e distanta ax luneta-ax teava), astfel am prima intersectie cu linia de ochire la cca 30m-33m (distanta de goana uzuala) si a doua la naiba stie unde, teoretic 170m, dar sunt convins ca balistica inscrisa pe cutii e destul de departe de adevar pentru tevi comerciale si in conditii de teren, deci cred ca 150m e mai realist. Oricum nu gresesc tinta teoretic cu mai mult de 5-6cm in cazul acestui reglaj, cam pana la 180m, mai mult nu imi trebuie in conditii reale de vanatoare. Cred ca e ca la arcuri: fiecare scula trage in felul ei cu munitia ei, deci ar trebui sa-mi fac propria balistica dupa ce mi-am ales munitia (daca obtin grupaje sub MOA la 100m cu acea munitie) , de aia cred ca reglajul la distanta recomandata de producator te poate face sa ai erori mai mari de 5-6 cm datorita ansamblului teava=munitie (cam 40%-60% daca nu chiar 50-50 suna un prieten). E parerea unui inginer, mai mult feeling decat experienta de tragator, accept capete in gura pentru ideea asta (nefiind doar vorba de geometrie :wink: ), dar te rog fa-o cu explicatii detailate, macar sa pricep de ce scriu aia 172m (bine ca nu e virgula 5!!!) la distanta de reglaj la 30-06. Dupa stiinta mea sageata maxima a traiectoriei balistice la cartusele comerciale e pe la 100m, conteaza sa ai aceasta sageata maxima=inaltimea la care e montat sistemul de ochire deasupra axului tevii, geometric este cea mai eficienta solutie, sau nu?
Stima!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 02 Dec 2011, 10:27

Multam!

300 wm foloseste un tub mai gros si ceva mai lung decat 30-06. Per total, exista un plus cam de 2 mm la lungimea cartuselor comerciale la 300 wm fata de 30-06. Practic, ambele calibre folosesc aceleasi actiuni, zise lungi iar la BLR cursa levierului e aceeasi. Eu am vrut modelul in 325 WSM - un 8 mm in tub scurt si gros, ce merge pe actiuni scurte dar se pare ca nu-i disponibil decat pentru USA.
Cu levierul am reusit mai bine daca profiti de "saritul tevii in sus" din recul si continui miscarea. Ca la multe arme cu ejectie activa (adica prezenta acelui mic pistonas in capul pistonului, ce scuipa tuburile trase) exista riscul sa nu termini miscarea spre inapoi a inchizatorului si sa te opresti atunci cand zboara tubul....naspa, pentru ca inchizatorul nu ajunge la capatul posterior al cursei si nu reuseste sa agate un nou cartus din magazie. La rece nu se intampla asta pentru ca trebe sa ejectezi un cartus plin, de lungime mare dar la foc si tras iute o mai poti pati.

Montarea opticii pe teava mi se pare solutia cea mai eleganta si sigura...ori un punct rosu ori o lunetica scout. Eu aveam in minte o baza "custom" pentru fixat direct pe teava, fara alte "intermediare", JPoint-ul din dotare. Inaltimea lui ar fi ramas astfel aproape la nivelul catarii si nu trebuia decat un obrazar textil subtirel. De tinut minte la BLR (ca si la BAR) ca orificiile filetate din culata sunt ceva mai speciale: dat filet in carcasa de aluminiu apoi "intarit" cu un arculet filetat pe ambele parti din otel. Daca strangi prea tare sau daca te joci mult la ele risti sa ramai cu respectivele arculete in mana si cu filetul din carcasa pa-pa.

In privinta grupajului: foarte rar am gasit in ultima vreme arme de vanatoare care sa nu poata trage la nivel MOA, adica rotunjind foarte putin, sa ramana in 3 cm grupaj la 100 m. Daca arma poate asta folosind o luneta 10x sa zicem, e posibil sa scot 2 cm folosind luneta 32x da' nu intotdeauna. Tragand pe 1x cu punct mic sau bine definit - Eotech sau Leupold-ul prismatic sau chiar Docter III - sau catare si inaltator scot 3-4 cm grupaj sau chiar mai bine, functie de cum bate Soarele (chestie esentiala pentru astfel de trageri). Cu arma de tir scot si 1 cm grupaj la 100 m pe catare....nu chiar intotdeauna da' stau la limita a 2 cm.
Testand mai multe modele de prinderi rapide sau mai putin rapide dar usor detasabile pentru diferite sisteme de ochire am gasit ca pot apare diferente in punctul de impact de ordinul a 2 cm de la un montaj la altul. Daca arma poate trage mai bine de atat la grupaj e deranjant. De ex., o Blaser cu munitie pe spranceana trage 1,5 cm grupaj sau mai putin. Daca montura rapida de luneta nu este reglata la marele fix la strangere atunci demontarea si remontarea lunetei te poate duce 2 cm intr-o parte....nu mai iei moneda la 100 m :mrgreen:
La ARGO din dotare pot sa lipesc doua focuri la 100 m cu luneta sau la 50 m cu JPoint (ecran de plastic, punct difuz si cam stralucitor :oops: ) folosind munitie Geco. Daca scot chestiuta ca sa-i schimb bateria fabrica zice ca se pastreaza reglajul da' practica zice ca se poate schimba si cu 5 cm la 50 m....naspa chiar si pentru varful ce-l folosesc la vanatoare si care grupeaza cam 3 cm la 50 m pe JPoint. La Docter fabrica zice ca nu se schimba si chiar nu se schimba...daca ai grija sa strangi surubelele de fixare pe placuta exact la fel.
Revenind la BLR - daca arma poate baga doua focuri in mai putin de 2 cm la 100 m ar fi deranjant ca demontarea si remontarea tevii sa mute grupajul cu 2 cm intr-o parte sau alta dar nesemnificativ daca e vorba de numai 1 cm ... sau daca folosesc o munitie cu care pot 4-5 cm grupaj atunci 2 cm n-ar fi bai.

Astept o pompa cu teava lisa ghintuita despre care americani zic ca trage linisitit intre 5 si 10 cm grupaj la 100 m cu unice moderne. Aceeasi problema cu demontarea tevii si montarea opticii pe carcasa...nare sina pe teava. Am pregatit 20 boabe special pentru teste. Daca scoaterea si remontarea tevii ma pastreaza in acelasi sfert de coala A 4 atunci nu-i bai da' daca ma trimite in alta tinte trebe mortis sa pun ceva pe teava....sau s-o sudez de arma pana la finele sezonului :mrgreen: Totul e relativ :mrgreen:

Nu mai trag de mult din suport, ori din culcat pe saculeti, ori de pe capota masinii.

Reglajul zis optim are in vedere o dimensiune maximala a ariei tinta la animalele urmarite. Daca aria optima de atins la un animal ar fi un cerc de 10 cm diametru atunci iti poti permite un reglaj la care glontul sa urce maxim 5 cm la o anume distanta si sa coboare inca 5 cm, undeva functie si de proprietatile munitiei. Luand ca reper cei 100 m canonici, un reglaj la + 5 la 100 m inseamna pentru proiectil ca va intersecta din nou linia de ochire undeva dincolo de 150 m apoi va cobora inca 5 cm sub linia de ochire pe undeva pe la 2xx m<250 m. Acel punct in care proiectilul intersecteaza a doua oara linia de ochire se numeste "punct de reglaj optim" si, teoretic acolo ar trebui sa reglezi arma sa traga punct ochit-punct lovit....eu i-as spune punct de reglaj vanatoresc....si-ti permite sa tragi fara corectie intr-o tinta de cel putin 10 cm diametru, de la 0 la aproximativ 200 m pentru calibrele uzuale.
Acest punct depinde si de inaltimea liniei de ochire fata de axa tevii - cu cat luneta va fi plasata mai inalt cu atat punctul se indeparteaza si cu cat axa optica e mai aproape de teava cu atat punctul se apropie.
De la arma la arma, de la munitie la munitie si de la destinatie la destinatie folosesc sau nu un astfel de reglaj sau unul apropiat.
De ex., pentru arma de goana prefer un reglaj la fix la 100 m. Pentru o linie de ochire la doar 2 cm deasupra tevii si 9,3 mai puturoase sunt cu grupajul la + 1,5 +3 cm la 50 m ceea ce-mi permite sa trag fara grija ca trag peste si la o tinta mai mica bine decat un porc (vulpe, sacal, iepure), indiferent de distanta la care iese in goana...pana-n 100 m.
La 375 la care am tot 1x si nu butonez la turete, dar la care linia de ochire este la 5,5 cm deasupra tevii si care trage un proiectil iute de tot si cu balistica foarte buna imi permit sa stau la +3 +4 cm la 100 m si sa trag fara corectie la acea tinta de 10 cm de care pomeneam atata vreme cat o mai vad.
X-Bolt-ul tragea grup de 3 focuri mai mic de 1 cm la 100 m cu luneta IOR cu punct central de sfert MOA si corespondenta exacta la 10x. Ramasesem reglat la + 5 mm la 100 m pentru ca un click la luneta ma ducea sub fix la 100 m si asta-i mai pagubos. Pentru 200 m aveam primul reper - varful barei verticale inferioare (reprezentand circa 8 cm corectie la 200 m) - iar pentru ~275-280 m prima dungulita orizontala...mai mult sau mai putin 27-28 cm cu munitia Orix de 13 g, relativ mai puturoasa si mai putin eficienta balistic pentru acest calibru. Incepusem sa ma joc si pe 14x si sa incerc sa trasez o curba ceva mai lunga da' intre timp am dat arma.

Americanii dau punctul asta folosind o arie tinta de 15 cm~6" si considera ca poti regla la +3" deasupra (adica vreo 8 cm + la 100) ca sa lungsti inca 50 m distanta de tir fara corectii. Am incercat si asa si n-a mers - a trecut exact printre urechile vulpii stand in fund si chiorandu-se la mine :oops:

Sunt chestii pe care ti le reglezi singurel, functie de necesitatile din teren si pe baza experientelor, in cele mai multe cazuri negative :oops: pe care le acumulezi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 02 Dec 2011, 10:51

Apropo de magnifier: am incercat o singura data unul montat pe o arma in 223 impreuna cu un red dot Mepro:

http://www.midwayusa.com/product/233188 ... ount-matte

adica modelul ce avea dot-ul central format dintr-un punct inconjurat de un cerc mic-mic. Cu ochiul liber nu distingeai ca este vorba de doua imagini luminoase, aveai doar un disc de vreo 4 MOA. Cu magnifierul 3x montat se marea si punctul dispozitivului astfel incat devenea vizibil punctuletul central de cam 1 MOA inconjurat de respectivul cerculet. OK pentru ochire precisa. M-am gandit ca la un dispozitiv obisnuit, cu "disc" luminos, marirea si a acestei imagini n-ar fi cine stie ce avantaj....n-am incercat la Eotech da' o sa incerc cat de curand la un amic - el are Eotech-ul eu magnifier-ul 2x :twisted: . In plus, distanta pupilara de vreo 4 cm nu era comoda nici macar pentru 223....nici nu-mi trece prin cap sa pun asa ceva pe 30-06.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 04 Dec 2011, 00:30

E clar, la nivelul e 1cm grupaj nu scot in viata asta cu 30-06 decat daca ma lumineaza al de sus, dar pot sa incerc :wink:
Oricum vad ce pot face maine, a venit accupointul 1-4x.
primele impresii:
-optica ok (practic mi se pare ca vad mai bine prin luneta decat cu ochiul liber, probabil nu se vede diferenta fata de o optica super din cauza magnificarii maxime mici:4x)
-clickuri precise dar cand blochezi reglajul prin strangerea unei piulite GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR, stii la ce ma refer, se misca un pic tot rahatul, deci, sunt sigur, si reticolul. trebuie sa te ajuti de mana unui prieten care sa tina fix un imbus!
-pe 1x are o tara de fisheye dar cred ca nici nightforce-ul de 15 ori mai scump nu-l elimina total, pe 2x il are si hawke-ul pe care il am pe hornet si nu m-a deranjat
-inelele din dotare cam sighinase (subtirele si din alu)
-iluminare in 5 trepte, prea mica diferenta intre trepte, merge pe seara dar noaptea te orbeste la treapta cea mai mica, e ok nu trag la lumina stelelor
-bomba: un reticol FANTASTIC de fin, mildoturile sunt ca diamtetru cat postul, daca nu vrei nu le vezi, nu incarca reticolul absolut deloc, mi-a placut tare, e iluminata toata linia pe care sunt bumbii si bumbii in sine
-reticol in planul 2 (nu se mareste cu amplificarea, cred c-am nimerit-o acum, nu?)
-am bagat luneta in frigider 30 min si am scos-o in camera, n-avem aburica pe nicaieri
-am scufundat-o in apa in prealabil :twisted:
-eye relief mare rau, am pus un obrazar pe pat si target aquisition e instant cu luneta centrata
-e greuta, se simte la umar cand cari arma
-restul maine, dar n-am 170m+, fiind arma de goana o sa o reglez intai la 30-31m fix, dupa care ma duc la 100 si o fac sa mearga 5cm mai sus, reglaj final. 100m e cale lunga in padure, 170m nu exista pentru mine daca tinta se misca!
Tot ce sper este sa reziste la recul.

Sarna' pentru informatiile asupra suruburilor de pe culata BLR, o sa am grija, chiar ma intrebam cum naiba insurubezi in alu? E ingenioasa chestia cu arcurile din otel, cand ajungi la strangerea buna face un mic pac ca o cheie dinamometrica, nu stiam de ce!
Mi-am ratacit aparatul foto, daca merita fac poze cu tel-ul la grupaje si le postez, daca ma fac ca ploua inseamna ca-s praf! Oricum sper macar la 5cm cu chinezoiaca asta pe 4x, om vedea!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde adrian_ppp pe 04 Dec 2011, 16:14

Cocoseilor, cred ca putem face un articol " Trage corect la tinte in miscare " .
Sincer am ramas putin uimit de calculele matematice, uitasem ce-s aia radiani, dar sincer, daca se pun informatiile cap la cap iese un articol de nota 10.
Ma frapeaza faptul ca la topicul cu mistret nu au aparut poze noi
:))
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 04 Dec 2011, 21:19

Daca nici mistreti noi n-au aparut :oops: :oops: Seceta mare de tot...cred ca si-au luat vacanta inainte de Ajun.

@bowmadness

aproape toate tevile facute de Browning cu care am intret in contact in ultima vreme au dovedit ca pot trage bine-bine de tot. Nu vad de ce pe BLR sa existe unele mai proaste. Ar fi pacat sa nu scoti din ea tot ce poate din cauza sistemului in care teava este agatata de carcasa pe care este montata luneta. Pentru goana e suficient si 3-4 cm grupaj. Nici eu nu folosesc la goana munitia cea mai precisa din arma ci varful ce mi se pare cel mai potrivit scopului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 05 Dec 2011, 16:02

Tras cu BLR + chinezoiaca, praf si pulbere!
Nu postez grupaje ca am dat foc la hartii ca sa pot sa dorm!
Trebuie o luneta ca lumea, grrrrrrrrrrrrrrr, alta mie de euroi minim!
Sper sa nu trebuiasca si alta mana!
Ne auzim dupa ce imi trec dracii!

Stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 14 Dec 2011, 14:17

Ok, ultimul post al meu pe acest topic, cine vrea sa inteleaga sa inteleaga, cine nu, nu!
http://www.youtube.com/watch?v=vnqptBYfESI e in engleza.
Asa cum am mai spus exista 4 feluri de "avans" explicate real in filmul de mai sus.
Se vede exact ca pentru un incepator va fi greu sa estimeze distanta, unghiul de fuga si viteza de fuga, mai ales daca se uita printr-o sticla cu un ochi inchis, care face ca totul sa fie 2D, dupa care trebuie sa aleaga si una din 4 feluri de "avans", rezultat: multe cazuri de ratari sau mai rau, raniri!
Postul meu initial despre acest subiect era ca exista un reticol NEBALISTIC, respectiv MILDOT la care bulinele reticolului pot fi atribuite NU UNOR DISTANTE (cum e de fapt) ci unor viteze in functie de viteza medie a proiectilului folosit. Niste calcule trigo simple si cunoasterea perfecta a lunetei ne pot da un zoom la care acele galme mildot sa corespunda (la un anumit proiectil) la 3-6-9-12 m/s, viteze care acopera cu brio vitzele de deplasare ale mistretului. Daca acesta se misca la un alt unghi decat 9o de grade asta nu face decat sa scada corespunzator viteza relativa a sa, deci dam cu o galma mai spre centrul reticolului, practic mai mult de 60 de grade tragem in cap cu centrul. Toate acestea sunt valabile pentru distante 30m-100m, in care e foarte posibil sa avem si timp sa alegem bulina inainte de a ridica arma la ochi! (la 100m viteza unghiulara a tintei este de 3.3 ori mai mica decat la 30m la aceeasi viteza de deplasare liniara) Pentru distante mai mici, practic, daca tragem in fata piciorului din fata porcul cade (avans de 10-15cm max), timpul de zbor al glontului este foarte mic.
Sfatul meu:
-luneta mildot cu amplificare variabila mica, calculata la zoom astfel incat mildotii sa fie 3-6-9-12 ms/s (postul 15m/s)
-ambii ochi deschisi, determinati rapid viteza si alegeti bulina mildot pana arma e in umar,
-"follow through lead" la distante mai mari de 30m, "la intersectie" pentru distante mici
-apasati tragaciul progresiv (nu brusc), nu folositi acceleratorul
- Patul armei sa se potriveasca exact ca la lisa, adica obrazul sa se infiga in pat (in general trebuie un obrazar reglabil in functie de inaltimea lunetei, cu cat mai mica aceasta distanta, cu atat mai bine)
-Practica multa macar cu un aer comprimat asupra unor tinte care se deplaseaza mai incet si mai de aproape, cine paote in poligon si are bani de munitie, bravo lui!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 14 Dec 2011, 15:56

PS: CALCULELELE FACUTE SIMPLU:
viteza de deplasare a porcului ( ATAT TREBUIE SA ESTIMEZ!!!)=numar mildoti x viteza medie a proiectilului/1000
exemplu: Luneta Nightforce 1-4x cu mildot real la 4x, reticol in planul 2
Cartus GECO 11.7 30-06; Vmedie =800m/s,
porcul il estimez ca se deplaseaza in goana usoara cu 6m/s
6m/s= 0.8 x 7.5mildots, avem doar 5 pe reticol (5 dreapta 5 stanga) de aceea trebuie sa mergem cu amplificare mai mica decat cea maxima . Daca la 4x avem 5 mildoti la 2 x vom avea 10 mildoti (fiecare distanta intre 2 galme devine 2 mildoti), la aceasta amplificare, in exemplul de mai sus dam cu galma 4 -ultima (7.5/2).Galmele de pe reticol la 2x sunt cca 2-4-6-8 si postul 10 m/s. Viteze de deplasare mai mari nu putem acoperi in acest caz! Fie ne limitam la aceasta viteza de deplasare (recomandat) fie dam zoomul la 1 x si avem 20mils stanga si 20 mils dreapta dar porcu e mic tare in reticol la distante mai mari si scade precizia (galmele sunt numere intregi , multiplu de 4, am erori de viteza de pana la 3m/s). Asta inseamna sa cunosti luneta exact: sa stii geometric ce e cu liniile si punctele de pe reticol, cat acopera in miliradiani, e valabil pentru ORICE RETICOL, inclusiv simplul duplex. de ex Zeiss Duralyt 1.2-5x36 (reticol 4 din catalog, daca nu ma insel) are liniile subtiri egale cu 10mildots la 4.7x (amplificarea ei maxima). Am masurat chestia asta, Zeiss nu da nici o informatie pe site, Nightforce in schimb o face EXTREM de detailat. In cazul reticolelor europene nu mai am galmele dar pot injumatati distantele, tot acolo ajung numai este mult mai intuitiv. Pana arma e la umar stiu cu ce zona a reticolului declansez focul (1/4, 1/2, 3/4 sau post).
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Alin3006 pe 14 Dec 2011, 16:13

Domnilor, aplauze la scena deschisa!
Filmuletul ala il mai vazusem, insa e bine ca l-ai postat din nou, exemplifica foarte clar modurile de " avans " ce se pot pune porcului in fata.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Ghinda pe 14 Dec 2011, 22:12

Cea mai buna corectie este aia cand pica mistretul. M-am lamurit de mult! Si am impuscat cativa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 15 Dec 2011, 10:22

Tu te-ai lamurit ca esti hoasca batrana da' intrebarea era pusa de cei care abea acum vor sa invete cam cum se cuantifica "corectia aia buna de pica mistretul" :mrgreen: :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Ursus2006 pe 15 Dec 2011, 10:45

Ghinda scrie:Cea mai buna corectie este aia cand pica mistretul. M-am lamurit de mult! Si am impuscat cativa.


Da Mugurele, ca e afetul bun ! 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori

Publicitate