Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:13

Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 27 Iul 2016, 22:29

Am deschis acest subiect deoarece de cateva zile avem confirmarea ca ursul impuscat anul trecut in zona Odorheiul Secuiesc, al carui craniu a trecut prin toate procedurile de evaluare si omologare interna si internationala, a indeplinit un punctaj de 70,07 puncte, fiind recunoscut oficial ca NOU RECORD MONDIAL, la categoria craniu urs, Ursus arctos arctos. Azi au fost primite diploma si medalia care dau o recunoastere mondiala acestui exceptional trofeu.
Maine voi atasa toate documentele oficiale despre acest minunat record mondial. Fisa de evaluare, intocmita de comisia internationala, este de ieri postata de mine la subiectul CIC( Consiliul International de Vanatoare).
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde Ghinda pe 29 Iul 2016, 10:42

Cine este fericitul sau este secret?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde laurul pe 29 Iul 2016, 12:04

Din cate stiu, un vanator maghiar din Budapesta.
Posibil sa gresesc....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde costel9974 pe 29 Iul 2016, 16:37

Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Zetelaka Es Tarsai
Zetea 272, Județul Harghita
Nr. 187/04.06.2015

RECORD NAȚIONAL LA CRANIU DE URS

La începutul lunii Aprilie din 2015, vânătorul KOSZTOLÁNYI LÁSZLÓ din Ungaria, a recoltat pe F.C. nr. 37 Vărșag, gestionat de AVPS Zetelaka Es Tarsai, un urs capital.
În urma evaluării trofeului craniu de urs, acesta a obținut un punctaj de 70,01 puncte CIC.
..de Valeriu Bolgiu » 10 Dec 2015 16:53..
costel9974
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 21 Iul 2008, 16:49
Locaţie: BAIA DE ARAMA

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 29 Iul 2016, 19:01

Iata si pozele cu diploma si medalia de aur, primite acum doua zile de la CIC.
Acestea consfintesc faptu ca noul record mondial ne apartine!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde Sly_Fox pe 29 Iul 2016, 20:02

Si acest nou record mondial a ramas in Romania, in posesia vreunui muzeu cinegetic sau a trecut definitiv granita? Nu mai stiu sigur, dar parca trofeele de mare valoare ramaneau in tara? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde adisan77ro pe 29 Iul 2016, 22:26

Imi inchipui ca a cam intors pe dos buzunarul fericitului vanator, dar la asa amintire "pe viata" nici ca mai conteaza. Incarc sa-mi imaginez totusi sentimentele pe care le-au incercat cei care au luat parte la acea vanatoare.
Felicitari tuturor celor implicati
P.S.:Tare mi-as dori sa vad exemplarul acesta cum paseste prin padure, in caz ca are cineva cateva cadre filmate, sau macar poze de cand inca era in viata.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 30 Iul 2016, 22:09

Sly_Fox scrie:Si acest nou record mondial a ramas in Romania, in posesia vreunui muzeu cinegetic sau a trecut definitiv granita? Nu mai stiu sigur, dar parca trofeele de mare valoare ramaneau in tara? :roll:


Acum trofeul se afla in custodia Muzeului cinegetic din SF Gheorghe, este expus si poate fi vazut de oricine dorește. Muzeul este foarte frumos si merita vazut in totalitate.
Eu mai am niste poze si încerc da le postez, pentru informarea tuturor curioșilor, cunoscătorilor si specialiștilor.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 30 Iul 2016, 22:32

adisan77ro scrie:Imi inchipui ca a cam intors pe dos buzunarul fericitului vanator, dar la asa amintire "pe viata" nici ca mai conteaza. Incarc sa-mi imaginez totusi sentimentele pe care le-au incercat cei care au luat parte la acea vanatoare.
Felicitari tuturor celor implicati
P.S.:Tare mi-as dori sa vad exemplarul acesta cum paseste prin padure, in caz ca are cineva cateva cadre filmate, sau macar poze de cand inca era in viata.


Asa cum am spus am si niste fotografii, pe care voi încerca sa le postez. Multe detalii putem obține de la gestionarul fondului.
Din păcate de un an si jumătate, dupa împușcare si evaluarea de catre comisia de evaluare din Romania, o echipa de contestatari a încercat prin toate mijloacele sa umbrească acest spectaculos si maiestuos record românesc. In calitate de conducator al Delegatiei Romaniei in CIC, am susținut cu calm si echilibru, argumentat si documentat, faptul ca trofeul Craniu de urs despre care vorbim va fi noul record mondial. Dupa multe atacuri neprofesioniste si pline de răutate, de cateva zile ne bucurăm cu toții de acest trofeu al Romaniei. Documentele de mai sus demonstrează ca noi am avut dreptate. Ultimul demers este înscrierea trofeului in catalogul mondial al trofeelor, cu acordul Comisiei internaționale de evaluatori ai CIC. Exista, in acest sens, acordul președintelui comisiei si confirmarea sa privind acest demers.
Astfel, toti ne vom bucura de acest succes al cinegeticii romanești.
Felicitări tuturor acelora care au reușit performanța, au crezut in ea si acum se bucura de rezultat. Suma achitata nu e mica, dar trofeul având aceasta valoare a rămas in patrimoniul național, vanatorul primind un mulaj al trofeului.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde miha pe 31 Iul 2016, 10:54

Felicitari celor care au putut avea asa ceva!

PS Miha teorii te rog sa faci pe unde nu sunt eu moderator.
MODERATORUL
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 31 Iul 2016, 19:34

miha scrie:Moderat


Punctul Dvs de vedere, respectabil in forma lui, este, pe fondul lui, de discutat.
Promit un punct de vedere in scurt timp.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde soimu` pe 01 Aug 2016, 06:49

miha scrie:Moderat


ecologista extremista cum esti, ai mers vreodata unde ursii fac prapad in gospodariile oamenilor, ca de platit despagubirile nu mai intreb.
Cunosti faptul ca fiecare ecosistem are un numar optim de exemplare care pot fi sustinute natural ( mai ales zona alpina) iar o inmultire excesiva duce la moartea prin infometare a unui numar mai mare de exemplare ?
Cunosti faptul ca fiecare vanat cu trofeu are un apogeu apoi intra in regres si la final va muri rapus de boala sau batranete ( stii , in natura viata este MULT mai grea decat in spatele calculatorului).
cunosti faptul ca un urs batran ( stii trofeu asta inseamna, un animal matur si de cele mai multe ori batran) are o experienta foarte mare si dobandirea lui este o dificultate foarte mare... chiar foarte foarte mare, cu riscuri si cu multa munca si putin noroc. Cunosti tarifele care se platesc pentru un asemenea urs? tarife din care se intretin PAZNICI de vanatoare si se hranesc animalele iarna? Da...paznici de vanaotoare, ca sa NU SE FURE URSUL DEIN PADURE de nenorocitii de localnici care pun laturi si il omoara cu furca si se bucura ca e un pui langa ursoaica prinsa in lat, ca poate sa faca din blana lui costum de sarbatorile de iarna.... Stii tu ceva din toate astea?
In concluzie, ce cunosti in concret despre acest subiect. Mai sus ne-ai delectat cu prejudecati luate "de pe net".... dar in mod concret, ai avut putina decenta sa te informezi corect, stiintific despre acest domeniu?
Jenant!
Colega, felicitari pentru reusita, dar te rugam sa pui pozele alea cu care tot ne ameninti
:)
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde mexx20_ro pe 01 Aug 2016, 07:43

soimu` scrie:
miha scrie:Moderat


ecologista extremista cum esti, ai mers vreodata unde ursii fac prapad in gospodariile oamenilor, ca de platit despagubirile nu mai intreb.
Cunosti faptul ca fiecare ecosistem are un numar optim de exemplare care pot fi sustinute natural ( mai ales zona alpina) iar o inmultire excesiva duce la moartea prin infometare a unui numar mai mare de exemplare ?
Cunosti faptul ca fiecare vanat cu trofeu are un apogeu apoi intra in regres si la final va muri rapus de boala sau batranete ( stii , in natura viata este MULT mai grea decat in spatele calculatorului).
cunosti faptul ca un urs batran ( stii trofeu asta inseamna, un animal matur si de cele mai multe ori batran) are o experienta foarte mare si dobandirea lui este o dificultate foarte mare... chiar foarte foarte mare, cu riscuri si cu multa munca si putin noroc. Cunosti tarifele care se platesc pentru un asemenea urs? tarife din care se intretin PAZNICI de vanatoare si se hranesc animalele iarna? Da...paznici de vanaotoare, ca sa NU SE FURE URSUL DEIN PADURE de nenorocitii de localnici care pun laturi si il omoara cu furca si se bucura ca e un pui langa ursoaica prinsa in lat, ca poate sa faca din blana lui costum de sarbatorile de iarna.... Stii tu ceva din toate astea?
In concluzie, ce cunosti in concret despre acest subiect. Mai sus ne-ai delectat cu prejudecati luate "de pe net".... dar in mod concret, ai avut putina decenta sa te informezi corect, stiintific despre acest domeniu?
Jenant!
Colega, felicitari pentru reusita, dar te rugam sa pui pozele alea cu care tot ne ameninti
:)


+1 Perfect de acord cu soimu! :)
@ valeriub ...felicitari pt munca si eforturile depuse si asteptam cu interes pozele promise! Respecte! :-bd
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 01 Aug 2016, 09:06

Îmi cer scuze pentru întârzierea postării pozelor, dar am încercat de mai multe ori s-o fac si de fiecare data îmi spune "creierul electronic" ca pozele sunt prea mari. Azi fac ultimele încercări, daca nu reușesc, sun un prieten.
Multumesc pentru înțelegere si răbdare.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde salus pe 01 Aug 2016, 09:34

Daca astazi ne bucuram din ce in ce mai rar de exemplare mari de urs, este o consecintă a masurilor cretinoide de tip eco, promovate de habarniști, deghizati în mari iubitori ai naturii, pentru titlul de doctor sau pentru un ,,purcoi,, de bani veniti prea usor pentru unii, de UE si de la statul român.
Printre ,,genialele,, măsuri și proiecte nationale realizate a acestia, se nunără, stropitul padurilor împotriva tortrixului si al limantriei, cu devastatoare consecinte asupra pasarilor si chiar a supra animalelor mici.
Tot o astfel de minte eco, prin masuri restrictive si chiar intrezicerea vanari ursilor intr-o anumita perioadă, a facut ca populatia ursilor să crească excesiv, in timp ce habitatul acestora a fost drastic redus.
Astfel, marele Urs carpatin, a ajuns pricajitul Ursuleț de Racadău( un cartier din Brasov) adica un fel de boschetar al junglei urbane, ce scotoceste prin gunoaie, hibernează rar, nu stie să vaneze si mai face si cate 3-4 pui care ia ghici cam ce zestre genetică mostenesc.
Tot o minte eco, a stabilit ca Ursuletul aurolac de Racadau, trebuie prins si dus in salbaticie, acolo unde inca mai sunt cateva exemplare cu o genetică buna. Rezultatul......, Ursuletul boschetar a fugit catre asezarile umane unde a fost matrasit in chinuri groaznice de catre localnici iar in cel mai fericit caz, sa imperechiat cu Ursul curat genetic si ghici ce a rezultat?! DISTRUGEREA UNEI SPECII!

Ai si tu dreptate draga MIHA ,,sa ne trezim din inconstienta ca altfel se alege praful de tot ce a mai ramas,,
Dragostea asta excesiva, sufocă si omoară, ar fi bine să va concentrati atentia voi activisti eco asupra urbanizarii excesive, problemelor semnalate de mine si ar fi bine să intelegeti ca blana ecologica nu poate fi niciodata vinilinul!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde bogus pe 01 Aug 2016, 10:10

soimu` scrie:
miha scrie:Moderat


ecologista extremista cum esti, ai mers vreodata unde ursii fac prapad in gospodariile oamenilor, ca de platit despagubirile nu mai intreb.
Cunosti faptul ca fiecare ecosistem are un numar optim de exemplare care pot fi sustinute natural ( mai ales zona alpina) iar o inmultire excesiva duce la moartea prin infometare a unui numar mai mare de exemplare ?
Cunosti faptul ca fiecare vanat cu trofeu are un apogeu apoi intra in regres si la final va muri rapus de boala sau batranete ( stii , in natura viata este MULT mai grea decat in spatele calculatorului).
cunosti faptul ca un urs batran ( stii trofeu asta inseamna, un animal matur si de cele mai multe ori batran) are o experienta foarte mare si dobandirea lui este o dificultate foarte mare... chiar foarte foarte mare, cu riscuri si cu multa munca si putin noroc. Cunosti tarifele care se platesc pentru un asemenea urs? tarife din care se intretin PAZNICI de vanatoare si se hranesc animalele iarna? Da...paznici de vanaotoare, ca sa NU SE FURE URSUL DEIN PADURE de nenorocitii de localnici care pun laturi si il omoara cu furca si se bucura ca e un pui langa ursoaica prinsa in lat, ca poate sa faca din blana lui costum de sarbatorile de iarna.... Stii tu ceva din toate astea?
In concluzie, ce cunosti in concret despre acest subiect. Mai sus ne-ai delectat cu prejudecati luate "de pe net".... dar in mod concret, ai avut putina decenta sa te informezi corect, stiintific despre acest domeniu?
Jenant!
Colega, felicitari pentru reusita, dar te rugam sa pui pozele alea cu care tot ne ameninti
:)

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde Marksman pe 01 Aug 2016, 10:12

miha scrie:Moderat


Sunt placut impresionat sincer .. sa vad ca un record mondial la urs ca vine din Ro ... ma asteptam din Canada sau Alaska , pentru ca sint multi urs si exemplare ff mari ... Felicitari!!!!! :-bd
Doamna/domnisoara.. ( miha) .... probabil ati gresit site-ul .... asta este o pagina de vinatoare si asta fac oameni aici ... vineaza... spun despre experientele lor sau ale altori vinatori ..Am vinat urs.. si o sa mai vinez ;) , si asta nu o ma face sa fiu mai rau/ sau fara inima .. ca si cei care nu vineaza ... este doar o pasiune si vad ca in Romania ca si peste ocean vinatoarea la specia asta este reglementata foarte bine prin lege...
Dati-mi voie sa va spun ca va respect opinia , ... dar din tot ce am vazut eu mai sus se pare ca este o vinatoare organizata , nu este vorba sa .. " furi ursul din padure " .... personal nici nu recomand sa se" fure " ursul din padure .. daca inca mai bate din labe :D ... este periculos .... [-x
Se pare ca sunt mai multe video documentare despre mascul de urs si cam toate spun la fel , ( desi nu sint informat.. sunt sigur ca cel impuscat in RO a fost mascul ) ei cresc mult mai mari ca si femelele si inclin sa cred ca a fost male bear ...Un urs dominant /teritorial este ff periculos pentru ca ori de cite ori intilneste o femela cu pui ( de regula o femelea are 2-3 pui ) o sa incerce sa omoare pui ..uneori ii si maninca face asta pentru a aduce femela in" Calduri " ... nici un pui de urs nu este in siguranta cind un urs dominant este in zona . Deaceia ursuleti o sa stea cu mama bear pina la 2-3 ani cind pot vina singuri ... se pot apara singuri ...
Sa presupunem ca chestia cu" trofeul" o las departe .... pentru ca ar enevra lumea si cum cred uni ar trebui sa fim mai evoluati .. sa nu mai avem instincte primare .. :D
Pentru mine personal motivul de mai sus ar fi suficient ca sa dau jos .. un urs ca cel de mai sus .. este un pericol pentru propia specie... si trebuie pus " la somn " ..am pus jos citeva exemplare de " black bear " ... dominant male , pot sa va spun ca au multe chicatrice pe ei .. sunt agresivi ...si nu sint timizi sa isi arate superioritatea ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 01 Aug 2016, 12:50

Atasez fisa de evaluare intocmita in Romania de catre o comisie de evaluatori romani si doua fotografii cu exemplarul de urs recoltat si cranuil, record mondial, crotaliat.
Conform procedurilor CIC, dupa evaluarea din Romania trofeul este reevaluat de catre o comisie internationala. Acest lucru a fost facut cu prilejul expozitiei inernationale, din februarie, de la Budapesta, fisa de evaluare, este postata mai sus.
Asa cum puteti observa, punctajul comisiei de evaluare din Romania a fost cu 0,06 puncte mai mic decat al comisiei internationale. Deci, multele comentarii neserioase au fost demontate de realitate.
untitled.png

RecordURS.docx

Mai am cateva poze, dar nu pot sa le postez, site-ul nepreluindu-le ca fiind mari. Mai incercam.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde miha pe 01 Aug 2016, 14:13

Moderat
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde dan_dumitrescu pe 01 Aug 2016, 14:27

miha scrie:Moderat



Pe blog la Andrei Mantog te rog! Poti refula in voie acolo! In rest scuteste-ne! Fa-ti/fa-ne un bine si lasa-ne!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde NicuNicuta pe 01 Aug 2016, 14:37

Felicitari vanatorului si tuturor celor care au facut posibil ca acest exemplar sa existe.

Off-Topic:
De principiu ceea ce uneste un grup este scopul comun. Cand este necesar sa lucreze impreuna, grupul ii va ajuta pe cei deficitari sa creasca, alfel ii va respinge.
@miha, se pare ca forumistii si administratorii au suficienta rabdare, chiar daca intri cu bocancii plini de noroi pe aici.
Bob Dylan zicea ceva de genul: "Nu critica ceea ce nu poti intelege".
@miha, Consideri necesar sa-ti recomandam lecturi pentru a intelege acest fenomen?
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde salus pe 01 Aug 2016, 15:09

Dragă MIHA, să încercam acum să iti explicam cum sta treba cu vanatoarea, ar fi o pierdere de timp, caci virusul snobului ecologist te-a atins pana in maduva oaselor si esti o cauza pierduta!
Daca tu nu poti intelege rolul vanatorii, iti transmitem că noi cei cateva milioane de vanatori din intreaga lume si alte cateva milioane de oameni cu capul pe umeri din lumea intreaga, nu va putem intelege pe voi prozelitii curetului eco, un derivat profitor al miscari flawer power, miscare ce a sucombat tragic.
Banuiesc ca daca erai o ecologista adevarata, acum ar fi trebuit sa alergi cu ursii prin padure, acoperita cu o blana ecologica si nu sa consumi resursele planetei stand in fata unui calculator consumator de energie electrica.
Vezi tu draga noastra MIHA, traim in tara unde un maidanez a muscat si ucis un japonez in urma cu vreo 10 ani iar o organizatie ecologista a platit un avocat sa salveze potaia de la eutanasiere, pe motiv ca japonezul era urat si maidanezul sa speriat. Tot in tara asta unde salasluiesti tu, au murit oameni, copi, mancati de maidanezi. Voi v-ati adunat gramada pe strazi sa salvati javrele!
Asa de tare iubiti natura si animalele că luati din adaposturi cainii fara stapan si ii aruncati in strada sau pe fondurile de vanatoare, sa moara de foame sau sa ii impuscam noi.
Sti tu draga MIHA cati sobolani sunt macelariti in intrega lume, ia sa va vad gramada pe strazi strigand in gura mare ,,uniti salvam sobolanul,,!!!
Nuuu...., asta nu se va intampla niciodata, voi sunteti eco cand este un interes politic, cand sunt ceva fonduri europene de rontait, cand este de arucat cu rahat in altii si atunci cand sunteti prea putin inteligenti sa realizati ca sunteti doar niste unelte in mana unor baieti destepti.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde miha pe 01 Aug 2016, 15:16

Moderat
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde the_mav pe 01 Aug 2016, 15:24

@miha: documenteaza-te si vezi cum functioneaza eco-sistemele pe interzicerea vanatorii la diverse specii, indeosebi animale mari... ia spre exemplu Kenya vs Tanzania.
apoi mai stam de vorba - daca mai are rost.
:!: :idea: :!: :!: :idea: :!: :!:

acestea fiind spuse, rog sa ramanem la subiectul acestui topic, fara a incerca sa il schimbam din orice motive.
@valeriub: frumos trofeu, felicitari vanatorului.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde laurul pe 01 Aug 2016, 17:36

miha scrie:Moderat

Acum 50 de ani, tara asta care nu prea te-a pus sa citesti , avea mai putin de 14 milioane de locuitori, vreo trei salupe, iar delta aia de care spui ca era patria sturionilor era virgina!
Acum , delta geme de rapide de 100 hp, monofilamente si electricieni....
Iar ptr cultura ta generala, sturionii aia se prindeau in mare, la gurile dunarii si nu in Rosu-rosulet, Puiu-puiulet ori vreo alta japsa asemanatoare...
Multe din fondurile unde acum care acum ies 3-4 sau chiar 10 ursi la o goana erau bear-free.
Locuitorii trecuti de 80 de ani spun ca de ursi se auzise doar din povestea aia cu vulpea si pestele.
Da-i cu google si afli cine a scris-o !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde pipabh pe 01 Aug 2016, 20:16

Multe elemente poluatoare nu doar pe teava de esapament.
Era o vorba: daca nu stii te invat, daca nu poti te ajut, daca nu vrei te oblig!!
"miha" - alege dar nu mai polua forumul
In alta ordine tare multa rabdare au moderatorii nu ti-ai dat seama pana acum?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 01 Aug 2016, 21:53

Am urmarit cu multa atentie cele cateva comentarii ale " miha", dar si raspunsurile colegilor de forum. Constat acelasi aspect ca in viata de zi cu zi. In general, o persoana, sau cateva persoane, cu totul in afara unui subiect sau a unui fapt, se trezesc comentand, in numele nu stiu carui ideal. De obicei sunt vocali excesiv, uneori trecand peste limitele bunelor maniere. Aduc argumente, asazis umanitare, de echilbru al naturii, de inalt spirit civic etc. Firesc, primesc raspunsuri, riposte si argumente credibile, profesioniste si elegante. Asazisul grup "de bine" devine si mai galagios, cei catva strigatori facand mai multe valuri decat toti profesionistii domeniului "zgandarit" la un loc. Spre final se victimizeaza si se lamenteaza, ca fiind "societatea civila, oropsita si neascultata". Toti ceilalti, majoritari, de altfel, usor , usor se lasa acoperiti, sau plictisiti de atata vorbarie sterila, sa discute cu argumente pertinente impotriva "razvratitilor", care nu obosesc, vorbind pe rand, sau toti odata, sau aceeasi de mai multe ori, dand impresia ca sunt multi.
Ar trebui sa invatam din modul acesta galagios al catorva cate se recomanda a vorbi in numele unei tari, urmarindu-si cu ambitie nemasurata propriile interese. De aceea avem in tara asociatii care iubesc cainii vagabonzi mai mult decat oamenii, se " lupta" pentru ocrotirea, inclusiv a ursului, necontand ca ursii ranesc sau omoara saptamanal oameni si animale domestice, datorita suprapopularii impuse de aceleasi galagioase persoane sau ONG-uri etc. Ei critica, arata cu degetul, acuza si lasa impresia ca vorbesc " in numele celor multi".
Ei sunt solidari si perseverenti, noi calmi si respectuosi, ei, cei cativa, vorbesc ca si cand ar fi in numele tuturor, noi cedam si uitam ca vorbim in numele celor multi. Douazaci de ONG-uri cu trei membri se razboiesc cu unul sau doua alte ONG-uri, cu zeci de mii de membrii. Autoritatile cantaresc ONG-urile,nu cati oameni reprezinta. Astfel, minoritatea galagioasa si razvratita subordoneaza majoritatea linistita si respectuoasa.
Din pacate obraznicia si tupeul acopera bunul simt si profesionalismul.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde valeriub pe 01 Aug 2016, 22:19

Asa se intampla cand cei care se aud vorbind cred ca au si calitatea profesionala sa o faca. Au un singur scop. Sa-i calce pe toti in picioare, sa-i ridiculizeze si daca nu mai au argumente suna la 112 si reclama ca sunt atacati. Din pacate salvarea vine, dar nu totdeauna duce bolnavul si la spital pentru tratament. In sens figurat, bineinteles.
Din pacate multi au uitat sa asculte, sa gandeasca si sa aprecieze cand si cum sa vorbaeasca.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde Jack.Sparrow pe 02 Aug 2016, 00:36

@miha in urma cu 100 de ani se impuscau ursi cu capul cat un cos de nuiele in regim de daunatori, in urma cu 50 de ani se impucau ursi cu capul cat un cos de nuiele, acum se impusca ursi cu capul cat un cos de nuiele... ai prins ideea? Ursul nu e morun :wink:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Nou record mondial la craniu de urs, din Romania

Mesajde the_mav pe 02 Aug 2016, 08:41

bine ai revenit, Jack ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate