Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:07

Vanatoarea de Urs

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Vanatoarea de Urs

Mesajde Street47 pe 16 Mar 2012, 10:43

Desi sunt un ucenic intr-ale vanatorii am ramas uimit la urmatoareele : stand de vorba cu niste vanatori mai batrani au afirmat ca au impuscat urs cu arma lisa de 16. Sincer nu stiu ce sa cred. Dumneavoastra ce parere aveti ?
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde bogdanBT pe 16 Mar 2012, 11:01

Depinde de alicele folosite.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde the_mav pe 16 Mar 2012, 11:09

bogdanBT scrie:Depinde de alicele folosite.

:shock: :shock: :| :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde bogdan_daniel pe 16 Mar 2012, 11:14

bogdanBT scrie:Depinde de alicele folosite.

tu ai merge la urs cu alice? eu as merge , dar numai la zoo
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde LucianC pe 16 Mar 2012, 11:40

Probabil ca aveau cutit de lemn... :lol:
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde tavi pe 16 Mar 2012, 11:58

Ursul pica si cu proiectil de 5,6 , asta daca este lovit unde trebuie , un vanator batranel care i-mi este prieten a impuscat urs cu hornetul!! :mrgreen:
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Street47 pe 16 Mar 2012, 12:31

tavi scrie:Ursul pica si cu proiectil de 5,6 , asta daca este lovit unde trebuie , un vanator batranel care i-mi este prieten a impuscat urs cu hornetul!! :mrgreen:

va rog sa ma lamuriti va rog ... ce este hornetul ?
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde bogdanBT pe 16 Mar 2012, 12:37

bogdan_daniel scrie:
bogdanBT scrie:Depinde de alicele folosite.

tu ai merge la urs cu alice? eu as merge , dar numai la zoo


Pai du-te la Sibiu, au impuscat tigrul, poate-a ramas ursul, da' nu te sfatui sa tragi cu alice, poate sare gardul....
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde bogdanBT pe 16 Mar 2012, 12:41

Street47 scrie:
tavi scrie:Ursul pica si cu proiectil de 5,6 , asta daca este lovit unde trebuie , un vanator batranel care i-mi este prieten a impuscat urs cu hornetul!! :mrgreen:

va rog sa ma lamuriti va rog ... ce este hornetul ?


Hornetul(22 hornet) este un calibru de glont 5,6x39 (nu bag mana-n foc), care la noi este cel mai mic calibru admis la vanatoare. Poti trage cu el la combatere, gasca, etc la caprior e interzis.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde hanter pe 16 Mar 2012, 12:44

Ursul e cel mai slab la foc daca il atingi unde trebuie mie, mia povestit un mos traieste si acum, ca ii batea cu pietre pt. ca el astepta porci, iar la panda toamna in zonele cu multa fructificatie si unde sunt exemplare de urs acesta, prezinta primul la mancare, am vazut si pot sa comfirm si eu ca ursul mananca langa mistret fara probleme cand este multa fructificatie,iar ursul nu se da niciodata la om, doar in cazuri cand e ranit sau e ursoaica cu pui, in rest fuge de tasneste din el balega de numa numa, cat despre arma de 16, a folosit cartus cu 2 la fund, alica de 9 mm si incap 8 alice, schimba bura si baga bura din pasla presata, iar praf adauga o tara mai mult decat avea tubul initial, dupa care le parafineaza, si cu aceste cartuse omora si cerb ori ce, parafina e pt un grupaj mai bun. :D
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde dan_dumitrescu pe 16 Mar 2012, 12:58

Al de-a puscat urs cu hornetu ti-a zis si cate kg avea?:)))
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Street47 pe 16 Mar 2012, 13:16

hanter scrie:Ursul e cel mai slab la foc daca il atingi unde trebuie mie, mia povestit un mos traieste si acum, ca ii batea cu pietre pt. ca el astepta porci, iar la panda toamna in zonele cu multa fructificatie si unde sunt exemplare de urs acesta, prezinta primul la mancare, am vazut si pot sa comfirm si eu ca ursul mananca langa mistret fara probleme cand este multa fructificatie,iar ursul nu se da niciodata la om, doar in cazuri cand e ranit sau e ursoaica cu pui, in rest fuge de tasneste din el balega de numa numa, cat despre arma de 16, a folosit cartus cu 2 la fund, alica de 9 mm si incap 8 alice, schimba bura si baga bura din pasla presata, iar praf adauga o tara mai mult decat avea tubul initial, dupa care le parafineaza, si cu aceste cartuse omora si cerb ori ce, parafina e pt un grupaj mai bun. :D

multumesc de raspuns.... acuma m-am edificat.. zicea mosulica ceva de 9 mm... acu am inteles
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde scirocco pe 16 Mar 2012, 13:20

bogdanBT scrie:
Street47 scrie:
tavi scrie:Ursul pica si cu proiectil de 5,6 , asta daca este lovit unde trebuie , un vanator batranel care i-mi este prieten a impuscat urs cu hornetul!! :mrgreen:

va rog sa ma lamuriti va rog ... ce este hornetul ?


Hornetul(22 hornet) este un calibru de glont 5,6x39 (nu bag mana-n foc),


5,6(7)x35(,6)
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde pop ionut. pe 16 Mar 2012, 13:25

Da este adevarat si tatal meu are un ij cal. 16 si are puscati cu ea vo trei, patru exemplare dar bine inteles ca asta sa intamplat in urma cu 25 30 de ani.
In zona mea majoritatea vanatorilor de generatii trecute au avut acest tip de arma si au doborit cerb, mistret, urs la greu cu ele. Totusi nas avea asa mare curaj sa ma agat de un urs cu ea sincer dar vinatorii de acum 40 50 de ani cu astea se descurcau si se descurcau chiar bine din spusele acestora
pop ionut.
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Noi 2011, 19:47

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde tehărău pe 16 Mar 2012, 17:39

Au impuscat multi vanatori multi ursi cu 16 si 12 si cu proiectil unic si cu 2-3 la roata... Sigur si cu martori.
Acu' e moda / obigativitatea carabinelor la urs. Da' pot tare multe si lisele. Iar daca vrei sa vezi ce pot arme sau vanatorii, stai cat de mult pe acest forum ca ai ce citi...
Si asta spre cinstea celor care au avut amabilitatea sa imparta cu altii cunostintele lor. Lectura placuta!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mar 2012, 19:41

Doamne mare iti este GRADINA si multi...,,vanatori'' ai in ea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde harapascu_ioan pe 16 Mar 2012, 21:30

Oricum discutia este mai mult teoretica pentru ca la ora asta prea putini dintre noi mai au ocazia sa mai impuste urs. Oricum i-mi place faza cu alice de 9. S-a spart omul ce sa mai :lol: . Nu prea stie cum sta treaba. Bune lucruri te mai invata si... veteranii. Cat despre mine daca mos martin s-ar da la mine automat as kasa doua breneke in el, mai ales din lisa de 16... fara sa ma gandesc la consecinte, pe moment. Doamne ajuta
harapascu_ioan
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 24 Mar 2011, 20:31

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Ghinda pe 17 Mar 2012, 08:14

Pica ursul lovit in blat cu poste de nu are aer.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde scirocco pe 17 Mar 2012, 10:04

Asa Mugurele,invata-i tata de bine! Pune si tu niste benzina pe foc. :lol: :lol:

@Street47

Nu stiu daca ai capatat de curand calitatea de vanator sau esti doar in faza de ucenic fara drept de detinere a armei,dar cred ca ar fi trebuit sa stii ca ursul NU se impusca cu alice.Vremurile cand se putea impusca cu "poste" ori "trei la fund" sau "trei la roata",cu "spartura de ceaun" sau "zburatura",au apus de multisor.Acum este ilegal sa o faci si,sigur,daca vrei sa o faci, o poti face dar pe pielea ta.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde tibi_anghel pe 17 Mar 2012, 15:17

Viitor de aur breasla noastra are,
Cu asemenea ..."exemplare".

Stau si ma minunez de cate lucruri interesante poate afla cineva rasfoind forumul asta. Ursul cu alice(eu ma intrebam daca la pasaj sau la sarite?!), ursul cu hornet... si cine stie cate alte metode care de care mai "legale" si interesante. Alea despre care vorbiti nu erau nici in acele vremuri vanatori facute in legalitate ci simple actiuni de braconaj pe care le puteai duce la bun sfarsit si fara o arma de foc. Unii o faceau cu o bucata de cablu, altii cu cainii si sulita, altii ... Dar astea nu sunt vanatori. Ori acum ne aflam pe un site de vanatoare care promoveaza vanatoarea facuta in spiritul si litera legii. Chiar daca legea este departe de ceea ce ar trebui sa fie. Si daca sunteti baieti inteligenti nu mai vorbiti despre hornet si poste ca poate cuiva o sa-i vina idei sa va caute pe la congelatoare sau camari si n-o sa va placa. Asta daca sunteti vanatori iar daca nu atunci poate vreti sa deveniti. Sau credeti ca va puteti ascunde in spatele unui nickname.
Mai rasfirati baieti, mai rasfirati!
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde the_mav pe 18 Mar 2012, 08:32

Ghinda scrie:Pica ursul lovit in blat cu poste de nu are aer.

si daca tremura mana, poa' sa dea si mai jos, central... in cel mai rau caz ursul o sa vorbeasca mai subtire :idea: :!: :idea: :| :roll: :idea:
ursul ala batut cu pietre de mai jos, a cazut repede dupa ce a fost lovit cu prastia ori s-a mai dus vreo 4-500 metri? acum nu stiu de ce is mai bat unii capul cu arme, calibre, etc. Daca se poate cu prastia...

sa intrebam public: a luat careva vreun trofeu de urs cu AC? sau cu teava de plastic+cornete de hartie? mine antipersonal? cutite/baionete/obiecte taietor-intepatoare? lovire prin corpuri contondente (gen bata, caramida, ranga, levier, etc)? infarct :!: :!: (unele exemplare sunt mai timide/sperioase/etc)?

tibi, stii tu ceva despre vanatoarea la apasaj a ursului... demult, tare demult, se practica cu succes insa numai pe grindurile dinspre Razim-Sinoe. ce vremuri, 2-3 carute de ursi se faceau acolo la pasaj. chematoare mecanica de suflat (facea ca mierea de albine)... pe la 12jumate la pranz abia ii mai puteai tine la ciorchinar - mari exemplare :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde bogdanBT pe 18 Mar 2012, 10:53

Io am prins la rotativa...
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde hanter pe 23 Mar 2012, 10:43

E adevarat ca nu este voie sa impusti animale mari cu alica, dar eu m-am referit ca acel mos a impuscat urs in perioada cand legea permitea alica si buicul meu care a fost vanator 30 ani tot asa rezolva animalele mari cu alica, cu bila cum spunea el tragea numai la distanta mai mare, iar cat despre piatra sau o bucata de lemn ce vi se pare asa deochet, o arunca in urs pt al speria, nu pt al lovi sau omora, sau nu va vine sa credeti, mosul despre care spun eu are 78 de ani si este as in domeniul de panda iar zonele unde este o populatie de urs mai mare cum e la noi, ursul vine primul la mancare.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde tibi_anghel pe 24 Mar 2012, 20:41

Citind mai atent prima ta postare, draga coleg Hanter, am concluzionat ca tu ai auzit de la acel batran ca ursul e usor de doborat, nu ca ai doborat tu cativa si ai acumulat suficienta experienta pentru a scrie un manual despre cat de facila este impuscarea ursului. Initial m-am gandit sa-mi vand carabina cu calibru mai marisor si sa-mi pastrez o lisa care e mai mult decat suficienta pentru prapaditul de urs. Dupa aia, scormonind mai bine in memorie, mi-am adus aminte ca am vazut cativa ursi impuscati in inima care s-au mai dus vreo 50 de metrii dar nu ca mistretul care nu face un obiectiv din atacarea vanatorului care l-a impuscat, ci din contra, dornic de razbunare. Si am mai vazut cativa cu 5-6 gauri in ei (si nu in labe sau branci) care mormaiau de ti se ridica parul pe spinare si care nu vroiau in nici un chip sa paraseasca aceasta lume. Dar asta se intampla in goane nu la adapostul observatorului unde poti sa tragi si cu prastia. Si mi-a trecut gandul . Si daca vroiati sa discutati despre poste, bile sau altele asemenea atunci trebuia sa-i spuneti topicului "Vanatoare de urs in alte vremuri" sau si mai simplu "Braconaj la urs".
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Ghinda pe 29 Mar 2012, 11:08

Imi cer iertare!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Avenger pe 30 Mar 2012, 15:58

Intamplator, cunosc grupa in care hunter isi face veacul, ba chiar l-am cunoscut pe fostul paznic de vanatoare al fondului, ba chia si pe socrul lui. Ati fi surprinsi cate povesti (adevarate sau nu) am aflat ;)
Avenger
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 06 Aug 2009, 18:58

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Alin3006 pe 05 Apr 2012, 11:04

Street47 scrie:Desi sunt un ucenic intr-ale vanatorii am ramas uimit la urmatoareele : stand de vorba cu niste vanatori mai batrani au afirmat ca au impuscat urs cu arma lisa de 16. Sincer nu stiu ce sa cred. Dumneavoastra ce parere aveti ?


viewtopic.php?f=55&t=11149 - de luat in calcul!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde dr.mihai.daniel pe 03 Mai 2012, 13:01

Imagine
sa stii ca ghearele domnului din poza erau cam de doua ori lungimea unui tub de brenecke!
cand l-am jupuit in muschii pieptului am gasit 4 alice de 9 mm, si atunci paznicul a spus cu juma de gura , ca in urma cu 3 ani, ursul schilodise groaznic fostul paznic care de la 10 metrii a dat doua cartuse cu 3 la fund in urs
deci , aviz amatorilor
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde Alin3006 pe 03 Mai 2012, 15:44

Trebuie sa fii cazut in cap sa dai cu poste la asa dihanie! E ca si cand ai intra in ring cu Bute si l-ai injura de mama inainte de meci! :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoarea de Urs

Mesajde dr.mihai.daniel pe 03 Mai 2012, 16:54

Alin3006 scrie:Trebuie sa fii cazut in cap sa dai cu poste la asa dihanie! E ca si cand ai intra in ring cu Bute si l-ai injura de mama inainte de meci! :lol:

Maestre pe Bute macar i_l opreste gongul....din cate am inteles paznicul a stat 6 luni in spital si de atunci merge in carje
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Următorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate