Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 02 Dec 2022, 11:48

unde trebuie tintit la urs

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderator: Ghinda

unde trebuie tintit la urs

Mesajde cristiSZK pe 25 Mai 2013, 16:45

Buna,
Poate cineva se pricepe: unde trebuie tintit la urs, am citit ca lovitura la cap e riscanta. Are cineva experienta? Care e distanta la care se trage? Calibrul optim etc.
cristiSZK
Nou membru

Re: unde trebuie tintit la urs

Mesajde dany3lus pe 25 Mai 2013, 17:45

buna
Din punctul meu de vedere se face in felul urmator:
intai ne ocupama de partea finaciara cu autorizatia(destul de piperat ursu asta), calibru, hmm tata lor un 9,3x74 foarte bun (musai din dublu expres) pentru persoanele ce nu isi permit un asemena calibru e bun si "universaul 30-06" sau chiar breneke de 12.Cand il vezi ai deja mainile transpirate si ar pute sa iti simta chiar bataile inimii, dar trebuie sa ne calmam, lovitura la cap dupa cum zici tu e destul de periculosa , insa cu 9,3x74 ar merita primul foc in cap, al doile musai in plamani, inima si celelalte maruntaie, sa nu uitam ca ursu e destul de sensibil la foc. Un alt aspect dar si mai important este ca inainte de foc sa ne trasam o linie imaginara de retragere in caz ca balauru nu cade si prinde drag de tine, cu toate cele trebuincioase, cutit de lemn , haine de schimb, ca doar sti cum stau lucrurile. Distanta, cu 12 undeva la 50m cu glont merge si mai departe. Zic asta din proprie experienta, primul breneke ratat al doilea nu am mai avut timp ca imi era drag de o catarare in primul copac care era mai accesibil. Dar cand il vezi in toata maretia lui o sa uiti cam ce ti-am zis eo si o sa faci dupa "propria reteta".
dany3lus
Membru activ

Mesajde tibi_anghel pe 25 Mai 2013, 18:44

Dar craniul parca e trofeu si atunci cum sa tragi la cap? Sa distrugi trofeul dupa ce dai o carca de bani, parca nu se face! Iar cu 12-le la 50 de metri n-as prea trage decat daca vreau sa-l enervez. Fara luneta si cu tremuratul de rigoare... nu stiu zau unde poti nimeri! Se spune despre urs ca e slab la foc pentru faptul ca are pielea mai subtire decat mistretul, insa de cazut dupa primul foc, chiar bine nimerit, n-am prea vazut. Tot se mai duce el putin. Dar daca platesti autorizatia o sa-ti dea administratorul fondului si-un paznic si poate un insotitor care sa te dubleze in caz de ceva. Pai nu? Si tragi la blat ca e mai bine; mai sus putin ca-i mai sigur.
tibi_anghel
Membru important

Mesajde OVI762 pe 25 Mai 2013, 20:12

Mai ales ca brenicu' de 12 e chiar legal la urs...,sau nu.Oricum,daca te duci cu lisa de 12 cutitul de lemn este obligatoriu.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde bogdan_daniel pe 25 Mai 2013, 20:56

"Cutit de lemn" ... nu radeti de mine... Adica?
Eu am vazut urs la Zoo, pe la tomberoane prin Racadau pe Animal Planet si cam atat.
@tibi_anghel pot sa te intreb de unde esti?
bogdan_daniel
Veteran

Mesajde dan_dumitrescu pe 25 Mai 2013, 21:08

30-06/9.3x62/ chiar si 308 W cu varful potrivit. Cred ca o lovitura in coloana e mai sigura decat una la cap. Cum spunea Tibi mai sus, la blat dar un pic mai sus. Oricum te ia cacarea cand il vezi, daramite sa-ti mai iasa si in scurt!:) Atunci chiar ca e reteta proprie!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran

Locaţie: Targoviste

Mesajde dany3lus pe 25 Mai 2013, 21:23

Dl Bogdan sper ca ai inteles la ce foloseste cutitul de lemn din postarea dn-lui Dan Dumitrescu, daca nu nici o problema va explic eu. Intalnirea cu fiara este foarte cacacioasa mai ales sa fie si in scurt si primul lucru pe care-l faci atunci cand il vezi in fata la 10-5m este kk. Cutitul de lemn este folosit pentru ras pantalonii si boxerii persoanelor mai slabe de inger, dar este valabil si pentru cei mai iscusiti. :D
dany3lus
Membru activ

Mesajde dany3lus pe 25 Mai 2013, 21:30

dan_dumitrescu scrie:30-06/9.3x62/ chiar si 308 W cu varful potrivit. Cred ca o lovitura in coloana e mai sigura decat una la cap. Cum spunea Tibi mai sus, la blat dar un pic mai sus. Oricum te ia cacarea cand il vezi, daramite sa-ti mai iasa si in scurt!:) Atunci chiar ca e reteta proprie!

potrivt legislatiei 308-ul este inerzis la mistret, nu mai vorbim de urs, insa asta nu inseamna ca nu are putere sa ingenungheze fiara.De preferat fiara sa se puste in goana, nimic nu se compara sa privesti bestia in ochi apoi sa apesi tragaciul(asta daca mai ai putere) fiecare moment este intensificat de o mare de adrenalina, simti ca traiesti. :)
dany3lus
Membru activ

Mesajde bogdan_daniel pe 25 Mai 2013, 21:35

dany3lus scrie:Dl Bogdan sper ca ai inteles la ce foloseste cutitul de lemn din postarea dn-lui Dan Dumitrescu, daca nu nici o problema va explic eu. Intalnirea cu fiara este foarte cacacioasa mai ales sa fie si in scurt si primul lucru pe care-l faci atunci cand il vezi in fata la 10-5m este kk. Cutitul de lemn este folosit pentru ras pantalonii si boxerii persoanelor mai slabe de inger, dar este valabil si pentru cei mai iscusiti. :D

Fara "Dl"
Am inteles acum.... :lol: :lol: De ce nu ziceti asa? Sunt si bancuri pe tema asta
bogdan_daniel
Veteran

Mesajde OVI762 pe 26 Mai 2013, 07:45

[quote="dany3lus"]
potrivt legislatiei 308-ul este inerzis la mistret, nu mai vorbim de urs,

Gresit.Poti merge linistit cu 308,este perfect legal.S-au scos de mult limitarile alea idioate.Poti sa mergi cu orice calibru la orice vanat,cu 2 exceptii:nu ai ce cauta cu proiectil unic tras din lisa la urs si la cerb.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde tibi_anghel pe 26 Mai 2013, 08:18

bogdan_daniel scrie:"Cutit de lemn" ... nu radeti de mine... Adica?
Eu am vazut urs la Zoo, pe la tomberoane prin Racadau pe Animal Planet si cam atat.
@tibi_anghel pot sa te intreb de unde esti?

Din apropierea orasului vestit pentru tomberoanele care contin ursi.
tibi_anghel
Membru important

Mesajde Zeres Ciprian pe 26 Mai 2013, 09:05

Eu zic ca se trage la blat, daca ai posibilitatea sa lovesti ambele spete, asa nu mai poate fugi si nici lovi. Asta la panda. Daca esti atacat, face fiecare cum crede, cum se simte in stare, ce arma are in mana. Merita tot respectul animalul asta.
Zeres Ciprian
Veteran

Mesajde cod pe 26 Mai 2013, 09:32

Imagine

sursa: http://tradgang.com/cgi-bin/ultimatebb. ... 084174;p=0

Imagine
Imagine
Imagine

sursa: http://hunting-washington.com/smf/index ... ic=28214.0

Nu am experienta asta insa visez ca la un moment dat sa am un trofeu de urs.
Aceste info le-am gasit pe internet.

Catare plina si asteptam rezultatul :d
Ultima oară modificat de cod pe 26 Mai 2013, 09:37, modificat 1 dată în total.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
cod
Membru important

Locaţie: Noua Zeelanda

Mesajde hanter pe 26 Mai 2013, 09:36

Salutare, daca esti din zona de munte, unde la 4 - 5 goane iese cate un cocolino, te obisnuiesti, importatnt e sa nu iti pierzi cumpatul si sa fi atent. Sa stii ceva cocolino e foarte sperios, si inca ceva nu trage in urs cand e deasupra ta, iar tu esti in vale dai pace sa plece,iar daca ii dai foc sa faci in asa fel ca el sa nu te observe in caz ca te ataca dar asta mai rar, ochestei punctul vital ori cap ceva mai greu ori inima, daca vine din fata dai in piept si date dupa un copac ori suiete in copac depinde de caz pt ca odata ce a primit focul el te fixeaza si vine spre tine daca e ranit .
hanter
Membru activ

Mesajde Ursus2006 pe 26 Mai 2013, 22:53

Un vanator pleaca la vanatoare de ursi.
Ajunge in padure si vede ursul intr-un zmeuris, ocheste si trage.
Dupa un zgomot asurzitor, ursul il bate pe umar, il pune capra si i-o trage.
Vanatorul pleaca nervos acasa si isi cumpara cele mai performante arme, se intoarce in padure.
La aceeasi ora, in acelasi zmeuris, apare ursul. Vanatorul tinteste din nou si trage.
Dupa un zgomot asurzitor din nou ursul il bate pe umar si i-o trage.
Si mai suparat, vanatorul pleaca acasa si se intoarce in padure cu un tanc.
La acceasi ora, in acelasi zmeuris, apare ursul.
Vanatorul tinteste din nou si dupa un zgomot asurzitor ursul il bate din nou pe umar si ii spune:
-Asa-i ca tu nu vii la vanatoare ?

La o partida de vanatoare un maestru impartaseste din experienta unor incepatori. Unul dintre acestia il intreaba:
- Maestre, daca apare acum un urs pe carare in fata noastra, ce trebuie facut?
- Nimic mai simplu: pui pusca la ochi, iti tii respiratia, ochesti si tragi!
- Dar, maestre, eu fiind incepator e posibil sa gresesc. Ce fac mai departe, ursul se apropie...
- Nimic mai simplu, pusca are doua gloante: o ridici, iti tii respiratia, ochesti si tragi!
- Dar, maestre, e foarte posibil sa gresesc si a doua oara, ursul se apropie, ce fac?
- In cazul asta iei o mana de rahat si i-o arunci in ochi!
- Dar, maestre, unde o sa gasesc eu rahat?
- Ohoo, o sa fiee, o sa fie, din belsug...!

P.S. Nici mistretul nu e cu mult mai pasnic! :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Ursus2006
Veteran

Locaţie: Deva. HD

Mesajde tibi_anghel pe 27 Mai 2013, 07:29

Foarte faine!
tibi_anghel
Membru important

Mesajde Alin3006 pe 27 Mai 2013, 10:46

cristiSZK scrie:Buna,
Poate cineva se pricepe: unde trebuie tintit la urs, am citit ca lovitura la cap e riscanta. Are cineva experienta? Care e distanta la care se trage? Calibrul optim etc.

Eu nu inteleg conjunctura, intrebi unde sa tragi pentu ca ai o autorizatie la urs sau intrebi in caz ca te ataca in goana? Pentru ca sunt doua situatii foarte diferite...
Sa zicem ca tragi la panda. In acest caz ursul e relaxat, nu pachet de adrenalina ca la goana si e relativ slab la foc. Am prieten care a impuscat urs cu 6,5x68 si a cazut in foc ca un pisoi. Daca te uiti la pozele postate de Cod, vei remarca pozitia oarecum atipica a inimii fata de mistret de pilda. La urs e mai jos si mai spre spate. Ionel Pop spunea ca trebuie sa tragi doua palme sub greaban si o palma de la umar spre spate. Daca vei folosi un glont de calibru mare va cadea in foc in 9 cazuri din 10. Chiar daca nu cade in foc nu se mai duce mult. Daca ai emotii si nu esti sigur pe foc, trage in zona unde se intersecteaza lopatica cu coloana, cumva sub cocoasa cam o palma - nu pe lat ci pe lung- pentru ca ii vei rupe omoplatul si ii vei da si soc in coloana, ursul probabil va cadea si in cel mai rau caz ai timp sa repeti focul.
Daca e in goana, treaba e complet diferita. Ursul starnit e foarte rezistent la foc si ai sanse mari sa te faca bucati cu arma in mana, chiar lovit mortal. Decat sa tragi prost, mai bine nu tragi deloc, ai sanse mai mari sa scapi cu viata daca stai nemiscat sau te dai dupa un pom.
Daca tragi, iti va tremura mana, pentru ca oricat de tare ai fi ca om, iti va fi frica suficient cat sa te caci pe tine la propriu. Asa ca nu incerca lovituri intre ochi, gen Old shatterhand, pentru ca vei da ^pe langa sau si mai rau, il vei lovi rau, cat sa-l enervezi ingrozitor. Pune un genunchi jos si vei trage in linie dreapta drept spre urs, ai cele mai mari sanse sa-l nimeresti.Il vei lovi in piept, sau intre piept si umar. In general cade in astfel de foc, daca e lovit in plin. Daca nu...ai pus-o!
Nu uita ca in majoritatea cazurilor NU mai ai timp sa tragi al doilea foc, asa ca trebuie sa tragi bine din prima; in general, indiferent de arma, vei trage aproape asa ca focul are destula putere sa-l dea peste cap sau sa-l puna jos. In momentul ala, dubleaza focul!
Cum spuneam, mai bine NU tragi. In 8 cazuri din 10 doar te sarjeaza, nu te si ataca.
Aici e de spus ca ursul, chiar cu cainii la fundul lui, nu te ataca daca te poate evita. Cand il vezi fa ceva zgomot, bate din palme sau da glas, insa NU UITA CA NU ESTI SINGUR in goana si poti trimite ursul la vacinul sau inappoi la gonacii care nu au arma. Daca nu te-a vazut si nu vine exact pe tine, taci chitic si da-te dupa un pom, va merge in treaba lui.
La noi a fost un caz cu o ursoaica mare, ciupita de caini. A venit drept pe mine si am tusit, a cotit ca un avion pe o aripa si s-a dus spre urmatorul, a trecut de el fara sa-l vada, apôi a ajuns la al treilea care a batut din palme; ursoaica s-a zapacit, a cautat trecere intre cele doua zgomote si dat peste cel ignorat initial, s-a speriat cand l-a vazut si l-a atacat. Omul a tras la cap, insa a nimerit ursoaica in bot; noroc ^porcesc, proiectilul a traversat cilindrul botului si a intrat in piept. Din soc, a cazut si s-a dus de-a dura la vale.
Daca al treilea tacea, ursoaica se tot ducea la vale si nu se intampla nimic, asa insa a fortat-o sa se intoarca, mai ales ca nu se ducea drept la el. Cel care a tras a tras dintr-o lisa semi, cu unic Rotweil de 12. Absolut suficient la distanta respectiva - cel mult 8 m - efectul a fost devastator. Omul nu a tras asa aproape pentru ca a avut nervi de otel, ci pur si simplu ^pentru ca ursul a fost atat de rapid, incat abia a avut timp- pe scaunel fiind - sa ridice arma la ochi si sa traga.
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde dan_dumitrescu pe 27 Mai 2013, 19:58

Alin3006 scrie:
cristiSZK scrie:Buna,

Eu nu inteleg conjunctura, intrebi unde sa tragi pentu ca ai o autorizatie la urs sau intrebi in caz ca te ataca in goana? Pentru ca sunt doua situatii foarte diferite...
Sa zicem ca tragi la panda. In acest caz ursul e relaxat, nu pachet de adrenalina ca la goana si e relativ slab la foc. Am prieten care a impuscat urs cu 6,5x68 si a cazut in foc ca un pisoi. Daca te uiti la pozele postate de Cod, vei remarca pozitia oarecum atipica a inimii fata de mistret de pilda. La urs e mai jos si mai spre spate. Ionel Pop spunea ca trebuie sa tragi doua palme sub greaban si o palma de la umar spre spate. Daca vei folosi un glont de calibru mare va cadea in foc in 9 cazuri din 10. Chiar daca nu cade in foc nu se mai duce mult. Daca ai emotii si nu esti sigur pe foc, trage in zona unde se intersecteaza lopatica cu coloana, cumva sub cocoasa cam o palma - nu pe lat ci pe lung- pentru ca ii vei rupe omoplatul si ii vei da si soc in coloana, ursul probabil va cadea si in cel mai rau caz ai timp sa repeti focul.
Daca e in goana, treaba e complet diferita. Ursul starnit e foarte rezistent la foc si ai sanse mari sa te faca bucati cu arma in mana, chiar lovit mortal. Decat sa tragi prost, mai bine nu tragi deloc, ai sanse mai mari sa scapi cu viata daca stai nemiscat sau te dai dupa un pom.
Daca tragi, iti va tremura mana, pentru ca oricat de tare ai fi ca om, iti va fi frica suficient cat sa te caci pe tine la propriu. Asa ca nu incerca lovituri intre ochi, gen Old shatterhand, pentru ca vei da ^pe langa sau si mai rau, il vei lovi rau, cat sa-l enervezi ingrozitor. Pune un genunchi jos si vei trage in linie dreapta drept spre urs, ai cele mai mari sanse sa-l nimeresti.Il vei lovi in piept, sau intre piept si umar. In general cade in astfel de foc, daca e lovit in plin. Daca nu...ai pus-o!
Nu uita ca in majoritatea cazurilor NU mai ai timp sa tragi al doilea foc, asa ca trebuie sa tragi bine din prima; in general, indiferent de arma, vei trage aproape asa ca focul are destula putere sa-l dea peste cap sau sa-l puna jos. In momentul ala, dubleaza focul!
Cum spuneam, mai bine NU tragi. In 8 cazuri din 10 doar te sarjeaza, nu te si ataca.
Aici e de spus ca ursul, chiar cu cainii la fundul lui, nu te ataca daca te poate evita. Cand il vezi fa ceva zgomot, bate din palme sau da glas, insa NU UITA CA NU ESTI SINGUR in goana si poti trimite ursul la vacinul sau inappoi la gonacii care nu au arma. Daca nu te-a vazut si nu vine exact pe tine, taci chitic si da-te dupa un pom, va merge in treaba lui.
La noi a fost un caz cu o ursoaica mare, ciupita de caini. A venit drept pe mine si am tusit, a cotit ca un avion pe o aripa si s-a dus spre urmatorul, a trecut de el fara sa-l vada, apôi a ajuns la al treilea care a batut din palme; ursoaica s-a zapacit, a cautat trecere intre cele doua zgomote si dat peste cel ignorat initial, s-a speriat cand l-a vazut si l-a atacat. Omul a tras la cap, insa a nimerit ursoaica in bot; noroc ^porcesc, proiectilul a traversat cilindrul botului si a intrat in piept. Din soc, a cazut si s-a dus de-a dura la vale.
Daca al treilea tacea, ursoaica se tot ducea la vale si nu se intampla nimic, asa insa a fortat-o sa se intoarca, mai ales ca nu se ducea drept la el. Cel care a tras a tras dintr-o lisa semi, cu unic Rotweil de 12. Absolut suficient la distanta respectiva - cel mult 8 m - efectul a fost devastator. Omul nu a tras asa aproape pentru ca a avut nervi de otel, ci pur si simplu ^pentru ca ursul a fost atat de rapid, incat abia a avut timp- pe scaunel fiind - sa ridice arma la ochi si sa traga.

Si revenim la vechea intrebare Aline: S-a considerat "legitima aparare" sau respectivul om a trebuit sa dea cu subsemnatul pana s-a plictisit sau si mai nasol, a trebuit sa-l plateasca. Intreb pt ca si subsemnatul frecventeaza zone de genul asta toamna(Boia, Boisoara pe valea Oltului). Stiu din discutii anterioare pe forum ca-i greu sa demonstrezi ca nu se mai putea face nimic si ai fost obligat sa apesi tragaciul, ca cei care fac ancheta in astfel de cazuri sunt subiectivi, samd. Acolo unde merg eu ursii apar destul de des in goana, inca nu-s patit, dar nu se stie niciodata :D . Asta e principalul motiv pt care am vandut boltul in 30-06 si pana in toamna imi iau un Argo in 9.3. Cutit de lemn inca n-am, dar se rezolva! :lol: :lol:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran

Locaţie: Targoviste

Mesajde cristiSZK pe 27 Mai 2013, 20:44

Multumesc tuturor pt opinii, in special dl Alin3006.
Intrebarea se referea la goana. Sunt din jud Mures. Am avut un caz cu un coleg atacat de urs si in general cazurile de urs in goana sunt tot mai dese (in prezent cam de 2-3 ori pe sezon ai un urs in cel mult 20m). Cred ca ar trebui sa avem clar in ce situatii se poate trage (ce precedente sunt, ar fi bine daca ar fi exemple cum au tratat autoritatile cazul) si care estea cea mai recomandata locatie de tragere in cazul in care tirul nu poatefi evitat (cred ca oricine e in situatie prefera sa se apere, e foarte greu sa nu incerci sa te aperi atacat fiind si avand o arma in mana). Nimeni nu vrea sa traga in urs, e clar ca e greu de dovedit dupa aceea, dar ceva sfaturi din partea celor care se confrunta cu aceasta problema sunt foarte utile.
cristiSZK
Nou membru

Mesajde dany3lus pe 27 Mai 2013, 21:10

Pe vremea bunicilor cand era permis 3 la fund, eu zic ca dupa o tavaleala cu ursu, acesta era transat si impartit in taina fara alte batai de cap cu autoritatile. :mrgreen:
dany3lus
Membru activ

Mesajde bliviu pe 27 Mai 2013, 21:29

Daca poti sa eviti evita ca e mai bine daca nu trage bineeeeee da bine.
bliviu
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 28 Mai 2013, 14:14

Americanii au o vorba care spune ca ¨ decat sa te care 4 mai bine te judeca 12¨ sau ceva de genul, dat fiind sistemul lor juridic cu jurati. Doar n-o sa stai ca prostu sa te rupa ursu cu pusca-n mana. Insa desigur ca se face ancheta, la modul foarte serios, pentru un caz de legitima aparare.
In cazul descris de mine s-a ajuns la o solutie de compromis, in sensul ca desi era in mod evident legitima aparare, vanatorul a decis sa pastreze ursul, iar asociatia i-a facut un super pret dat fiind faptul ca in definitiv alegerea nu a fost a lui. In cazul declararii legitimei aparari, pe langa ancheta si balci, vanatorul pierdea blana care era deosebit de frumoasa. Omul oricum dorea sa impuste urs, insa dupa incident a declarat ca i-a trecut pofta :lol: si se rezuma la acest unic urs, deja impuscat. Mai ales ca pretul a fost foarte bun.
Ce-ar mai fi de povestit: inainte de poveste un caine s-a pisat pe piciorul tipului cu beleaua, cand au fost cainii dati jos din masini; New user - care participa la vanatoarea cu pricina- ii spune tipului, dat fiind ca era o zona care colcaia de ursi si se stia asta: ¨aaaa, e cu noroc, la tine vine ursul! ¨
Primul lucru care mi l-a spus bietul om, dupa incident, a fost: ¨sa-mi bag p...a in gura pocita a prietenului tau! ¨
La vreo trei saptamani, eram cu New User, teherau si un prieten din constanta la goana, cand am calcat intr-o balega; New user: ¨ aaaa, e cu noroc, la tine vine ursul! ¨
Si a avenit, un drac de cca 100-150 kg, cum e mai rau ca astia tineri sunt curiosi si ii mananca in cur- si mai avea putin si se urca pe mine. Mi-am stabilit un sant ca ¨bariera psihologica¨ si daca punea picioru in sant nu mai iesea viu din el. Eu cu teherau si cu inca un vanator ne-am strans unul in altul ca randunelele, in timp ce priveam ursacu prin catarea driling-ului...
Asa ca omu ala avea dreptate cu gura pocita... :lol:
Interesant comportamentul ¨adolescentului¨ care efectiv m-a sarjat pufaind, ca sa ma incerce si sa vada daca ma sperii. Eu i-am bagat-o pe aia cu ¨Huo boala¨ in timp ce ma uitam la el ca la soacra - vb bancului- prin catare. A vazut ca nu am ¨pus botu la vrajeala¨ si a plecat bombanind in sus, catre ¨gura pocita ¨ si vecinul de stand. A trecut fara incidente.
Alin3006
Veteran

Mesajde tehărău pe 29 Mai 2013, 21:35

Daca-i panda, dai unde zice manualul. Nu prea ai probleme dupa. Ai paznic, poate si insotitor care poate dubla la nevoie.
Daca-i goana... dai unde apuci! Exemplu personal: il asteptam din varful unor stanci. Eram protejat %, nu avea cum sa se urce la mine daca dadeam prost. Greseala mare: am un fix sa fiu singur si am insistat ca paznicul sa stea la vreo 20 de metri pandind o alta trecatoare. Doar ne auzeam, dar de la unul la altul faceam vreo 2 minute trecand varful crestei. Mai iesise ursul acolo si il mai vazusem cu ocazia goanelor la mistreti. Mai jos vreo 10 metri era o trecatoare obligatorie. Iesea vulpea prima. Capre si tapi amestecati. Ciute cu vitei. Apoi venea el. Mistretii cu cainii, ultimii.
Incepe goana. Nu dureaza 3 minute si ma trezesc cu el fix pe poteca pe care venisem eu, pe creasta stancoasa. Alerga la trap. A aparut la mai putin de 20 de metri. Stateam in fund pe o piatra, obosit dupa excaladarea stancarisului. S-a speriat de mine si s-a oprit. Nu pot sa spun ca m-am speriat. Nu am avut timp. La noi intalnirea cu ursul e frecventa. Din copilarie. Dar niciodata nu constientizezi in timp util. Te prinzi apoi prin ce ai trecut. Asa si acum. Din pozitia aia incomoda am zvarlit carabina la ochi si am tras. In "negru", vorba lui violiv. 7x64. Luneta 6x. A cazut intre doua stanci la vreo 5 metri mai jos. Ghemuit ca animalul lovit. Am repetat focul. In "negru" din nou. Distanta scurta si magnificatia mare pentru distanta respectiva, nu prea te lasa sa alegi. Ca sa nu mai vorbim ca in momentul ala nu gandesti. Totul e intuitie, experienta, noroc. Felul omului. Si soarta. Eram sigur ca am facut bine ce am facut. Am tasnit in picioare. Ursul la fel. Am ramas inlemnit. Nu credeam sa mai miste iar el a rupt-o la sanatoasa. La vale. Era evident ranit, dar as fi jurat ca-l rapusesem. Am facut cativa pasi sa pot sa mai dau odata. Disparuse. Si daca tot nu ma speriasem, acum chiar ca raman paralizat: pe urma ursului, pe aceeasi poteca ocupata de mine, de dupa stanca din stanga mea, apare in galop o aratare. O ciuta. Cat o vaca. Nu radeti, asta chiar m-a speriat: in galop, s-a oprit la un metru de mine. Si se uita exact ca vaca. Mi-am revenit greu. Cred ca dupa un an. Sau mai mult... Asa trecea timpul atunci. Ne-am privit in ochi. Cand am inceput sa functionez, am saltat din maini si am intors-o din drum ca pe vacile copilariei. A cedat pana la urma. S-a intors cu incet pe poteca stramta si a plecat cu pas domol. Linistita. Linistea ei mi s-a transmis. Cand a aparut nea Dorel - paznicul, totul era trecut...
-In ce-ai dat nea Liviu-le?
-Intr-o boala de urs...
-Si undei?
-Am dat prost...
-Cum bre, acolo?
-Nu bre, aici...
Sange era mult. Si la al doilea foc. Am asteptat vreo ora. Apoi am plecat pe urma de sange. Era o groaza, si pe stanga si pe dreapta. Teren des. Povardis de nu te puteai tine doar pe picioare, trebuia sa cobori ca pe scara, ajutat de maini. Coboram cativa metri, pazindu-ne unul pe altul cu arma la umar. Boala putea sa ne sara in carca din toate ascunzisurile. Am ajuns la un izvor. Si tot nu se oprise. Imediat peste apa un des de pin. Perie. Acolo nu am mai intrat. Nu aveam ce cauta. Doar daca eram sinucigasi. Ne-am retras incet in liniste si am iesit la "semnal". L-am sunat pe Iulian, celalalt paznic. Sa vina cu Axinte. Axinte era caine, nu gluma! Si Iulian vanator de nadejde, nu ne-a lasat! A venit.
-Intru la el numai eu cu cainele, mai multi ne incurcam!
Avea dreptate. Am asteptat la partea de jos, unde era cel mai probabil sa sara boala. Nea Dorel i-a taiat calea deasupra curbei de nivel. Axinte a dat de urs in 5 secunde. Boala a sarit la deal. Iulica l-a prins cu brenek instantaneu. A mai mers vreo 10 metri. L-a oprit nea Dorel cu glontul de la mixta de serviciu.
Felicitarile le-am primit cu un gust amar. Ii rupsesem un picior din fata si unul din spate. Amandoua de sus, de la "umar" si "sold". Sa zica doctorii cum se numesc articulatiile alea.
Am analizat la rece ce se intamplase: corectie in momentele alea n-am putut sa fac. Ar fi trebuit sa am antrenamentu' lu' Rambo. Plus ca nu prea vezi prin luneta de aproape. Plus ca precis zvacneam din toate madularele...
Asa ca teoretic...

Voiam sa fac o poveste din intamplarea asta dar dupa atata stat departe de forum, nu m-am putut abtine si am invalmasit amintirile cum mi-a terecut prin minte... Asa ca "buna ziua" din nou.. :)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde acsph pe 30 Mai 2013, 13:42

"Am tasnit in picioare. Ursul la fel."
aici chiar m-am speriat ... :shock:
acsph
Veteran

Locaţie: Ploiesti

Mesajde vinatorul iscusit pe 30 Mai 2013, 19:59

[quote="cod"]Imagine

sursa: http://tradgang.com/cgi-bin/ultimatebb. ... 084174;p=0

Imagine
Imagine
Imagine

sursa: http://hunting-washington.com/smf/index ... ic=28214.0

dupa experienta care am avut o acum 2 saptamani se trage in spata din fata deasupra piciorului.(omoplat)cade in foc nu misca...asa au fost indicatiile de tir !
vinatorul iscusit
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 06 Iun 2013, 14:02

@teherau - sa le dau naibii de acte, ca ma gandesc sa dau o fuga si fara, barem o bere sa bem dupa atata timp...
P-asta cu ursu nu mi-ai spus-o, desi e veche, din poveste inteleg ca l-ai miruit cu arma de la mine... 8)
Alin3006
Veteran

Mesajde tehărău pe 06 Iun 2013, 15:52

Alin3006 scrie:@teherau - sa le dau naibii de acte, ca ma gandesc sa dau o fuga si fara, barem o bere sa bem dupa atata timp...
P-asta cu ursu nu mi-ai spus-o, desi e veche, din poveste inteleg ca l-ai miruit cu arma de la mine... 8)

Exact. Dupa ce am cautat dihania aia de i-am pozat urma si am postat-o in povestea cu tapul, in primavara urmatoare am impuscat ce mi-a picat. Ma saturasem de ales...
Mai sunt amanunte de descris in ambele povesti dar alea sunt pentru tête-à-tête. Sa mai avem si ce vorbi, ca prea am varsat sacul pe forum.

PS. Acum m-am hotarat: plec la tara. Vreau sa vad cum a iesit trofeul. Daca iese de-o combatere te sun...

PPS. Pozele alea trebuiesc marite. Am vazut ca nu se vad bine. In urma am pus cate un cartus pentru a se vedea raportul care sa dea marimea urmei. Erau imense.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Înapoi la Vanatoare de urs