Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:57

MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Chef Buzu pe 06 Aug 2011, 08:26

Va plac melcii ?
Este adevarat ca astia nici nu se pescuiesc si nici nu se vaneaza. Cum sa numesc operatiunea asta de prindere sau strangere a melcilor ?
Eu va propun o reteta......yami...yami......tare buna !
http://www.chefbuzu.com/2011/01/16/223- ... e-usturoi/

Astept sa imi spuneti cat de bun este preparatul ( im cazul in care exista si materia prima ) !

Chef Buzu
Chef Buzu
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2011, 17:07

Re: MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Anndrei pe 06 Aug 2011, 13:12

Fir-ati ai .... cu melcii vostrii... :mrgreen: :mrgreen:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Jicol Dilo pe 06 Aug 2011, 14:48

@Chef Buzu: Pune si niste poze sa vedem cam cum arata dupa preparare retetele postate...
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Chef Buzu pe 07 Aug 2011, 08:31

Aceasta reteta nu am preparat-o nici eu inca din lipsa de materie prima.
In ceea ce priveste pozele, in general, am sa postez, cu siguranta, doar daca nu uit sa si fotografiez preparatul la final. In materie de arta fotografica sunt 0 barat.
Astept in schimb de la dumneavoastra, tot asa, atunci cand se poate si nu uitati, sa fotografiati si sa trimiteti pe forum pozele.
Chef Buzu
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2011, 17:07

Re: MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Sly_Fox pe 07 Aug 2011, 18:35

Poate Dorel Visan sa vrea o portie de melci, daca o fi scapat de greata din Senatorul Melcilor. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MELCI RASOL, CU MUJDEI DE USTUROI

Mesajde Anndrei pe 08 Aug 2011, 15:21

... Am inteles ca melcii nu se maninca in orice anotimp; cica ar fi luni dedicate de recoltat, cind sint ok... Stie cineva ceva despre acest lucru :?: ?
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate