Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 10:58

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde zforis pe 26 Feb 2021, 00:47

Da... Mult praf. Sezonul trecut am tras la un caprior de la 15-20 de metri. Cu .30-06. S-a mai dus 30 metri in padure. Asa a fost sa fie.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde DART pe 26 Feb 2021, 14:42

Kilimanjaro scrie:In putina experienta pe care o am am incercat si lovituri de la distanta "medie" daca e sa ne luam dupa exemplul de mai sus, cel cu 663 m.
Am tras la 451m (masurat inainte si mai ales dupa cu telemetrul) cu o carabina fara pretentii, un X-Bolt Stainless Stalker in calibrul 270 Winchester, cu teava normala, not flutted, not heavy, de 56 cm, cu munitie factory de la Norma de 7,1 grame (V-Max). Am tras de pe un tripod Primus, din picioare. Am folosit o luneta Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 FFP. Asta a fost de fapt si prima mea arma precum si prima mea luneta.

Pentru identificarea capriorului am folosit un Nikon P900 cu zoom optic 83x. Am tras aproape la ultimele raze de soare. Din pacate, asa cum spunea cineva mai sus ai multe calcule de facut intr-un timp foarte scurt. Aveam "dope"-ul pe aparatul de fotografiat, aveam telemetrul intr-o mana si arma in cealalta si cred ca cel mai important prea putina experienta in lovituri de acest gen. Vantul batea destul de bine, probabil undeva la 10-15km/h si cu siguranta mai mult in rafale. In fine, long story short, zoom la 24x si incerc sa pun crosshair-ul pe omoplatul capriorului. La o astfel de distanta, de pe tripod si din picioare nu e un lucru usor deloc. Imi ia aproape un minut sa ma linistesc, sa respir si sa ma calmez, sa imi construiesc increderea in mine. Intre timp animalul iese si din cadru si mai urca vreo 20-25 de metri iar apoi coboara din nou incet. Gasesc un moment de liniste cand isi ridica capul in sus si asculta. Respir adanc si expir incet. Printre bataile dese ale inimii dau drumul la foc. Ma surprinde focul. Dar ma surprinde si continuarea. Focul se aude lung cu tot cu ecou. Nici un zgomot de impact. Nimic. Capriorul nici nu se misca de parca inca nu a auzit ce vroia sa auda. Gestionarul asociatiei de vanatoare se uita si el, ne uitam apoi unii la altii inmarmuriti. Ma uit din nou la "dope", verific tureta si imi spun ca sigur am ratat deasupra. Dau 0.2 MILS down (circa 9 cm mai jos), reincarc si incerc sa respir din nou. Expir incet si dau drumul la al doilea foc. Vad capriorul cum aluneca cativa metri mai jos si cade.

Parca dupa o eternitate se aude acea bufnitura, zgomotul de impact care se intoarce inapoi. Ma uit prin luneta dar din cauza terenului si deja a luminii din ce in ce mai scazute nu mai vad decat un caprior cazut la pamant. Nu disting nimic mai concret. Raman cateva secunde bune incercand sa vad daca nu cumva se ridica si o ia la fuga. Parca nu imi vine a crede. Gestionarul fondului se mira si ma felicita. Isi face si o cruce mare.

Avem multe de strans. Aparatul foto si trepiedul lui, tripodul meu, arma, bancuta pe care ne mai odihneam din cand in cand, rucsacul tactic, etc. Le ducem pe toate la masina si apoi in aproximativ 7-8 minute urcam pe un drum accidentat si ajungem langa locul unde vazusem capriorul cazand. Ne dam jos. Iau si arma cu mine, sunt inca parca neincrezator.

Ce am vazut apoi nu am sa uit niciodata. Capriorul era jos, parca se odihnea dar era cu capul sus, asa cum il lasasem ultima oara inainte sa apas pe tragaci. Era lovit. Pe inaltime lovitura era perfecta, poate cativa cm mai jos de unde imi intepenise luneta. Dar era cu 40 si ceva de cm mai in stanga, poate si mai mult. Mai jos un pic de coloana, aproape de piciorul din spate. Am incarcat, mi-am pus castile, am dus paralaxa pe minim si am ochit baza gatului...

Am invatat multe lucruri in ziua respectiva. In primul rand, daca vrei sa faci astfel de vanatoare trebuie sa o faci acolo unde chiar e necesar sa tragi la astfel de distante (poate capra neagra). Nu are rost sa ne jucam cu viata bietelor animalelor doar de dragul de a ne demonstra ca suntem buni tragatori. Iar daca chiar vrem sa o facem, atunci sa o facem asa cum trebuie. In aceea zi, pe langa o altfel de teava, de precizie, trebuia sa am si munitie cu un coeficient balistic mai bun. Trebuia sa am un Kestrel pentru a verifica vantul si trebuia sa compensez din reticul sau sa reglez si tureta respectiva. Trebuia sa am si o luneta mai buna, o pozitie mai buna si mai ales trebuia sa trag din "prone", culcat si cu ambele maini sprijinite. Trebuia mai multa experienta si mai mult exercitiu in poligon. Imi trebuiau multe din cele pe care le-a avut exemplul colegului nostru.

Exemplul respectiv cu lovitura la 663 de metri e usoara. Dar e usoara probabil dupa ce ai cheltuit mii si mii de euro pe echipamente, dupa ce ai acumulat ani si ani de tras mii si mii de cartuse. Dar chiar si atunci cand voi avea toate acestea voi trage tot pana in 300 de metri la caprior si la orice alt vanat in afara de pradatori (vulpi, sacali, caini hoinari, etc.). Pentru ca atunci cand vanez caprior imi sare inima din piept. Un caprior nu e o tinta de metal. Pentru ca oricat de tare ar fi arma, munitia, optica si tragatorul, o rafala de vant, o schimbare de directie a animalului sau un cartus mai prost din lot poate strica tot. Pana in 300 de metri, cu aceeasi arma, in aceeasi situatie lucrurile stau cu totul altfel. Influentele mediului inconjurator, a erorilor echipamentului, a munitiei, a balisticii sau a miscarilor animalului sunt mult reduse.

Va doresc multa sanatate si sper sa mai auzim si alte pareri intre timp. A trecut mult timp de cand s-a pus praful pe acest topic. Cu siguranta s-au mai adunat ceva povesti...


Felicitari ! Frumos povestit!

In timpul scurs de la prima lovitura pana la lovitura de gratie,dupa cum este descrisa lovitura,vanatul era in soc traumatic!Nu cred ca a simtit mare lucru(daca nu s-a agitat la vederea omului in timpul loviturii de gratie...se confirma teoria).O lovitura in flanc,a ramas pe loc deci este posibil sa-i fi zdrobit si bazinul si a prins si rinichi posibil ... cred ca lovitura era totusi mortala!Poate ne dai cateva lamuriri in privinta traseului facut de glont in vanat!Vanatul nu a suferit inutil ... "caz inchis"!
Nu mi-as ridica singur obstacole nici macar mentale...distanta sigura este distanta la care te antrenezi!
Acum poate nu stii exact care este cauza reala a acestui punct de impact!Tragatorul,vantul sau munitia !?
Daca te preocupa "disciplina" carabina vei afla adevarul chiar daca mai tarziu...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Kilimanjaro pe 26 Feb 2021, 22:10

Multumesc pentru cuvintele frumoase @DART. Asa este. Nici nu a clipit la vederea noastra. Doar a intors capul spre noi dar s-a comportat ca un animal domestic care ne cunostea de o viata. Cu siguranta era in soc traumatic asa cum ai mentionat. Cat despre traseul glontului cu siguranta a distrus si bazinul pentru ca traiectoria a fost un pic in unghi. Nu imi aduc aminte foarte multe despre ce s-a intamplat dupa ce am ajuns la locul ales de gestionar pentru a “face” tapul. Eram prea prins in poveste. A fost primul meu caprior - mascul de selectie. Dupa ce am prins mai multa experienta am invatat sa ma uit mult mai atent la aceste detalii, sa incerc sa recuperez proiectilul sau fragmente din el si sa inteleg efectele diferitelor gloante asupra tesuturilor si oaselor.

Disciplina “carabina” ma preocupa extraordinar de mult. De asta si vreau sa trec la nivelul urmator si sa imi achizitionez o arma de precizie, un Kestrel Elite cu access la applied ballistics si ceva munitie pe masura. Cat despre ce a fost in aceea zi cred ca corectia a contat, focurile le-am simtit asa cum trebuie dar per total zic ca undeva 50% tragatorul si 50% vantul. Atata timp cat nu ai cum sa-ti vizualizezi traseele focurilor trase e cam imposibil de spus cu exactitate.

Acum realizez ca m-am “pedepsit” prea tare atunci. Poza la caprior cu focul nu am facut pentru ca nu am simtit ca va fi ceva ce as vrea sa arat nepotilor mei. Dar mi-am corectat atitudinea ulterior. In aceea zi am facut o selectie buna. Cu nostalgie atasez poza cu capriorul cu pricina.

6FCE95D1-1A14-42ED-86BC-3C7A5D814153.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde CCM pe 13 Aug 2021, 19:30

Cu siguranta, un topic care merita recitit. De doua ori...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde CCM pe 13 Aug 2021, 19:31

Sly_Fox scrie:Am recitit multe din topicurile vechi și parcă sunt puțin electrizat. Multe din gândurile celor care sunt încă și multe din gândurile celor care au fost s-au așternut de-a lungul timpului în paginile acestui forum. Cine știe, poate că și gândurile celor care vor fi se vor așterne în viitor pentru a le completa pe cele existente.



De mai multe ori, de fapt..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: liviur, mialxx şi 6 vizitatori

Publicitate