Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:51

retete salam

Nu exista vanator care sa nu vrea sa si guste din bucate . Retetele sunt diverse , una mai gustoasa ca alta , de aceea va invitam sa ne impartasiti din experienta Dvs culinara .

Moderatori: mialxx, popaliviu

retete salam

Mesajde montaniardu pe 14 Oct 2009, 12:51

Are cineva retete de salam de vanat?
montaniardu
 
Mesaje: 13
Membru din: 12 Ian 2009, 11:48

Re: retete salam

Mesajde DAC pe 24 Sep 2012, 11:12

montaniardu scrie:Are cineva retete de salam de vanat?


In cei 3 ani de la prima postare a facut cineva rost de reteta?
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: retete salam

Mesajde Alin3006 pe 03 Iul 2013, 23:59

Si eu tot caut, se pare ca nu e vorba de reteta cat de tehnologie, e cu fiert in aburi si alte povesti de genul asta. Asa am auzit cel putin...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: retete salam

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iul 2013, 00:33

Pai pentru a evita fiertul in aburi schimbati denumirea. Spuneti-i si voi carnat, in loc de salam si se simplifica reteta. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: retete salam

Mesajde cod pe 04 Iul 2013, 11:53

Legat de fiertul in abur, tehnologia este foarte simpla, in Asia asa se prepara orezul si unele fructe de mare (crabi, creveti, si alte din astea).
Eu am vazut dispozitive din asea de fiert in abur, arata ca o friteuze. Destul de ieftine (cam 50$ in Vietnam) dar nu cred ca intra mai mult de 2 - 3 kg o data.

Retete:

Cerb
http://www.industriacarnii.ro/tehnologie/retete/556-reteta-ic-salam-din-carne-de-cerb

Mai multe despre:
http://facultate.regielive.ro/proiecte/industria-alimentara/salamul-de-caprioara-286472.html


Cine face primul sa imi pastreze si mie 2-3 feli. :D

Multumesc,
Cod

P.S. deja am gura apa
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: retete salam

Mesajde Ursus2006 pe 03 Oct 2013, 07:50

Am pe undeva pe acasa, reteta de salam. Problema este sa te pricepi sa legi cutisinul la ambele capete, adica si dupa ce e umplut " matul " . Nu trebuie aburi, merge si in cazan, toata treaba e temperatura apei, care trebuie sa nu fiarba, undeva la 65-70 grade Celsius. Nu e indicat pentru inceput sa strici cateva zeci de kg. de carne, daca nu esti sigur ca-ti merg mainile.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: retete salam

Mesajde radubichis pe 03 Oct 2013, 10:33

montaniardu scrie:Are cineva retete de salam de vanat?

Am pentru salam de prepelita :oops:
In afara de mat si condimente mai trebuie si putina carne de cal dezosata
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: retete salam

Mesajde biriuck pe 23 Oct 2013, 23:12

radubichis scrie:Am pentru salam de prepelita :oops:
In afara de mat si condimente mai trebuie si putina carne de cal dezosata


In ce proportii cal vs prepelita? Egale ca la acela de Sibiu (1 cal -1 pui)? :lol:

Lasand gluma, cred ca in oras nu prea gasesti carne de cal buna (cel mult batrana tare si destinata cainilor). Daca ai cunostinte pe la tara atunci pune-le sa se intereseze daca taie careva un manz.(Carnea de cal mai batran este tare chiar si tocata)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: retete salam

Mesajde radubichis pe 24 Oct 2013, 09:41

biriuck scrie:
radubichis scrie:Am pentru salam de prepelita :oops:
In afara de mat si condimente mai trebuie si putina carne de cal dezosata


In ce proportii cal vs prepelita? Egale ca la acela de Sibiu (1 cal -1 pui)? :lol:

Lasand gluma, cred ca in oras nu prea gasesti carne de cal buna (cel mult batrana tare si destinata cainilor). Daca ai cunostinte pe la tara atunci pune-le sa se intereseze daca taie careva un manz.(Carnea de cal mai batran este tare chiar si tocata)

Da ,proportiile sunt aceleasi :D .Carne de cal pe toate gusturile gasesti in Delta zona Letea .Acolo am mincat si eu prima data si chiar mi-a placut
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Retete culinare vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate