Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 05:52

CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

CARTUS 30-06 PENTRU CAPRIOR

Mesajde SPV13R pe 08 Dec 2006, 20:56

Am tot citit ce se scrie pe forum de cartuse pt caprior acest calibru, a venit in sfarsit carabina :lol: si trebuie sa ma duc la selectie asa ca ce si de unde iau? :shock:

preferail in bucuresti
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde catalin.vrabie pe 08 Dec 2006, 21:35

E cam mare calibrul pentru caprior, dar incearca RWS KS de 9,7gr. Daca gasesti de gramaj mai mic, ar fi mai bune. Am auzit ca ar fi si de 7gr. dar eu nu am gasit. Vezi ca sunt si cartuse cal. 30.06 cu sabot, care au invelit glontul intr-o camasa de plastic speciala care la 25-30m de la iesirea din teava se desprinde de glont si permite acestui o traictorie precisa, lovitura producand leziuni mult mai mici decat un 30.06 normal. Imi scapa acum cine le produce, dar daca le gasesc, o sa postez articolul si eventual o adresa.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde SPV13R pe 08 Dec 2006, 21:50

catalin.vrabie scrie:E cam mare calibrul pentru caprior, dar incearca RWS KS de 9,7gr. Daca gasesti de gramaj mai mic, ar fi mai bune. Am auzit ca ar fi si de 7gr. dar eu nu am gasit. Vezi ca sunt si cartuse cal. 30.06 cu sabot, care au invelit glontul intr-o camasa de plastic speciala care la 25-30m de la iesirea din teava se desprinde de glont si permite acestui o traictorie precisa, lovitura producand leziuni mult mai mici decat un 30.06 normal. Imi scapa acum cine le produce, dar daca le gasesc, o sa postez articolul si eventual o adresa.


merci mult
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Incepator pe 09 Dec 2006, 11:34

Si acestea ar putea fi potrivite; nu o pot zice din proprie experienta ( n-am folosit niciodata ) ci considerind doar recomandarea producatorului:
http://www.sako.fi/images/cartridges/ga ... ulukko.gif
Totusi, eu cred ca sint alte caracteristici decit masa proiectilului care-l pot face potrivit unui anumit tip de vinat.In situatia data m-as orienta la un proiectil cu expandare progresiva controlata si retentie de material maxima ( fara dispersie , ex. Norma Orix, RWS DK, etc. ): la cit de mic si fragil este tapul rosu ca specie, proiectilul nu ar avea timp sa expandeze prea mult producind distrugeri corespunzator mai mici.
Incepator
 

Mesajde stere pe 10 Dec 2006, 00:07

gasesti la arrow winchester 8,1gr
stere
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 08:53
Locaţie: bucuresti

Mesajde vanatorul pe 11 Dec 2006, 15:53

Gasesti Sako si Federal de 8g. Eu am asa ceva in dulap pt la primavara...
Si au o balistica faina. Daca eti interesat iti spun din catalog.
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde the_mav pe 12 Dec 2006, 09:11

dan_22 scrie:incearca si un s&b 11.7 FMJ.am tras la o vulpe de la 150 m,a cazut in foc si nu a rupt deloc deloc

dane, nu era la 250 m cumva?
:lol: :P :wink: :wink: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Marius pe 12 Dec 2006, 09:23

dan_22 scrie:incearca si un s&b 11.7 FMJ.am tras la o vulpe de la 150 m,a cazut in foc si nu a rupt deloc deloc


Eu n-as folosi FMJ la caprior. Am vazut tap impuscat cu 6,5x68 FMJ, in glont trecut prin inima, altul chiar pe langa si a mai mers binisor. Ambele gloante erau iesite, nici la iesire nu avea gaura mare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 12 Dec 2006, 09:48

Prin constructie, FMJ, nu este un proiectil pentru vanatoare. Este un proiectil de uz militar si de tir. Proiectilele pentru vanatoare ar trebui sa se expandeze, pe cat posibil controlat, in tinta, sa cedeze o parte cat mai mare din energie in interiorul corpului astfel ca sa creasca probabilitatea ramanerii in foc a piesei. Cu 6,5x68, FMJ (care pleaca cu ~ 1100 m/s si nu expandeaza de loc) este ca si cum ai trage cu o arma cu laser intr-un caprior - trece prin el si prin doi copaci din spatele lui. Animalul este ranit, chiar mortal, dar nu cade in foc. Cantitatea de energie pe care a lasat-o proiectilul in corp este echivalenta cu a unei alice de 9 mm.
Proiectilele foarte usoare in 30-06 (amintitele 8 g, ca si cele de 5,6 imbracate in sabot), pleaca cu viteze mari si nu reusesc sa se stabilizeze bine pe traiectorie (pasul ghinturilor la astfel de arme este gandit pentru proiectilele din gama medie-grea). S-ar putea sa ai surpriza unei raspandiri foarte mari a grupajului ceea ce penalizeaza tragerea precisa la distante mari (cum se intampla la caprior).
La polul opus, un proiectil cu expansiune mare isi va descarca in tinta energia dar va produce si distrugeri mari. Un 9,7 g, cu proiectil cu expansiune controlata da, de obicei, cele mai bune rezultate la tragerile la distanta, la caprior. Iar unul cu ~11 g, tot cu expansiune controlata, va face treaba buna la mistret, cerb. Pentru un plus de siguranta merita incercat in poligon. S-ar putea ivi si surprize ca arma sa inghita foarte bine proiectile usoare si sa iesi mai bine cu 8 g. Fiecare arma in parte se impaca mai bine cu un anumit tip de cartus. Aici intervine 'factorul uman' in a aprecia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Marius pe 12 Dec 2006, 10:07

Intrucat Violiv a explicat aproape la fel de bine ca si mine :wink: :wink: :lol: :lol: , nu mai repet de ce n-as folosi FMJ.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde SPV13R pe 12 Dec 2006, 10:27

ok, invat. :shock:

multumesc 8)
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde sopo pe 12 Dec 2006, 15:46

sako de 8g sunt fantastice;am gasit la Amis la Pitesti
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vanatorul pe 12 Dec 2006, 16:12

Ce carabina folosesti?
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde greier99 pe 12 Dec 2006, 16:36

Astazi am fost la magazinul de arme (Top Gun Ploiesti), am terminat munitia 30-06 Spring S&B de 11.7g,nu mai aveau decat 11,7g tot S&B PMS (plastic ... special) cu varful rosu. Daca puteti spune ceva de aceste cartuse, ca nu de alta dar costa dublu. Poate pot impusca doi capriori cu un cartus(dupa pret). : :lol: :lol: :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde violiv pe 13 Dec 2006, 10:43

Fata de un TM, proiectil 'clasic', cu manta partiala, de grosime aproape egala pe toata lungimea proiectilului si la care miezul de plumb nu este sudat de camasa (ca rezultat: expansiune rapida, in special la calibre de viteza mare, sau cand intalnesc un tesut mai dur - de ex. pielea mistretului, penetratie insuficienta sau distrugeri mari, spargerea proiectilului in fragmente multiple cu masa reziduala a partii celei mai mari - baza - de ~50%) un proiectil PMS are mantaua de grosime progresiv crescuta spre baza, in special de la jumate unde poate avea chiar o mica ingrosare ca o rama interna, miezul de plumb este sudat de camasa facand ca expansiunea in tinta sa fie mai controlata, masa reziduala sa fie undeva la 90-95% din cea a proiectilului initial, penetratia mult mai buna. Varful de plastic are doua roluri: sa micsoreze eventualele deformatii pe care le-ar suferi cartusul in momentul preluarii din magazie si introducerii in camera cartusului (ca urmare proiectilul isi pastreaza mai bine forma si are o precizie si o constanta mai bune); sa asigure o expansiune initiala energica la nivelul varfului, in momentul impactului, expansiune care amorseaza expansiunea ulterioara, controlata de camasa din ce in ce mai rezistenta. Teoretic si practic este un proiectil mult mai performant decat TM, da o lovitura mult mai curata, cu distrugeri mai mici la o penetratie mai buna iar, in caz de iesire, orificiul este mult mai mic. Doar ca la greutatea este e mai potrivit pentru mistret decat pentru caprior. Pentru caprior, cel mai bun proiectil in cal .30 este considerat un proiectil monolit, de cupru, gen Barnes X triplu shok, cu masa de 120 grains, ~ 8 g. Si la ultima intrebare "DA!", poti impusca DOI CAPRIORI CU UNUL - DACA STAU UNUL IN SPATELE CELUILALT!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde catalin.vrabie pe 13 Dec 2006, 10:57

Nene, ne-ai omorat cu datele tehnice! Esti mai ceva decat un dictionar sau tratat de balistica! Ca sa nu spun "almanahe"(ca stii tu cine) !Bravo! Felicitari pentru nivelul de cunostinte in acest domeniu!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde violiv pe 13 Dec 2006, 11:02

@eltorro
In armata am participat la o tragere demonstrativa cu AK-ul, in cal. 7,62x39, proiectil militar FMJ. S-a tras la 50 m, in diverse corpuri (placa de beton, lada cu caramizi rosii, albe, lada cu carti, sac de nisip, sina de cale ferata pusa pe lat, sac cu lana). Proiectilele penetrau mai bine prin caramizi decat prin hartie. Hartia in straturi multiple (cum e o lada cu carti de telefon) are duritatea otelului la impact. Proiectilul cu miez de otel penetra sina de cale ferata sau 18 cm de caramida rosie dar trecea doar prin 6-15 cm de hartie. In nisip penetrarea era de 15-20 cm maxim iar in sacul cu calti chiar mai mica! Nici gelatina balistica, chiar cu oase incorporate nu imita suficient de bine textura corpului animalului. Tragerea in placi de lemn de 2-2,5 cm suprapuse s-ar apropia cel mai bine de efectul obtinut intr-un animal. Firmele producatoare mari fac experimentele cele mai aproape de adevar pe cadavre de animale si strang informatii din teren de la cat mai multi utilizatori apoi isi perfectioneaza munitia. Asa a aparut triplu soc de la Barnes dupa 'simplu' X, Naturalis B de la norma dupa Naturalis, etc. Pentru vanatul mare, cele mai performate proiectile raman (dupa cele mai multe opinii) tot clasicele TUG (TOG) de la Brenneke. Surprinzator la ele este si deosebita precizie intrinseca avand in vedere forma nu tocmai aerodinamica, in special din tevile scurte (50-55 cm) ale carabinelor semi (de ex. grupaje de 3 focuri in ~4 cm, la 100 m, cu proiectil de 11,7 g, in 30-06, cu ARGO!). Toata teoria si experimentele nu fac cat un foc in tinta, in conditii reale. Pana la urma se impusca urs si cu 45-70 cu proiectil integral de plumb. Ideea e sa crezi cam 75% din ce spun producatorii, cam tot asa din ce iti iese tie la teste si sa ai in vedere ca, mai niciodata, conditiile din teren nu sunt idealul din poligon.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 13 Dec 2006, 11:54

@catalin.vrabie
In materie de arme (ca si in multe alte domenii) nu prea poti sa le stii pe toate. Dar e indicat sa te informezi cat de cat, mai ales daca le si folosesti. Multumesc de aprecieri, ma straduiesc sa-mi mentin 'firma'!
E ca in butada: 'Sunt atat de multe femei pe lume ca un barbat nu le poate avea pe toate! Da! Dar barbatul e dator sa incerce!!!' :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde catalin.vrabie pe 13 Dec 2006, 18:58

daaa...
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde SPV13R pe 13 Dec 2006, 20:19

pt violiv - le dai copy paste sau stai sa le scrii?

Pe langa remarca acida sta tot respectul pentru cunostintele tale, dar mai suntem si egoisti si de aia, nu tre sa te superi.

Cu respect
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde greier99 pe 13 Dec 2006, 23:15

Violiv "tata" esti profesor in balistica glontului, dar as vrea sa pot pune o foto cu un caprior lovit cu 30-06 S&B de 9,7, sa o comentezi putin. Fotografia nu este prea frumoasa, pentru ca la 150m acel glont a facut o gaura de 20 cm diametru si pe acolo se vad iesite maruntaiele. Daca Cristi, moderator fiind, da voie eu o postez.Multumesc.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde SPV13R pe 13 Dec 2006, 23:19

greier99 scrie:Violiv "tata" esti profesor in balistica glontului, dar as vrea sa pot pune o foto cu un caprior lovit cu 30-06 S&B de 9,7, sa o comentezi putin. Fotografia nu este prea frumoasa, pentru ca la 150m acel glont a facut o gaura de 20 cm diametru si pe acolo se vad iesite maruntaiele. Daca Cristi, moderator fiind, da voie eu o postez.Multumesc.


a fost o exceptie care confirma regula.
posteaza o aici sau in alta parte si da un link
:evil:
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde greier99 pe 13 Dec 2006, 23:26

Ok! O sa pun foto cu lovitura 30-06, in galeria personala.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde violiv pe 14 Dec 2006, 09:03

@SPV13R
Raspunsurile de pana-n jumate de pagina le scriu pe loc.
Problemele mai ample le caut, studiez, compun, le scriu acasa si le postez apoi. Pentru ca, in general, le tin pe toate in cap, imi vine mai greu sa caut bibliografia, date exacte, etc pentru problemele mai spinoase ca si sa le redactez intr-o forma cat mai 'editoriala'. N-am luat-o deloc ca pe o intepatura ci asa cum cred ca a vrut sa fie, ca pe o apreciere si un indemn la a continua. Daca vreti sa nu mai scriu, nu mai scriu, nici o problema. Poate faceti si un sondaj. Raspund doar pe p.m.-uri pentru cei interesati. (Nu sunt sarcastic, poate doar un pic ironic!)

@greier 99
Cam cu orice proiectil o sa obtii rani urate daca animalul este lovit in abdomen. Preretele abdominal este subtire, tesuturile nu opun o rezistenta mare, intestinele contin un volum important de gaze, mai ales la ierbivore, efectul de explozie este mult amplificat si ranile sunt urate mai mereu. Daca era si un S&B TM, la distanta de 150 m viteza era inca mare si proiectilul s-a desfacut imediat dupa impact, cu atat mai mult.
Sa stii ca am vazut caprior impuscat cu .22 lr, la sub 50 m, nimerit in abdomen si care a patit cam la fel - puteai jura ca a luat cel putin un brenneke de 12.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde greier99 pe 14 Dec 2006, 09:29

Violiv! dar ceva tot nu inteleg.Glontul dupa ce a lovit, a ricosat intrun lastar de fag pe care aproape ca la retezat. Ce nu am inteles, cum din corpul capriorului care este moale, a mai putut ricosa "De ce nu a trecut prin el".Lovitura fiind aproape perpendiculara (nu sustin).
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde violiv pe 14 Dec 2006, 09:31

Sa vedem pozele si poate avem o sansa sa intelegem. De cele mai multe ori "necunoscute sunt caile gloantelor!"
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde greier99 pe 14 Dec 2006, 09:34

Asa este. Dar ma gandeam, sa sterg si foto cu lovitura ca nu imi place deloc (urata foto).
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde violiv pe 14 Dec 2006, 11:06

[albumimg]1160[/albumimg]
Banuiesc ca s-a intamplat ceva la modul urmator: din nu stiu care considerente (cel mai probabil tinta situata deasupra vanatorului si focul executat 'in sus') proiectilul a lovita animalul de-a lungul. Nu pare un orificiu de impact ci mai degraba o "brazda" trasa de glont prin flancul animalului, despicand practic peretele abdominal in zona respectiva (este de retinut ca peretele abdominal ca formatiune anatomica tine pana la unirea cu muschii santurilor vertebrale - corespondentii 'cotletelor' dupa ce se termina coastele) si nu numai in portiunea inferioara a abdomenului. In interiorul cavitatii abdominale exista o presiune pozitiva, numita presa abdominala fiziologica, care are rolul in mentinerea pozitiei organelor interne si care variaza cu fazele respiratiei, creste in inspir si scade in expir. Prin acea despicatura de dimensiuni mari, intestinele au iesit pasiv, mai ales ca nu par prea afectate de foc. Daca poza este efectuata imediat dupa foc, in pozitia in care a cazut animalul, imi permit sa speculez ca ceea ce la pus jos a fost "socul medular" datorat traumatismului transmis la nivelul maduvei spinarii, chiar daca nu a fost interceptata coloana vertebrala direct. Asa s-ar explica si energia mare pe care a pastrat-o proiectilul dupa impact. Repet, este doar o speculatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Ionel pe 14 Dec 2006, 11:54

@greier99

Poza nu deranjeaza prin aspectul mai putin agreabil al impuscaturii, ci prin puternica banuiala ca respectivul tzap a fost braconat, deoarece se vede ca au inceput sa-i creasca noile coarne si ca este in par de iarna, asta ar cam fi dupa sezonul de vanatoare. Sa ramanem cu impresia ca pe langa faptul ca "si greieru poate sa vaneze", poate sa si braconeze :?: Nu ne lasa sa credem ca de fapt vroiai sa stergi poza nu pentru "rana urata" ci pentru "trofeul" urat, si lamureste-ne.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde SPV13R pe 14 Dec 2006, 13:28

era la selectie probabil :roll:
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate