Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:16

Caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 17 Apr 2021, 14:51

Un filmuleț în care îi este luat un interviu domnului Dr. Jozsef Fodor Tamas, consilier al ministrului Mediului. Se vorbește în interviu și despre problema căpriorului.

https://www.youtube.com/watch?v=YFe_tki ... 4%83lbatic
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 18 Apr 2021, 11:16

Se pare ca lucrurile se misca, se lucreaza la modificarea legii, astfel încât modul de calcul al cotelor la păsări migratoare va fi stabilit prin lege. Nu stiu deocamdata daca si la caprior sau alte specii, dar e un început excelent. Initiatori sunt parlamentari de la 4 formaţiuni, evident, nu si cea care pune palma in fund ONG-istilor...Ca nu e greu sa ne prindem cum de au prins brusc atata vehementa...Poate va fi convins premierul sa dea totusi OUG...Oricum, e bine ca ministrul îşi dă interesul sa rezolve problema...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde Ghinda pe 18 Apr 2021, 13:04

Zeb, modul de calcul la toate mamiferele de la noi este stabilit prin ordin de ministru. Bun, rau exista. Se vrea modificarea lui, inspre mai bine sau mai rau, este alta poveste. calculul este pe formula, pe baza evaluarilor, la fel bune, rele avem.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior?

Mesajde florinsarca pe 18 Apr 2021, 13:50

Trebuie modificată obligatoriu legislația, astfel încât să nu mai fie posibilă imixtiunea altora în problema evaluării efectivelor de vânat și stabilirea cotelor de recoltă, imixtiune care se pare e susținută chiar de unele elemente din interiorul instituțiilor care se ocupă de gestionarea durabilă a vânătorii..
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 19 Apr 2021, 08:18

Ghinda scrie:Zeb, modul de calcul la toate mamiferele de la noi este stabilit prin ordin de ministru. Bun, rau exista. Se vrea modificarea lui, inspre mai bine sau mai rau, este alta poveste. calculul este pe formula, pe baza evaluarilor, la fel bune, rele avem.

Ghindă, am spus ca iniţiativa legislativă priveşte păsările migratoare, nu stiu daca si căpriorul...Şi tocmai aici e problema, ordinul de ministru se ataca in contencios administrativ, şi poate fi suspendat cu usurintă (asa cum s-a întâmplat anul trecut), iar argumentul a fost tocmai că modul de calcul reprezintă un abuz.
Stabilirea modului de calcul prin lege îl "sustrage" controlului instanţei ...
Asa, prin ordin, cat de corect ar fi, daca il suspendă, şi apoi, pe fond, se respinge cererea de anulare, pe motiv că e ok, trece între timp sezonul legal şi nu ajuta cu nimic pe vânători...
Pe rahatii astia cu ochi care ataca ordinele nu-i intereseaza daca acest calcul este ok sau nu, pe evaluări sau "din burta"...Pe ei îi interesează doar să blocheze activitatea de vânătoare...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde Ghinda pe 19 Apr 2021, 13:18

Adica zici ca ar trebui ceva mai tare, gen hg, oug sau lege?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior?

Mesajde ventura pe 19 Apr 2021, 13:43

In cazul migratoarelor era doar chestiune de timp pana sa se suspende.
Nu existau evaluari deci motivul era serios.
In cazul sedentarelor, sau a capriorului, in cazul asta, nu prea au de ce se lega.
Exista evaluari, exista formula de calcul pentru cote.
O sa fie bine.
A aparut, la Senat, un proiect de modificare a Legii 407/2006.
El duce spre modelul "vestic". Cu cota pentru fecare specie/zi/vanator.
Daca va trece, o sa vanam pasari anul asta.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 19 Apr 2021, 13:52

Ghinda scrie:Adica zici ca ar trebui ceva mai tare, gen hg, oug sau lege?

Exact!OUG sau Lege...ca si HG se ataca in contencios ...asa, daca modul de calcul e stabilit prin lege /OUG, doar sa nu greseasca la calcule M. Mediului, in rest, nu prea mai au ce face ONG.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 19 Apr 2021, 13:54

@Ventura : cred ca asta e proiectul de care ziceam si eu...
Oricum la migratoare nu stiu ce evaluare se poate face...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde ventura pe 19 Apr 2021, 13:55

Cred ca da.
Nu stiu de altul.
Sper sa iasa bine!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caprior?

Mesajde tehărău pe 19 Apr 2021, 14:43

zeb stump scrie:@Ventura : cred ca asta e proiectul de care ziceam si eu...
Oricum la migratoare nu stiu ce evaluare se poate face...


Exista legislatie europeana, nu trebuie decat urmata.
Exista si legislatie nationala care ar putea fi urmata pentru a cere daune celor ce nu respecta legislatia europeana.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior?

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2021, 06:54

Hai sa vorbim despre caprior.

Aveti pdf cu text propunere la Unde-i lege nu-i tocmeala.

Moderator
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior?

Mesajde liviur pe 20 Apr 2021, 18:11

kilgor scrie:Buna seara! Exista ceva zvonuri pe facebook ca cica se pregatesc "teroristi verzi" sa actioneze in instanta ministerul pentru emiterea ordinului cu privire la cotele de interventie la caprior care dupa ei ar fi ilegal, nejustificat si abuziv. Stie cineva ceva concret? Nu te prea poti lua dupa ce scrie pe facebook.


Da, asa se zvoneste. Au acuzat ca metodele de evaluare sunt invechite si pot da nastere la erori. In instanta este posibil sa tina daca este bine sustinuta apararea asta si ministerul vine iar cu mana in nas, dar verzii vor avea o surpriza ! :D
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 21 Apr 2021, 07:18

Noutati: aseara Min Mediului a solicitat votul membrilor CNV pentru cotele la căprior. Cota totală este de 30.614 exemplare. În max o săptămână va fi emis ordinul.
Din pacate, probabil tot intr-o săptămână va fi atacat si se va solicita suspendarea :cry:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde pipabh pe 21 Apr 2021, 09:15

zeb stump scrie:Noutati: aseara Min Mediului a solicitat votul membrilor CNV pentru cotele la căprior. Cota totală este de 30.614 exemplare. În max o săptămână va fi emis ordinul.
Din pacate, probabil tot intr-o săptămână va fi atacat si se va solicita suspendarea :cry:

""Din pacate"" ., ""din pacate"" .... alte cuvinte mai gasim , alte modalitati prin care sa se faca ceva se descopera? Daca se solicita suspendarea .... inseamna ca cei care ne reprezinta au modalitati de atac si blocare a initiativei de suspendare! Sper, sper , sper, sper.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Caprior?

Mesajde sorry_nellu pe 22 Apr 2021, 02:53

Da,din pacate ducem discursul intr-o directie in care nu putem avea o perspectiva clara asupra a ceea ce se intampla.
Ong-istii astia, care intr-un mod atat de dibaci ne controleaza franele, nu sunt niste bezmetici, aiuriti, ori naivi idealisti gata de sacrificiu ,volintiri cu printzipuri, cu inalta constiinta civica,reprezentanti ai societatii civile. In fapt sunt grupuri de presiune, bine organizate, ideologizate si sustinute din toate punctele de vedere. Rolul lor e sa puna presiune pe autoritati sau sa induca in mediul social anumite idei si sa le sustina manifest.
Din pacate , suntem intr-un conflict in care nu avem mijloace de riposta. Cei care ar fi trebuit sa se constituie in apararea intereselor vanatorilor din Romania, au tacut si tac in continuare, desi multe lucruri au fost si sunt previzibile.
Continuaind asa, asociatiile noastre de profil vor cadea incet sau mai tare in cap. Intr-o atare situatie ne vom trezi ca cineva a “cumparat” pielea ursului din padure.
Sper ca intelegeti ca e aceeasi logica a instrainarii a tot ce e de-al locului catre toti.
Nu va urez "cacat in traista", ca e plina! Si pute rau!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Caprior?

Mesajde hunterb pe 22 Apr 2021, 07:20

sorry_nellu scrie:Ong-istii astia, care intr-un mod atat de dibaci ne controleaza franele, nu sunt niste bezmetici, aiuriti, ori naivi idealisti gata de sacrificiu ,volintiri cu printzipuri, cu inalta constiinta civica,reprezentanti ai societatii civile. In fapt sunt grupuri de presiune, bine organizate, ideologizate si sustinute din toate punctele de vedere. Rolul lor e sa puna presiune pe autoritati sau sa induca in mediul social anumite idei si sa le sustina manifest.
Din pacate , suntem intr-un conflict in care nu avem mijloace de riposta. Cei care ar fi trebuit sa se constituie in apararea intereselor vanatorilor din Romania, au tacut si tac in continuare, desi multe lucruri au fost si sunt previzibile.

+1111111
Subscriu 100%...la noi riposta a ramas din zona in care ne dam coate, ne facem cu ochiul cu subinteles, ca de, stim noi, vorbeste sefu' cu cineva si se rezolva dom'le"!
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior?

Mesajde laurul pe 22 Apr 2021, 07:39

hunterb scrie:, ca de, stim noi, vorbeste sefu' cu cineva si se rezolva dom'le"!

Cam asta este si esenta tacticii aplicate de onor conducerea.... :?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 22 Apr 2021, 09:11

De data asta, o suspendare a ordinului privind vânătoarea la căprior, ar prejudicia grav multe asociatii...UNele chiar au investit serios în populaţia de căprior şi nu au prea vânat, susţinându-se din vanătoare de mistret...Acum, PPA nu a ocolit nici astfel de asociatii, asa că se gandeau că vor culege ce au semanat, adica...căprior. O suspendare a vânătorii le-ar lovi din plin, deci ar fi interesate să intervină în proces şi sa facă o apărare cum trebuie...
Anul trecut Min. Mediului nu stiu să fi instiinţat asociatiile de faptul că era pe rol acel dosar, asa că acestea au aflat abia după ce s-a suspendat ordinul, şi au intervenit abia în recurs, cand mare lucru nu mai era de făcut, la fel cum au intervenit si doi colegi de forum, tot respectul pentru ca au incercat ...
Eu va spun un,lucru: sansele de a fi suspendat ordinul sunt foarte mari, pentru că, in cererera de suspendare, instanta nu analizeaza decat asa, aparenta de nelegalitate, şi primează ideea daca, in lipsa suspendării actului ad-tiv, efectele mproduse până la judecata pe fond ar produce un prejudiciu grav. Aici, din pacate, e şansa ong-urilor, pt. ca, în lipsa suspendării, pana se pronunta instanta pe fond asupra cererii de anulare, se incheie sezonul, se realizeaza cotele si, daca instanta constată că, într-adevăr, ordinul a fost nelegal şi admite cererea de anulare, deja urmările s-au produs si anularea e fără efect...
Imi cer scuze daca sunt prea tehnic, nu stiu cum sa explic asta mai clar. De aici pesimismul meu, şi ideea ca modul de calcul tb. stabilit prin lege/OUG...Legea sau OUG nu pot fi suspendate in contencios...Ori macar o mentiune acolo, in lege, că autorizatiile emise cat trimp ordinul a fost in vigoare, rămân valabile şi în caz de suspendare sau anulare...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde zeb stump pe 22 Apr 2021, 09:18

La fel de adevărat este si că, în caz de suspendare, un prejudiciu grav ar suferi gestionarii, şi că, daca ulterior s-ar respinge cererera de anulare, acest prejudiciu nu mai poate fi înlăturat, pt. că se încheie sezonul. Aici ar fi o pâine de mâncat în apărare, plus că acest prejudiciu este cert ca producere, pe cand cel care s-ar produce prin realizarrea cotelor, este doar ipotetic, în condiţiile în care anii trecuti s-a vânat după acest mod de calcul şi nu au scazut efectivele ...
Inca o data, scuze daca pare ciudat ce am scris, am vrut sa prezint cam cum stau lucrurile cu suspendarea actelor administrative ...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Caprior?

Mesajde tehărău pe 22 Apr 2021, 10:14

SCOPUL este acela de a trece și vânătoarea sub controlul celor care controlează și ceea ce este deja controlabil și vedem toti. Ataca ONG, ține cu ursul politicul, face aținere justiția etc. Nu va mai așteptați sa oprească vânătorii din stand lighioana. La fiecare al treilea din cei ce au prins bilețele bune, ori e unul ce trage rău de felul lui, ori i s-au dat gloanțe oarbe să tragă până-l dor urechile, ori e acolo lup în piele de oaie. Stați liniștiți, că se mută talerul pe partea unde trebuie și se reia vânătoarea, că trebuie umplute găurile. Doar ca o să se mai schimbe regulile. Dar mai ales costurile.
Dar asta s-a tot zis de ani de zile pe aici și efectele au fost nule. Câinii latră, ursul trece! Cel mai mișto e ca mai mult au lătrat câinii între ei și mai rar la lighioană...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior?

Mesajde sorry_nellu pe 22 Apr 2021, 16:09

tehărău scrie:SCOPUL este acela de a trece și vânătoarea sub controlul celor care controlează și ceea ce este deja controlabil și vedem toti. ..... Stați liniștiți, că se mută talerul pe partea unde trebuie și se reia vânătoarea, că trebuie umplute găurile. Doar ca o să se mai schimbe regulile. Dar mai ales costurile.
Dar asta s-a tot zis de ani de zile pe aici și efectele au fost nule. Câinii latră, ursul trece! Cel mai mișto e ca mai mult au lătrat câinii între ei și mai rar la lighioană...


Deci va fi o schimbare, dar cica va fi bine! Se muta talerul unde tebuie! Cica sa stam linistiti! :shock:
Sa stam atunci, sa nu facem tulburare in ale "rivulutiunii"!
Avem colegi printre noi, care stiu mai multe? :shock:
Asa coane Teharau! Schimbare schimbare, dar sa stim si noi! 8)
Ca la pas"opt, nu alta! :D
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Caprior?

Mesajde tehărău pe 22 Apr 2021, 17:56

Coane Nelule, și mie îmi pare rău! Și da, trebuie sa fac o precizare, mulțumesc ca m-ai tras de atentie:
Fraților, care va vine să stați neliniștiți, puteți sa vă manifestați impulsiv. Sau moderat. Sau cum vreți voi. Ca poate vine succesul pe voi ca ciurda pe al de uită gloanțele acasă!
Din păcate se vor cam schimba lucrurile și anume în părțile esențiale.
Si nu-i o noutate, se tot trambiteaza de vreo 10 ani. Numai ca girafa nu-i adevărată până n-o vezi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior?

Mesajde sorry_nellu pe 22 Apr 2021, 21:01

Fara comentarii! Aprecieaz sinceritatea!!!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Caprior?

Mesajde biriuck pe 22 Apr 2021, 23:59

tehărău scrie:Dar asta s-a tot zis de ani de zile pe aici și efectele au fost nule. Câinii latră, ursul trece! Cel mai mișto e ca mai mult au lătrat câinii între ei și mai rar la lighioană...

:lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caprior?

Mesajde hunterb pe 23 Apr 2021, 13:09

:-\ :-\ :-\
Io nu (prea) pricep...dar recunosc ca am si scuze...cand a trecut ursitoarea cu inteligenta eu nu eram pe acasa si in plus tocmai mi-am facut prima doza de vaccin anti-covid (aia cu nanobotzii controlati de 5G) =:)
Adica oculta mondiala, filiala din Ro, sectia cinegetica a combinat la toate capetele si ne-a imbarligat (cu ong-uri, asociatii private, pro si anti vanatoare, ciocarlii, ursu etc), noi ne-am dus dupa fenta si ne-am incaierat, iar acu o sa iasa la iveala adevarata manevra cu vanatoarea..
Ok, poate sa imi dea si mie cineva un mic "hint" despre ce se "coace"?

Saru-mana!
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior?

Mesajde tehărău pe 23 Apr 2021, 15:40

hunterb scrie::-\ :-\ :-\

Ok, poate sa imi dea si mie cineva un mic "hint" despre ce se "coace"?

Saru-mana!


=)) Para! Malaiata... :ymhug: :mrgreen:

Pana la revolutie era o vorba: pe romani nu trebuie sa-i cuceresti! Le dai arme si se impusca intre ei si singuri...
Radeam, dar a cam cazut rasul pe noi!

Parafrazand intr-un fel, as zice ca pe vanatori nu trebuie sa-i bagi in corzi legislativ! Ii lasi sa-si aleaga executivul si la-l lase fara responsabilitati, ca sa vezi solutii ce le gasesc baieti!... :ymparty:

Dar nu's cum naiba m-am varat iar in vorba!?? Asa de bine-i cand doar citesti... %-( :ymdaydream:

Nu se coace nimic. Doar ca vanatoarea va costa din ce in ce mai mult si va fi din ce in ce mai greu de facut. Pe unii ii va deranja si se vor lasa. Unele organizatii nu vor mai putea tine fondurile, le vor cesiona in prima faza, apoi le vor pierde la licitatie. Noii proprietari vor face alte reguli si se vor orienta, asa cum e normal, spre satisfacerea placerii personale sau/si spre profit. Asta va schimba complet ideea despre vanatoarea neaosa.
Eu sper ca schimbarea sa fie una rapida si benefica!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior?

Mesajde tehărău pe 23 Apr 2021, 15:41

Ma, dar ne intoarcem si noi la "Caprior?"? Ca vad ca batem campii cu talent... :ymsmug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caprior?

Mesajde sorry_nellu pe 23 Apr 2021, 19:29

tehărău scrie:Ma, dar ne intoarcem si noi la "Caprior?"? Ca vad ca batem campii cu talent... :ymsmug:


Da, da! Urmeaza un sezon istovitor la caprior si e musai de discutat.

Totusi am cateva mici completari la ce ai spus tu pentru colegul nostru.
Noii gestionari de fonduri vor avea nume pe baza de Hans, Frans, etc. Vanatorii asisderea, in schimb haitasii, da, da foarte importanti , vor fi exclusiv romani, Ion , Gheorghe, etc. Restrictiile la speciile protejate si neprotejate vor fi ridicate, bineinteles in urma unor evaluari profesioniste si credibile. Se va impusca si urs si capra si ciocarlie,etc. In media vei vedea si citi de o reedificare a activitatii vanatoresti pe baze durabile, cum ca vanatoarea cu noii gestionari nu e aceiasi Marie cu alta palarie, ci ca e vorba de alta Marie, care nu mai e o prostituata de joasa speta, ci a devenit o doamna elevata. Bineinteles ca e posibil sa se evidentieze faptul ca pe Maria asta nu o va mai regula in mod brutal Gheorghe, care e un caracter josnic. In noua situatie, Maria va intretine relatii doar principiale si doar cu clienti educati. Actualii contestatari de serviciu ai vanatorii in Romania, “verzii” nostri, ong-istii, vor aplauda acum schimbarile de bun augur.
O imagine clara o poti avea, daca te uiti la canalele cu profil de vanatoare, in emisiunile despre vanatoarea in Africa. Vezi care statutul personajelor de acolo. Asta va fi si organizarea la noi.

Forumul acesta se va restructura si el, multe rubrici, evident vor dispare, evident, vor ramane doar cateva rubrici, cam asa: reguli de utilizare si eseuri si referate, ajutor nu mai sunt vanator.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Caprior?

Mesajde sorry_nellu pe 23 Apr 2021, 20:02

Normal, am glumit cu referirea la forum! Daca se va intampla asa, nu e vina mea! :D
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate