Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:15

Romania, 2019 e.n.

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 17 Noi 2019, 12:04

http://m.ziare.com/stiri/un-urs-lovit-d ... ui-1585954

Asta este Romania anului 2019. Cand vezi imaginea cu ursul care incearca sa se ridice iti dai seama ca pentru a face ordine in aceasta tara e necesar un zid si multe gloante.
Tara in care autoritatile nu sunt in stare sa localizeze un avion cazut in munti, sa salveze din lacul Siutghiol supravietuitorii unui accident de elicopter, si sa curme suferinta unui animal -culmea ironiei - protejat.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 17 Noi 2019, 21:05

Nu am cuvinte sa descriu aceasta situatie trista....! Nu mai exista nimeni cu „coaie“ in aceasta tara care sa ia o decizie indiferent de consecinte. Si vinatorii sunt slabi, mai ales paznicii de vinatoare. Cum dracu sa astepti atitea ore, animalul sa se chinuie de durere si nimeni sa nu aiba curajul sa-i curme suferinta. Trist, trist, trist!!!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 18 Noi 2019, 00:34

mialxx scrie:Nu am cuvinte sa descriu aceasta situatie trista....! Nu mai exista nimeni cu „coaie“ in aceasta tara care sa ia o decizie indiferent de consecinte. Si vinatorii sunt slabi, mai ales paznicii de vinatoare. Cum dracu sa astepti atitea ore, animalul sa se chinuie de durere si nimeni sa nu aiba curajul sa-i curme suferinta. Trist, trist, trist!!!


Nana... Lasa vanatorii de aici in pace. Vino cu coaiele tale acasa, traieste aici, plateste taxe si impozite aici in Romania, pe urma poti critica paznici si vanatorii de aici. De diaspora stiutoare de toate, eu personal sunt satul... Noi traim aici, supravietuim cum putem, indiferet ce ape curg, nu plecam... Na, asta poate nu trebuia sa scriu... Dar a iesit...
Situatia nu e normala, evident, clar, iti dau dreptate. Dar sti ce inseamna sa scoti arma (ca vanator sau paznic) din rastel si sa tragi un foc pe un drum public ???

Banati-ma, merit. Scuze pentru iesire.
Zforis, ai un warn pentru limbaj. Am moderat ce era de moderat.
Te rog sa te controlezi.
Admin
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde yoghi pe 18 Noi 2019, 02:17

DA
E BUN TITLUL .
ROMANIA IN 2019.

Diaspora...pai daca suntem romani vorbim in limba romana bre. Emigrant .Asa se numesc cei care au parasit granitele. Sau ,daca munceste un an ..doi sau 10 in occident ,e turist?

Ca spala omul vase,impinge carucioare sau s-a casatorit cu un conte ...e treaba lui.ca are Ford sau Ferarii iar e treaba lui
Dar ca sa -mi voteze mie presedintele si sa critice oameni de aici asta ma deranjeaza.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ghinda pe 18 Noi 2019, 09:22

Deja s-a deschis dosar penal pentru braconaj. La stiri azi dimineata.
La fel si pentru cei care au impuscat ursul care rupea paznicul de vanatoare la o vanatoare acu vreo 2-3 saptamani.
Deci, le dau dracului de coaie! Asta este, sa moara cine este de murit, dar eu nu trag in astfel de situatie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde radubichis pe 18 Noi 2019, 12:37

Ghinda scrie:Deja s-a deschis dosar penal pentru braconaj. La stiri azi dimineata.
La fel si pentru cei care au impuscat ursul care rupea paznicul de vanatoare la o vanatoare acu vreo 2-3 saptamani.
Deci, le dau dracului de coaie! Asta este, sa moara cine este de murit, dar eu nu trag in astfel de situatie.

Asta-i braconaj in grup organizat ,trebuie luati toti participantii de oute :)
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 18 Noi 2019, 13:53

Ghinda scrie:Deja s-a deschis dosar penal pentru braconaj. La stiri azi dimineata.
La fel si pentru cei care au impuscat ursul care rupea paznicul de vanatoare la o vanatoare acu vreo 2-3 saptamani.
Deci, le dau dracului de coaie! Asta este, sa moara cine este de murit, dar eu nu trag in astfel de situatie.


In cazul de la Harghita nu cred ca sa deschis dosar penal, probabil in celelalte cazuri.

P.S. Daca vine Ursul pe tine eu zic ca tragi, nu cred ca te mai gindesti la consecintele legii. :D
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 18 Noi 2019, 13:58

zforis scrie:
mialxx scrie:Nu am cuvinte sa descriu aceasta situatie trista....! Nu mai exista nimeni cu „coaie“ in aceasta tara care sa ia o decizie indiferent de consecinte. Si vinatorii sunt slabi, mai ales paznicii de vinatoare. Cum dracu sa astepti atitea ore, animalul sa se chinuie de durere si nimeni sa nu aiba curajul sa-i curme suferinta. Trist, trist, trist!!!


Nana... Lasa vanatorii de aici in pace. Vino cu coaiele tale acasa, traieste aici, plateste taxe si impozite aici in Romania, pe urma poti critica paznici si vanatorii de aici. De diaspora stiutoare de toate, eu personal sunt satul... Noi traim aici, supravietuim cum putem, indiferet ce ape curg, nu plecam... Na, asta poate nu trebuia sa scriu... Dar a iesit...
Situatia nu e normala, evident, clar, iti dau dreptate. Dar sti ce inseamna sa scoti arma (ca vanator sau paznic) din rastel si sa tragi un foc pe un drum public ???

Banati-ma, merit. Scuze pentru iesire.
Zforis, ai un warn pentru limbaj. Am moderat ce era de moderat.

Te rog sa te controlezi.
Admin


Tocmai legea le permite paznicilor de vinatoare sa foloseasca armamentul din dotare in cazuri de acest fel.

Iar pentru ca tu sa poti dormi linistit, eu am investit mult mai multi bani in Romania decit ai platit tu taxe si impozite. Dar asta e irelevant in ambele cazuri.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 18 Noi 2019, 14:04

Trist, și din pacate va fi si mai trist, dacă nu vom înceta să susținem anormalul ca fiind normal!
Că ne spun unii, care au părăsit ”corabia”, cum trebuie să trăim la noi acasă, aș putea să tolerez dacă s-ar dovedi util în vre-un fel și dacă nu ar fi decât gargara ieftină a unora care doar sparg semințe în fața cuști leului, și între două flegme cu coji de semințe, scuipate pe jos, îi spun leului : ” boss, dacă mă bag la tine în cușcă, te sparg ...” (-|
Plină țara, dar mai ales diaspora, de VITEAZU CĂLARE PE BREAZU, ....!!!!!!!
Partea si mai proastă este că iar am iesit putin șifonați din povestea asta cu bietul Urs, care a agonizat în mijlocul drumului.
ONG-iști pseudo iubitori de natura și de animale, nu au cumpanit și nici acum nu o fac, să ne acuze pe noi vanatorii de cruzime.
Era unul care lătra la TV, cum că vânătorii trebuiau să intervină si să-i curme suferința bietului Urs, chiar și fără documente, mai mult, spunea că uman era să ne asumam riscul unui dosar penal, și că, cu siguranța orice procuror ar fi dat NUP. =))
Poate era bine să vedem reacții media concrete ale vânătorilor și specialiștilor în cinegetică, și să forțăm intrarea în normalitate, dar ......
Dacă mă filma unu că i-am ars un sut în dos vreunei potăi care s-ar fi repezit să mă muște, acum eram acuzat de cruzime fața de animale!
Dar când ai făcut capanii media pentru modificare legilor și ai condus în mod direct la situații ca ce-a a ursului chinuit, ore cum se numește ???
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ghinda pe 18 Noi 2019, 14:34

S-a deschis. Si atunci de ce sa pun eu mana pe arma? Sa sufere! Punct.
Si daca ataca pe cineva o sa stau pe ganduri. De ce? Pentru ca legea, asa cum este actuala, este rezultatul ascultatului de oligofrenii de ong-sti, ca asa este in trend, vai saracul animal. Acuma, cica sigur procurorul da NUP, sa ne asumam risc. Sa isi asume ma-sa, nu eu!
Si sper sa vad cativa ong-sti sfartecati de urs, sa vad dupa aia cum militeaza!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde alexbanulescu pe 18 Noi 2019, 14:46

L-am ascultat pe Dl ministru de interne cum spunea ca presedintele CJ nu a facut nimic in calitate de presedinte al comitetului judetean pentru situatii de urgenta. Dar intrebarea este: care era urgenta? In afara de una de ordin veterinar. Bine, era una de ordin mediatic, sa dea bine pe sticla. Sa nu rateze momentul sa iasa in fata ca el face si drege si ia masuri.
Concluzia? Gargara.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 18 Noi 2019, 15:54

Pentru situatii de genul asta ar trebui sa existe linii directe intre factorii de decizie din judet si cei din administratia centrala.
Adica seful de la ISU sa aiba linie directa, la orice ora din zi si din noapte, cu prefectul judetului, prefectul cu ministrii, si tot asa. Aprobarile in situatiile urgente pot fi transmise pe canale electronice ca traim in secolul 21 nu in epoca de piatra.
Nu ma indoiesc ca exista conexiuni cand e vorba de sprituri si chiolhanuri.
Si apropo de "coaie", cred ca nu merita sa fie puse in saramura decat in cazuri foarte nasoale. Si spun asta pentru ca daca cineva la un moment dat are "coaie" si actioneaza, cand va fi nevoit sa dea cu subsemnatul si sa se apere pentru "coaiele" avute nu se va solidariza nimeni cu el. Fiecare va spune "nu l-am pus eu, sa se descurce".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 18 Noi 2019, 16:05

În urma cu vrea 4 ani, la Craiova, Poliția solicita unui vânător să împuște un caine care își omorâse stăpânul și nu permitea nimănui să se apropie cadavru!
După ce bătrânul vânător a răpus jivina, organul a reținut arma și a început cercetarea penala.
Nu stiu cum a fost solutionat cazul, dar cam așa stă treaba cu ajutorul dat ”organului”.
Celor care mai au vreun dubiu și acum aruncă pisica, le spun așa: IN CAZUL URSULUI, ”VÂNĂTORIMEA” A PROCEDAT CA LA CARTE!!! Care carte??? AIA PE CARE AȚI SCRIS-O VOI!!!!!!!!! :-h :-bd
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 18 Noi 2019, 16:15

Băi fraților, ce vremuri trăim!!!
Protejează aștia orice, numai ce trebuie nu!!! Se aruncă toată lumea la efect, dar cauza nu o baga nimeni în seama!!!
Păi bă nene, dacă te doare capul in fiecare dimineața, degeaba iei pastile!!! NU MAI BEA SEARA, SAU SCHIMBĂ DRACULUI TRASCĂUL, CĂ ESTE DE CALITATE PROASTĂ!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde the_mav pe 18 Noi 2019, 17:04

scrisesem o pagina si cand sa dau post, apare sql error server draci laci, nu mai am rabdare sa scriu iar tot.

n-am urmarit atent cazul, am vazut doar media si presa si opinii si frectii si etc. Care o fi avut mintea ingusta sa ceara asumarea de catre vanatori ca se da NUP, a cerut asumarea si catre soferi sa il calce pe bune si defintitiv cu o masina, TIR, ceva mai serios? Sau catre ENEL sa il electrocuteze cu firele cazute la pamant? Sau la politie/armata/jandarmi/etc cu ce are fiecare la indemana (carpati-ul, psl-ul, pulanul, gazele lacrimogene, etc, etc)? Sau la vreun cioban cu ghioaga? CFR sa il calce cu trenul (vezi cazurile anterioare)?!?!?
Numa' intreb si eu :!: :idea: Ca ursul tot ar fi murit in oricare din cazuri...Nu de glont, ci de altceva
La asuma-ti tu, ca iti spun eu ca va fi totul ok, in Romania asta este precum pescuitul la rapitor… cine musca, e deja in tigaie.

Victimele (directe si colaterale) au dat in judecata ministerele implicate in tot circul asta ieftin?
Numa' intreb a doua oara :idea: ...

altfel da... chiar pacat de ursul ala, parea mare si viguros, animalul chiar ok

PS: ar fi interesant in baza a ce vor dispune NUP... daca tot suntem spirituali, sa vedem ce spune si litera legii si cum / daca e instrumentat cazul.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Clujeanul pe 18 Noi 2019, 17:38

Mialxx, ce ai fi facut in situatia asta? Daca erai pe-aproape...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde the_mav pe 18 Noi 2019, 17:56

Clujeanul scrie:Mialxx, ce ai fi facut in situatia asta? Daca erai pe-aproape...

Cu un animal salbatic lovit grav de auto, noaptea, in RO, posibil comestibil, imobilizat pe un drum in extravilan / afara caselor / poate chiar in vreo padure?!?
:-B :-B :-B :-B Dilema de-a dreptul :geek: :ugeek: :-B O:-) /:)

Cine declara prejudicii daca s-a deschis dosar, in afara de ala cu auto care dealtfel a si incapacitat ursul? :mrgreen: :lol: :D :twisted: :twisted: :twisted:
Cum spunea cineva mai sus, asa suntem noi… cand e laie, cand e balaie: cand ne convine, e al nostru...cand e nasoala treaba, e al altuia sau al nimanui (res nullius, eu doar gestionez, dar asta nu era al meu... ca si cu sclavii pierduti pe vremuri).

Pacat de animal ca parea chiar frumos si pacat ca din tot rahatul asta, 95% din opinia publica va retine ca tot vanatorii sunt de vina ca nu l-au impuscat… SARACUL! Restul de 5% sunt bipolari si dupa SARACUL continua "... si l-au mai si ucis, cand se ridicase si isi revenise, putea fi chiar medical salvat cu 3 labe rupte daca nu ar fi fost ucis cu sange rece"
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mialxx pe 18 Noi 2019, 18:48

Clujeanul scrie:Mialxx, ce ai fi facut in situatia asta? Daca erai pe-aproape...

Chiar daca nu crezi, si nici nu ati cer, eu il impuscam fara retinere, indiferent de consecinte. Poate nu are rost sa-ti marturisesc ca am impuscat animale protejate care au avut de suferit din cauza accidentelor. E adevarat ca nu in Romania ca nu sunt paznic pe nici un fond unde sunt membru. Aici sunt obligat sa caut fiecare animal ce a fost implicat in coliziuni cu tren, masina etc. Politia nu poate sa ia nici o masura pina nu ajunge paznicul sau cel putin un vinator.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde proteam pe 18 Noi 2019, 20:04

mialxx scrie:Nu am cuvinte sa descriu aceasta situatie trista....! Nu mai exista nimeni cu „coaie“ in aceasta tara care sa ia o decizie indiferent de consecinte. Si vinatorii sunt slabi, mai ales paznicii de vinatoare. Cum dracu sa astepti atitea ore, animalul sa se chinuie de durere si nimeni sa nu aiba curajul sa-i curme suferinta. Trist, trist, trist!!!

Cred ca mai bine decat sa ne dam cu parerea am citi legea. Conf 407 e braconaj sa impusti un animal din Anexa 1 sau 2 fara autorizatie de vanatoare. Ursul este in Anexa. Deci te baga la braconaj. Daca ne uitam cu atentie in aceeasi Anexa vedem si valoarea despagubirii pe care trebuie sa o platesti: 40 000Euro. Te mai bagi sa-l impusti? Paznicul de vanatoare isi pierde arma si, cel mai probabil , serviciu daca trage.
Exista HG 323/2010 in care la art 15 alin 2 si 3 spune ca Garda de Mediu ( aflata in subordinea Ministerului Mediului) trebuia sa ia animalul impreuna cu autoritatile locale si dus la un centru de reabilitare (care o fi ala nu stiu ca nu cred ca exista in Rom niciunul). DSV trebuia sa consulte ursul sii sa stabilească daca mai poate trai in salbaticie sau trebuie omorat. De asemenea , in HG 323 de la art 5 la 8 (parca, scriu pe telefon si nu pot sa verific pe hg) sunt descrise liniile de comunicare. Problema este ca hg-ul e doar pe hartie. Sunati acum la Garda de Mediu sa vedeti daca raspunde cineva...
Hai sa mai citim si legea inainte sa ne dam cu parerea ...
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde zforis pe 18 Noi 2019, 20:28

proteam scrie:
mialxx scrie:Nu am cuvinte sa descriu aceasta situatie trista....! Nu mai exista nimeni cu „coaie“ in aceasta tara care sa ia o decizie indiferent de consecinte. Si vinatorii sunt slabi, mai ales paznicii de vinatoare. Cum dracu sa astepti atitea ore, animalul sa se chinuie de durere si nimeni sa nu aiba curajul sa-i curme suferinta. Trist, trist, trist!!!

Cred ca mai bine decat sa ne dam cu parerea am citi legea. Conf 407 e braconaj sa impusti un animal din Anexa 1 sau 2 fara autorizatie de vanatoare. Ursul este in Anexa. Deci te baga la braconaj. Daca ne uitam cu atentie in aceeasi Anexa vedem si valoarea despagubirii pe care trebuie sa o platesti: 40 000Euro. Te mai bagi sa-l impusti? Paznicul de vanatoare isi pierde arma si, cel mai probabil , serviciu daca trage.
Exista HG 323/2010 in care la art 15 alin 2 si 3 spune ca Garda de Mediu ( aflata in subordinea Ministerului Mediului) trebuia sa ia animalul impreuna cu autoritatile locale si dus la un centru de reabilitare (care o fi ala nu stiu ca nu cred ca exista in Rom niciunul). DSV trebuia sa consulte ursul sii sa stabilească daca mai poate trai in salbaticie sau trebuie omorat. De asemenea , in HG 323 de la art 5 la 8 (parca, scriu pe telefon si nu pot sa verific pe hg) sunt descrise liniile de comunicare. Problema este ca hg-ul e doar pe hartie. Sunati acum la Garda de Mediu sa vedeti daca raspunde cineva...
Hai sa mai citim si legea inainte sa ne dam cu parerea ...


Mai adauga si uzul de arma fara drept...

Vanatorul poate sa faca uz de arma:
1. la vanatoare, asupra vanatului inscris pe autorizatie
2. pe poligon
3. legitima aparare sau stare de necesitate
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde yoghi pe 18 Noi 2019, 21:08

Acum il demite pe prefect ca n-a facut ceva,anul trecut l-au demis pe primar ca a facut(ursul omorat in Sibiu dupa ce s-a plimbat prin oras)

Si
Acum deja ecologistii lui peste prajit comenteaza ca cel care a tras doua focuri sa omoare ursu nu a tras bine si blanosul a mai agonizat cinci minute.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde mihai_tud pe 19 Noi 2019, 09:44

Traim in tara in care legile sunt facute de oligofreni care nu au habar de obiectul legii.Daca vrem sa schimbam ceva cred ca trebuie sa ne implicam si una din caile de a te implica este sa votezi, indiferent cu cine doresti, pentru ca cel ales sa fie reprezentativ.
Observ aici o inversunare impotriva diasporei ca de ce sa ne aleaga ei presedintele?!In afara faptului ca si ei sunt cetateni ai acestei tari ,trimit cam 3 miliarde de euro in tara (pe care-i toaca cei care voteaza intotdeaua cu un anumit partid) de ce sa nu beneficieze si ei de acest drept garantat de constitutie,dreptul de a vota?De ce sa voteze doar bugetarii , asistatii sociali si somerii care NU VOR SA MUNCEASCA?!
Hai sa nu fim ipocriti si sa ne lasam antrenati in nationalismul asta de doi lei sustinut de unii si sa folosim drepturile noastre pentru a indrepta relele facute de oligofreni.
Scuze de offtopic,merit si eu un avertisment pe care asa cum e la moda acum "mi-l asum".
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde laurul pe 19 Noi 2019, 09:59

+1!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ghinda pe 19 Noi 2019, 10:35

Adica @laurul vrei avertisment? =)) =)) =))

Adminii: Rog stergeti politica!

P.S.: Nu imi plac nici emigrantii, ca diaspora este un termen de a masca lipsa de putinta in a munci acasa a unora, si nici gunoaiele care ne conduc, votati atat de emigranti cat si de cei ramasi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde tehărău pe 19 Noi 2019, 11:21

Puncte de vedere găsiți aici:

https://m.adevarul.ro/locale/targu-mure ... index.html

Între timp au mai lovit unul cu mașina, 2 picioare rupte.
PS. Am spus de când s-a interzis complet vânătoarea la urs, nimeni nu o sa mai ridice pusca la urs. Dacă face și dosar, e groasă!
PPS. Parca ma simțeam mai în siguranță copil, când făceam goană și erau mai putini vânători, decât acum... Detalii în grup restrâns ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde salus pe 19 Noi 2019, 11:42

Facem ce facem și în mod inevitabil ajungem la politică!
Păi da, este normal să fie așa, câtă vreme tot ce încă mai mișcă în țara asta are la bază un sistem politic irațional și lipsit de minima decență, în ași recunoaște propriile incompetențe.
Cum votează unii sau alți, cum votează emigranți ...., fix pix!
Deranjantă este ”implicarea” asta vocală, și atât, a unora care, hai să fim sinceri, dacă erau așa sculă pe basculă aici, nu ar fi plecat la munca de jos!
Că trimit bani, nu-i obligă nimeni să o facă, mai mult, când viețuiau pe meleagurile astea, votau in marea majoritate precum părinții si bunicii lor.
Acum......, este de bon tot să fi CONTRA, doar că .....5-0 pentru Spania :(( (microbiști știu de ce!)
In spatele gardului latră toate potaile, unii pot mușca pe furiș, dar dulăi adevărați sunt puțini!
Dacă vorbim despre vânătoare, inevitabil vorbim de politică, la fel si cu fotbalul sau alte activități, chiar și gagici :-B
Hai să nu o mai ardem în fete mari că nu este cazul să picam în extrema de tip ONG-ist pseudo iubitor de natură, care jură că puiul pe care la halit inainte de protest, si-a facut singur sepucu din respect pentru gura și burdihanul celui care ii apară interesle în stradă.
Poate că subiectele tehnice privind vânătoarea s-au cam epuizat,dovadă în acest sens fiind și faptul că atunci când apare căte un novice cu întrebări, îl trimitem repede în ”istorie” să citească pe unde s-a mai discutat.
Da, consider că în acest moment al existenței noastre, subiectul politică, pentru noi vânătorii, este de mare importanță, pentru că ne afectează în mod direct!
Dacă ne forțăm să ignoram asta și ne cenzurăm, s-ar putea să creadă lumea că ne recunoaștem vina, iar în viitor să ne trezim vinovați și de încălzirea globală.
Am zis!!! Și eu.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde kama3 pe 19 Noi 2019, 12:47

Invariabil ajungem la politica pentru ca toate legile se fac si se modifica a.i. sa placa dpdv politic. Legile le fac politicienii nu specialistii. De asta sunt interpretabile, se schimba, se preschimbă. Unele legi sunt absurde, altele sunt inaplicabile. Unele directive ue se aplica fara a fi trecute printr-un filtru si astfel ajungem la situatii absurde.
Ursul ala a murit pentru ca e specie protejata, se vaneaza doar exceptional si din cauza asta nu mai incape in padurile inca ramase, pentru ca mancarea suplimentara e doar in scripte, pentru ca pe strazi se circula haotic, si pentru ca in cazul unui accident in loc sa existe proceduri clare si rapide ursul ranit e pazit de jandarmi, medicul veterinar vine cu mana in buzunar, gestionarul fondului nu raspunde la telefon, iar ministrul e decat de 2 saptanani in finctie si de fapt aia dinainte sunt de vina.
Si pulimea sta pe margini si filmeaza. Nu zic ca cei de pe margine ar fi putut sa intervina da oare ce draq fac cu filmarea? Se mai uita din cand in cand sa vada cum se chinuia ursul?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde CCM pe 19 Noi 2019, 22:45

mihai_tud scrie:Traim in tara in care legile sunt facute de oligofreni care nu au habar de obiectul legii.Daca vrem sa schimbam ceva cred ca trebuie sa ne implicam si una din caile de a te implica este sa votezi, indiferent cu cine doresti, pentru ca cel ales sa fie reprezentativ.
Observ aici o inversunare impotriva diasporei ca de ce sa ne aleaga ei presedintele?!In afara faptului ca si ei sunt cetateni ai acestei tari ,trimit cam 3 miliarde de euro in tara (pe care-i toaca cei care voteaza intotdeaua cu un anumit partid) de ce sa nu beneficieze si ei de acest drept garantat de constitutie,dreptul de a vota?De ce sa voteze doar bugetarii , asistatii sociali si somerii care NU VOR SA MUNCEASCA?!
Hai sa nu fim ipocriti si sa ne lasam antrenati in nationalismul asta de doi lei sustinut de unii si sa folosim drepturile noastre pentru a indrepta relele facute de oligofreni.
Scuze de offtopic,merit si eu un avertisment pe care asa cum e la moda acum "mi-l asum".


+2.

Cat despre fierbinteala, e fireasca, sintem in plina campanie electorala. Na, se mai aprinde lumea ca diaspora face si desface (?..) - sau, din contra, ca astia ramasi acasa nu vor frate in ruptul capului sa vada cat de stramb traim.
Sa ne calmam. Sa lasam politica pentru politicieni.
Ar fi de reflectat mai degraba la ceea ce se poate face in mod real ca asemenea strambaturi de legi sa fie indreptate.
Eu cred ca se poate, exista oamenii competenti acolo unde trebuie (si aici nu ma refer la fostul sau actualul guvern) - inevitabil, mai devreme sau mai tarziu, lucrurile se pot si se vor indrepta.
Hai sa incercam sa fim pozitivi si sa vedem jumatatea plina a paharului.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde CCM pe 19 Noi 2019, 22:59

[quote="salus"]Facem ce facem și în mod inevitabil ajungem la politică!
Păi da, este normal să fie așa, câtă vreme tot ce încă mai mișcă în țara asta are la bază un sistem politic irațional și lipsit de minima decență, în ași recunoaște propriile incompetențe.
Cum votează unii sau alți, cum votează emigranți ...., fix pix!
Deranjantă este ”implicarea” asta vocală, și atât, a unora care, hai să fim sinceri, dacă erau așa sculă pe basculă aici, nu ar fi plecat la munca de jos!
Că trimit bani, nu-i obligă nimeni să o facă, mai mult, când viețuiau pe meleagurile astea, votau in marea majoritate precum părinții si bunicii lor.


... nu au plecat toti la munca de jos, prietene. Problema mare este ca au plecat ailalti, la munca "de sus": forta inalt calificata pe care guvernantii nostrii (unii, altii, toti) nu au stiut cum sa-i tina in tara.
Ai dreptate cand te referi la sistemul irational, indecent, adica sistemul pcr: = pile, cunstiinte, relatii - care a facut si face in continuare un rau imens acestei tari, prin promovarea "pcr" in defavoarea competentei reale.
Si asta e si motivul pt care au plecat/fugit aia inalt calificati.
Si cu putina perseverenta, cred ca pot fii convinsi sa nici nu mai trimita bani in tara - daca tot nu e nevoie.
Scuze de off - admin, cred ca e nevoie de matura pe aici... si ceva mai sus.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Romania, 2019 e.n.

Mesajde Ciprian_1 pe 20 Noi 2019, 09:18

AGVPS-ul este ca de obicei foarte implicat !!!
Nu zice NIMIC! - Somn usor!
Ne mai asteptam sa ne lase politia, media si ONG-urile sa rezolvam noi, vanatorii, astfel de cazuri...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Următorul

Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate