Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde dragosbahnea pe 21 Iul 2010, 17:24

Cand a spus "bunicul lui mamaia", banuiesc ca a vrut sa faca referire la bunicul sau, ceea ce ar insemna "sotul lui mamaia". Altfel, ce sa spun, @Marin Sorin inseamna ca face parte dintr-o familie ca aia din bancul cu batranul de 90 de ani care plangea fiindca il batuse taica-su pentru faptul ca-l necajise pe bunica-su :lol: . Scuze colega, si de off si de gluma nevinovata, dar sper ca ai simtul umorului (de fapt sunt sigur ca-l ai :wink: ). Inca o data scuze.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde marius 45 pe 21 Iul 2010, 19:27

Draga Sorine,nu contesta nimeni ca ai 24 de ani de vanatoare dar ceea ce povestesti tu sunt "vanatoresti rau de tot"...sa faci un cartus acasa cu proiectil unic mult mai bun ca precizie fata de cele din magazin,pe asta o crede doar bunicu;incarc si eu cartuse acasa si ca putere sunt net superioare ca cele de magazin(am dat jos taur de 500kg la 30m)dar ca si cadere pe distante lungi sunt mult sub ceea ce gasesti pe piata....iar cu alea doua degete..le vad mult mai utile
:mrgreen: in alta situatie
...cand nu ti mai trage arma :lol: ...sau sau de 2 degete spuma de bere la halba cand ne povestesti povesti....
:lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iul 2010, 19:43

Mai mult ca sigur Sorin posteaza povestile bunicului aici pe forum.
Asa este cand te iei dupa batranii vanatori, buni de glume si cu zambetul in coltul gurii. Eu am in grupa un unchies de vreo 80 de ani, simpatic tare, care aproape la fiecare vanatoare cu grupa i-mi povesteste cum a doborat el, in urma cu vreo 30 de ani, doi cocori aflati la vreo 200 de metrii , cu un singur cartus, incarcat cu bila crestata. Fiind batran mosul mai uita si i-mi toarna aceasi poveste iar si iar si iar. Eu stau serios de fiecare data, sa nu il supar cumva pe mos sau sa ii dau de banuit ca nu cred o ioata din ce spune, ma si minunez de pataniile lui. In acest context continua si cu mai multa sarguinta, povestindu-mi alte nazbatii, dar tocmai aceste povesti si astfel de oameni fac deliciul unei partide de vanatoare.
Sorine sper sa nu fie cu suparare, dar sa sti ca eu i-au afirmatiile tale ca pe o poveste buna, vanatoreasca. Esti simpatic, imi plac oamenii care au darul de a spune povesti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Marin Sorin pe 21 Iul 2010, 20:07

Mai dragi colegi eu va las sa credeti ce vreti bunicul a murit la 91 de ani , bunicul meu ma invatat multe dar sa zicem ca sunt povesti ,, va intreb si eu ceva stie cineva din voi sa isi faca patul la pusca daca se rupe???? bunicul dupa o partida de vanatoare a venit acasa cu patul rupt dupa 3 zile ave-a pat nou nout .

Daca il cunoasteti pe Domnul Constantin Enescu , puteti sa ii spuneti numele bunicului CAPRARU CONSTANTIN
si el va va spune poate mai pe lung ce fel de om a fost .
O seara buna.

Multumesc.
________________________
Daca animale nu mai sunt impusti oameni?
________________________
Avatar utilizator
Marin Sorin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Mai 2010, 10:11
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 21 Iul 2010, 21:43

Amuzament total.

Ca sa fiu in ton, am votat. Peste 300 metrii desi este sub capacitatea mea de minim 700-800 metrii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iul 2010, 22:05

Mooaaaaa. Asa da tragator. Bineinteles 800 de metrii pe catare si inaltator. Daca dai pe luneta distantele de ordinul kilometrilor nu prea mai conteaza. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde barbunul pe 22 Iul 2010, 05:26

Ia hai ma!!! :D
barbunul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 07 Mai 2008, 09:45
Locaţie: constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 22 Iul 2010, 11:58

Avem la Buzau un personaj delicios numit "Nea Ghorghe ". Omul are cca 60 ani, Dumnezeu stie exact cati. Vioi si sprinten ca un flacau. Trage de la 18 ani cu aceeasi arma, numita de el cu drag " Retezata ". Asta pentru ca Nea Gheorghe a cumparat mai intai arma si apoi lada de metal destinata pastrarii ei. Dat fiind ca arma era mi lunga decat lada, a hotarat cu intelepciune sa-i taie " un pic din tevi ". Adica, evident, chocke-urile. Asta nu-l mai deranjeaza de mult, dat fiind ca trage oricum cu tot soilul de ciudatenii, de-ti vine sa sari pe burta cand ridica arma.
Eram odata pe munte si in fata, la cca 1 km era o panta de grohotis . Discutii grele despre balistica si tir vanatoresc. Nea Gheorghe asculta si mustacea. Il lasa pe cel care vorbea sa termine povestea despre cum a lovit un mistret in plina goana la cca 150 m - omul nu era din zona ci invitat- apoi ii spune serios :
- vezi dumneata panta aia ? Daca dau un foc acolo cu " Retezata " , curge o ora piatra din munte.
Omul n-a mai scos o vorba toata partida. :P
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 22 Iul 2010, 19:27

Exista un sambure de adevar in povestea lui Alin. Daca nu ai incredere maxima in arma ta si in ceea ce poti face cu ea atunci nu vei avea decat rezultate mediocre.
Atata doar ca de la sublim la penibil nu-i decat un pas. Si sunt multi cei care il fac. Cel mai trist este ca nu realizeaza nici dupa ce l-au facut.
Eu cred ca a fi modest este o calitate care depaseste cu mult geniul.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 23 Iul 2010, 12:23

:lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2010, 13:15

Inca o poveste haioasa cu Nea Gheorghe . Vin niste " baieti " din Bucuresti la o goana la porc. Super carabine, echipament de ultima ora, ce mai, snur oamenii. Ii ia Nea Gheorghe pe o " scurtatura " de le da la aia sangele pe nas de efort ( ei cu super bocanci, el cu niste cizme de cauciuc cu 2 numere mai mari, de-i flencaneau in picior ) . Dupa trei goane, nici picior de porc. Baietii, nervosi si dezamagiti. Nea Gheorghe se " apuca " de ei : ca asa-i la munte, azi nimic, maine zece porci, sa nu fie suparati etc. Frumoase arme aveti...hai sa dam si noi la un semn, sa vedem, sunt doar frumoase sau trag si bine?
Astia o musca. Se duce Nea Gheorghe spre un brad in spatele caruia era un perete stancos la cca 100 m. Scoate o cutie de chibrituri , infige doua bete in coaja bradului, cutia in ele astfel incat sa stea in afara si spune :
- Care o nimereste de la 30 m, din mana, e profesor !
astia :
- Cum bre din mana, n-ai cum, pe catare.
El : dati voi intai si la sfarsit dau si eu o " bila " cu " Retezata ".
Au tras baietii vreo doua cutii de cartuse cu glont. Cutia la locul ei.
Nea Gheorghe :
- Mai baieti, bine ca n-au iesit porcii, ca mureau de frica nu de glont. Ia sa va arat eu cum se da!
Hatrul batran a pus un cartus cu alica mica si a tras. Aia atenti la cutie, care a zburat cat colo, nu s-au prins cu ce a tras.
Cam asa se nasc legendele, aia se jura si acum ce tare era mosu din Buzau, cum a luat cutia de chibrituri din primul foc. Numai ca intre timp s-a marit distanta, la 60-80 m,depinde de numarul de beri. :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 23 Iul 2010, 17:33

Acum tre sa plec ca incep aia sa traga fara mine, da daca v-ati pus pe minciuni va povestesc io cateva sa va lasati de minciuni.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2010, 18:53

Moose_Master scrie:Acum tre sa plec ca incep aia sa traga fara mine, da daca v-ati pus pe minciuni va povestesc io cateva sa va lasati de minciuni.


Asteptam...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 24 Iul 2010, 04:59

Esti iertat Aline. Mai baga una cu mosul! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde jon2004 pe 26 Iul 2010, 09:05

Marin Sorin scrie:Salut , vanez cu o lisa un ZB cu pat Englezesc cal 12mm cu breneke ideal facut de mine nu imi plac breneke cumparat deoarece sunt foarte prost incarcate (slabe) am doborat un caprior la 190 de pasi ,...


Nu vrei sa dai o fuga pana la Pitesti , pe vineri -sambata , la intalnirea de la @amis ? Vad ca esti din Bucuresti si nu-ti trebuie mult timp pana la Pitesti . Ori primesti premiul de cel mai bun tragator , ori premiul de "vanatorul" anului 2010 . :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 26 Iul 2010, 16:32

:lol: :lol:
Tot cu Nea Gheorghe : noi cei din Bucuresti, membri in asociatie, facem misto de localnici ca au atat de putini iepuri in zona incat le dau nume. Fiind zona de munte, nu e departe de adevar, sunt destul de putini.
La o goana de mistreti, doi " invitati" , proaspeti vanatori de anul ala. Am mers din nou de ne-a luat dracu', porcii ne-au fentat, rezultat la primele doua goane : o amarata de vulpe, impuscata taman de unul din cei doi. La pauza de pranz, la foc, Nea Gheorghe nu l-a iertat. Botez, tot tacamul. Se linisteste treaba un pic, intreaba unul din cei doi ( cel " virgin " ) :
- Iepuri aveti in zona ?
Nea Gheorghe : - Iepuri?? Cum sa nu! acum doua saptamani am facut o goana pe "malul apei" , la sfarsit i-am scos cu un tractoras din ala de vie, cu remorca. Era asa plina, ca " fugea de c...r " la viraje .
Noi toti ne ascundeam fata in palme si palarii sa nu ne vada cei doi ca muream de ras.
Cel care intrebase nu stia daca omul glumeste sau vorbeste serios, e greu sa crezi ca un om batran cu mustata alba te ia la 11 m in felul asta. Sta el, se scarpina in cap, pana la urma intreaba :
- Si cand mai faceti una, ca venim si noi ?
Nea Gheorghe serios :
- Pai de-acum cam in 4-5 ani, ca i-am impuscat atunci pe toti si au ramas doar doi de prasila : Misu si cu Tanta. Pe astia nu-i impuscam, ii lasam sa faca pui. Pana atunci impuscati voi si mistret....
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 26 Iul 2010, 18:57

" Tataia iera vanator mare"

Avea o arma buna rau. Ruseasca. O avea de la tacasu care fusese plotoner in armata regelui. O primise de la un unchi de-al lui care era insurat cu o croitoreasa din Buzau inainte de razboi.
Nu venea niciodata acasa fara ceva in tolba. A impuscat tataia vreo 2000 de fazani cu ia.

Pleaca el odata la vanatoare de iepuri. Era dimineata in luna decembrie si era frig tare. Nici un vanator n-a avut curajul sa iese la vanatoare in ziua aia. Toti iepurii iera in vizuinili lor si nu iesea ai dreacu nici unu afara. Zapada de un metru. Umbla tataie aproape toata ziua fara sa vada nimic. Si-a facut si cruce de inspaimantat ce iera.
Era suparat tare. Asa ceva nu i se mai intamplase niciodata.
Cum mergea el asa catre casa iete ca apare o vulpe dupa un pom. O vulpe mare cat o oaie grasa. Si-avea nene o blana....ca tataie s-a si speriat. Zice tataie: "gata, p-asta o iau sa-mi fac din blana ei un guler si o caciula.
Pune tataie pusca la ochi si o nimereste exact in inima. Gloantili lu tataie era stiute in comuna si toti vanatorii venea la iel sa le faca gloante.
Ia tataie vulpea si o baga in tolba apoi pleaca acasa s-o jupuie. Ajunge acasa si incepe sa jupuie vulpea. Dupa ce scooate tataie blana pleaca la porumbar sa o intinda si sa tabaceasca blana. Cum lucra iel in fundu' gradinii aude ceva zgomot si cainili latra al dreacu gata sa rupa lantu. Vine in fuga si cand colo ce sa vada....nu mai iera vulpea in batatura. Iese in drum tataie si vede oaminii fugind si tipand. A dreacu vulpe se trezise din lesin si fugise in drum fara blana. Aoleo, zice tataie, l-am impuscat pa necuratu'.

Si-acu mai are tataia blana pe perete in camera si vine oaminii din alte comune sa o vada.


(Povestita de cel mai mare mincinos pe care l-am intalnit in viata mea. Exemplarul povestitor este mascul, la vremea respectiva avea 16 ani, studii: aprox. 7 clase, de meserie frecator de mangan in aceeasi nenorocita de batatura unde tataie-su a jupuit vulpea.)
Promit sa continui sirul enormitatilor care dupa cum veti vedea abunda in fabulatii si elucubratii care mai de care mai neverosimile.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 26 Iul 2010, 23:01

Baieti, gata! Pana aici! Topicul are alta destinatie!
Moderatorul
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde yoghi pe 26 Iul 2010, 23:42

- nu poti sa faci doua topicuri separate? ca e mai frumos ce povestesc @ mooose si @alin decat cel cu tapul la 190 de pasi. :D

apropo mi-a placut faza cu ....Winetou; cu toate ca Old Shaterhand tragea cu cal 8 in vrabiutele de pe cer!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 27 Iul 2010, 11:17

Am facut un topic de minciuni :D

viewtopic.php?f=55&t=8227

Bagati baieti!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde jon2004 pe 27 Iul 2010, 20:19

Alin3006 scrie:Am facut un topic de minciuni :D

!


Si povestea cu 190 , la ce topic ramane ? :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 28 Iul 2010, 09:36

Lasa aici, ca este vorba de o distanta masurata neconventional!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 28 Iul 2010, 11:55

Pai n-a ramas ca face un demo la Pitesti? Pana atunci ramane aici. :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde florin hotea pe 28 Iul 2010, 14:05

cu respect domnilor sunt nou pe forum :) cred ca ideal a-r fi 50-100 cu lisa,iar carabina cu luneta nu stiu deoarece inca nu am pus luneta ca n-am banii necesari pentru o luneta BUNA,asa ca trag fara luneta tot cam 50-100m...apropo am impuscat un tzap frumos de selectzie cam de o luna :D ....vreti sa-l vedeti?
florin hotea
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Iul 2010, 13:20

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 28 Iul 2010, 14:08

Ai topic Capriorul 2010! Da!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde violiv pe 05 Aug 2010, 09:10

Rog "puristii" sa nu citeasca mai departe :mrgreen:

Pentru ceilalti: un vanator roman, pasionat de toate formele de vanatoare la tap, de la dibuit cu arcul in Ungaria la lisa si carabina pe plaiurile noastre, cu aceleasi bune rezultate.

http://www.youtube.com/watch?v=aS1KGwJn ... r_embedded

Cam atat a fost abaterea fata de punctul ochit:

Imagine

Si cam asa trage "complexul" arma+munitie+optica+"piesa a patra" la 700 m

Imagine

Tapul a fost studiat in 5 iesiri anterioare si urmarit pana cand a iesit la locul si-n distanta dorita. Calibrul 308 W tras dintr-o arma Remington.

P.S. pentru cei care trag la 500 m cu corectie "o palma peste greaban" e bine sa vizioneze filmuletul de mai multe ori - traiectoria proiectilului in aer e foarte vizibila si caderea proiectilului pana la aceasta distanta pentru luneta reglata la 100 m a fost de ~3,5 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Adrian S pe 05 Aug 2010, 09:15

Fratilor, cata distanta!!!! :shock:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Aug 2010, 11:24

O nimica toata. Cu lisa mea as fi avut acelasi rezultat. Bumbul armei doua degete deasupra si gata. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Aug 2010, 11:30

Acum pe bune, meserias omul. Trebuie ceva antrenament si un pic de pasiune pentru a reusii lovituri de genul ala. Bineinteles si o arma +munitie capabila.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Adrian S pe 05 Aug 2010, 11:51

Sly_Fox scrie:O nimica toata. Cu lisa mea as fi avut acelasi rezultat. Bumbul armei doua degete deasupra si gata. :D

Ca Marin Sorin, numai ca acolo erau 190 de pasi :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate