Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 08:44

Ursul !!!... La goana

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tehărău pe 12 Iun 2013, 19:13

Silviule nene,

Asta-i treaba...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tehărău pe 12 Iun 2013, 19:19

Dacă nu confund, n-ai puşcă (vârsta) şi parcă eşti din Buzău. Dacă confund, imi cer scuze! Dacă nu, când iei fieru', da un semn şi te iau la o goană la mistreţi. Îţi promit un post, să ai ce povestii... :wink: :shock: :D
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde SilviuC pe 12 Iun 2013, 20:44

Nu confundati, sunt din Buzau pe langa Ramnicul Sarat si asa este am doar 15 ani. Chiar as fi onorat sa pot vana impreuna cu dumneavoastra si sa am ce povesti mai interesant decat aceasta banala intamplare. Pana atunci mai este asa ca va doresc catare plina si sa auzim de bine, astept cu nerabdare povestile dumneavoastra.
Cu respect Silviu
Avatar utilizator
SilviuC
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 09 Mar 2013, 17:54
Locaţie: Buzau

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde danut_s pe 12 Iun 2013, 21:04

SilviuC scrie:Nu confundati, sunt din Buzau pe langa Ramnicul Sarat si asa este am doar 15 ani. Chiar as fi onorat sa pot vana impreuna cu dumneavoastra si sa am ce povesti mai interesant decat aceasta banala intamplare. Pana atunci mai este asa ca va doresc catare plina si sa auzim de bine, astept cu nerabdare povestile dumneavoastra.

De unde esti mai exact eu vin des in zona Margaritesti
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde SilviuC pe 12 Iun 2013, 21:07

satul: Livada Mare comuna: Grebanu iar dupa Livada vine Murgesti apoi Margaritesti
Stii pe unde vine nu?
Cu respect Silviu
Avatar utilizator
SilviuC
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 09 Mar 2013, 17:54
Locaţie: Buzau

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde tehărău pe 19 Iun 2013, 14:47

SilviuC scrie:Nu confundati, sunt din Buzau pe langa Ramnicul Sarat si asa este am doar 15 ani. Chiar as fi onorat sa pot vana impreuna cu dumneavoastra si sa am ce povesti mai interesant decat aceasta banala intamplare. Pana atunci mai este asa ca va doresc catare plina si sa auzim de bine, astept cu nerabdare povestile dumneavoastra.


Bravo Silviule!

Daca de la 15 ani te dai pe forumul asta si te bagi in seama cu vanatori cu vechime, prevad ca o sa ai in momentul in care o sa poti avea si propria-ti arma, un bagaj de cunostinte solid. Tine aproape! :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde Elcricu pe 03 Noi 2014, 01:07

Un ursulet iesit in goana..

Imagine
Elcricu
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 04 Iun 2009, 10:22

Re: Ursul !!!... La goana

Mesajde jaguar44 pe 28 Mai 2016, 16:51

OviGal scrie:Ce faceti daca la goana va iese un urs in unghiul dvs de tragere la distanta de aprox 15-20 m?.... sunteti in padure si e vegetatie dar totusi aveti spatiu si ungi de tragere.... dupa ce lasati cateva raspunsuri o sa va las un linck "decizia" unui coleg de vanatoare (de grupa) in astfel de situatie.


daca e autorizatie si animalul e mascul si ok ca dimensiuni ...se trage cu conditia sa stii cum si unde...
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Anterior

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate