Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Reteta ras

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Reteta ras

Mesajde sorry_nellu pe 25 Iul 2014, 09:28

Ce sa fac, chiar nu stiam ca matzele astea se papa!
Carnea nde cal e totusi altceva, o halesc oricand am ocazia, dar pana sa ma dumiresc, aveam dubii de ce il apucase "rasul" pe colegul nostru.
@OVi
... toti suntem coprofagi!
Suna mai frumos! :lol:
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Reteta ras

Mesajde Ghinda pe 25 Noi 2014, 09:15

Ursule, ziceai ceva de un italian si o reteta. Vreau sa fac o bucata de Mos Nicolae!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde Carlos pe 01 Feb 2015, 13:24

Nu a mai zis nimeni nimic nici de reteta, nici de carne!
Cata invidie.... cand nu ai carne de ras te umfli de plans!
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 06 Feb 2015, 19:43

Si daca totusi, se mai intampla sa se faca rost de carne de ras, eu trag un semnal de alarma major asupra controlului in directia trichinelozei !
Prevalenta infestatiei la ras tinde catre 100% ! De-a lungul vremurilor am examinat cateva animale...cred ca 8 sau 9 din 10 erau infestati. Si am avut situatii cand am depistat larvele doar prin digestie artificiala din 100 de grame. Altfel spus, un nivel foarte redus al infestatiei, dar potential periculos ptr om.
Iar simplul examen trichineloscopic, clasic, a fost negativ....
Aviz amatorilor !
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Reteta ras

Mesajde Ghinda pe 11 Feb 2015, 14:13

Adica? Ia dezvolta un pic. Ce trebe sa fac cu carnea sa fiu sigur ca nu are? Multumesc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde the_mav pe 11 Feb 2015, 15:27

Ghinda scrie:Adica? Ia dezvolta un pic. Ce trebe sa fac cu carnea sa fiu sigur ca nu are? Multumesc!

ti-e frica, ai? :mrgreen: :D :mrgreen: :lol: :mrgreen:
eu nu inteleg de ce, ca mai nebun decat esti nu prea ai cum sa ajungi :mrgreen: :D

decat daca.... :?
@gherman: auzi, invers sunt sanse sa se transmita? :mrgreen: :lol: :mrgreen: sa zicem ca Ghinda se plimba prin padure si un ras masiv ii sare in spinare. mai scapa rasul sau nu? :mrgreen: :lol: :D :mrgreen:

ps: Mugure, baga-i niste shobolan acvatic si fa-l carnati picanti :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 11 Feb 2015, 22:13

Ghinda scrie:Adica? Ia dezvolta un pic. Ce trebe sa fac cu carnea sa fiu sigur ca nu are? Multumesc!


Adica, rasii sunt infestati cu Trichinella intr-un procent extrem de mare, ce tinde catre 100%.
Metoda de diagnostic cea mai buna este digestia artificiala. Metoda clasica, trichineloscopia (compresorul) nu are totdeauna valoare de diagnostic. Zic asta amintindu-mi un caz datand de ceva ani....fac examenul trichineloscopic din carne de ras, doua compresoare / carcasa, rezultat negativ. Ma suna un prieten din zona de origine si-mi spune ca e infestat cu Trichinella, diagnostic stabilit prin digestie artificiala....fac si eu a doua zi metoda, rezultat pozitiv. Adica in carnea respectiva existau cam 3 larve / gram carne, valoare insuficienta ptr a fi depistata prin trichineloscopie, dar suficient de mare ca sa produca imbolnaviri la om daca ar fi fost consumata.

Digestia artificiala se face pe la Circumscriptii de control san vet al alimentelor sau laboratoarele DSV judetene. Nu prea exista medic concesionar in tara asta care sa aibe dotarea tehnica necesara digestiei si cunostiintele practice de a o face, desi nu e mare filozofie si-or invatat toti tehnica in facultate. Plus ca examenul costa....daca o trichineloscopie costa oficial 9 lei / 2 compresoare / 1 carcasa porc domestic, respectiv 18 lei / 4 compresoare / 1 carcasa mistret, digestia costa 45 lei / proba. Asadar, daca e cazul, ar trebui sa gasesti un laborator / medic / unitate unde sa ti se face examenul prin digestie artificiala...trebuie insistat ptr asta ptr ca un medic vet concesionar s-ar rezuma la trichineloscopie.

Ce e foarte interesant e de ce au rasii o valoare atat de mare a infestatiei cu Trichinella...ce consuma ei, care e sursa infestatiei lor?!...Zic asta gandindu-ma ca rasul nu prea vaneaza mistret, rozatoarele care intra in alimentatia lor nu prea sunt infestate cu Trichinella, rumegatoarele care le vaneaza nu fac trichineloza....
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Reteta ras

Mesajde the_mav pe 12 Feb 2015, 08:39

foarte interesant Gherman ce ne spui tu.
am o presimtire ca deja stii si raspunsul la ultima intrebare, nu ne luminezi cu totul si pe noi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 12 Feb 2015, 20:51

the_mav scrie:am o presimtire ca deja stii si raspunsul la ultima intrebare, nu ne luminezi cu totul si pe noi?

... :roll: Oare care o fi aceasta ultima intrebare?!...Daca e vorba de ce pot face eu, da, sigur, pot face digestia gastrica...daca e vorba de altceva, nu-mi dau seama. Tre' sa ma luminezi prima data pe mine.

Am recitit topicul atent. Spunea cineva acu' cateva posturi si despre toxoplasmoza. Intr-adevar, rasul e gazda definitiva ptr Toxoplasma gondi, un alt parazit extrem de periculos ptr om. La ras se dezvolta forma intestinala a toxoplasmozei care nu e periculoasa vizavi de consumul carnii. Daaaar...rasul poate deveni in acelasi timp si gazda intermediara ptr Toxoplasma, situatie in care se dezvolta chisturi in carne, transmisibile la om. Acestea sunt insa usor inactivate prin gatirea termica a carnii.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Reteta ras

Mesajde romaniac pe 12 Feb 2015, 21:11

gherman scrie:
the_mav scrie:am o presimtire ca deja stii si raspunsul la ultima intrebare, nu ne luminezi cu totul si pe noi?

... :roll: Oare care o fi aceasta ultima intrebare?!...Daca e vorba de ce pot face eu, da, sigur, pot face digestia gastrica...daca e vorba de altceva, nu-mi dau seama. Tre' sa ma luminezi prima data pe mine.
.


Eu cred ca se refera la sursa de infestare a rasului cu Trichinella. Tu care crezi ca poate fi?
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Reteta ras

Mesajde the_mav pe 13 Feb 2015, 13:31

romaniac scrie:
gherman scrie:
the_mav scrie:am o presimtire ca deja stii si raspunsul la ultima intrebare, nu ne luminezi cu totul si pe noi?

... :roll: Oare care o fi aceasta ultima intrebare?!...Daca e vorba de ce pot face eu, da, sigur, pot face digestia gastrica...daca e vorba de altceva, nu-mi dau seama. Tre' sa ma luminezi prima data pe mine.
.


Eu cred ca se refera la sursa de infestare a rasului cu Trichinella. Tu care crezi ca poate fi?

multumesc romaniac. intr-adevar la aceasta intrebare ma refeream: tu care crezi gherman ca poate fi sursa infestatiei la rasi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Reteta ras

Mesajde Ghinda pe 13 Feb 2015, 16:51

Si daca o fierb ca pe dracu, trichina aia nu se duce dracu?
M-ai bagat la idei.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde the_mav pe 13 Feb 2015, 18:13

Ghinda scrie:Si daca o fierb ca pe dracu, trichina aia nu se duce dracu?
M-ai bagat la idei.

io propun altceva: o fierbi bine de tot si apoi JAP, o arunci in carbuni incinsi!
si dup'aia chemam si pe carlos si facem o panda de noapte la trichina, cu rândul: care o vede primu' ca iese, PAC ii da la cap.
apoi o dam lui sharpshooter sa o naturalizeze bust. :mrgreen: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

acum serios: nu mai bine iei niste mici de la cocoshatul?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Reteta ras

Mesajde biriuck pe 15 Feb 2015, 22:35

Ghinda scrie:Si daca o fierb ca pe dracu, trichina aia nu se duce dracu?
M-ai bagat la idei.


"Apoi, taica, sa tii minte de la mine! Carnea de spurcaciuni, adica porc, viezure, urs si ras, se fierbe pana cade sigura de pe os ca altfel poate dai de dracu' !" Asa imi zicea mie un mos candva si nici el, nici altii din generatia lui n-au avut trichina.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reteta ras

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 10:56

gherman scrie:Daca e vorba de ce pot face eu, da, sigur, pot face


cinste, virtual, de ziua lui matale...
Din partea noastra,

La multi ani!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 17 Feb 2015, 21:05

tehărău scrie:
gherman scrie:Daca e vorba de ce pot face eu, da, sigur, pot face


cinste, virtual, de ziua lui matale...
Din partea noastra,

La multi ani!



Multumesc frumos de urare ! Mi-am si "vazut" posibilul cadou, acolo in topicul cu Shacalul, ultimul post, acela de sta pe dunga c-o gaura-n torace :D ...

Acuma sa raspund problemei cu rasul si Trichinella. Chiar ca nu am habar care e sursa contaminarii acestor animale intr-un procent atat de mare !? Raspunsul se afla in alimentatia lor...ei mananc ceva, o specie care reprezinta o sursa majora de contaminare. Care ar fi aceasta?
Mistretul? Nu cred ca rasul adult vaneaza mistreti, iar purceii nu-s infestati cu Trichinella intr-atat de mult incat sa determine un procent asa crescut la ras.
Rozatoarele salbatice? Pai, cate specii traiesc in paduri montane unde habiteaza rasul? Cati rasi "alearga" sa prinda aceste rozatoare? Mai mult, aceste rozatoare nu sunt nici ele o sursa majora de infestatie, prevalenta la ele fiind extrem de redusa.
Rumegatoarele? Nu fac trichineloza.
Iepurii....nu fac decat experimental trichineloza.

In concluzie, chiar nu stiu raspunsul. Dar este clar ceva din alimentatie...
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Reteta ras

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 21:23

Zic si eu, ca diletantul, ce am auzit de la altul. Altul fiind un fost asistent veterinar, pensionar acum. Mai vine lumea pe la el sa mai faca cate o trichina. Si eu stiu ca are experienta. Imi spunea omul asta ca 3 din 4 ursi au trichina. Poate au sursa de infestare comuna cu rasul? Sau poate doar vorbea prostii si eu fac pe raspandacul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 17 Feb 2015, 23:12

Intr-adevar, si ursul are o prevalenta uriasa a trichinelozei.

EU suspicionez, in cazul ursului, necrofagia...adica gaseste ursu ceva cadavre prin padure, in general lasate de vanatori :mrgreen: , mai ales de vulpi vanate si lasate la fata locului, posibil caini bagabonti...poate chiar pradatorismul. Ma gandesc ca daca ursul prinde o vulpe, ii va consuma lesul. Asa cum si lupul, alta specie cu circa 60% infestatie trichineliana, consuma cadavre de caini sau vulpi... Iar vulpea are o prevalenta in jur de 1%...insa acel 1% poate contamina cei circa 6000 de ursi, sau 3-4000 de lupi de pe la noi...

Daaar, rasul practica toate aceste obiceiuri alimentare (necrofagia, pradatorismul speciilor semi-carnivore/omnivore ca vulpea sau sacalul)??? Eu stiu ca rasul e extrem de pretentios la hrana; mi se pare mie ca se hraneste doar cu carne proaspata, vanata chiar de el, deloc cu cadavre gasite...de aici misterul si mai accentuat. Si-am discutat cu personalitati celebre in lumea trichinelozei, cum este Eduardo Pozio, fost sef al Centrului International de referinta ptr Trichinella, si multi altii....toti sunt de acord ca e ceva din hrana, dar nimeni nu spune clar: uite, specia aia e responsabila de contaminarea rasului...

Asa e si la cal...sunt multe teorii demonstrate stiintific....dar nimeni nu spune cum se contamineaza natural calul, desi muuuulte specii si mecanisme sunt demonstrate...s-a reusit inclusiv transformarea calului in carnivor....am vazut filmulet cu cal infometat care a gasit "accidental" carcasa de vulpe in padure, infestata cu Trichinella, si a inceput sa manance din ea...

In fine, modalitati sunt multiple, demonstrate stiintific, dar natural....?! Asta e...

Faceti examen in directia trichinelozei ptr aceste doua specii de consum mai "exotic", rasul si ursul ! Si solicitati digestie gastrica artificiala ! NU trichineloscopie...
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Reteta ras

Mesajde Adrian S pe 18 Feb 2015, 11:46

Ghinda scrie:Si daca o fierb ca pe dracu, trichina aia nu se duce dracu?
M-ai bagat la idei.

Ba, da-o in colo de carne de ras. Tu nu intelegi ca nu buna, si gata? Cand te apuca, te apuca .... :shock:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde Ghinda pe 19 Feb 2015, 09:46

:lol:
Acu caut doctor cu digestie! :lol:
@Gherman, stii pe careva pe langa Bucuresti sau in?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde Adrian S pe 19 Feb 2015, 10:34

Du-te dracu... n-ai toate tiglele pe casa :( :D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Reteta ras

Mesajde cross67 pe 19 Feb 2015, 12:28

Adrian S scrie:
Ghinda scrie:Si daca o fierb ca pe dracu, trichina aia nu se duce dracu?
M-ai bagat la idei.

Ba, da-o in colo de carne de ras. Tu nu intelegi ca nu buna, si gata? Cand te apuca, te apuca .... :shock:

cred ca iesi mai bine daca mananci pisica vecinului.....,singurul lucru de care trebuie sa te feresti, este sa nu te vada vecinul cind inhati pisica...,te poate acuza de ,,pisicism" :lol:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Reteta ras

Mesajde gherman pe 22 Feb 2015, 21:50

Ghinda scrie::lol: @Gherman, stii pe careva pe langa Bucuresti sau in?

Numai pe cei de la Facultatea din Bucuresti, disciplina de Parazitologie. Dar se fac cu siguranta si la Institutul de Diagnostic si Sanatate Animala (IDSA), sau orice circumscriptie de control al alimentelor.
Cu cei de la Facultate te pot pune in legatura.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Anterior

Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate