Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:55

FABARM-GUERINI

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde aghiuta pe 31 Iul 2012, 11:08

Am gasit si poza facuta cu grupajul de Duminica.Pe stanga sunt armele Guerini,sus cu choke IM si jos cu M.
Asa cum mai spusesem,50 respectiv 47 de alice bagate in tinta.
Imagine
By aghiuta1 at 2012-07-31
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2012, 11:27

Ce este absolut cert: grupajul din stanga e net superior celui din dreapta, daca evident s-a tras in aceleasi conditii ( aceeasi distanta, acelasi soc, acelasi cartus ).
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 31 Iul 2012, 11:50

sa tras cu RC3 36gr 3.1mm (Nr4), tinte au fost la 25m, si fiecare a tras cu arma lui, respectiv prima din dreapta Beretta si cea jos din dreapta Browning, cele 2 din stinga 2 Guerini. cele de jos cu M si cele de sus cu IM. sa dat posibilitatea sa traga de mai multe ori si sa aleaga cel mai bun grupaj.

nu crad ca vorbim de 2% sau 3% de diferenta.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde violiv pe 31 Iul 2012, 12:36

Asa cum am mai spus, peste 35 alice in tinta inseamna prea mult pentru un soc M ... la fel, peste 40 pentru IM. S-au purtat ca un soc full..... 20-25-30 hai 35 alice in tinta ar fi fost un comportament normal pentru valoarea respectiva a constrictiei. In plus, doar tinta dreapta jos pare a avea grupajul centrat pe mijloc, in rest e clar dezaxat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 31 Iul 2012, 12:50

daca au pus 50 si nici nu este centrat....atunci i chiar pericol sa ta gasesti in fata lor cand trage...in ziua de sambata cu full au pus 64 in tinta cu acelasi conditie. daca Benelli in tinta de 75cm la 35m pune 60%, Guerini pune intre 90% si 100% si Fabarm intre 80% si 90%. asta i relitate dupa daca vrem sa vindem aer prajit la 50 de Euro portie sigur o sa gasim clienti la ea.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 31 Iul 2012, 12:56

in 1900 masine mergeau la 60 de km/h...acuma la 300 km/h..tecnologie este in continuo progres, cine a investit milioane de € in tecnologie acuma pune 50 de alice in tinta cine a stat pe loc pentru ca pentru a vinde trebuie numai sa puna numele pe arme pune 25 de alice in tinta.

asta i realitate!
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2012, 14:00

Cristi scrie:http://www.youtube.com/watch?v=qYx9vakf6iE&feature=related


Interesant de vazut si un grupaj de glont la un express alta data... a incercat cineva?
Acum ceva timp pe un alt topic m-am contrazis cu Violiv care " demola" un express Beretta. N-am avut minte sa-l ascult si am luat un express Fair. Vio, mea culpa pe aceasta cale, ar fi trebuit sa te ascult atunci. Nu mi-am dat seama ce plesnitoare era decat dupa ce am luat un alt express, de data asta un Krieghoff. Diferenta este ...de la cer la pamant. E drept ca si pretul este x2 plus ceva maruntis. :lol:

Acum ...filmuletul de mai sus nu m-a convins, am vazut ca de regula al doilea foc era chifla, si exact asta era si off-ul meu la FAIR: diferenta de convergenta intre focuri era enorma. A testat cineva la Guerini ?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 31 Iul 2012, 14:05

Inca nu, dupa 1 octombrie o sa avem si Express pentru test, si de la Fabarm si de la Guerini. dar sa stit ca tevii sunt facute de la Merkel.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2012, 15:34

Aght scrie:Inca nu, dupa 1 octombrie o sa avem si Express pentru test, si de la Fabarm si de la Guerini. dar sa stit ca tevii sunt facute de la Merkel.


Suna bine. Faptul ca teava e facuta de Merkel e un lucru bun in teorie, conteaza mult calitatea, insa la fel de mult conteaza alinierea lor, partea de "manufactura" . Sincer sunt foarte curios sa le testez pe ambele. :shock: Si sunt convins ca nu sunt singurul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde solar18 pe 31 Iul 2012, 20:08

tunari.ro scrie:"Pentru cei de la poligonul Joita: sa stiti ca intotdeauna conteaza foarte mult modul in care comunicati cu clientii dvs. Unora dintre noi o atitudine superioara fara niciun motiv intemeiat nu prea ne pica bine :( In rest sa stiti ca da, sunteti scumpi (pe undeva e justificat fiindca nu prea exista concurenta) si aveti o problema cu masinile/talerele pe care le folositi fiindca atatea rateuri (talere sparte) la o mansa completa nu prea e normal."

Multumim pentru feedback.

De aproximativ 10 ani asteptam un importator de talere care sa ne ofere calitate si pret scazut.Aici se afla o parte importanta din costurile noastre. Incercarea de a aduce singuri a fost neproductiva si costisitoare.Din pacate, folosim ceea ce "arunca" altii, adica loturi cu probleme aduse la noi pe post de bune. Puse pe un plan drept, 7 din 10 sunt ovale.La inceput le "inghiteam" naivi, acum doar le acceptam resemnati, constienti ca "sparturile" sapa in buzunarul nostru. Daca nu am folosi Laporte seria 185, ati fi vazut si mai multe cioburi.
Poate cineva se va decide sa-si largeasca portofoliul cu talere, cu toate ca cererea interna este infima. Asteptam aici sau pe adresa poligonului, oricand o oferta noua si buna. Pana atunci suntem la mila unei singure surse.

In scurt timp va vom anunta cateva solutii financiare experimentale, coborate catre un minim posibil, evident in conditiile de achizitie si exploatare specifice poligonului nostru. Sper ca acest efort sa fie rasplatit printr-un flux marit de tragatori si ceea ce este proba sa devina permanenta. Daca exista colaborare din partea furnizorului de servicii, dumneavostra prin atitudine si participare puteti sa influentati politica de preturi.Speram sa va vedem la noi cel putin la fel de des pe cat sunteti pe forum, deoarece, din punctul nostru de vedere, implicarea directa este preferabila randurilor scrise. Pentru cei care au intampinat probleme in trecut, mesajul meu este ca serviciile, infrastructura si personalul sunt evolutive, dar este nevoie si de justa dumneavoastra apreciere, formata in mai multe vizite la poligon.

Despre atitudinea superioara, va rugam sa precizati concret despre ce este vorba, preferabil in privat, pentru a putea solutiona eficient si rapid. Personal am optat permanent pentru un dialog civilizat si o atitudine respectuoasa, atat aici cat si in poligon.

Un imbold semnificativ in dezvoltarea ulteriora a bazei noastre a fost din partea lui Dan si Riccardo, alaturi de care ne-am straduit sa va primim cat mai bine posibil.Daca vor mai fi actiuni de acest fel, sunt sigur ca multe din neajunsuri isi vor gasi rezolvarea.

Cu stima,
Echipa CTS Tunari - poligonul A. Salceanu, Joita.
P.S. Scuze pentru off-topic, daca considerati ca nu este potrivit raspunsul nostru in acest post, va rugam sa ne scuzati.


Multumesc pentru raspuns. Acum nu ramane decat sa asteptam ceea ce ne pregatiti. Am deja munitia :) Inchei aici ca sa nu stricam topicul.
solar18
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 18 Oct 2010, 22:28

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde violiv pe 31 Iul 2012, 23:01

Aght scrie:in 1900 masine mergeau la 60 de km/h...acuma la 300 km/h..tecnologie este in continuo progres, cine a investit milioane de € in tecnologie acuma pune 50 de alice in tinta cine a stat pe loc pentru ca pentru a vinde trebuie numai sa puna numele pe arme pune 25 de alice in tinta.

asta i realitate!



Sa stii ca eu sunt un "modernist" din fire. Chiar daca in dulap zac si gioarse de acusi un secol am fost intotdeauna pasionat de nou in materie de tehnica. Sa reamintesc ca am fost poate primul ce a facut o prezentare Fabarm aici pe forum. Nu ma intelege gresit, sunt un fan al firmei. Si acum cred ca Nobile in cal. 20 este una din cele mai bune si mai frumoase juxtapuse facute vreodata ... si aici chiar ca e o concurenta serioasa.

Revenind la grupaj, nu-i chiar asa de nemaipomenit de greu sa faci un snop foarte concentrat. Multi se pricep la asta si din ce in ce mai bine. E mult mai greu sa faci snopuri echilibrate si care sa se conformeze unor criterii de necesitate.
Socurile, valorile diferite de constrictie, socurile mobile moderne, etc. toate au aparut ca urmare a unor necesitati. Chiar si impartirea dupa efectul asupra snopului a aparut tot ca urmare a necesitatii de a oferi tragatorilor nioste indicatii. Daca n-ar mai fi nevoie de teava cilindrica atunci nu s-ar mai fabrica. Daca n-ai vrea un soc M atunci sigur ca nu s-ar mai chinui nimeni sa-l fabrice.
Ideea de baza este utilitatea socului functie de tipul de vanatoare. Reversul unui grupaj foarte strans este o arie totala de acoperire din ce in ce mai mica. O teava care trage 90% in tinta de 75 cm la 35 m va determina un snop de un diametru total de vreo 85 cm. Perfect daca ma intereseaza tinte la o distanta ceva mai marisoara, o tinta ceva mai solida ce necesita mai multe alice receptionate pentru a pica, etc. Un soc M ce baga 60% din alice in 75 cm face un snop cu un diametru total de 125 cm ... densitatea alicelor este absolut suficienta ca un animal corespunzator diametrului alicelor folosite sa receptioneze un numar suficient de alice dar avantajul pentru tragator este ca trimite un nor destul de larg de alice cat sa acopere si eventualele greseli de ochire la tintele mai grele - practic, cu un astfel de soc poti trage la mustata unui iepure in fuga si sa mai fie in interiorul snopului pe cand cu un full trebe corectat mai mult.
Cu riscul de a ma repeta la nesfarsit, un soc M care baga 80 % din alice in tinta nu ma incanta deloc atunci cand eu vreu sa bage 55-60% pentru ca asta cer de la un soc M. Pur si simplu, daca vreau 80% aleg un soc full sau extra.

Tendinta de a concentra mai multe si de a reduce mult din diferentele intre socuri ca si efect asupra snopului exista la multe firme si grupaje cu 80% in tinta nu sunt deloc rare ... insa ajungi sa-ti trebuiasca niste cartuse cu dispersor daca vrei sa tragi ceva mai "cracanat". Pe de alta parte, atunci cand socurile largi ajung sa concentreze atat de mult, diferenta intre ele si cele stramte devine tot mai mica. Ajungi practic sa folosesti un M cam peste tot, full nu mai pui niciodata, da' n-ai niciodata un snop cat trebe de larg pentru M.

Ca sa o spun mai pe inteles: se zice ca trebuie >5 alice de diametrul corespunzator speciei sa loveasca tinta ca animalul sa cada sigur. 3,1 mm e o alica ce merge bine pentru multi la rate sau fazan, sa zicem.
Sa luam o rata si s-o suprapunem peste tintele din poze .. o sa depaseasca un pic, cu ciocul si cu coada, marginile cercului. Pe orice axa as pune-o, centrata ce cerc, in oricare din pozele prezentate, este lovita de 5 alice sau mai multe - cu oricare din arme rata ar fi cazut ..... muuuult mai multe daca ajungea sa fie nimerita de un foc tras din Guerinni, inutil de multe si ar fi transformat-o intr-o carne gata tocata. Da' eu prefer sa mananc o rata lovita de 6 alice nu de 16 :mrgreen: si atunci folosesc soc M REAL pentru distante normale sau modice si unul IM sau Full pentru distanta mai marisoara. Un soc ce se poarta ca un full si cu care vreu sa trag ceva mai aproape nu ma ajuta la nimic - ori nu nimeresc, ori nu mai ramane nimic din animal. E ca si cand m-as duce cu 50 BMG la prepelita.

Pentru poza pare frumos "uite cat de strans grupeaza !!!" :o :shock: mai ales fata de concurenta. Numa ca nu trebe sa grupeze strans ci larg si omogen daca e un soc M.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 01 Aug 2012, 09:08

Grupaje din duminica, adica cele 2 guerini, 1 beretta si 1 browning sunt arme de tir, nu au nicio treaba cu rate si fazan, vorbim de talere care trebuie lovite bine si departe. ce spuni tu Violiv este adevarat, dar Nobile cal.20 a fost una din cele mai mare FLOP al fabarm, au avut mari probleme si din cauza asta nu mai sunt in productie, asta demonstreaza ca inainte de a recomanda o arma trebuie testata, probata in mai multe conditie si dupa daca este caz recomandata, altfel face cine are interes si nu crad ca este caz cu tine.

vorbind de grupaje ce spui tu este adevarat, o rata sau un fazan lovit cu 40 de alice este praf, dar este adevarat ca nu tragi la fazan si la rata oprit pe copac, adica 99% din cazuri tragi in miscare si in 90% din cazuri nu sunt lovite cu plin din grupaj dar numai cu o parte si nu cu 40 de alice dar cu 10. si daca vorbim de gasca crad ca la toata lumea fiecare an sa ineampla sa vada gaste ranite care pleaca si devine mancare pentru vulpi. si ce spunem cand tragem la 50m? Eu merg la vanatoare cu fabarm de 2 ani si nicio data nu ma facut praf cu ceva vanat, dar am doborat rate si gaste la distante pe care nimen nu vrea sa traga.

pe poze nu sa vede dar impreuna cu grupaj este si o penetratie incredibila.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 28 Aug 2012, 10:12

Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Alin3006 pe 28 Aug 2012, 15:17

Cum spuneam si dincolo, daca doriti promovare explicita la aceste produse, v-am facut o oferta recent.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 28 Aug 2012, 17:46

Dl Alin eu nu am primit nicio oferta de la dumneavoastra, Va rog sa ne trimiteti oferta aci :

contact@agh.ro

Multumesc
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Alin3006 pe 28 Aug 2012, 18:50

Aght scrie:Dl Alin eu nu am primit nicio oferta de la dumneavoastra, Va rog sa ne trimiteti oferta aci :

contact@agh.ro

Multumesc



Sincer aveam o banuiala in acest sens. O sa va trimit oferta - de data asta direct, poata in felul asta ajunge la destinatie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 05 Sep 2012, 12:53

Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Vrajitoru pe 28 Noi 2012, 11:39

Se pare ca aici Riccardo a uitat sa spuna ca armele Fabarm si Caesar Guerinni au acum 5 ani garantie (ce se aplica la toate armele vandute prin el).

Si acum o veste buna: au aparut Fabarmuri si la noi in Sibiu.
Mai precis, proprietarul unui magazin de arme din Selimbar m-a chemat la el sa imi arate ca a adus Fabarm.
Are pe stoc un Axis Al Triwood, un XLR 5 Composite si un XLR 5 Elite.
Mi-a fost dor sa mai pun mana pe niste puscoace noi Fabarm.

Bravo pentru initiativa si mersi Riccardo!
Nu pun datele magazinului ca sa nu fie considerata reclama dar pot sa le dau pe privat.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde madalin122582 pe 28 Noi 2012, 12:07

...si eu astept cu interes sa importe si ghintuite de la Fabarm...
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 02 Dec 2012, 18:10

Madalin o sa vina si ghintuite de la fabarm sigur in ianuarie va veni niste combinate si double express, speram si ceva carabine Iris.

la prezentare Fabarm/Guerini, in 2 zile sa blocat vreodata o arma? nu vreu sa ma insal dar mi sa pare ca nu...
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 04 Feb 2013, 15:30

Buna Ziua, pe PVTV va fi difuzat filmarea facuta la prezentare Fabarm-Guerini.

DATA ORA
02-feb 20.00
02-feb 10.00
03-feb 22.00
04-feb 23.00
05-feb 9.00
07-feb 17.00
09-feb 11.00
10-feb 22.00
13-feb 10.30
15-feb 16.30
16-feb 22.30
19-feb 9.00
21-feb 15.00
22-feb 23.00
24-feb 7.00
25-feb 14.00
26-feb 22.00
28-feb 8.00
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde madalin122582 pe 04 Feb 2013, 16:37

Ricardo, te rog sa ne ti la curent cu importul de ghinuite si/sau dublu-expressuri
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 07 Feb 2013, 12:44

Guerini sponsors Richard Faulds MBE

Caesar Guerini is proud to announce a four-year sponsorship agreement with Olympic gold medal winner Richard Faulds which takes immediate effect and marks an exciting journey for both Guerini and Faulds.

Richard Faulds said, “I am delighted to have joined forces with Guerini and I am very excited to be working with such a dynamic company that offers such a deep product range for both the clay and game Shot. I am looking to return to the sporting and Fitasc circuit in a big way this year and to be doing it in partnership with Guerini couldn’t be better.”

A spokesperson for Guerini said, “We at Guerini are delighted to welcome Richard Faulds MBE, Olympic gold medal winner and multiple world champion in Fitasc and sporting clays. As a company we are always looking for opportunities with high profile competitors as part of our sponsored team, this was one occasion that was just too good to miss. From initial discussions to final agreement with the factory and our partners at Guerini USA took just a couple of weeks such was the commitment and confidence felt by all.”

About Richard Faulds:

Olympic Champion Sydney 2000
Competed in the last 5 consecutive Olympic Games from Atlanta 1996 to London 2012
Honoured with an MBE for services to Shooting in 2001 by HM The Queen
Bronze Medallist in Commonwealth Games in 2002 & 2006
19 World Championship Gold Medals (9 Fitasc & 10 Sporting (14 seniors and 5 Juniors)
11 European Championship Gold Medals (Fitasc 6 Seniors and 5 Juniors)
34 World & European Silver Medals (Sporting/Fitasc/Double Trap)
26 World & European Bronze Medals (Sporting/Fitasc/Double Trap)
3 x English Open Sporting Champion
2 x British Open Sporting Champion
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde badulescubogdan pe 07 Feb 2013, 19:23

Buna ziua
Richard Faulds a cistigat acele titluri cu BERETTA si din pacate in ultimul timp nu prea a mai fost pe podiumuri, probabil acum a fost mai ieftin.
badulescubogdan
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Iul 2012, 17:10

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 08 Feb 2013, 01:06

Dl Bogdan, traim si fara prostie Dumneavoastra. Daca Dl Fauld nu cred ca arme Guerini sunt de acelasi nivel cu Beretta, sigur nu avea nevoi de sponsorizare Ceasar Guerini, cu atate titluri castigate.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde badulescubogdan pe 08 Feb 2013, 09:33

Buna ziua
Eu la scoala am invatat ca ROMANII (stramosii italienilor) au civilizat popoarele ocupate de ei ,dar se pare ca dupa 2000 de ani mostenitorii ROMEI au uitat BUNA CUVIINTA .De regula cind nu mai sint argumente se jigneste.Dece atita patima ? Orice vinzator trebuie sa creada in marfa pe care o vinde si trebuie sa fie realist .Viata este pe bani si alti mari tragatori au schimbat armele dupa citeva titluri cistigate cu vechile arme :GEORGE DIGWEED (sporting)a tras cu KEMEN acum trage cu PERAZZI,JOSHUA RICHMOND (dublu trap) a tras cu KRIEGHOFF acum trage cu PERAZZI,JOHN BIDWEL (sporting ) a tras cu BROWNING acum trage cu BLASER .Bine ar fi ca si cei de la GUERINI sa fie asa cum a fost DANIELLE PERAZZI care a dorit sa faca arma perfecta.
Ma scuzati pentru "a fost mai ieftin" sigur are un contract mai bun pentru el cu cei de la GUERINI.
badulescubogdan
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Iul 2012, 17:10

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 08 Feb 2013, 11:04

Dl Bogdan, aveti 19 mesaje , din care peste jumate au fost atacuri la FABARM si GUERINI, daca nu vi place aceste arme, si crad ca acuma a inteles tot forum ca veti alte preferinte, va rog sa evitati comentarile nefondate si neconoscute, ce spuneti este departe de realitate, un tragator profesionist serios nu sa schimba arma si Team pentru cateva bani in plus, sau pentru o arma noua, daca arma noua nu ar fi fost egal sau mai buna din cea mai veche. un tragator castiga bani daca castiga competitie, cu arma necompetitiva nu are ce sa castige. Viata este pe bani pentru dumneavoastra, crad ca sunt si alti care au alti principii inainte de bani.

Cu respect
Riccardo
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde Aght pe 15 Feb 2013, 19:06

Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde serseaeduard pe 18 Feb 2013, 12:40

Salut.
Am un Fabarm xls de 2 luni si am tras cu el 20 focuri.Ieri am folosit pentru prima data munitie magnum Rootweill cal5 mm cu 52 grame .De fiecare data când am tras arma s a blocat respectiv tubul tras a fost ejectat dar următorul din magazie a rămas între rampa si camera blocand inchizatorul. Am repetat de 5 ori ,același efect . Va rog dați-mi un sfat oare arma e defecta ,munitie nu e ok etc. Multumesc si o zi buna .
serseaeduard
 
Mesaje: 10
Membru din: 24 Ian 2013, 22:33

Re: FABARM-GUERINI

Mesajde madalin122582 pe 18 Feb 2013, 12:55

Arma, asa cum vine din fabrica, vine cu un strat generos de vaselina pe la mecanisme. Curata foarte foarte bine arma inainte de folosire. Eventual foloseste un degresant si apoi cu o carpa umezita in ulei de arma (dedicat armelor, nu WD40) stergi fiecare piesa in miscare.
Cu siguranta arma nu a fost curatata si de aceea nu iti incarca urmatorul cartus
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate