Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 20:30

autorizatie vanatoare

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde bogus pe 25 Mar 2016, 08:57

ok, probabil ca eu am plecat de la ideea ca stiam ce am avut atunci pe respectiva autorizatie adica o cioara, o rata, o cotofana si o lisita :lol: ... gestionarul a fost dragut si m-am ales doar cu interdicita de o luna ca altfel eram eu autorul topicului
si pentru cine poate nu intalege partea cu contraventia nu e vorba doar de 250 de lei ci de faptul ca la doua contraventii in termen de 24 de luni ti se suspenda permisul de port arma pe 24 de luni de la data primului proces verbal, evident contraventile la legea 295, dar am vrut si eu acum sa fiu un pic extrem
@AXP
poate chiar suntem colegi de grupa si nu stim =)) nu de alta doar ne cunoastem doar dupa user-ul de aici
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde AXP pe 25 Mar 2016, 09:52

@bogus, in mod sigur chiar asa de habauci nu suntem, incat sa fim colegi de fond si sa nu ne dam seama :lol: :D
Din cate retin eu, ca ai povestit tu, ..., tu activezi undeva pe langa Dej, .., iar eu, am spus pe undeva la o sectiune de genul "asociatiile la care suntem membri", ..., sunt undeva mult mai la munte, ..., catre Doda Pilii, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde bogus pe 25 Mar 2016, 10:41

am fost si mai merg la Dej dar acum m-am mutat mai langa casa adica in zona Salicea, Ciurila
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde Jack.Sparrow pe 25 Mar 2016, 11:50

Eu stiu ca si la marele sistem proiectat pentru paduri s-au gasit solutii :evil:
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde biriuck pe 25 Mar 2016, 13:13

NicuNicuta scrie:@AXP, sistemele informatice proaste ori sunt implementate indoielnic, ori sunt utilizate indoielnic; si este doar vorba de coruptie in ambele cazuri, parerea mea.

Si un eventual sistem informatic pentru vanatoare cum crezi ca ar fi implementat? Cinstit si transparent?
https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/permalink/817455998351519/


NicuNicuta scrie:Partea cu Big Brother, nu prea imi doresc sa o comentez dar nici sa o las netrecuta in revista. Cred ca e o convingere a fiecaruia dintre noi. Cat tine de credinte si convingeri nu e bine sa fie puse in discutii pentru ca de cele mai multe ori ele nu pot fi schimbate cu argumete, fie ele si dintre cele mai bune.

Nu este cazul meu pe acest subiect, nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste de niciun fel. Observ niste tendinte generale catre asa ceva, tehnologia care ne usureaza viata si ne creste fantastic productivitatea tinde sa fie acaparata din ce ince mai mult in acele scopuri de catre niste functionari. N-as avea nimic impotriva daca ar fi doar niste roboti ce triaza informatia si o folosesc spre binele comun. Acolo sunt insa oameni si sunt coruptibili. Subiectul este tare sensibil in tari cu traditie democratica mult mai mare ca la noi... zic sa nu ne bagam singuri in gura lupului, vor incerca oricum altii sa ne-o coaca ;)


NicuNicuta scrie:Am si eu colegi programatori car enu platesc online sau folosind cardul la comercianti, pentru ca stiu cum sunt implementate protocoalele alea de securitate. Sau cat tine de avioane, exista un sondaj intre programatori la un moment dat cu un raspuns mai mult sau mai putin asteptat; aceiasi proportie fatidica de 80% dintre programatori nu s-ar urca intr-un avion daca ar fi participat la scrierea solt-ului pentru el.

Nu e mare off-topic ca in zona sistem informatic am ajuns in urma discutiilor despre autorizatii. Daca esti programator inseamna ca stii ca nu exista sistem fara bug-uri. Mai mult nu poti sa faci un sistem informatic perfect sigur fara masuri fizice, daca prea multi oameni au acces oferi posibilitatea unor brese...
E destul de frustrant cand ajungi sa ai probleme in zona vanatoare-arme din cauza confuziilor legislative, chiar n-am chef sa incepem sa ne lovim si probleme generate de proasta functionare a unui soft, retea indisponibila sau pregatire deficitara a unui utilizator.

Ia intrebati-l pe colegu' @Marksman. Merge cu device-ul dupa el la vanatoare? Sau or fi aia inapoiati in Canada?!

P.S. La software financiar-bancar lucrez de aproximativ 5 ani. N-are rost sa-ti zic cata incredere am in asa ceva. Nu iti imaginezi ce am gasit in diverse modul sensibile primite de la clienti mari. Maaaari de tot! Astia chiar isi permit un produs software de calitate si nu un rahat facut pe genunchi prin firme abonate la contracte cu statul!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde AXP pe 25 Mar 2016, 13:36

biriuck scrie:
NicuNicuta scrie:@AXP, sistemele informatice proaste ori sunt implementate indoielnic, ori sunt utilizate indoielnic; si este doar vorba de coruptie in ambele cazuri, parerea mea.

Si un eventual sistem informatic pentru vanatoare cum crezi ca ar fi implementat? Cinstit si transparent?
https://www.facebook.com/groups/VanatoriRomani/permalink/817455998351519/
........................................................................................................................................

@NicuNicuta, @biriuck, si stimati colegi de forum, ... Iata ce descopar, ... ca si eu fac parte dintre cei cu "mentalitati invechite", :) :D :) :D , nu am cont de FB si nu pot sa vad ce s-a dat in "link"-ul de mai sus, ..., si de al naibii ce-i pielea pe mine nici nu vreau sa imi fac, ...
Mii de scuze pentru off topic.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde NicuNicuta pe 25 Mar 2016, 13:54

biriuck scrie:Ia intrebati-l pe colegu' @Marksman. Merge cu device-ul dupa el la vanatoare? Sau or fi aia inapoiati in Canada?!

Poate are device-uri care sa-l ajute in ceea ce tine de vanatoare, si la noi folosesc unii colegi care si le permit sau care simt ca au nevoie de ele.
Cat tine de autorizatii, se pare ca le pot cumpara online, din benzinarii sau de prin tot felul de supermarket-uri si nu stiu sigur daca e nevoie sa le returneze cuiva. :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: autorizatie vanatoare

Mesajde biriuck pe 25 Mar 2016, 13:57

O sa iti fac printscreen, AXP. Numai sa am timp...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate