Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 23:39

Lisa interzisa la caprior

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Pro sau contra lisei la caprior?!

Pro
90
77%
Contra
23
20%
Nu ma intereseaza
4
3%
 
Voturi totale : 117

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Clujeanul pe 30 Mai 2018, 22:56

Ăsta îi cu "experieța"...
Mă tem că experieța strică mai mult decât slugul.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde yoghi pe 30 Mai 2018, 23:37

Vânător cu experieța scrie:Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot


Bai nea mancator de ..pene sa-ti iei experienta si sa ti-o bagi in cur.Dar mai intai invata sa citesti si poti incepe cu "Limba Romana" de la clasa IV-a (a4a daca nu intelegi) dupa care treci la gramatica de a V-a .
Dupa ce termini de citit ia un pix si scrie pe o foaie alba de o suta de ori: ""prost am fost ca am postat pe forum""


ps. poti lua o foaie "dictando" ,pe aia alba sigur scrii stramb. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3754
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 31 Mai 2018, 00:50

Mai la inceputul topicului, unul din colegi nostri cu reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice, infiera cu inversunare, o eventuala, folosire a alicelor la caprior, pana la a trimite ipotetic oameni la puscarie fara judecata, ... iar cand a aflat cu surprindere, ca sunt tari, civilizate, unde se folsesc legal si etic alicele de 3,5-3,7 la caprior, si acestea isi fac treaba bine, ..., s-a rasucit omul, ..., ajungand totusi sa spuna ca lisa cu unic, in acceptiunea sa, nu este suficient de precisa pentru vanatoarea la caprior (nu stiu la ce distanta isi imagina ca se vaneaza capriorul cu lisa) , ..., nu judec opinia nimanui, ..., omul pur si simplu asa gandeste in baza experientei si perceptiei sale, ..., in care (presupun eu) posibil ca el sa nu fi folosit arma lisa niciodata, ..


:-). Nu m-am rasucit, am zis ca tot una pentru mine, sa puste cine cu ce vrea capriorul, am si modificat raspunsul... Iar despre tarile unde sunt permise alicele de 3.5-3.7 si vanatoare iarna la tap, ce sa zic, nu au treaba cu vanatoarea la caprior, de ce? Cum poti evalua capriorul iarna? Asa pusti pur si simplu? Tragi la goana probabil fara sa te uiti la aspectul capriorului? Ce sa zic, au cultura "avansata" de vanatoare la caprior... Cand am fost copil am stat acolo o luna (la Massagno, pe langa lugano, si in munti la Airolo) la o familie cu traditie de Vanatoare, aveam 13 ani, na, aveam alte preocupari pe atunci decat perioada si selectia la caprior...Pacat, ca aflam mai repede chestia cu alice de "trijumate".

Distanta care am imaginat eu este pana la 30, max 50 de metri... Si consider ca lisa nu este suficient de precisa pentru astfel de Vanatoare. De exemplu un Sauvestre 12/76 (24 grame) la 50 de metrii este peste tinta cu 20-30 de cm, B&P BlackShot (32 grame) este cu 10-20 cm peste tinta, Rottweil Exact Magnum (32 grame parca) este 20-25 cm peste tinta. Sauvestre este la 90-100 m exact in tinta, B&P BlackShot intre 70-80m, iar Rottweil Exact magnum undeva in 80-90m. Asta pe carton...Si asta banuiesc ca stie toata lumea ca a fost la poligon si a incercat la cartoane ce stie si cum merge "brenicul".... Eu testul asta am facut cu arma pusa pe 2 saci, "stilul" de ochire exact cum folosesc si cu alice... Grupajul obtinut la 50 de metrii ~10-15cm (au incaput bine pe o coala A4). Asta a fost testul meu, cu arma mea, cu munitile selectate de mine, considerate cele mai bune atunci... Poate la altii merge punct ochit punct lovit la orice distanta pana la 100 de metrii, din instinct, fara cartoane, poligon si alte chestii de incepatori...

@AXP
reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice

Multumesc pentru laude, chiar daca am simtit ceva ironie printre aceste cuvinte... Incerc sa invat si sa experimentez in continuu...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde AXP pe 31 Mai 2018, 01:20

zforis scrie::-). Nu m-am rasucit, am zis ca tot una pentru mine, sa puste cine cu ce vrea capriorul, am si modificat raspunsul... Iar despre tarile unde sunt permise alicele de 3.5-3.7 si vanatoare iarna la tap, ce sa zic, nu au treaba cu vanatoarea la caprior, de ce? Cum poti evalua capriorul iarna? Asa pusti pur si simplu? Tragi la goana probabil fara sa te uiti la aspectul capriorului? Ce sa zic, au cultura "avansata" de vanatoare la caprior... Cand am fost copil am stat acolo o luna (la Massagno, pe langa lugano, si in munti la Airolo) la o familie cu traditie de Vanatoare, aveam 13 ani, na, aveam alte preocupari pe atunci decat perioada si selectia la caprior...Pacat, ca aflam mai repede chestia cu alice de "trijumate".

Distanta care am imaginat eu este pana la 30, max 50 de metri... Si consider ca lisa nu este suficient de precisa pentru astfel de Vanatoare. De exemplu un Sauvestre 12/76 (24 grame) la 50 de metrii este peste tinta cu 20-30 de cm, B&P BlackShot (32 grame) este cu 10-20 cm peste tinta, Rottweil Exact Magnum (32 grame parca) este 20-25 cm peste tinta. Sauvestre este la 90-100 m exact in tinta, B&P BlackShot intre 70-80m, iar Rottweil Exact magnum undeva in 80-90m. Asta pe carton...Si asta banuiesc ca stie toata lumea ca a fost la poligon si a incercat la cartoane ce stie si cum merge "brenicul".... Eu testul asta am facut cu arma pusa pe 2 saci, "stilul" de ochire exact cum folosesc si cu alice... Grupajul obtinut la 50 de metrii ~10-15cm (au incaput bine pe o coala A4). Asta a fost testul meu, cu arma mea, cu munitile selectate de mine, considerate cele mai bune atunci... Poate la altii merge punct ochit punct lovit la orice distanta pana la 100 de metrii, din instinct, fara cartoane, poligon si alte chestii de incepatori...

@AXP
reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice

Multumesc pentru laude, chiar daca am simtit ceva ironie printre aceste cuvinte... Incerc sa invat si sa experimentez in continuu...


Nu stiu de unde ai tras concluzia ca ar fi ironie in cuvintele mele, departe de mine aceasta intentie.

Ale naibii Sauvestre pe care le-ai folosit tu, ...si au asemenea balistica! Cele folosite de mine pana acum, aveau la 60-70m, 4 cm peste punctul de ochire, ... sau poate ale mele erau defecte? (acum, da, sunt ironic). Ca Sauvestre fata de alte cartuse, ajunge cu 20-30 cm peste traiectoria lor, este cu totul si cu totul altceva, ..., eu am lisa reglata pe Sauvestre, ... distanta mea de confort pe “red dot” sau mecanice, este 60-70m, ..., sunt un tragator mediu, ..., la 50-60m, din sprijinit, lovesc o doza de cola 3 din 3, ..., unde este precizia slaba?
Din ceea ce ai afirmat mai sus, cu cei 20-30cm peste tinta, m-ai convins ferm ca afirmatiile tale nu se bazeaza pe experienta ta in tras cu arma lisa, ...se bazeaza pe povestile altora, pe care cred cu nu le-ai inteles tocmai bine, ... din partea mea pastreza-ti convingerea, ..., dar pusa macar pe fundamente corecte.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 31 Mai 2018, 01:41

Stai putin, eu nu am red dot pe lisa. Cum am zis: "stilul" meu de ochire a fost cum fac si cu alice, adica marimea cuiului de catare am incercat sa fie de obicei la fel - cat se poate. Depinde cat se vede din sina si din cuiul de catare... Fiecare are un stil cu care s-a obisnuit... Posibil ca trebuia sa se vada mai putin din cuiul de catare... si atunci... ajungea mai jos proiectilul. Afirmatile mele se bazeaza pe testele mele. Te astept o data la poligonul din Pecica daca ajungi in Banat, sa te vad cum lovesti la 50-60 de metrii o doza de cola 3/3, chiar si cu red dot si arma sprijinita pe trepied. Daca ai un red dot de 3 moa, inseamna ca punctul acopera aproape 9 cm la 100 de metrii, la 50m acopera 4.5cm. As vrea sa vad cum poti lovi o doza 3/3. Daca ai red dot de 5 moa, atunci nu ai sanse sa lovesti 3/3.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 31 Mai 2018, 06:43

Vânător cu experieța scrie:Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot


Mulțumesc pentru momentul de umor.

Dragi colegi, omul chiar are "expertiza" - urăsc folosirea cuvântului asta folosit cu sens de experienta - știe de slug, știe de poste. "Iar" ăla îl folosește intenționat fără rost, pentru că insistă pe cuvânt de două ori. Însăși nickname-ul e ales cu grijă și pus la păstrare. Omul e dintre noi și are timp mult și mintea odihnită...

În urmă cu câțiva ani am avut ideea de a crea o platformă de dialog paralelă, unde problemele serioase să fie discutate sub identitate reală, tocmai pentru a evita astfel de situații. Succesul nu a fost cel scontat, cauza fiind că cei ce ar fi trebuit să discute cu noi nici nu au catadixit să dea "bună ziua" și și-au lăsat reprezentanții lor să își bată capul. Dar nu acolo vreau să ajung. În momentul deschiderii, cei mai drepți dintre noi, țipau că din gură de șarpe că cineva vrea să afle identitățile celor ce scriu și să le facă nu's ce în cazul în care nu bat pas de defilare.
Ceva mai înainte pe acest topic, se insinuează că colegul cu nickname de pușca scumpă manipulează cititorii, făcându-i să creadă nu știu ce. Asta, ne încălcând nici o regulă a forumului.
Trăgând linie pe dedesubt, rezultă că oricine ar fi și oricum ai vrea să discuți problemele breslei, avem între noi colegi cărora nu le convine niciodată nimic. Vânători, dar de greșeli. Întorși de la țâță.
Înțelegi @florin t de ce e greu să îți impui un punct de vedere în discuții? Pentru că apelezi la o logică sinuoasă. Tipai și atunci, tipi și acum, tipi mereu și din orice poziție...

PS. Nu am conturi ascunse, cu care să manipuleze ceva. E Facebookul plin de ele și de bășcălia ce o produc.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 31 Mai 2018, 06:50

Haideți să ne întoarcem la lisa și unic la căprior.
Mi-am schimbat votul dat greșit. Mulțumesc celor ce au muncit suplimentar pentru a schimba formatul. Așa ar trebui să fie toate chestionarele ce rămân în timp. Omul se mai sucește când îi vine "expertiza" la cap. De-am putea să facem așa și în politică...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Clujeanul pe 31 Mai 2018, 07:12

Pentru vanarea capriorului se folosesc de multa vreme si arme lise si ghintuite. Selectia naturala poate sa functioneze si aici suficient de bine incat sa nu fie nevoie sa se interzica direct din pix un mod consacrat de vanatoare. Din pacate, in cazul vanatorii de caprior, bunul simt, normalitatea si prezumtia de nevinovatie nu mai reprezinta mare lucru.
Raman la parerea ca:

Clujeanul scrie:Ca si organizator este muuuuult mai profitabil sa plimbi un grasan sau un incepator naiv, cu masina de teren si sa ii arati un caprior pe care sa il puste de langa sau chiar din masina. Un pulica care vrea sa vaneze cu lisa poate fi mai putin productiv sau chiar contra-productiv pentru snobul-gestionar-organizator-mare-vanator-cu-basca-si-costum-de-tweed. Pulica cu lisa s-ar putea sa se sictireasca si sa nu isi mai vizeze permisul de arma. Asa o sa creasca teribil cacalitatea umana a vanatorilor din Romania intr-un interval destul de scurt de timp.
Nu conteaza energia, precizia, repetarea focului, calitatea selectiei si costurile in cazul vanatorii la caprior. Pur si simplu niste gunoaie de oameni pe care nu i-am ales, au ales sa aleaga in locul nostru si inoculeaza cu succes cacaturile de gen lisa=braconaj.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 31 Mai 2018, 07:15

Clujeanul scrie:Pentru vanarea capriorului se folosesc de multa vreme si arme lise si ghintuite. Selectia naturala poate sa functioneze si aici suficient de bine incat sa nu fie nevoie sa se interzica direct din pix un mod consacrat de vanatoare. Din pacate, in cazul vanatorii de caprior, bunul simt, normalitatea si prezumtia de nevinovatie nu mai reprezinta mare lucru.
Raman la parerea ca:

Clujeanul scrie:Ca si organizator este muuuuult mai profitabil sa plimbi un grasan sau un incepator naiv, cu masina de teren si sa ii arati un caprior pe care sa il puste de langa sau chiar din masina. Un pulica care vrea sa vaneze cu lisa poate fi mai putin productiv sau chiar contra-productiv pentru snobul-gestionar-organizator-mare-vanator-cu-basca-si-costum-de-tweed. Pulica cu lisa s-ar putea sa se sictireasca si sa nu isi mai vizeze permisul de arma. Asa o sa creasca teribil cacalitatea umana a vanatorilor din Romania intr-un interval destul de scurt de timp.
Nu conteaza energia, precizia, repetarea focului, calitatea selectiei si costurile in cazul vanatorii la caprior. Pur si simplu niste gunoaie de oameni pe care nu i-am ales, au ales sa aleaga in locul nostru si inoculeaza cu succes cacaturile de gen lisa=braconaj.


+1
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 31 Mai 2018, 07:32

Asta cu braconajul, lisa și capriorul e ca lupul, capra și varza. Nu prea pacane.
Dacă te duci la braconaj, te duci cu lisa și cu poste și dacă scrie în lege ca n-ai voie.
Daca ai autorizație de căprior, trebuie să ieși cu paznicul. Să zici că vezi un fazan sau iepure și schimbi (trebuie să fi ticălos rău să dai, dar asta e altceva), e treaba paznicului să te ciupească. Dacă ești pe mâna cu paznicul și închide ochii, gestionarul ce a cerut restricția asta (sau un organ de control?!?) iar nu rezolvă mare lucru. În aceeași logica, cei doi pot bracona mistreț, capră, lopata, cerb, muflon, căprior (mai multi pe o foaie) etc. Și cu carabina.
Sa zici ca rănește cu lisa, nu prea ține...
Ar rămâne comoditatea și timpul pierdut pentru apropiere. Acolo ar fi o problemă. Dar, să bagi asta într-o normă, e chiar "de porc"...
Cred că ar trebui să scriu eu asta în altă parte. Să văd cum stau cu inspirația și timpul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde ventura pe 31 Mai 2018, 07:33

M-am uitat la chestionar.
Mai mult de 3/4 din voturi sunt in favoarea lisei la caprior, desi majoritatea vaneaza cu carabina.
Ma bucura acest rezultat deoarece nu-mi pare normal sa interzici ceva doar de dragul de a interzice, sau doar din greseala (cum se speculeaza prin unele cercuri).
Consider ca o adresa la minister in care sa se revina si sa se corecteze "eroarea" ar fi binevenita!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde mialxx pe 31 Mai 2018, 09:28

zforis scrie:
Mai la inceputul topicului, unul din colegi nostri cu reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice, infiera cu inversunare, o eventuala, folosire a alicelor la caprior, pana la a trimite ipotetic oameni la puscarie fara judecata, ... iar cand a aflat cu surprindere, ca sunt tari, civilizate, unde se folsesc legal si etic alicele de 3,5-3,7 la caprior, si acestea isi fac treaba bine, ..., s-a rasucit omul, ..., ajungand totusi sa spuna ca lisa cu unic, in acceptiunea sa, nu este suficient de precisa pentru vanatoarea la caprior (nu stiu la ce distanta isi imagina ca se vaneaza capriorul cu lisa) , ..., nu judec opinia nimanui, ..., omul pur si simplu asa gandeste in baza experientei si perceptiei sale, ..., in care (presupun eu) posibil ca el sa nu fi folosit arma lisa niciodata, ..


:-). Nu m-am rasucit, am zis ca tot una pentru mine, sa puste cine cu ce vrea capriorul, am si modificat raspunsul... Iar despre tarile unde sunt permise alicele de 3.5-3.7 si vanatoare iarna la tap, ce sa zic, nu au treaba cu vanatoarea la caprior, de ce? Cum poti evalua capriorul iarna? Asa pusti pur si simplu? Tragi la goana probabil fara sa te uiti la aspectul capriorului? Ce sa zic, au cultura "avansata" de vanatoare la caprior... Cand am fost copil am stat acolo o luna (la Massagno, pe langa lugano, si in munti la Airolo) la o familie cu traditie de Vanatoare, aveam 13 ani, na, aveam alte preocupari pe atunci decat perioada si selectia la caprior...Pacat, ca aflam mai repede chestia cu alice de "trijumate".

Distanta care am imaginat eu este pana la 30, max 50 de metri... Si consider ca lisa nu este suficient de precisa pentru astfel de Vanatoare. De exemplu un Sauvestre 12/76 (24 grame) la 50 de metrii este peste tinta cu 20-30 de cm, B&P BlackShot (32 grame) este cu 10-20 cm peste tinta, Rottweil Exact Magnum (32 grame parca) este 20-25 cm peste tinta. Sauvestre este la 90-100 m exact in tinta, B&P BlackShot intre 70-80m, iar Rottweil Exact magnum undeva in 80-90m. Asta pe carton...Si asta banuiesc ca stie toata lumea ca a fost la poligon si a incercat la cartoane ce stie si cum merge "brenicul".... Eu testul asta am facut cu arma pusa pe 2 saci, "stilul" de ochire exact cum folosesc si cu alice... Grupajul obtinut la 50 de metrii ~10-15cm (au incaput bine pe o coala A4). Asta a fost testul meu, cu arma mea, cu munitile selectate de mine, considerate cele mai bune atunci... Poate la altii merge punct ochit punct lovit la orice distanta pana la 100 de metrii, din instinct, fara cartoane, poligon si alte chestii de incepatori...

@AXP
reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice

Multumesc pentru laude, chiar daca am simtit ceva ironie printre aceste cuvinte... Incerc sa invat si sa experimentez in continuu...


Nu contrazic si nici nu-mi place sa o fac. Dar sa presupui ca Elvetia sau Elvetienii nu au traditie la vinatoare asta chiar e de tot rahatul.

Te invit la o vinatoare aici sa vezi cu ce se „maninca“.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde kama3 pe 31 Mai 2018, 11:23

Vânător cu experieța scrie:Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot

Asta e chiar tare!
Chiar nu mai poate legiuitorul de grija aspectului fripturii mele?

Personal nici atitudinea "eu vanez cu carabina, nu ma intereseaza aspectul" nu o consider ok.
Faptul ca o problema din sfera noastra de activitate nu ne afecteaza direct nu inseamna ca nu trebuie sa ne preocupe.
Eu de exemplu nu merg la vanatoare de mistret ca nu-mi place. Prefer oricand un fazan, o rata sau un porumbel in locul porcului. Dar daca maine s-ar dori interzicerea prin lege a vanatorii la mistret ar fi ok sa spun "nu vanez mistret, nu ma intereseaza subiectul"? Nu cred ca ar fi ok.
O problema cred ca ar trebui dezbatuta obiectiv nu subiectiv. O lege nu se adreseaza numai unui individ sau unui grup de indivizi ci intregii comunitati.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 31 Mai 2018, 12:25

@mialxx
Nu contrazic si nici nu-mi place sa o fac. Dar sa presupui ca Elvetia sau Elvetienii nu au traditie la vinatoare asta chiar e de tot rahatul.

Te invit la o vinatoare aici sa vezi cu ce se „maninca“.


M-am lamurit cu traditia si stilul aici

viewtopic.php?p=246692&sid=dcdeaabda016624a3fa1bfcc6455f7c8#p246692

(pacat ca nu mai e poza, au sters moderatorii). Nu, multumesc pentru invitatie.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde AXP pe 31 Mai 2018, 12:53

zforis scrie:Stai putin, eu nu am red dot pe lisa. Cum am zis: "stilul" meu de ochire a fost cum fac si cu alice, adica marimea cuiului de catare am incercat sa fie de obicei la fel - cat se poate. Depinde cat se vede din sina si din cuiul de catare... Fiecare are un stil cu care s-a obisnuit... Posibil ca trebuia sa se vada mai putin din cuiul de catare... si atunci... ajungea mai jos proiectilul. Afirmatile mele se bazeaza pe testele mele. Te astept o data la poligonul din Pecica daca ajungi in Banat, sa te vad cum lovesti la 50-60 de metrii o doza de cola 3/3, chiar si cu red dot si arma sprijinita pe trepied. Daca ai un red dot de 3 moa, inseamna ca punctul acopera aproape 9 cm la 100 de metrii, la 50m acopera 4.5cm. As vrea sa vad cum poti lovi o doza 3/3. Daca ai red dot de 5 moa, atunci nu ai sanse sa lovesti 3/3.


Stimate coleg, teoria ta este plauzibila, dar doar atat. Din pacate are un defect, se bazeaza pe ipoteza gresita, “red-dot”-ul in discutie, nu are punctul nici de 3 MOA, nici de 5 MOA, punctul este de 2 MOA.
Nu doresc sa facem monopol in acest topic cu o polemica inutila, cum spuneam intr-o postare anteriora, este opinia ta ca lisa este imprecisa, este dreptul tau la acea opinie, nu doresc sa iti combat opinia, imi doresc doar sa se bazeze pe ipoteze corecte.
Intr-o postare anterioara, faci afirmatia ca Sauvestre are punctul maxim al traiectoriei mai sus cu 20-30 cm decat linia de ochire, ... cum am mai spus, este gresit, Sauvestre (ca si alte proiectile moderne) are traiectoria mai sus cu acei 20-30 cm fata de alte proiectile clasice (punctul lui maxim de ridicare pe traiectorie, nu depaseste 4 cm fata de linia de ochire, in cazul unei calibrari corecte, conform MRD). Pentru un om cu pregatire si cunostinte balistice (fara nici o tenta de ironie), mi se pare cel putin hazardant sa afirmi ca o arma nu este suficient de precisa (fie ea lisa sau carabina) fiindca tragi cu o munitie, iar arma este calibrata cu alt tip de munitie. Daca bine retin, in alt topic, unde discutai despre carabina, spuneai ca de la reglajul de glont FMJ, a trebuit sa ridici xx clicuri, reglajul sistemului de ochire, pentru un alt tip de munitie, ca sa ai acelasi punct de impact, nicidecum nu ai afirmat ca acea carabina ar fi imprecisa, ... , facand o extrapolare la aceasi situatie, la arma lisa, ajungem sa afirmam ca arma nu este suficient de precisa? Cand de fapt noi folosim un alt tip de munitie decat cea cu care este calibrata arma, fara sa facem o noua calibrare sau fara sa aplicam corectii de ochire, ...
Referitor la afirmatia ca nu te-ai rasucit, ..., ba da te-ai rasucit, ..., si bine ai facut, de la votul contra, ai trecut, la nu stiu, nu ma interseaza, ... , gandind pozitiv, este un pas bunicel, ... Personal, de peste un an jumate, aproape doi, nu mai folosesc lisa nici la caprior, nici la goana la mistret, pentru simplul fapt ca o carabina merge si pentru aproape si pentru departe, ..., dar de aceea am votat pro, si am si argumentat de ce (undeva, cateva postari mai sus) si nu in ultimul rand, nu mi se pare ca ar avea spirit de colegialitate, de echipa, atitudinea "eu vanez cu carabina, nu ma intereseaza aspectul", ..., cum spunea alt coleg: “Faptul ca o problema din sfera noastra de activitate nu ne afecteaza direct nu inseamna ca nu trebuie sa ne preocupe.”
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Krieghoff pe 31 Mai 2018, 14:32

tehărău scrie:Ceva mai înainte pe acest topic, se insinuează că colegul cu nickname de pușca scumpă manipulează cititorii, făcându-i să creadă nu știu ce. Asta, ne încălcând nici o regulă a forumului.


Scuze de offtopic: nici nu m-am mai obosit sa-i raspund. Omul bate campii, cand li se spune verde in fata ii doare. Lucrurile sunt destul de clare, sunt scrise, le-am vazut activitatea de la infiintare. Ca sa nu mai manipulez, vorbesc in numele meu, pentru mine e clar. Nu e nici un cont fals sau trol sau cum se mai cheama. E unul care spune adevarul.

La topic: am votat normal pro lisei la caprior. Prea curand nu se va schimba, in ciuda a ce se spunea ca "se aude prin targ ca se va interzice lisa la vanatul mare". Aici e o linie rosie si nu prea cred ca se va incalca. Spre exememplu eu sunt membru si la o privata. Gestionarul, tine vreo 7-8 fonduri de vanatoare doar din 2% de la firmele lui. Omul are o regula clara: la goana la mistret doar lisa cu unic iar transportul in teren se face doar cu carutele, afara ramanand masini extrem de scumpe, modificate, etc. L-am sunat sa-i spun ce se aude prin targ, reactia lui simpla fiind: povesti.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde mialxx pe 31 Mai 2018, 15:19

zforis scrie:@mialxx
Nu contrazic si nici nu-mi place sa o fac. Dar sa presupui ca Elvetia sau Elvetienii nu au traditie la vinatoare asta chiar e de tot rahatul.

Te invit la o vinatoare aici sa vezi cu ce se „maninca“.


M-am lamurit cu traditia si stilul aici

viewtopic.php?p=246692&sid=dcdeaabda016624a3fa1bfcc6455f7c8#p246692

(pacat ca nu mai e poza, au sters moderatorii). Nu, multumesc pentru invitatie.


Nu vad nici o relevanta. Am vazut poze facute in Romania cind vinatorul era calare pe mistret, asta nu inseamna ca Romanii nu au habar de traditie. Eu am gresit postind poza si mi-am asumat greseala.
Eu zic sa incheiem discutia la nivelul care e, nu are rost sa tot o lungim.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 31 Mai 2018, 21:50

@mialxx, @axp, multumesc pentru discutie, oricum a fost aceasta discutie, macar am dezvoltat, am discutat despre argumentele mele contra... Dupa care m-am "rasucit" un pic. In fine. Mai sunt 11 persoane care nu au zis nimic despre contra... Eu personal am incheiat acest subiect.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde AXP pe 31 Mai 2018, 22:09

zforis scrie:@mialxx, @axp, multumesc pentru discutie, oricum a fost aceasta discutie, macar am dezvoltat, am discutat despre argumentele mele contra... Dupa care m-am "rasucit" un pic. In fine. Mai sunt 11 persoane care nu au zis nimic despre contra... Eu personal am incheiat acest subiect.


Sa ne auzim cu bine, catare plina.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde yoghi pe 31 Mai 2018, 22:31

yoghi scrie:Sunt 4 voturi contra.
unul de la colegu @Zforis care a postat si motivele lui,
dar ceilalti 3 votanti care sunteti bre?si ce motive mai sunt?

....


Acu sunt mai multi ...care sunteti cei 10 si mai ales ce motive aveti? asa cum am zis mai sus eliminati va rog acuzatiiile cu "trei la fund" si etica cu friptura stricata de brenek.

Domn moderator...si aici se voteaza ca in parlament? cu vot ascuns? Hai bre ce dracu ca Nu va i-a cineva scaunul cu masaj .

ps. doar 9 ca unul este nenea cu ....penele , romana si gramatica
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3754
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tomi pe 01 Iun 2018, 00:06

Si eu sunt pentru lisa din aceleasi motive cu Ghinda, adica am vanat prima data caprior si capra cu lisa, sunt si pentru alice cu lisa la caprior nu numai cu proiectil unic.
@clujenu realitatea este ca orice gestionar ar avea insa oarece probleme daca vanatorul care plateste autorizatia la caprior ar vrea sa faca asta cu lisa, trebuieste apropiat vanatul. Gestionarul mai are destui la coada si nu se complica.
@krieghoff este tare patronul de la fondul tau privat daca da doar 2% din ce realizeaza pentru 6-7 fonduri.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde cata.pete pe 10 Noi 2018, 13:38

Am votat pro...nu pentru ca as vina căprior cu lisa,chiar și cu carabina vânez rar din lipsa de timp,4 exemplare în 20 de ani de vânătoare. Dar e o tâmpenie sa restricționezi lisa de la vânarea căpriorului....pentru ca exista muniție suficient de buna și precisa care sa permită lovituri curate la distante apreciabile. Chiar și dacă un unic se ridica 20-30 de centimetri(... :? ) peste țintă,și mai bine,ochești dedesubt și nu mai acoperă catarea nimic ;)
Știu un coleg vânător care cu lisa lui de 20 nu avea nici o problema sa doboare țapul la 80-90 de metri.Iar cu braconajul.....alice în loc de slug....un mare pârț....Sau .22 Hornet...vorbe în vint!!!!
Nu arma face braconajul!!! Omul care o poarta,Da! Interzicem lisa la căprior( și la vânat mare?),.22 Hornet de la combaterea dăunătorilor pentru ca ar putea fi folosite la braconaj... Inca o data,omul braconează,nu arma!
Am avut ocazia sa vad destui braconieri,sa-i cunosc personal,braconierul cu lisa de 16,braconierul cu lisa de 12,cel cu papuc 4x4(transportatorul!),cel cu 30-06 benelli argo si suzuki vitara,cel cu 9,3x62 benelli argo si opel frontera,cel cu .243 w si mitsubishi L200,si lista poate continua.... Nu am vazut nici o arma din astea singura in masina la braconaj :D !
Reguli simple,clare,oameni care sa le aplice cu fermitate și gata,se duce braconajul pe apa sâmbetei... Si bun simt,de asta e lipsa mare din pacate.
Eu o sa-mi cumpăr un .22 Hornet...caut arma asta de vreo 5 ani,în sfârșit am gasit-o! Si mi se rupe ca nu mai pot ieși cu ea la combatere,am un .308 w care face toți banii la canide...îmi place și gata,e buna și la poligon,pentru antrenament. Cind se interzisese .308 w la porc,eu am cumpărat una...acum e permisa,cine știe,poate unii mai destupați la minte vor aduce si .22 Hornet înapoi unde ii e locul și lisa va fi ceea ce a fost mereu,arma cu care se poate vina orice.Pina atunci,catare plina tuturor! Apropos,de ce oare nu se spune reticul plin?
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Adrian_Dumitru pe 25 Mar 2019, 14:16

Chiar dacă este un subiect vechi si inactiv, eu am votat pentru folosirea lisei la caprior, poate fi și mascul sau femelă. Dacă ar fi după mine, aș permite și folosirea de alice de diferite dimensiuni, chiar mai mari de 5mm.
În link aveți un exemplu de cartus de calibrul 12, 38 grame cu alice de plumb de 3,75mm pe care producatorul îl recomandă pentru tirul la 15 - 45 m, pentru vânat de talie medie.

https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/rot ... rw2403368/

Ps: până acum la căprior am folosit doar GECO TM de 11 grame in calibrul 30.06 dar vreau sa trec pe winchester extreme point de 9.7grame
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Andi Bria pe 30 Mai 2019, 07:12

Eu am votat împotrivă, nu știu dacă motivația mea contează întrucât nu am foarte mare experienta în domeniu. Totuși, ca să nu pară ca fug de răspundere, am să precizez că folosirea lisei la căprior mi se pare disproporționată în cazul proiectilului unic și lipsită de etică în cazul alicelor. Mulțumesc!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde violiv pe 30 Mai 2019, 08:26

Subiectul tocmai a devenit activ: de cateva zile exista o propunere de ordin de ministru care urmeaza sa corecteze cate ceva din restrictii. In ceea ce priveste arma+munitie lisa la caprior si 22 hornet vor deveni din nou legal permise ... daca iese ordinul.

@Andi Bria
Daca o sa ai posibilitatea sa capeti experienta o sa vezi ca ai gandit gresit.
De nevoie am vanat 7 ani doar cu lisa. Si nu aveam paleta de cartuse cu proiectil unic disponibile astazi. Un unic tras chiar din 12 face daune mai mici in tap decat un 223. La distanta eficace este letal, precis cat poate tragatorul, bla-bla.
Am doua lise cu care as merge oricand la tap, fara nicio grija si nu m-as limita la 25-50 m. E drept ca sint arme "selectionate" si dotate pentru asta dar aproape orice lisa e in stare sa faca fata, daca o testezi un pic la cartoane si-i gasesti o munitie potrivita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde CCM pe 30 Mai 2019, 13:14

+1.
Argumentul cu braconajul este penibilut.
De-a lungul timpului s-a braconat - cel putin la animale medii si mari - in special cu arme foste militare, respectiv, carabine. Nu numai la noi, din cate stiu, cam peste tot - datorita surplusurilor de arme militare ramase dupa razboaie. Cat despre Africa... nu mai vorbim.
Mai degraba carabina e arma braconierului, iar lisa, arma traditionala a vanatorului.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 747
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 30 Mai 2019, 13:46

violiv scrie:... daca iese ordinul.


Daca...

In contextul actual, am niste retineri. Cred ca pana dupa prezidentiale, tot ce tine de arme si de vanatoare ramane prin sertare. Nu cred ca risca cineva scandal si voturi. Ca de la noi, nu vine decat cearta... :ymhug: [-(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Dragan pe 30 Mai 2019, 21:39

Vanatoarea la caprior cu lisa este o vanatoare de vanator.Cu lisa am vanat mai bine de douazeci si cinci de ani.Mult vanat,mi-a scapat la dibuit sau panda,dar cea mai mare satisfactie a fost si va ramane apropierea vanatului.Esti tu si el,el cu marile avantaje ,auz,vaz,miros ,intotdeauna vanatoarea porneste cu avantaj de partea lui,pe langa astea se gaseste in casa lui pe care o cunoaste la perfectie.Noi...intram in casa lui,cautam vantul favorabil,daca este posibil terenul sa fie ud,si sa reusim sa fim noi cei care il vede primul pe el si nu
invers.Abia atunci incepe vanatoarea.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde drflorea pe 31 Mai 2019, 08:49

Am votat pro.
Cand m-am apucat de vanatoare, tin minte ca in poligon aveam si tinta cprior la care se tragea cu lisa, cu proiectil unic. Era proba in concursurile de tir vanatoresc. Acum vreo 10 ani a fost interzisa lisa la cerb si imi amintesc ca si atunci mi-am aratat nemultumirea fata de acest lucru. Daca ar fi dupa, mine ar trebui sa fie INTERZIS ca ceva sa fie interzis.

Caprior am vant doar cu carabina, la distante la care il nimeream si cu piatra. :D

Eu o sa-mi cumpăr un .22 Hornet...caut arma asta de vreo 5 ani,în sfârșit am gasit-o! Si mi se rupe ca nu mai pot ieși cu ea la combatere,


Cine a zis ca nu se mai poate folosi 22 hornet la combatere?
Pagube mai mari decat vulpile fac cainii hoinari si pisicile salbaticite. Ordinul nu prevede carcterisitici minime ale munitiei pt ele.

Acest ordin (395/2018) imi lasa impresia ca fost dat pt a interzice carabinele in calbre de pistol.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mai 2019, 10:06

drflorea scrie:Cine a zis ca nu se mai poate folosi 22 hornet la combatere?
Acest ordin (395/2018) imi lasa impresia ca fost dat pt a interzice carabinele in calbre de pistol.

Nu se mai poate folosi, nu îndeplinește caracteristicile minime, exemplu lungimea tubului, minim este 39 la vulpe și șacal, pe când Hornet-ul are 35.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B şi 31 vizitatori

cron
Publicitate