Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:01

Cum sa avem trofee mai bune?!

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Cum sa avem trofee mai bune?!

Mesajde laurul pe 28 Noi 2015, 14:42

E iarna... sezonul a trecut de demult, multi nu ne aducem aminte de ei daca nu ies in goana.....
Si totusi, e perioada cand cepii ososi pleznesc si coarnele incep sa creasca invelite in catifea.
Stiu ca genetica e primordiala, dar cum ii ajutam?, cum ii stimulam? Ca sa avem cu ce ne mandri sezonul viitor.
Ce hrana complementara e mai buna, ce vitamine, ce minerale?
Cum , ce, cat, si cum?,

Se intelege de la sine ca nu vorbesc de tarcuri, ci de salbaticie.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum sa avem trofee mai bune?!

Mesajde liviur pe 01 Dec 2015, 15:33

Din cate stiu eu sarea face minuni !
Stiu ca exista si suplimente, dar nu stiu cum se numesc. Legat de hrana suplimentara rolul ei nu e de a satura animalele, ci doar sa aduca un plus in alimentatie in perioada iernii sau in cazul asociatiilor cu plus financiar si care-si permit sa puna multa hrana pe fond mai tot timpul anului rolul este de a tine animalele pe fond.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate