Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:27

Urs gigant !

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Urs gigant !

Mesajde eagleman pe 09 Mai 2007, 14:57

Din nefericire disparut acum circa 50 000 de ani
Arctodus simus, a fost nu doar cel mai mare urs care a trait vreodata, ci si cel mai mare mamifer carnivor...
Era sigurul urs complet carnivor, avea picioare lungi , adaptarte la alergat, cranu masic, cu bot scurt canini lungi si carnasiere asemanatoare tigrului, era un urs care vana preda alergand-o pana o prindea dupa care o ucidea pe loc.
Printre prazile sale erau caii salbatici, bizonii, lenesii giganti, rinocerii blanosi si chiar mamuti !
Un mascul cantarea intre 1 tona si 1, 200 tone , atingea 1'90 m la umar , iar ridicat in doua labe avea cam 4 metri jumatate , chiar 5 in cazul masculior mari ! putea lejer sa se uite astfel in casa cuiva ce statea la et. 1....
Uitati cum arata un mascul vis a vis de talia unui om...
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Arct ... struct.jpg
Cam asa arata la vanatoare...
http://nature.ca/notebooks/images/shrtbear.gif
Singurul schelet complet apartine unei femele, aici comparativ cu o tinara fata !

http://www.boneclones.com/images/SC-114_web-lg.jpg
nu pot sa spun decat : Pacat ca a disparut !
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Mesajde eagleman pe 09 Mai 2007, 15:55

Credeti sau nu, acum 10 000 de ani pe teritoriul de azi al Romaniei traiau lei, chiar cele mai mari feline care au trait vreodata, leii de pestera Eurasiatici 1
masculii nu aveau coama, conform picturilor rupestre dar erau de doua ori mai mari decat cei din Africa .
Erau adaptati la clima glaciara !
din nou asa ar fi aratat un mascul langa un om !
http://www.olduvaigeorge.com/ds/Cave%25 ... 20test.jpg
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Urs gigant !

Mesajde silver pe 09 Mai 2007, 17:23

eagleman scrie: nu pot sa spun decat : Pacat ca a disparut !


mie nu-mi pare rau :D . de ar mai fi fost prin paduri sigur nu ajungeam vanator!
apropo de animalutele astea uriase am vazut pe discovery un documentar despre ele. cel mai mult mi-a placut cerbul urias, asta se gasea prin irlanda parca, si mistretul urias carnivor. din pacate nu mai stiu denumirile stiintifice. o sa fac ceva sapaturi poate reusesc sa gasesc ceva.
mistretul se lasa greu gasit, in schimb Megaloceros giganteus e aici
http://www.abc.net.au/beasts/factfiles/ ... cNum=5.gif
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde silver pe 09 Mai 2007, 17:38

tot aici http://www.abc.net.au/beasts/factfiles/ gasim si mistretul si stramosul nostru!
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Mai 2007, 19:48

Aoleu... Ursii de la noi nici daca ar manca toate prunele din livada mea nu s-ar face atat :lol:

Interesante imaginile oricum.
Probabil pentru astia am fi folosit un calibru asemanator cu cel folosit la Bivolul African.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde petrica pe 10 Mai 2007, 07:49

eu tin minte,cand eram mai mici cum ne holbam pe la muzee la coarnele de la lopatarii aia preistorici.
petrica
 

Re: Urs gigant !

Mesajde claudiu pe 10 Mai 2007, 13:19

eagleman scrie:Din nefericire disparut acum circa 50 000 de ani
Arctodus simus, a fost nu doar cel mai mare urs care a trait vreodata, ci si cel mai mare mamifer carnivor... nu pot sa spun decat : Pacat ca a disparut !


Nici cu Grizzly nu mi-e rusine. Daca iti pare rau de absenta lui poti recupera incearcand ceva senzatii tari in America de Nord cu grizzly sau chiar cu baribalii(black bear).

Am discutat zilele trecute in Romania cu un ghid(insotitor) de vinatoare din Anchorage-Alaska care imi povestea ca, calibrul de capatii al sau in padure este .338 pt eventuala intilnire periculoasa cu Mos MArtin. Are voie sa il puste daca ursul se arata prea insistent. E o practica incetatenita in breasla lor, cea de a merge cu un calibrul mult mai puternic decit cel necesar pt speciile de vinat la care de obicei vineza.

Apropo .. autorizatie la un baribal in Alaska = 10 Dolari. La care se adauga cheltuielile de deplasare, etc.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde rechinu pe 10 Mai 2007, 14:08

hai sa ne mutam in alaska :D :D :D

oricum acolo e patria vanatorii :lol: :lol:
Vanatoarea......arta si pasiune
Avatar utilizator
rechinu
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2006, 08:42
Locaţie: in miscare

Re: Urs gigant !

Mesajde jaguar44 pe 04 Mar 2011, 20:34

338 Lapua Magnum (8.6x70mm or 8.58x70mm) -nu e totusi prea mare pt urs
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Urs gigant !

Mesajde Nautilus pe 11 Ian 2012, 19:52

eagleman scrie:Credeti sau nu, acum 10 000 de ani pe teritoriul de azi al Romaniei traiau lei, chiar cele mai mari feline care au trait vreodata, leii de pestera Eurasiatici 1


Mai recent, până în secolul al XIV-lea, leul african comun a trăit în Peninsula Balcanică, în timpul perioadei de climă caldă care a ţinut din Antichitate până la începutul Micii Ere Glaciare din Evul Mediu târziu.

claudiu scrie:autorizatie la un baribal in Alaska = 10 Dolari. La care se adauga cheltuielile de deplasare, etc.


Dacă eşti rezident. Vânarea unui urs de către un străin (chiar şi de către un american din alt stat) presupune participarea la o expediţie vânătorească organizată şi ghidată, cu plata tuturor cheltuielilor de rigoare, ceea ce duce la costuri de 12 000 - 15 000 USD. Din punctul ăsta de vedere, e mai ieftin să-l vâneze pe Moş Martin al nostru, cu tot cu deplasarea până aici.

Un american întreba pe un forum dacă e destul un .444 Marlin pentru un urs brun mai zdravăn. (La noi nici măcar nu e legal pentru urs :) )

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs gigant !

Mesajde violiv pe 15 Ian 2012, 15:10

Nautilus scrie: Un american întreba pe un forum dacă e destul un .444 Marlin pentru un urs brun mai zdravăn. (La noi nici măcar nu e legal pentru urs :) )

~Nautilus


Ba este :wink: Si chiar e bun :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate