Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:30

Si inca o palma peste ceafa

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde kama3 pe 14 Oct 2016, 20:19

Cum o fi starea de necesitate cu politia langa tine?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Anndrei pe 14 Oct 2016, 22:00

Daca intra ursuletul in vreo curte interioara care era si spatiu de joaca al unei gradinite cu copii alta era situatia! Doamne fereste! De unde stim noi ce era in zona? Eu cred ca se poate justifica starea de necesitate. Neexistind un protocol pentru asemena situatii se sparge in capul nostru momentan. Sa vedem cind se va intimpla o nenorocire(inevitabil) ce vor zice javrele astea de hipsteri care se cred utili societatii.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Clujeanul pe 15 Oct 2016, 08:11

https://www.theguardian.com/world/2016/aug/23/nine-bears-killed-in-canadian-city-of-revelstoke-after-raiding-the-garbage

Mai omoara si altii chiar mai multi ursi...
Prea mare tam-tam se face pe cazul din Sibiu.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2016, 21:53

Cred ca puteam discuta linistiti subiectul la Derogari. Avea sens, asa l-am rupt. Asta e, eu abia acum am vazut postul.
Parerea mea, de mecanic:
La momentul in care am ajuns, nu cred ca merge "dergerea provizorie, pe ici, pe colo". Daca ar fi dupa mine, un an de zile, toti vanatorii nu iesim la vanatoare! Ma rog, iesim si facem amenajari, cu masa campeneasca, ne respectam obiceiurile si viata sociala, dar nu tragem in nimic. Chiar nu as scoate pusca din dulap. In timpul asta as face alegeri, as imbina experienta celor valorosi cu suflul si energia tinerilor. Organizare moderna, cu reactie rapida. Cine vrea sa se asocieze - bine! dar nu in orice conditii. Cine vrea sa conduca, sa isi asume candidatura.
Ar ramane astia de ne-au pus gand rau cu fantanile otravite si fara obiectul muncii... :ymhug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde ventura pe 15 Oct 2016, 22:05

Se schimba putin situatia...
...parerea mea...

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... biu-589092
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 18 Oct 2018, 16:29

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde laurul pe 18 Oct 2018, 16:45

Aprig munteanul....
Respecte!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde costinn pe 18 Oct 2018, 19:47

Oare il vor pune sa plateasca 40.000E pt urs ? :-?
Avatar utilizator
costinn
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Mai 2017, 19:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 18 Oct 2018, 20:32

costinn scrie:Oare il vor pune sa plateasca 40.000E pt urs ? :-?


Io zic sa ia aia cu legea, trasca pleasca aia, știți voi, să ia aia carnea și la nenea ăsta de si-a aparat femeia în curtea lui, să-i dea doar pielea-n înapoi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde yoghi pe 18 Oct 2018, 21:32

sunt multe tratate de drept pt legitima aparare dar clar este faptul ca atacul infaptuit de o persoana fara discernamant sau un animal (fara stapin sau salbatic )este stare de necesitate .La atacul unui pitbul trimis la comanda stapinului esti in legitima aparare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Oct 2018, 22:18

Daca omul traieste de toata viata in satul ala, cu siguranta nu a fost prima lui intalnire cu ursul. Doar ca asta a ajuns in ziar. Oricum a avut sange in el, si oricum nu ar fi avut alta sansa. Nu prea stau ursii astia la negocieri...
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 06 Mai 2021, 17:03

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... trofee.htm

"Există în momentul de față tehnologie, care să spună foarte clar și să specifice caracteristicile fiecărui exemplar care face pagube, așa cum avem noi pe Facebook sau pe aplicații de telefon, care ne pot face recunoaștere facială, așa există și aplicații soft, care puse pe camere și pe imagini, pot să facă recunoașterea exemplarului, astfel încât să fie identificat cu precizie”, a adăugat Octavian Berceanu.

E... ia-o p'asta: exista tehnologie de identificare faciala, bla bla, sa identifici exact care e faptasul si pe ala trebuie sa-l extragi!
Adica pui camere pe la toti marginasii paduirilor, pe la toate stanile etc, astepti sa faca animalul paguba, il identifici exact si te pui sa cotrobai padurea. Sau sa-l astepti la cotitura. Apoi, dupa ce il identifici exact, il extragi conform cu autorizatia. Scenariul e minimalist, se poate imbunatatii. Il imbunatatesc aia doi angajati care vin cu rezolvarea problemei. Ma... eu chiar as vrea sa faca ei toata treaba, si sa lase un vanator doar sa se uite si sa povesteasca isprava...!
Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!? Or mai fi multi oameni cu asemenea putere de a rationa la conducerea diferitelor organizatii publice?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 06 Mai 2021, 17:26

Si pentru a se vedea ca nu toata lumea e habarnista, cu voia autorului, postez o scrisoare care a avut in Cc o lunga lista de persoane cu atributii in vanatoare. Culmea e ca feedback-ul ei a fost aproape neglijabil, ca si cand cititorii parca n-ar prea fi de acord cu cele exprimate. (Persoanele si instituziile nu conteaza, importanta e ideea.) Scrisoarea e de vreo doua saptamani, de Sfantul Gherghe. Si parca a anticipat evenimentul:

"Domnule a. b. AA BB,

Apreciez eforturile dvs.,din ce în ce mai bine documentate, pentru redeschiderea vânătorii cu caracter preventiv la urs, chiar și fără susținerea evidentă a actualei conduceri a XXXX..
Nu mă îndoiesc că și dvs. ați înțeles f.bine încercările mele de prevenire a situației de după 2015, de interzicere a vânării preventive a urșilor. De asemenea, nu mă îndoiesc că știți la fel de bine cauzele acestei interdicții și vinovații de aceasta, fără excepție interesați financiar de împărțirea „strâmbă” a cotelor de recoltă și de vânarea incorectă a urșilor, în special primăvara. Mă refer, în primul rând, la împărțirea ocult- interesată a cotelor de recoltă, în baza unor studii pseudo-științifice, realizate pe bază de contracte cu statul, dar subcontractate și cu YYYY, fondată de CC DD. Mă refer, în al doilea rând, și la beneficiarii unor cote de recoltă exagerate, printre care și dvs., și EE FF, și alții.
Din cauza lipsei de măsură a celor direct sau indirect implicați în împărțirea cotelor de recoltă la urs și în vânătoarea cu străini la această specie, s-a ajuns în situația extrem de păgubitoare de azi, pentru vânătorii din România, crescătorii de animale, agricultori etc.
În loc să ne trezim la realitate și să încercăm să soluționăm problema pe cale corectă, susținem și acum „planul de acțiune” coordonat de CC DD, care conține trei prevederi direct interesate, contrare ideii de bună intenție :

1. Necesitatea unui studiu anual al efectivelor de urs, pe bază de contract cu statul, în interesul financiar al abonaților la astfel de contracte, printre care YYYY;

2. Posibilitatea stabilirii, de către beneficiarii contractelor, a cotelor de recoltă pe gestionari, după interesul lor, în baza propriilor studii;

3.Împușcarea urșilor în „sezonul de primăvară”, care știm în ce condiții se practică.

Dacă dorim cu adevărat ca vânătoarea cu caracter preventiv, nu doar reactiv, să fie reluată, în interesul societății românești până la urmă, atunci trebuie să redevenim cinstiți până la capăt, în bunele noastre intenții, și să argumentăm corect interesul general pentru vânarea preventivă a surplusului populațional, prin metode care să urmărească reducerea la normal a populației de urs și resălbăticirea cât mai grabnică a urșilor din România. Or, acest deziderat nu se poate realiza în mod practic și eficient decât prin vânătoare la goană, în locurile de concentrare a urșilor din apropierea omului.
În concluzie, este timpul să arătăm, prin ceea ce susținem și întreprindem, că suntem gestionari cumpătați și responsabili ai faunei cinegetice. Altfel nu vom putea avea credibilitate în fața societății majoritare, rupte de realitățile naturii, care este și poate fi manipulată mai convingător de extremiștii verzi decât de reprezentanții vânătorilor din România. Nu vom putea avea credibilitate nici dacă defilăm cu „băieți deștepți”, în fapt submediocrități incorecte din toate punctele de vedere, în frunte.

Dr. ing. N. Șelaru "
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2021, 07:50

=)) =)) =)) =)) =)) =))
Zise ăl mai etic vânător al planetei!
A prefațat pe dracu! Are boală pe personajele majusculate de tine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde zeb stump pe 07 Mai 2021, 08:11

Problema e ca beleaua asta cu ursul pica la fix "verzilor" pt a relua atacurile asupra vanatorii în ansamblu...Azi-maine va fi considerata de neacceptat vanatoarea de trofee şi la cervide, astfel încât sa fie extrase doar cele care produc pagube, de personalul gestionarilor, etc...
Asta cu camerele si softul de identificiare e lux, apăruse un destept care cerea sa fie identificat ADN-ul ursului care a produs paguba, din fire de păr si excremente lăsate la locul faptei, şi acela sa fie extras...Nu explica insa cum convingi ursul inainte de a apăsa pe trăgaci sa fie de acord să-i faci test ADN, ca sa fii sigur că pe ăla il împusti...
Ce sa mai zic, e groasa rau...
Iar Min. Mediului e praf la comunicare...
Ma enervează ca nu apare nimeni să explice că, de fapt, chiar pentru o populaţie sanatoasa de urs, vănătoarea e soluţia optimă...Într-adevăr, să se faca la modul controlat, nu sa se extraga numai exemplarele de trofeu, etc, iar gestionarii de fonduri cu urs să fie obligaţi să ia masuri serioase de gospodărire: hrană complementara, zone de liniste, gard electrificat către gospodării, evaluare riguroasa, etc.
ursii care vin la gunoaie în oras ori la marginea străzii, sa îsi faca idiotii selfie cu ei, nu sunt ursi, sunt caricaturi ...Astia ar trebui extrasi primii pentru o populatie sănătoasa de urs.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2021, 09:43

De fapt, dpdv al meu problema este ca nimeni, dar absolut nimeni nu sufla o vorba despre crestinul omorat de urs la Azuga, cam de o luna.
Voi cu facebook si alte din astea, dece nu intrati pe paginile green-ilor si sa ii intrabati de asta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde zeb stump pe 07 Mai 2021, 11:00

Personal, nu am cont facebook...dar parca vad discutii gen: nu s-a stabilit ca l-a omorat ursul, poate facuse infarct si ursul l-a gasit mort, e vina noastră, că noi intrăm în habitatul ursilor, etc, etc...
Cred ca m-aş umple de draci sa vad ce "argumente" aduc astia :evil:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2021, 11:58

Se va schimba metodologia vânării ursului în România. Autorizația nu va mai fi valabilă decât 15 zile, iar cei care vor vâna efectiv exemplarele de urs care vor face probleme vor fi exclusiv cei din cadrul personalului tehnic. Așadar vânătorii români sau străini vor spune adio vânătorii la urs. Probabil că ursul Arthur este ultimul urs vânat în România de către un vânător amator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2021, 12:14

Pe dracu @Sly! =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 07 Mai 2021, 12:37

Ghinda scrie:=)) =)) =)) =)) =)) =))
Zise ăl mai etic vânător al planetei!
A prefațat pe dracu! Are boală pe personajele majusculate de tine.

As fi înlocuit și numele autorului pentru ca dumnealui are boală pe ăia, tu și alții pe dumnealui și tot așa de ani de zile, în loc să vorbim despre esență, vorbim despre persoane. Și cu disoluția asta am ajuns să ne facă alții legile. Și sa ne gestioneze în fapt alții fondul de vânătoare ce este administrat de noi. Am ajuns ca la bordel, ne spune peștele cui și ce ii prestam, în timp ce noi ne arătăm cu degetul, care-i mai curvă ca alta...
De mai bine de 10 ani sunt articole în VPR cu exact același mesaj: mai ușor cu străinii, cu trofeele, cu ciocârlia, cu ursul. Plus aceleași discuții în mediul online. Și?!? A rămas ca las-o ma ca merge așa!
Acum, vorba unui om cu școală:
N-au decât s-o dreagă cum pot, eu am prins vânătoarea frumoasă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2021, 12:43

Ghinda scrie:Pe dracu @Sly! =)) =)) =))

https://www.youtube.com/watch?v=g-cULsM ... l=Digi24HD
Cică în următoarele zile se va definitiva procedura legală. Fără vânători amatori la extragerea urșilor. Doar personal de specialitate însoțit de un reprezentant de la Garda de Mediu. Eu cred că se va aplica, iar vânarea ursului de câtre vânători va fi istorie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 07 Mai 2021, 13:00

Am mai scris și dincolo, mai pun odată, să ramana:

O altă măsură gândită de oricine, numai de vânător cu experiență la urs, nu!
Nu are aplicabilitate practică, poate sa se dea peste cap cu invențiile lor.
Doar că controlul îl va face executantul, așa că o să o dreagă din pix.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2021, 13:12

Ministrul spune că nu este vânător!
Cu aplicabilitatea nu știu ce să spun, probabil așa este!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2021, 14:24

@sly, in tara asta se vaneaza urs. Din ce se pun talpi, din ce se vaneaza mai tare. Gasca a fost bubuita si anul asta. Si nu era voie. etc. Si se va vana, cu sau fara derogari, cu sau fara garda de mediu. Astea cu derogarea sunt firimituri.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2021, 15:06

Asta este altceva! Nu vorbesc despre ce nu știu!
Cum, ce fel, unde, de către cine se practică vânătoarea în afara cadrului legal, nu face obiectul discuțiilor noastre.

Eu sunt din cei care se încăpățânează să vâneze legal, în mod tradițional, adică fărâmituri. Ăștia de multe ori sunt considerați proștii care nu știu să se descurce. În acest caz recunosc, sunt un prost, neadaptat la societatea prezentului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde Ghinda pe 07 Mai 2021, 17:51

Nasol este ca si eu m-am prostit. =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 07 Mai 2021, 19:06

Ăia care au pus nume la urs s-au uitat prea mult pe National Geographic! Vorba lui @Ghinda, când a murit un om nu s-a făcut niciun scandal. Ce repede acționează ei la anumite domenii care le afectează buzunarele...Când trebuie să facă legi bune pentru educație și sistemul medical, îi doare la bască. Jegurile!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 08 Mai 2021, 08:08

La urși dau nume la știri, dar când moare câte un biet copilaș căzut în haznaua școlii nici vorbă de nume. Se dă la știri o dată și gata!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde tehărău pe 08 Mai 2021, 08:22

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/c ... ia-1521273

Na belea: care ești mah, vânător profesionist?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Si inca o palma peste ceafa

Mesajde popaliviu pe 08 Mai 2021, 11:36

C.T.P oricum e nebun, nu-i bagă nimeni în seamă.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate