Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:53

Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Mesajde Ghinda pe 05 Iun 2008, 11:27

Povestim de cum am tras, ce am realizat etc, dar despre munca dinainte nimic. Observatii, ore de panda, cand si cum iese, la cat apreciem trofeele, cat stam in terem, cum apreciem etc. Exemplu: dupa 1 mai aproape seara de seara in observator, revarsat de ziua admirat din observator, carnetelul cu notite cam asta fac. Acum am mai rarit, ca ii cam stiu! :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ventura pe 05 Iun 2008, 15:55

da' cu ce te ocupi?
servici nu?? :shock:
super tare.. :D
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Mesajde Keiler pe 05 Iun 2008, 16:24

Ghinda scrie:...Acum am mai rarit, ca ii cam stiu! :D


I-ai rarit - indirect - si i-ai stiut! Unii is snitele deja, saracii. :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Ursus2006 pe 05 Iun 2008, 21:00

ventura scrie:da' cu ce te ocupi?
servici nu?? :shock:
super tare.. :D


Asta-i serviciul ! 8) Cui nu i-ar placea slujba asta? :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Ghinda pe 06 Iun 2008, 08:04

Am rarit numarul observatiilor :lol: Golani!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Florin. pe 11 Iun 2008, 12:46

Nu stiu cum este in jurul Bucurestilor la observatie la caprior,............la mine sunt cateva elemente care ma izbesc de ele, padurea este faramitata de mii de poienite, asa ca poate sa iasa oriunde, f multe paraie, iarba mare, ce il face greu observabil, sau proprietarii la coasa...................

si cate si mai cate........insa cred ca aici sta farmecul vanatorii............apare , nu apare
Florin.
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iun 2008, 19:48
Locaţie: Odobesti

cerbul si capriorul

Mesajde huntyng_boy pe 18 Iun 2008, 18:12

Sant animale foarte precare...iar cum a spus colegul....daca nu ii pregatesti zona cu sare fanarite etc....rezultatele sant aproape 0.
Daca iti dai interesul,si iti duci sare in teren..o sa ai succese la cerb si caprior deoarece ii foarte ademenitor pentru ei..cum spune bunicul meu...moarte sigura.. :D
huntyng_boy
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 18 Iun 2008, 17:05

Mesajde Ghinda pe 19 Iun 2008, 14:10

Ce inseamna precare? :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2008, 15:20

ventura scrie:da' cu ce te ocupi?
servici nu?? :shock:
super tare.. :D


Da, misto job are Ghinda!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde gentilis pe 03 Iul 2008, 10:01

Salut
acelasi job il am si eu....depinde din ce pc de vedere ti se pare mishto.Mie nu mi se pare.E o mare diferenta cand ies sa vanez pt mine si cand ies cu ''altul''de obicei vanator strain.Presiunea asupra ta e mare si de multe ori incasezi ''shuturi in cur'' fara ca tu sa ai vre-o vina.
Difera mult modul de vanatoare pe care il pracaticam noi si cel practicat''profesionist''.
Vin comenzi de genul 'se cere cerb de 8 kg,sau urs de peste 350 pc etc'' daca gresesti si il pui de blendaraul ala de strain sa traga in alta piesa decat cea comandata e nasol.
daca trage in una mai mare decat pe comanda e ff posibil sa nu aiba bani sa o plateasca,daca trage intr-una mai mica,zice ca l-ai pacalit si poate sa refuze piesa,se cearta cu firma si firma cu tine.
E mult de discutat despre vanatoara''la salbatic '' cum se mai practica la noi si vanatoarea la tarc cu care sunt obisnuiti clientii nostrii.
Meseria e frumoasa dar....
Nu te mânia pe Dumnezeu că a creat tigrul, mulţumeşte-i că nu i-a dat aripi.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Mesajde bogdanm pe 03 Iul 2008, 10:36

Cum spunea cineva, sarea face minuni.
Acum cativa ani, observam capriorul spontan. Am 2 ani de cand am facut sararite si il vad la fiecare observatie (fac cam 1 pe luna, din lipsa de timp).
Nu mai spun ca pana acum 2 ani, nu aveam stabilita in zona nici o familie. Acum am 2 familii abonate la sare, parcela de trifoi si la fan. Si asta se petrece la 200 metri de casa lui socra'meu. La mine acasa, nu se poate, ca stau in mijlocul satului. Dar socra'meu sta in poala padurii...
La acest succes cred ca au contribuit si alti factori. Impadurirea unei parcele (un vecin de-al meu), restrangerea accesului animalelor domestice in zona respectiva (improprietarire), "disparitia" braconierului (i-au luat teava, si dupa o discutie intre 4 ochi nu mai calca pe acolo) si disparitia cainilor hoinari (varu'meu, vanatorul din zona, stie de ce :D).
Bine, acum a inceput sa se planga socra'meu ca au inceput sa se aboneze si la gradina de legume, dar niste bucati de sapun de casa tinute in otet o noapte si apoi puse in jurul gradinii au rezolvat (pana acum) problema.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Alin3006 pe 03 Iul 2008, 11:17

gentilis scrie:Salut
acelasi job il am si eu....depinde din ce pc de vedere ti se pare mishto.Mie nu mi se pare.E o mare diferenta cand ies sa vanez pt mine si cand ies cu ''altul''de obicei vanator strain.Presiunea asupra ta e mare si de multe ori incasezi ''shuturi in cur'' fara ca tu sa ai vre-o vina.
Difera mult modul de vanatoare pe care il pracaticam noi si cel practicat''profesionist''.
Vin comenzi de genul 'se cere cerb de 8 kg,sau urs de peste 350 pc etc'' daca gresesti si il pui de blendaraul ala de strain sa traga in alta piesa decat cea comandata e nasol.
daca trage in una mai mare decat pe comanda e ff posibil sa nu aiba bani sa o plateasca,daca trage intr-una mai mica,zice ca l-ai pacalit si poate sa refuze piesa,se cearta cu firma si firma cu tine.
E mult de discutat despre vanatoara''la salbatic '' cum se mai practica la noi si vanatoarea la tarc cu care sunt obisnuiti clientii nostrii.
Meseria e frumoasa dar....


N-am zis ca e usoara, am zis ca e frumoasa!! Ia stai intr-un birou toata ziua, sa vezi daca e mai bine...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Copoiul pe 03 Iul 2008, 17:19

Florin. scrie:Nu stiu cum este in jurul Bucurestilor la observatie la caprior,............la mine sunt cateva elemente care ma izbesc de ele, padurea este faramitata de mii de poienite, asa ca poate sa iasa oriunde, f multe paraie, iarba mare, ce il face greu observabil, sau proprietarii la coasa...................

si cate si mai cate........insa cred ca aici sta farmecul vanatorii............apare , nu apare

Aceeasi problema se intampla si pe fondul unde lucrez eu din cauza factorilor externi nu iese tapul mereu in acelasi loc.
Chiar daca ternul e pregatit cu sare tot nu iese mereu acolo.Cand astepti sa iasa se gaseste cate unul ba sa coseasca,ba sa vina la lemne,si daca il deranjezi cateva zile nu mai vezi tap in locul respectiv.
Copoiul
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Iun 2008, 22:11

Mesajde gentilis pe 08 Iul 2008, 09:51

Cu adevarat e frumoasa.
Nu te mânia pe Dumnezeu că a creat tigrul, mulţumeşte-i că nu i-a dat aripi.
Avatar utilizator
gentilis
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 26 Iul 2006, 19:37

Re: Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Mesajde Ursus2006 pe 13 Mai 2013, 06:55

Inca n-au venit cotele de recolta!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Mesajde mandy pe 14 Mai 2013, 16:54

mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Munca dinaintea vanatorii: observatii, etc.

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mai 2013, 20:33

Pe fondul unde vanez cu preponderenta cotele au crescut usor, mai ales in cazul pasarilor. Vad o usoara diminuare (cu 10 exemplare) la specia iepure de camp.
Este bine, cel putin pentru fondul in cauza, cotele alocate reflecta realitatea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate