Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:04

Lisa interzisa la caprior

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Pro sau contra lisei la caprior?!

Pro
90
77%
Contra
23
20%
Nu ma intereseaza
4
3%
 
Voturi totale : 117

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 27 Mai 2018, 06:51

tomi scrie:@Teharau de ce spui ca cei din FCIR prin Catalin Vrabie in CNV au sustinut interzicerea lisei la caprior? Da-mi te rog un punct solid de sprijin al afirmatiei tale.


@tomi, citesti forumul sau reacționezi în urma unei suete de sâmbătă seara? Pune un citat în care spun eu ceea ce afirmi tu.
Tocmai pentru că ce e scris aici rămâne, uite ce am postat.

viewtopic.php?f=112&t=11501&start=300

Dacă are cineva curiozitatea de a afla cine a susținut prostia cu lisa, ii putem întreba pe cei prezenți la discuțiile din CNV. Eu nu am fost acolo. Și nici tu. Așa că nu susține ceea ce crezi. Fapte, nu vorbe!

Am zis că nu mă mai amestec și chiar am alte preocupări. Dar, pentru că tot m-ai întrebat direct, o să încerc să obțin niște declarații de la cei implicați.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 27 Mai 2018, 07:05

Până atunci, uite niște pagini scrise de autori, așa cum au fost.

viewtopic.php?f=112&t=15286&hilit=lisa+caprior&start=270#p222638
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde florin.t pe 27 Mai 2018, 07:31

Vad ca orice se intampla FCIR e de vina, daca nu credeti, cititi din filozofiile scrise pe un cont facut pt manipulare . Propunerea acceptata a fost tocmai cea a Agvps care, culmea , parca era clonata din a FCIR, cu mentiunea ca a introdus o restrictie in plus, lungimea tubului.
In ce priveste lisa la caprior, singurul avantaj sunt postele cu care inca se mai trage desi sunt interzise de ani buni. Asta salveaza de multe ori onoarea unor vanatori care nu ai tras mai mult de 10 proiectile unice de cand sunt vanatori si acela la tinta.
Daca sunt vanatori adevarati, cei care vanau caprior cu lisa, pot vana mistret acum. Inca ... ;)

PS de ce nu scrie nimeni de aberatia cal 36 mm . Sau e bun calibrul ala ca intra mai multe alice si si sunt mai multe sanse sa fie si aia norocoasa ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 27 Mai 2018, 07:49

Era un banc, cu bicicleta Pegas făcută la Tohan. Oricum o montai, ieșea mitralieră.
La unii dintre noi, orice ai scrie iese disputa AG vs FC.
Băieți, pe loc repaus! Dacă aveți citate cu care să susțineți cele afirmate, postați. Dacă nu, încercați pe Facebook. Acolo sunt permise (încă) vorbitul în contul altuia și bătutul campilor.
Până una-alta, hai la topic și la subiectul lui. Aici e discuție între vânători. AG și FC, dacă au ceva de împărțit, o pot face direct. Sau e vreun purtător de cuvânt ce spune ceva oficial pe aici?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tomi pe 27 Mai 2018, 08:50

de tehărău pe 26 Mai 2018, 07:33

quote="Krieghoff"]Treaba sta in felul urmator: niste tampiti de pe aici de pe forum au avut o initiativa si-au inaintat niste propuneri de modificare a ordinului cu pricina (atentie: interzicerea lisei la caprior nu era printre ele!). Alti baieti destepti, bine crescuti, maestrii in manipularea maselor, care nu de mult timp aruncau cu laturi pe aici, detin momentan functii in cnv si, surpriza, sustin, printre altele, interzicerea lisei la caprior.
Si acum finalul: ceilalti participanti, adica noi astia, restul, ii injuram pe primii pentru ce a iesit, ii facem in toate felurile pe astia de au avut nesimtirea sa le multumeasca pentru efortul depus (desi noi n-am miscat un deget), ii ignoram (voit sau nu) pe cei din categoria ailalta, care in spatele declaratiilor de "schimbare totala a cinegeticii romanesti" in realitate ii doare in p/#@ pentru ca nu vroiau decat functia aducatoare de beneficii pentru interesele proprii.
Oameni buni, ce spunea colegul mai sus ca natia asta este dezastru, consider ca a fost finut.[/quote]

+1


@teharau, asta scrii tu in topicul asta , niste randuri mai sus, il citezi pe krieghoff si adaugi +1, adica esti de acord total.
Punctul de vedere pe care il sustine Catalin Vrabie in CNV apartine FCIR, a fost elaborat in comun de noi, nu e punctul lui strict de vedere. Din cate il cunosc el personal nu ar sustine lisa la caprior dar in CNV vorbeste in numele FCIR si al asociatiilor care l-au propus si care au participat de asemenea la elaborarea punctului de vedere FCIR in privinta calibrelor permise la vanatoare.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tomi pe 27 Mai 2018, 08:52

Postez acum pentru ca am promis aici sa fac cunoscuta activitatea FCIR.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde florin.t pe 27 Mai 2018, 09:49

Stiti care este adevarul (si problema), vanatorii merg la vanatoare pana le creste burta suficient ca sa se apuce de politica, sa caute functii caldute si sa faca legi pt cei care vaneaza de fapt.
Pe de alta parte ortacii etici, patimasi, recreativ-stiitifici nu se implica, se trezesc atunci cand imparteala da cu virgula, daca sunt doi la un iepure e bine, vor fi un pic suparati cad vor fi trei dar va fi ok cand vor fi patru.
Lisele la vanatul mare se aude prin targ ca vor fi istorie in curand. Atunci se vor supara unii putin, mai animam forumul si "veata merge mai depare".
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 27 Mai 2018, 09:55

tomi scrie:de tehărău pe 26 Mai 2018, 07:33

quote="Krieghoff"]Treaba sta in felul urmator: niste tampiti de pe aici de pe forum au avut o initiativa si-au inaintat niste propuneri de modificare a ordinului cu pricina (atentie: interzicerea lisei la caprior nu era printre ele!). Alti baieti destepti, bine crescuti, maestrii in manipularea maselor, care nu de mult timp aruncau cu laturi pe aici, detin momentan functii in cnv si, surpriza, sustin, printre altele, interzicerea lisei la caprior.
Si acum finalul: ceilalti participanti, adica noi astia, restul, ii injuram pe primii pentru ce a iesit, ii facem in toate felurile pe astia de au avut nesimtirea sa le multumeasca pentru efortul depus (desi noi n-am miscat un deget), ii ignoram (voit sau nu) pe cei din categoria ailalta, care in spatele declaratiilor de "schimbare totala a cinegeticii romanesti" in realitate ii doare in p/#@ pentru ca nu vroiau decat functia aducatoare de beneficii pentru interesele proprii.
Oameni buni, ce spunea colegul mai sus ca natia asta este dezastru, consider ca a fost finut.


+1


@teharau, asta scrii tu in topicul asta , niste randuri mai sus, il citezi pe krieghoff si adaugi +1, adica esti de acord total.
Punctul de vedere pe care il sustine Catalin Vrabie in CNV apartine FCIR, a fost elaborat in comun de noi, nu e punctul lui strict de vedere. Din cate il cunosc el personal nu ar sustine lisa la caprior dar in CNV vorbeste in numele FCIR si al asociatiilor care l-au propus si care au participat de asemenea la elaborarea punctului de vedere FCIR in privinta calibrelor permise la vanatoare.[/quote]

=)) =)) :mrgreen: :mrgreen:

Asta-i din ciclul "Chelul-si pune mana-n cap!".
Colegul @Kriegroff zice bine ceea ce zice si chiar sunt de acord cu el. Totusi vezi ca +1 in limbaj net inseamna ca esti de acord cu o postare anterioara. Semn pentru "total de acord" nu exista. Cu ocazia asta putem propune ca pentru "total de acord" sa folosim ++1, pentru "jur cu mana pe Biblie ca-s de acord" +*+1 si pentru "partial de acord" +80% . Hai totusi sa fim seriosi si sa ne intoarcem la subiect.
Cu ce persoana zici ca identifici:
quote="Krieghoff"] Alti baieti destepti, bine crescuti, maestrii in manipularea maselor, care nu de mult timp aruncau cu laturi pe aici, detin momentan functii in cnv si, surpriza, sustin, printre altele, interzicerea lisei la caprior.
[/quote] ? Ca nu mi-e clar...

@tomi, faptul ca faci cunoscut ceea ce face cineva, e foarte bine. Numai sa o faci in mod corect. Nu te mai lua dupa vorbe ce te fac sa te aprinzi caci risti sa postezi ca in topicul asta. Si tu ai postari bune si inteligente, ramai la acel standard.
Referitor la cine/ce a sustinut in CNV, inainte de a lua apararea cuiva, da cateva telefoane. S-ar putea sa ai surpriza de a afla adevaruri ce te-ar face nu numai sa nu mai intervii, ci chiar sa iti pui intrebari ce definesc caractere.

Eu iti doresc o zi buna, ca e sarbatoare si azi si maine. Daca ai ceva concrert, mai scrie. Daca nu, citeste ceea ce e deja scris. Daca o sa gasesc ceva martori, stenograme, inregistrari etc o sa le fac publice. Daca nu, ramanem la evidentele ce deja sunt expuse. :ymhug:

PS. Mai lasati polemica intre formele de asociere a asociatiilor. Interesele lor nu au cum sa fie de fiecare data aceleasi cu interesele celor ce fac parte din ele (vanatori).
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde florin.t pe 27 Mai 2018, 10:26

Numaib o intrebare si gata, care sunt cele doua forme de asociere ?

Sper sa nu raspunzi obligatorie si benevola :mrgreen: :roll: :ymhug:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 27 Mai 2018, 11:00

<em>florin.t</em> scrie:Numaib o intrebare si gata, care sunt cele doua forme de asociere ?

Sper sa nu raspunzi obligatorie si benevola :mrgreen: :roll: :ymhug:


AGVPS si FCIR. Ambele la fel de benevole pentru asociatiile pe care le reprezinta. Ambele cu plusuri si minusuri.
Si ambele cu topicuri unde cei interesati isi pot expune parerile. Restul e can can.
Gata cu off topic.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 27 Mai 2018, 13:52

NightSirc scrie:
zforis scrie:
yoghi scrie:sunt mai multe minusuri aici.
-la 40m un "brenek" are lovitura mortala in 75% din corpul tapului.
-zona aia de 20cm e cumva desenata pe animal ? Nu cumva poate fi excentrica peste50% cu zona imaginata de vanator? si atunci degeaba ai 7lunete?
-ai dracu incepatori toti nimeresc inima daca au luneta.
si fata de un mesaj mai sus NU e corect sa apreciezi tu ca toti aia cu lisa sunt braconieri.


La 40 m, cuiul de catare a lisei acopera complet zona vitala a tapului, da e adevarat, daca lovesc in corp, lovitura este mortala, problema este cand moare si cum...

Nu am zis ca aia care vaneaza tap cu lisa sunt braconieri.


Ca posesor de lisa si carabina, cred ca nu pot fi considerat partinitor, de aceea va zic ca am vazut destui(prea multi in ultima vreme) care trag mai putin precis cu carabina decat multi altii cu lisa(asa mai cu multe primaveri)...

Despre ce PROSTII am ajuns sa vorbim aici?!?
Daca limita de calibru era la nivel de energie cum mai era traba cu lisa?!?
Daca era la latitudinea admisitratorului cum era, se interzicea lisa???(Poate in cazul incare oferea carabina gratis)
Am putea continua "ca surzii in dobe" dar nu ajutam pe cine trebuie...ba dimpotriva!

PS: Nu vad nici o mandrie sa impusti tapul de la 200-300 metri... decat desenat... ati vazut vreodata fara luneta/binoclu cum clipeste un tap de trofeu? Mai vorbim dupa ce-l vedeti!


Nu cred ca am vorbit prostii, daca asa se considera, rog sa se stearga posturile mele. Intre timp am modificat votul la "nu ma intereseaza". Eu personal fac pregatiri serioase la fiecare inceput de sezon, asa cum spuneti la capriori "desenati", cum arata si acest topic, chiar cu o arma CZ http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?p=252053#p252053 . Pacat ca nu mai gasesc niste filmari foarte interesante de la 10-15-20 de metrii cu capriorii... dar voi face altele... Eu personal nu voi folosi lisa la caprior niciodata , nu consider ca are o precizie suficienta pentru Vanatoare la caprior.

Trebuie interzisa lisa la caprior sau nu? Nu stiu si nici nu ma intereseaza.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Traian 2306 pe 27 Mai 2018, 19:13

tehărău scrie:Arma clasica de vânătoare e arma cu țevi lise. De-a lungul timpului ea și muniția ei au fost îmbunătățite astfel încât face fata cu succes vânătorii la toate speciile, de la pasarele și până la elefant. Și atunci cum mama dracului să o excluzi de la vânătoare? E un nonsens!

:-? [-x

+1
Traian 2306
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2017, 13:15

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Sharpshooter pe 28 Mai 2018, 11:05

wau.... frumos, elegant cat de cat, vad ca se continua discutia de la ".308" in acelasi ritm alert, organizat mai mult sau mai putin ...insa argumentele sunt de-a dreptul copilaroase pana la penibil.

...daca citesc si recitesc, regasesc aceiasi termeni folositi: manipulare, aruncat cu laturi, dezinformare, aia aialalti "+1" si mai lipsesc "fortele oculte" si "grupurile de interese"


AM citit de mai multe ori sintagma " unii care nu au facut nimic, nu au miscat un deget" ma tot gandesc cum stiu unii sau altii, cine ce face, cum se tine evidenta asta servicii de informatii, clarviziune ...?!?

Daca cumva se arata ca cineva a miscat ceva totusi, cum naiba a indraznit?! brusc e transformat in tap ispasitor pentru tot ce-i rau, ala e pus la gazeta si aratat cu degetul...da ala ..Catalin Vrabie...el a interzis lisa la caprior, el a interzis hornetul, el a schimbat legea in rau. ...vedeti ce sa intamplat daca nu ne-a lasat pe noi, ca noi stiam ce e bine.

Apropos de Catalin Vrabie, imi place ca il citati de acum ~4 ani cand si-a expus o parere, care acum e cosmetizata in asa fel incat lumea sa inteleaga ca EL a schimbat asta la lege .. ia mai dati un search si vedeti cum acum 4-5 unii din domniile voastre aruncau laturi (ca sa citez termenul folosit pe aici) la adresa AGVPS si acum sunteti membri ai diverselor comisii de le mult iubita institutie, si tineti scut sa nu cumva sa pomeneasca cineva de rau, ca imediat saritit in mod organizat si il puneti la perete . (se poate vedea lejer asta pe diferite discutii ) Hai cu curaj ...apoi uitati-va in oglinda.

Sincer nu am timpul necesar si nici dispozitia sa caut, cum am fost sfatuit sa imi aiu alta arma daca nu imi convine legea si de mai multe ori ca daca am ceva propuneri sa ma adresez filialei din care fac parte ...si altele.

Poate ar trebui sa face o enumerare cronologica a ceea ce a insemnata aceasta schimbare, sa se mai lumineze si cititorii care nu au inteles nimic din cauza "manipularilor". In continuare doar chestii concrete,


In luna Aprilie 2017 - un grup de persoane s-au scremut sa vina cu o propunere de modificare a calibrelor admise la vanatoare in Romania
Varianta propusa a fost urmatoarea
Imagine

La inceputul lunii [img]Iunie%202017[/img] a fost depusa propunerea la minister. (data exacta poate fi aflata de la Catalin Vrabie)

La 31 August 2017 apare pe forumul AGVPS urmatoarea postare... ma rog e acolo inca, poate fi citita de toata lumea

**din care poate va sar in ochi cateva chestii
-Caprior 5,6 lungime minima tub 43 mm
- Exceptie 7,62 x 39mm

de Daniel Ilie » 31 Aug 2017 18:13

Toate cele 3 variante (cu plusuri si minusuri) au fost prezentate de mine si de Laurentiu conducerii AGVPS, nu doar una ;)
Dansii aleg si modifica dupa cum considera de cuvinta si au dus mai departe catre minister


Apoi aflam de pe aici de pe forum, ca propunerea AGVPS a fost depusa la minister in 29- 08-2017 a se vedea atasamentul.

Varianta finala care a fost aprobata in sedinta CNV, se pare ca atrecut tocmai intr-o sedinta de la care Catalin Vrabie a fost absent ...insa poate cineva reuseste sa faca rost de un document ceva sa ne lamurim negru pe alb cine a fost si cine nu a fost.

Acum fiecare, care poate sa gandeasca, sa inteleaga cine a interzis ce si mai ales cui.
Sanatate multa si spor in toate

+1

Legat de lisa la caprior, primul meu caprior a fost vanat cu lisa ...si totodata ultimul cu lisa!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde florin.t pe 28 Mai 2018, 13:19

Unii au muncit gratuit (ca e pasionati de vanatoare) si au facut o propunere corecta, unii au muncit pe bani si autorizatii ca si ei e pasionati (nu stim de ce, doar banuim, sper ca nu e problema enuntata mai sus cu burta) si au facut alta propunere , mai restrictiva. Au venit arbitrii si au luat cea mai restrictiva si au bagat in plus fara lisa la caprior.
Intrebarea e cine e de vina ?
Clar , cei ce se disculpa aruncand pisica !
Cine e acestia ? Intrebare intrebatoare ....
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde OVI762 pe 28 Mai 2018, 19:37

Banuiesc ca poti sa probezi ceea ce spui ca altfel esti doar un simplu palavragiu.Eu pot sa probez cate voturi ai obtinut cand ai mai vrut o tura ca sef de grupa.Zero voturi :lol: .De ce oare?Nu o sa spun ca ai obtinut 0 voturi ca toti stiau ca esti doar un braconier deoarece nu ai fost ,inca,condamnat pentru braconaj.Dar sa obtii 0 voturi e o performanta care te recomanda maxim,ce zici?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Clujeanul pe 28 Mai 2018, 20:08

florin.t scrie:Intrebarea e cine e de vina ?
Clar , cei ce se disculpa aruncand pisica !

Că așa zici tu?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tomi pe 28 Mai 2018, 21:09

Pardon si io sunt un simplu braconer +1, am si tricou de la Amis, ultima intalnire din 2014 oare, sau din 2013?
Scuza-ma, astea sunt argumente la obiect?
Sedinta CNV a fost in 19.12 anul trecut, Catalin Vrabie nu a putut participa.
Se poate obtine insa procesul verbal, poate fi solicitat, sunt date publice.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde OVI762 pe 29 Mai 2018, 07:18

Doctore,tu esti braconier doar cu numele,cum am fost cu totii,altii sunt braconieri in realitate dar nu au fost niciodata braconieri ca tine.acum te-ai prins?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Ghinda pe 29 Mai 2018, 08:01

Primul caprior l-am impuscat cu 4 mm. Daca ar fi legal, cu maxima placere as utiliza 6 mm sau poste cum le ziceti, atat la goana la caprior(ca asa vanam cand eram mic) cat si la panda. Ca imi place si carabina e alta poveste.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Ghinda pe 29 Mai 2018, 08:02

Ia te uita! 21 la suta din membrii sunt vanatori doar cu numele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde tehărău pe 29 Mai 2018, 08:53

Iar polemica aiurea...
Faceți fraților justițiari adrese către minister, AG, FC, CNV, toate cu același text: ca urmare... Bla Bla lisa unic căprior, bla bla cine a susținut și cine a decis. Dreptul la informare, transparentă istutionala și d astea. Și aflam adevărul scris.
Nu m-ar mira să nu fi susținut nimeni. :) Și de vină să fi fost eroarea...

Simplu și concis.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde biriuck pe 29 Mai 2018, 10:37

florin.t scrie:Unii au muncit gratuit (ca e pasionati de vanatoare) si au facut o propunere corecta, unii au muncit pe bani si autorizatii ca si ei e pasionati (nu stim de ce, doar banuim, sper ca nu e problema enuntata mai sus cu burta) si au facut alta propunere , mai restrictiva. Au venit arbitrii si au luat cea mai restrictiva si au bagat in plus fara lisa la caprior.

Interesant ce spui tu. Cine a primit autorizatii? Ce autorizatii s-au primit?
Cele doua intrebari de mai sus pot fi traduse asa "Esti prost, rau intentionat sau credul?"

PS. Vezi ca aia cu 36mm a fost corectata din cate imi amintesc.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde laurul pe 29 Mai 2018, 13:14

Votul poate fi modificat.
Spor!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde florin.t pe 29 Mai 2018, 18:41

OVI762 scrie:Banuiesc ca poti sa probezi ceea ce spui ca altfel esti doar un simplu palavragiu.Eu pot sa probez cate voturi ai obtinut cand ai mai vrut o tura ca sef de grupa.Zero voturi :lol: .De ce oare?Nu o sa spun ca ai obtinut 0 voturi ca toti stiau ca esti doar un braconier deoarece nu ai fost ,inca,condamnat pentru braconaj.Dar sa obtii 0 voturi e o performanta care te recomanda maxim,ce zici?


:mrgreen: :mrgreen:

De unde stii tu atatea si poti sa probezi ? Ai grija ce scrii ca vorba americanului "poate fi folosit impotriva ta"

Pt cultura ta generala, in cinci ani , pe fondul ajvps am ajuns de la 3(trei) mistreti cota din care se impuscau unul sau doi si restul "se treceau pe foaie" la 20 impuscati si asta e doar un exemplu. Cel care-mi facea "reclama" pe forumul clonat din acesta , forum care s-a dezvoltat ponegrind pe Val Pangica, creatorul acestui forum (am fost singurul care l-am aparat atunci) ar trebui intrebat cati mistreti a mai impuscat dupa ce am plecat eu (cat am fost eu, in doi ani a impuscat peste sapte) in anul care a mai ramas la grupa respectiva, grupa infiintata cu o saptamana inainte de alegeri in majoritate cu vanatorii de pe fondul vecin, pierdut la licitatie si unde eu am fost "redistribuit". Pretene, sa stii un lucru, cand esti considerat "omu dracului" si ai multi "prieteni" nu poti sa faci ilegalitati, daca ai avea putina minte iti dadeai seama ca numai de braconaj nu ma puteam tine.

PS daca vrei sa cauti braconieri sefi de grupa, actualmente la grupa respectiva e unul cu acte in regula, cu condamnare penala, tot tacamul . Noul sef de grupa de atunci, foarte laudat si care intruchipeaza dupa mine mentalitatea ajvps, a ajuns presedinte de club, dupa ce vechiul (fost presedinte de tribunal) a fost gasit de politie in parcare la un bar de pe marginea drumului unde probabil isi bea cafeaua asteptand colegii de vanatoare cu arma in portbagaj nebagata in toc .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde ventura pe 29 Mai 2018, 19:38

"florin.t scrie:Intrebarea e cine e de vina ?
Clar , cei ce se disculpa aruncand pisica !"



Acum tu te disculpi aruncând pisica...
După logica ta, enunțată mai sus, pari vinovat...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde laurul pe 30 Mai 2018, 16:56

tomi scrie:Noi cei din FCIR am sustinut ca la caprior sa se poata vana cu un proiectil de calibru minim 5,56 mm care dezvolta energie la 100m minim 1000 J, cine doreste poate accesa punctul de vedere FCIR in aceasta problema. Sauvestre spre ex. este mult peste acesti parametrii minimi.

E bine venit pct dvs de vedere !!
Chiar si dupa 2 ani de absenta...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Vânător cu experieța pe 30 Mai 2018, 19:54

Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot
Vânător cu experieța
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Oct 2017, 17:09

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Clujeanul pe 30 Mai 2018, 20:09

Strica tot carnea cu slug? Dar cu glont de carabina nu strica?
Prostie mare... mai omule!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde mialxx pe 30 Mai 2018, 20:12

Vânător cu experieța scrie:Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot


Mai bine renunti la vinatoare cu „experienta“ ta.

P.S. Ai fost cumva coleg cu Doamna Dancila?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 949
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde AXP pe 30 Mai 2018, 22:25

Vânător cu experieța scrie:Legea este foarte bună deoarece mulți vânători cand se duc la vanatoare de căprior trag cu 3 la fund X( :-t ilegal din vânătoare sau 5mm iar rănesc foarte mult iar cu slug strica tot


Initial am ramas consternat, ... Fiecare cu experienta sa, si perceptia sa, ..., omul asta intelege si spune ceea ce spune, in baza pregatirii, experientei si perceptiei sale, ..., ma intreb, oare ce “minunatii” ar fi inteles si mai ales ar fi spus, daca nu avea experienta pe care declara el ca o are, ..., o problema este ca la unii sunt ceva diferente semnificative intre perceptie si realitate, ...

Mai la inceputul topicului, unul din colegi nostri cu reala experienta in ale vanatorii si ceva pretentii de cunostinte balistice, infiera cu inversunare, o eventuala, folosire a alicelor la caprior, pana la a trimite ipotetic oameni la puscarie fara judecata, ... iar cand a aflat cu surprindere, ca sunt tari, civilizate, unde se folsesc legal si etic alicele de 3,5-3,7 la caprior, si acestea isi fac treaba bine, ..., s-a rasucit omul, ..., ajungand totusi sa spuna ca lisa cu unic, in acceptiunea sa, nu este suficient de precisa pentru vanatoarea la caprior (nu stiu la ce distanta isi imagina ca se vaneaza capriorul cu lisa) , ..., nu judec opinia nimanui, ..., omul pur si simplu asa gandeste in baza experientei si perceptiei sale, ..., in care (presupun eu) posibil ca el sa nu fi folosit arma lisa niciodata, ...

Undeva, mai la inceputul topicului, @teharau spunea:

“Arma clasica de vânătoare e arma cu țevi lise. De-a lungul timpului ea și muniția ei au fost îmbunătățite astfel încât face fata cu succes vânătorii la toate speciile, de la pasarele și până la elefant. Și atunci cum mama dracului să o excluzi de la vânătoare? E un nonsens!”

Si a naibii treaba, mare dreptate are omul!

P.S. Nu sunt fan lisa, ..., la caprior, uzual foloseam si folosesc, carabina.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate