Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:57

Caprior 2015

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Caprior 2015

Mesajde violiv pe 16 Iun 2015, 19:08

Fara misto fata de supararea ta dar de crezi ca de un lat? Esti singurul cu arma care trece pe acolo? Eu stiu doua persoane care au impuscat ceva asemanator in ptima lor zi de vanatoare ... s-au dat jos din masina, au mers cu paznicul cativa pasi pregatind strategii, s-au trezit cu el in fata la cateva zeci de metri si l-au dat jos. Unul are cel putin 10 ani si multe zeci de tapi de cand cauta sa-si egaleze primul trofeu.

Nu-i pentru cine se pregateste, e pentru cine se nimereste! zice o vorba.

Frumoase, frumoase si e abea o luna de cand a inceput.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Caprior 2015

Mesajde adisan77ro pe 16 Iun 2015, 20:49

De intalnit m-am intalnit si eu cu el asa incognito, fie ca era prea intuneric si-i vedeam doar silueta, fie-l vedeam cand eram cu fiul meu la plimbare seara la observatie. Dar cu arma, desi am avut 2 situatii in care l-am avut in luneta nu am putut trage din diverse motive, n-a fost sa fie cu finalitate. Intr-adevar nu sunt singurul cu arma in acea zona insa am parghiile prin care stiu fiecare foc tras in zona ( si crede-ma ca le stiu cam pe toate inclusiv pe cele care rasuna tarziu in noapte :wink: ) si de cazut nu a cazut rapus de glont. Laturi am gasit si taiat multe de-a lungul timpului, atat eu cat si alti colegi de vanatoare. Au fost situatii cand le puteai aduna cu bratul. De la sfarsitul sezonului trecut si pana acum am informatii ca au pierit de laturi cam 13 exemplare din jurul satului respectiv. Cercul celor banuiti de aceasta practica s-a cam restrans pana acum la 2 max 3 persoane, asa ca acum cam stim cine ar putea fi vinovatul. Mai ramane de gasit o formula certa de a fi dovedit.
E adevarat ca se spune ca "nu este ptr cine se potriveste" si de multe ori asa si este insa crede-ma ca ma doare sufletul si nu ptr ca nu l-am vanat eu / macar de-l vana altcineva/ ci ptr ca se pare ca in iarna aceasta "s-a nimerit sa fie" ptr caini". Pacat...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caprior 2015

Mesajde Andrei0794 pe 17 Iun 2015, 10:22

La noi e plind de ursi...ieri am iesit cu paznicul si cu un prieten si cand am ajuns am mers 300 m si ce sa vezi?Mos Martin.Cu o zi in urma am vazut alt urs la 80 de metri pe care l'am apreciat cu paznicul la 220-250kg, dar de cel pe care l'am vazut ieri am ramas uimit.Era negru tot si IMENS :shock: !Am asteptat sa treaca si am continuat sa mergem...dupa 20 min alt urs dar de data aceasta un furnicar si ne'am oprit sa ne uitam ce face...sub el la 100 metri iasa o ursoaica cu 2 pui si am stat pana s'a intunecat ... imresionant cum a inceput sa mormaie si sa "urle" cand ne'a simtit...
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 03 Iul 2015, 01:32

Povestea unui incepator - Primul caprior

In ultima vreme foarte mult m-am zbatut pe acest subiect, daca fac public aceasta experienta pe acest forum sau nu. Pana la urma am luat decizia sa scriu, poate ajuta pe unii (mai incepatari decat mine).

Am inceput sa citest acest forum anul trecut inainte de examenul de vanator, insa sincer, nu prea m-a ajuatat. Ce-i drept, am obtinut si informatii corecte si gresite, decizia de a cumpara prima arma (dupa care si a doua) tot am luat dupa inima si buget.

Pe de alta parte, nici nu prea stiu bine romaneste, asta a fost motivul al doilea sa nu scriu un post asa mai lung. In fine, asum riscul, daca ceva nu am scris corect, atunci corectati-ma.

In ianuare, anul acesta, dupa niste iesiri pe teren cu lisa (CZ USA Mallard 12/76, prima arma, nu criticati!!! :-), am citit destule insa eu sunt multumit de ea), am inceput sa ma gandesc deja ce voi face dupa ce se termina sezonul la sfarsitul lui februarie! Da! Ce voi face? Pai ma voi pregati pentru caprior! Prima data trebuie o arma cu glont, cele mai potrivite pentru bugetul meu am gasit la huntershop, m-am gandit sa cumpar un CZ 557 Sporter cu luneta CZ 3-12x/50, doar calibrul era o intrebare, pana la urma am ales 30-06, din cauza varietatii de munitie (gramaje) si istoria calibrului (motiv complet gresit, pentru ca pentru 30-06 este optim un glont intre 10,7g si 11,7g, pe de alta parte nici nu e asa de simpla trecerea de la o munitie la alta, necesita un drum pana la Pecica la poligon, munitie, timp, etc. aceste probleme nu am socotit inainte de a avea arma). Defapt oscilam intre 7x64 si 30-06, insa dupa producatorii de munitie, 30-06 mi s-a parut cu o idee mai puternic si razant. Stiam ca 30-06 este putin "tare" pentru caprior, dar merge bine la mistret, inca la urs nu visez (si nici nu ar fi legal desi mai puternic un pic decat 7x64). Dupa ce am luat arma (17.04.2015, autorizatia s-a rezolvat in 2 saptamani, respect pentru angajatii de la Biroul de arme si munitii din Timis pentru promptitudine) cu configuratia dorita, am ales munitia Geco Teilmantel (softpoint) 11g (are un caprior pe cutie...), si in 21 aprilie am facut o vizita la poligon la Pecica. Cu ajutorul domnului Sorin am reglat arma cu aceasta munitie insa am plecat socat de la poligon din mai multe motive: odata ca nu stiu sa trag deloc cu carabina, si in al doilea rand m-a socat sunetul si reculul! Mi s-a format o teama de a apasa tragaciul! Primul grupaj (daca se poate numi grupaj) ce am obtinut din cinci focuri (stat pe scaun, saculet si cotul drept, cu care trag, sprijinit de masa)...

Imagine

Dupa o discutie cu Sorin, am aflat ca Geco Teilmantel nu e chiar potrivit la captior, si trebuie sa aleg o munitie mai usoara care nu expandeaza asa usor. Asa ca am ales Geco Express 10,7g inainte de urmatoarea iesire la poligon care a fost in data de 26 mai. Tot cu ajutorul lui Sorin, am reglat din nou carabina cu noua munitie si am tras o serie de 3 focuri, acest grupaj mi-a dat suficienta incredere ca sa ma duc cu sanse bune la caprior.

Imagine

A sosit si ziua de 28 mai. Inainte cu jumatate de ora eram deja la locul intalnirii, am sunat pe paznic ca sa stiu daca ne-am inteles bine si am sosit unde trebuie :-). La ora care trebuie a sosit si paznicul si m-a dus la apropierea locului pandei. En am luat cu mine tot ce trebuie :-). Binoclu, trepied, arma, munitie, aparat de fotografiat, apa minerala carbogazoasa :-) stiti cum face cand deschideti si e liniste in padure? :-) Data viitoare iau apa plata... Pana cand scoti arma din husa, fermoar, incarcat arma (am pus 3 gloante, ce e sigur e sigur, nu?), chestii, dar cine se gandeste la asa ceva, ca poate sa faca zgomot :-). Cand mergeam acu' 30 de ani cu tata, atunci mergeam pe jos, arma pregatita, fara apa minerala, etc... Atunci totul era normal... acum, eu eram seful, si am reusit sa comit toate greselile ce se poate comite de un incepator. Nu-i bai. Am inceput panda, a trecut o ora, am vazut un cocos, a plecat, iar a trecut o ora, cocosul s-a intros cu o gaina, iar au plecat, paznicul zicea ca trebuie sa iasa, insa nu a iesit tapul... Era sa renuntam... Deja asteptam apropape de trei ore, cand am zarit o miscare intre doi copaci, culoarea unui caprior si stiam deja ca vine (era aprope ora 21, mai exact 20:42), am ridicat arma si am cautat locul in luneta unde am crezut ca va iesi, si a si iesit! Paznicul a verificat inca o data zona si a confirmat ca pot sa trag linistit. Insa tapul a inceput sa pasca, capul jos (nu am vrut sa fluier), nu am vrut sa trag cand mananca, pozitia era semi-ideala(in jur de 20 de grade fata de pozitia perpediculara la omoplat), am cautat tinta unde credeam eu ca este inima si asteptam, mi-a inceput sa bata inima foarte-foarte tare, si odata (poate capriorul a auzit cum bate inima mea) a ridicat capul si s-a uitat fix la mine! Stiam ca asta e momentul si am apasat tragaciul! Buuum! Inca am vazut in luneta ca am nimerit bine si a picat in foc, dupa recul, dupa ce am reincarcat imediat arma, am cautat unde e, am vazut ca era jos, da din picioare o data, de doua ori, dupa care nu am mai sesizat nicio miscare... Era gata... Paznicul se uita cu binoclul, si a confirmat ca e jos.. M-a felicitat pentru lovitura... Am asteptat un pic, inspectand cu binoculul, dupa care paznicul zicea sa mergem acolo... Distanta era in jur de 70 de metrii. Si am inceput sa mergem la tap, cu arma, cu aparat de fotografiat, cu tot ce trebuie, insa eu eram curios de lovitura. Ajungem acolo si vad o rana de intrare destul de mare in jur de 3 cm pe partea dreapta putin mai in spate (2 cm) unde am ochit eu! A picat toata teoria ce am citit despre glontul respectiv (rana mica de intrare si iesire). Aici a fost o rana destul de mare de intrare si o rana mica la iesire. Acest lucru s-a intamplat din cauza ca la intrare glontul a spart o coasta, iar la iesire (partea stanga) o rana mica... Paznicul m-a felicitat din nou, am primit ramura unsa in sangele vanatului... Era totul cum trebuie, si eu eram cel mai fericit om din lume... Dupa eviscerare am gasit o bucatica mica de plumb in ficat! In rest nimic! Glontul a intrat in partea dreapta, a spart o coasta (a treia), a atins inima(a spart inima), plamanii, dupa care a iesit in partea stanga.

Imagine
Imagine

Arma este pozitionata in directia glontului.

Asta a fost povestea mea cu primul tap...

Eu am continuat sa merg la poligon, si ultima data am reusit un grupaj la care sunt mandru ca incepator, am realizat ca aceasta arma si munitie poate mult mai mult decat pot eu! Voi duce la perfectiune!
Imagine
(un patrat este un inch=2.54cm, distanta de tragere 100m, arma CZ 557 Sporter 30-06, optica CZ 3-12x/50, munitia Geco Express 10,7g)
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 03 Iul 2015, 10:16

Felicitari pt. tap,lovitura,poveste...si nu in ultimul rand administratorilor(ii cunosc si eu :) )
probabil nu te vei opri aici!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 03 Iul 2015, 13:55

Multumesc @DART.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 03 Iul 2015, 16:53

Felicitari! Tare frumoasa povestea si tare bine scrisa si pentru unul care "stie bine romana"! Mie mi-a placut mult!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 03 Iul 2015, 23:11

Multumesc @Alin3006 :-)
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 04 Iul 2015, 08:50

zforis scrie:Multumesc @Alin3006 :-)

Ba eu multumesc, ca ai impartasit povestea cu noi!

Tocmai am impuscat si eu primul caprior de anul asta. Poze si poveste cand "imi ling ranile". :)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 04 Iul 2015, 21:26

Felicitari! Asteptam poze!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde Ionica M pe 09 Iul 2015, 10:58

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 09 Iul 2015, 11:52

Felicitari ! Foarte frumos!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2015, 12:11

Cum am promis revin cu povestea.

Incep cu arma, ca are si ea o mica poveste. Un drilling Sauerf model 3000, cu tevile lise de 16 si teava de glont 7x57 R. Anul trecut, din motive de dulap aglomerat am considerat ca ar trebui sa mai vand din fiare si am renuntat la ea. A cumparat-o tot un forumist, in septa @tuica. Sincer, imediat dupa ce am dat-o mi-a parut rau, insa deja era arma omului si nu mai aveam ce sa fac, in afara de a-i ura ¨catare plina¨.
Dupa un timp, supriza: o soate la vanzare. 8) Nu s-a inteles cu ea, nu i-a placut omului. Bucuria mea. Il sun pe om ca o vreau in apoi. O fi zis ca-s intr-o dunga, n-o fi zis…Intrebati-l pe el. :lol:

Cert este ca la acest caprior am fost cu drilling-ul si asta m-a bucurat grozav.

Am umblat destul de mult si am tot avut ghinioane: ba un idiot care isi aduna vacile, ba altul care urla de nebun prin padure, probabil de frica ca era singur, ba caini…in fine.
Intr-un final, am reusit sa-l surprind. M-a vazut, insa o facea pe prostul, vezi doame ca pastea, insa era incordat ca un arc. Mi-am dat seama ca trebuie sa trag repede, pentru ca altfel va sari ca o racheta, si dus ar fi fost, pentru ca intra intr-o zona de tufisuri unde nici nu l-as mai fi vazut, dap-ai sa trag.
Distanta de tir cca 110 m, cu un glont RWS H Manttel de 10,3 grame. NU il recomand la caprior.
Am impuscat mai multi capriori cu arma asta, insa cu proiectil Uni Classic tot de la RWS. Acela se comporta excellent, daune minore, stop foarte bun, de regula cad in foc.
Asta nu a cazut in foc, a facut saritura specifica de lovitura in plin, azvarlind cu picioarele din sparte, si a sarit intr-o leasa. Undeva mult mai sus am vazut o silueta fugind…
Am crezut prima data ca glontul s-a dus prea in spate si tapul a fugit in sus pe panta…Ma gandeam ca il pierd, daca e lovit in burta va fi foarte greu de gasit in iarba pana la brau.
La locul unde l-a lovit glontul nu era nici un strop de sange…

Am largit cercul de cautare si am vazut o dara in iarba. Am mers pe ea si am gasit o bucata de plaman cat podul palmei, apoi sange de spuneai ca era aruncat cu galeata. In cativa metri si capriorul.
Glontul a facut un hematom ingrozitor, insa ca stop a fost cam slabut. La intrare o gaura cat un stilou, la iesire una de doua degete, insa jumatatea de la intrare era neagra pe toata partea din fata. NU imi place acest H Mantell.

Capriorul a méritat atat toata truda, cat si zvonul de doi lei lansat de mancatorii de cacat profesionisti ca ar fi cadou de la Selaru. Numai un imbecil total retard ar putea sa creada asa ceva…
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde lory pe 10 Iul 2015, 13:38

Frumos caprior.
Ai cantarit trofeul?

PS: Nu mai scrie sub influenta supararilor. Nu-ti iese "poezia". Prea plastic.
PPS: Lasa nebunii sa vorbeasca!
Daca-i asculti devii ca ei.
lory
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 31 Mar 2014, 10:32

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2015, 13:42

lory scrie:Frumos caprior.
Ai cantarit trofeul?

PS: Nu mai scrie sub influenta supararilor. Nu-ti iese "poezia". Prea plastic.
PPS: Lasa nebunii sa vorbeasca!
Daca-i asculti devii ca ei.


Multumesc!

L-am cantarit. Are 475 g.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 10 Iul 2015, 13:48

Felicitari Alin...stiu cat de greu ti-a fost cateva sezoane cand nu ai putut din cauze obiective(majoritatea medicale) sa iesi la caprior.Cine crede ca tu ai lua ceva de "pomana" in felul acesta sau ca nu ai banii sa-ti iei capriorul dorit ... trebuie lasati sa creada ce vor atata pot atat fac, nu-ti irosi energia degeaba..."cainii latra ursu mere".
Capriorul este f.frumos si eu eram multumit cu el ,prajinile sunt de minim 26cm,daca era o tarica mai gros si mai inchis iar perlajul pana la 3/4 atunci era desigur de poveste :) .Asa il vad net la 380-400g un bronz puternic spre argint... superb pt. un caprior de deal-munte.
Te opresti aici ?... :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2015, 13:52

DART scrie:Te opresti aici ?... :D


Nu. Cum sa ma opresc, doar primesc tapii cadou... :oops:

Acum, serios vorbind, mai am doi de impuscat, dar cu unul e dificil tare din cauza zonei. Om vedea... :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 10 Iul 2015, 13:58

Alin3006 scrie:
lory scrie:Multumesc!

L-am cantarit. Are 475 g.


...475g net sau brut...asta ca sa ma verific nu de alta :roll: ...!?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2015, 14:02

Dupa fierbere .

Si o poza ceva mai buna:

Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 10 Iul 2015, 14:05

Alin3006 scrie:Dupa fierbere .


OK dragul meu dupa fierbere insa ce am intrebat eu nu f. clar poate este ... cu sau minus 90g (craniul facial)? :mrgreen:

...nu de alta dar sa vad ca ma bucur pt. tine in continuare sau incepe sa ma roada ... invidia? :(
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2015, 14:07

Nu am scazut nimic, atat cantareste.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde the_mav pe 10 Iul 2015, 14:11

DART scrie:...nu de alta dar sa vad ca ma bucur pt. tine in continuare sau incepe sa ma roada ... invidia? :(

:mrgreen: :D :mrgreen: ambele, daca doar prima nu se poate
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 10 Iul 2015, 14:14

Alin3006 scrie:Nu am scazut nimic, atat cantareste.


475-90=385 ...

Hmmm...ce bine le vad inca,ce bine... :lol: !
Felicitari!... in continuare ma bucur sincer pt. tine!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde DART pe 10 Iul 2015, 14:16

the_mav scrie:
DART scrie:...nu de alta dar sa vad ca ma bucur pt. tine in continuare sau incepe sa ma roada ... invidia? :(

:mrgreen: :D :mrgreen: ambele, daca doar prima nu se poate


:D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Caprior 2015

Mesajde Ghinda pe 11 Iul 2015, 07:24

Aline, animalul incordat, nelovit prin coloana, cap, aproape mereu se va deplasa, chestie cu adrenalina etc.
Frumos trofeu! La mai mare si mai multe!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2015

Mesajde tehărău pe 11 Iul 2015, 10:22

@zforis, Felicitări și mulțumim de povestire. Foarte buna exprimarea pentru cineva ce nu are româna ca limbă maternă. De curiozitate, ce naționalitate ești?

Aline, la mai mulți! E frumos tare!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 11 Iul 2015, 14:26

Felicitari @Alin3006 ! Foarte frumos!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 11 Iul 2015, 14:28

tehărău scrie:@zforis, Felicitări și mulțumim de povestire. Foarte buna exprimarea pentru cineva ce nu are româna ca limbă maternă. De curiozitate, ce naționalitate ești?


@teharau: nationalitate maghiara.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2015

Mesajde tehărău pe 11 Iul 2015, 22:32

Tu ești omul! Uite ce îți propun: ne mai traduci și nouă câte o postare ce ți se pare potrivită de pe forumul maghiar. Era un coleg Ferenzti 444 care ne mai ajuta, dar nu mai scrie. Iar eu promit să -ți corectez gramatical postările.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior 2015

Mesajde zforis pe 11 Iul 2015, 23:06

Ok.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate