Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:23

Sosuri

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Sosuri

Mesajde george_ciprian86 pe 20 Dec 2006, 16:39

Sos pt vanat 1
Ingrediente : 25 g unt, 1 lingura si jumatate de faina, 1 crenguta de cimbru, 1 foaie mica de dafin, 50 ml vin rosu, ˝ lamaie, 100 g aspic ( gelatina ) din comert, sare.
Preparare : Se topeste untul, se adauga faina, aspicul, vinul, cimbrul si faia de dafin si se fierb 10 min.
Se strecoara, se adauga zeama de lamaie si se potriveste de sare.
Timp : 15 min

Sos pt vanat 2
Ingrediente : 400g ceapa, 40 g usturoi, 150 ml vin alb, 300g sos brun, 200 ml supa de oase, 1 fir de cimbru, 2 foi de dafin, 5 g boia dulce, sare , piper.
Preparare : Ceapa se da pe razatoare sau se trece prin masina de tocat, se pune la fiert cu mujdeiul de usturou, vinul alb, sosul brun, supa de oase, cimbrul, dafinul, piperul zdrobit si boiaua dulce.
Se fierbe timp de 30 minute la foc domol apoi se paseaza si se potriveste gustul de sare.
Timp : 40 min


Sos de smantana pentru vanat :
Ingrediente : 50g unt, 50 g faina, 200g smantana, 20 g mustar, 100 ml sos de la friptura, sare
Preparare
Se infierbanata untul, se adauga faina si se calese fara a se rumeni.
Se stinge cu smantana amestecata cu sosul de la friptura si 100 ml apa si se lasa sa fiarba la foc domol 10 min.
Se adauga mustarul, se strecoara se strecoara printr-o etamina si se potriveste gustul de sare.
Timp : 20 min

Sos Poivrade pt vanat
Ingrediente : 100g morcovi, 50 g patrunjel, 150 g telina, 100g ceapa, 100ml ulei, 50g faina, 1 fir de cimbru, 50 g bulion, 400 ml supa de oase, 75 ml vin negru, 25 ml otet, 50 ml sange de iepure, 10 g zahar, sare, piper boabe.
Preparare :
Ceapa se toaca marunt si se caleste in ulei.
Se adauga faina, zarzavatul de supa, dat pe razatoare, si se calesc pna zarzavatul s-a inmuiat.
Se stinge cu supa de oase, se adauga bulionul, vinul, otetul, piperul boabe si sarea si se lasa sa fiarba circa o ora.
Se paseaza prin sita.
La sfarsit se adauga sangele de iepure subtiat cu apa si cu o lingurita de zahar.
Se amesteca bine si se fierbe 15 min.
Timp : 1h30’

Sos Royal pentru vanat :
Ingrediente : 100g unt, 50 g faina, 75 ml otet, 1 ficat de iepure, 1 inima de iepure, 50g slanina afumata, 250g ceapa, 20-30 ml sange de iepure, 1 fir de cuisoare, sare piper.
Ficatul si inima de iepure se oparesc timp de 20 min si se trec prin masina de tocat impreuna cu ceapa.
Slanina se toaca marunt si se adauga la carne.
Se infierbanata 50 g unt , se adauga carnea cu ceapa si slanina, se acopera tigaia cu un capac si se lasa sa se rumeneasca.
In restul de unt se caeste faina, se stinge cu otetul amestecat cu 300 ml apa.
Se toarna acest sos peste tocatura si se lasa sa fiarba o ora.
Peste sangele de iepure se pune putina apa, si se adauga la sos, impreuna cu un fir de cuisoare, piper si sare si se mai fierb 15 minute.
Timp 1h45’
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Sosuri

Mesajde ventura pe 05 Feb 2009, 12:00

Sa pun si eu un sos alb deosebit de gustos....
Poate il fac la urmatoarea intalnire a forumistilor...

Se curata 1 capatana de usturoi, se piseaza bine si se amesteca cu 400 g de smantana.
Se adauga 2 linguri de hrean proaspat dat pe razatoare, piper si sare dupa gust, boia de ardei iute, 1 lingura de mustar si 2 linguri de otet de vin.
Se lasa la frigider vreo 2 ore apoi se serveste cu o carne mai grasuta(porc la cuptor sau tigaie).
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Sosuri

Mesajde tigu pe 04 Apr 2012, 13:25

Un sos pesto in reteta clasica, care nu trebuie sa lipseasca din categoria de sosuri pentru vanat:
Ai nevoie de urmatoarele ingrediente:
    200 grame parmezan
    5 catei de usturoi
    zeama de la 2 lamai
    100 grame alune prajite
    50 ml ulei masline
    150 grame busuioc
    sare si piper dupa gust
Pisezi usturoiul si il amesteci (folosind un blender) cu uleiul de masline, zeama de la lamai, busuiocul, alunele prajite. O sa obtii o crema omogena. Adaugi sarea si piperul dupa gust iar deasupra presari parmezan. Asta e tot.
Sunt pasionat de retete culinare si gatit.
Avatar utilizator
tigu
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Apr 2012, 13:05

Re: Sosuri

Mesajde angelaiancu pe 05 Sep 2012, 14:32

Multumesc foarte mult pentru retetele de sosuri. Am preparat si eu in weekendul trecut carne de vanat din iepure in reteta de sos data de tine si a iesit foarte gustoasa.
angelaiancu
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2012, 14:27

Re: Sosuri

Mesajde gbulan51 pe 06 Sep 2012, 14:00

angelaiancu scrie: Am preparat si eu in weekendul trecut carne de vanat din iepure .


A rezistat iepurele atat de mult in congelator? :lol: Sau e din sezonul 2012 ?? :lol: :wink: :mrgreen:
E foarte important in ce faza a fost impuscat: cand iesesa sau cand intra in lanul de grau??? :lol: 8) :shock:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Sosuri

Mesajde Orhantes pe 07 Sep 2012, 10:04

angelaiancu scrie:Multumesc foarte mult pentru retetele de sosuri. Am preparat si eu in weekendul trecut carne de vanat din iepure in reteta de sos data de tine si a iesit foarte gustoasa.

Bine ai venit pe forum , chiar daca numai pentru retete ( e de apreciat faptul ca ai accesat un forum de vanatoare - sa spunem un pic "exclusivist ")
Eu sunt un gurmand prin definitie . Daca ai ceva retete de preparare a vanatului sunt bine venite.
Nu baga in seama unele comentarii mai mult sau mai putin inspirate.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate