Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:12

Armele Forumistilor

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: Armele Forumistilor

Mesajde the_mav pe 04 Mar 2015, 10:13

laurul scrie:Deh Floryyne...ti-o cautasi....

da' are noroc ca a gasit aicia cativa oameni buni care vrea sa il ajute cu sfaturi. si daca merge la nea mircea o sa fac treaba buna, ca arma merita. o sa il tina o viata de om.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Armele Forumistilor

Mesajde FLORYYN pe 04 Mar 2015, 12:14

Scuze daca am mai facut greseli dar la virsta mea nu sunt un expert in calculatoare, eu nu m-am nascut cu calculator ca voi tineretul de astazi, in 65 cind m-am nascut eu nici nu visam la un calculator, am invatat si eu cit am putut singur sa ma descur. Va rog daca se poate sa imi dati si mie nr. de telefon al lui nea Mitica.
FLORYYN
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Mar 2015, 20:28

Re: Armele Forumistilor

Mesajde FLORYYN pe 04 Mar 2015, 12:18

Telefonul lui nea Mircea, scuze ca l-am incurcat.
FLORYYN
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Mar 2015, 20:28

Re: Armele Forumistilor

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2015, 13:26

Eu inca nu am acordul lui Alin3006 pentru a publica nr de tel(sa nu se considere reclama).Daca si el e de acord il pun fara probleme sau daca vrea poate sa il puna chiar el.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Ursus2006 pe 04 Mar 2015, 14:42

Dom'le, sigur aia doi de Y de la nick-name, ne-au dus in eroare. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Armele Forumistilor

Mesajde violiv pe 04 Mar 2015, 14:56

FLORYYN scrie:Scuze daca am mai facut greseli dar la virsta mea nu sunt un expert in calculatoare, eu nu m-am nascut cu calculator ca voi tineretul de astazi, in 65 cind m-am nascut eu nici nu visam la un calculator, am invatat si eu cit am putut singur sa ma descur. Va rog daca se poate sa imi dati si mie nr. de telefon al lui nea Mitica.



Bine ati venit printre noi!
Asa e, la nastere (tot pe acolo si eu) nu visam la calculatoare da' 20 de ani mai tarziu deja il aveam pe primul. Poate ca pare complicat sa folosesti unul dar sa scrii corect gramatical e la fel de complicat ca atunci cand vorbesti sau scrii de mana iar sa ai rabdare sa recitesti ce ai scris si sa corectezi e infinit mai usor decat rabdarea care-ti trebe stand in panda. Tocmai pentru ca suntem pe aici destul de multi din generatia aia de demult, incercam sa ne deosebim de tineretul intarcat cu tableta pastrand limba si ortografia cat mai aproape de corect.

In privinta armei, printre picaturi ati primit parte din raspunsuri - Frankonia n-a facut arme niciodata ci a comandat la diverse firme arme inscriptionate cu brand-ul lor si care au purtat diverse nume, gen Forest, Favorit, Mercury, etc. La o arma cu asa vechime si de la asa un brand nu se mai pot comanda in mod sigur tevi de schimb mixte - alice/glont. Daca arma la vremea ei a fost prevazuta si cu asa ceva se mai pot cauta tot la mana a doua.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Armele Forumistilor

Mesajde laurul pe 04 Mar 2015, 15:06

FLORYYN scrie:Telefonul lui nea Mircea, scuze ca l-am incurcat.

....tare ma mananca sa-i dau eu un numar cu doi de 4 si doi de 6 la final....
Chiar si fara acordul Adminului!
Poate i-l dau pe PM :evil:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Dima pe 04 Mar 2015, 15:19

Cu exceptia lui violiv, a primit mistocareli in loc de a-l lamuri ce si cum. Asta sa fie nivelul forumului?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde laurul pe 04 Mar 2015, 15:35

Dima scrie:Cu exceptia lui violiv, a primit mistocareli in loc de a-l lamuri ce si cum. Asta sa fie nivelul forumului?

Ia mai citeste odata si o sa vezi ca te inseli...
Asa e cand semeni vant, culegi furtuna.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Dima pe 04 Mar 2015, 15:40

@laurul
Poti fi mai concis?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde the_mav pe 04 Mar 2015, 17:13

Dima scrie:@laurul
Poti fi mai concis?

viewtopic.php?f=136&t=14975
merge?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Armele Forumistilor

Mesajde laurul pe 04 Mar 2015, 20:34

@ dima
cu doar o pagina in urma gaseai asta, daca aveai rabdarea/curiozitatea sa citesti

laurul scrie: Frankonia comercializa in anii 90 un modelul Forest atat la lise cat si la bolturi, si da, le faceau prin Italia.
Pana si in ziua de azi modelul a rezistat dar lisele le fac pe la turci si ghintuitele parca le face Sabatti

dar merge si explicitarea lui Mav
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Armele Forumistilor

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2015, 20:59

La mine se refera :lol: ,m-a facut securist cand i-am pus numele la un anunt unde nu dorea sa se ''desconspire'' :mrgreen: Putem discuta si despre nivelul forumului...da' pierzi pe mana ta ,asta ca sa o lasam tot in retorica,si nu isi are locul,aici.Aici e vorba de nea Mircea si pulberile cu piroxil;poti sa il ajuti pe Floryyn mai mult decat putem noi,vorba francezului,be my guest.Salutari si ganduri bune!(si de la nea Mircea).
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Armele Forumistilor

Mesajde the_mav pe 04 Mar 2015, 22:22

OVI762 scrie:Salutari si ganduri bune!(si de la nea Mircea).

:mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Armele Forumistilor

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2015, 22:53

Nene Mavule,vorbeste mata cu Alin sa ma lase sa pun numarul lu' nea Mircea,ca nu vru sa ma lase;ma ruga FLORYYN si pe privat sa-i sau numarul dar styy ca Alin urmareste privatu si ma baneaza daca zic numaru si pierd punctele care l-eam adunat si ma apropi cu punctele de carabina.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Armele Forumistilor

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2015, 22:55

Se mai da carabina la 1800 de puncte,nu?Ca io am 1713
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Armele Forumistilor

Mesajde madalin122582 pe 05 Mar 2015, 05:33

OVI762 scrie:Se mai da carabina la 1800 de puncte,nu?Ca io am 1713

:lol: :mrgreen: :lol: esti dus rau de tot :lol: :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Armele Forumistilor

Mesajde tehărău pe 05 Mar 2015, 08:37

OVI762 scrie:Se mai da carabina la
1800 de puncte,nu?Ca io am 1713


Nttt! Ca zice că e în criză si s-a sucit. Dă Axis da la 2000 da scade greşelile gramaticale. Nu mai pupam...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Armele Forumistilor

Mesajde biriuck pe 05 Mar 2015, 11:32

OVI762 scrie:Se mai da carabina la 1800 de puncte,nu?Ca io am 1713

Oricum nu e mare filosofie, inainte Alin3006 dadea arme noi la 1800 puncte de activitate. Nu cine stie ce marci dar noi, acum da arme SH. Noroc ca nea Mircea se pricepe si le face de zici ca-s noi :D

Eu strang punctele bonus, ca a promis ca ne da blaser la 2500 si merkel sau steyr la 4000.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Ursus2006 pe 05 Mar 2015, 11:57

Ce-s alea puncte de activitate ? N-am auzit pana acum. :shock: Eu de unde stiu cate puncte am ?

Io nu vreau pusti ca ma enerveaza, mai bine o capra, daca am destule puncte. :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Armele Forumistilor

Mesajde tehărău pe 05 Mar 2015, 12:09

Puncte cate postari ai atata face. Da te pacaleste la gramatica ca ajunge pana la diftong, triftong, hiat si acolo te face si scade postarea.
Capra da doar pozitie.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Armele Forumistilor

Mesajde the_mav pe 05 Mar 2015, 12:41

Ursus2006 scrie:Ce-s alea puncte de activitate ? N-am auzit pana acum. :shock: Eu de unde stiu cate puncte am ?

Io nu vreau pusti ca ma enerveaza, mai bine o capra, daca am destule puncte. :mrgreen:

ursule, tu iei capra medaliabila la punctele tale :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:

Ovi, cica Alin nu ar sterge postarea cu numarul lui nea Mircea, ca nu se supara daca ajutam colegii care nu stie cu armele Forrestale când are nevoie si ei de ajutor. Si daca si nea Mircea ti-a dat acordu oral sa ii dai numaru' , atunci e pacat sa nu ajutam pe colegu Floryin.

Si daca mai vorbesti cu nea Mircea sa ii transmiti salutari, poate isi face si el timp si se face membru aicea pe forumul public si atunci il contactam cu totii prin mesaje directe, ca ne ajuta ca e om de omenie...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Ursus2006 pe 05 Mar 2015, 12:48

Pe vremuri, lumea se lupta sa ajunga la 300 de postari, sa fie "veteran" ca deh, veteranu-i veteran, nu-i nici cadru, nici biban.

M-am exprimat eu gresit. Nu vreau de-aia originala (Capreolus capreolus L). :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Dima pe 05 Mar 2015, 13:13

Care il cunoasteti pe nea Mircea personal, transmiteti-i va rog salutari si din partea mea.
Eu personal ii salut pe cei doi afini the _mav si laurul, care ei doi scriu f frumos de crezui ca bagai clicu gresit si nimerii pe forumu de la uniunea scritorilor (sic), asa de repede curgea pamfletele cu mistocareli pe net ca sa dea bine la traficu care trebuie sa fie ridicat...
Tot personal il salut si pe iscoditorul franglez care este OVI762, vorbitor cu accent oltenesc de nul mai auzii din copilaria petrecuta umbland dupa pitpalaci pe miristile din campia Romanatilor.
Cu stima, mes amis.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde OVI762 pe 05 Mar 2015, 13:22

:lol: :lol: :lol: Chapeau,my dear.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Dima pe 05 Mar 2015, 13:56

@OVI762
Very kind of you, mon cher. 8)
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mar 2015, 22:31

Domnule Dima,nu am prea avut noi ocazia de a conversa pe acest forum,insa cu aceasta ocazie as vrea totusi sa scot in evidenta un lucru cat se poate de clar.
Toate postarile de la acest topic,pe care dumneavoastra le considerati in mare parte mistocareli,sunt de fapt o forma de protest impotriva analfabetismului in cel mai la indemana mod,adica umorul.
Imi pare rau ca nu ati inteles acest lucru,dar ar trebui sa reevaluati atitudinea dumneavoastra cu privire la utilizatorii care nu respecta O REGULA GENERALA a forumului,impusa de administrator,aceea de exprimare coerenta si pe cat posibil corecta din punct de vedere gramatical.
Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Dima pe 06 Mar 2015, 09:07

Domnule Fox, iata ca avem ocazia sa conversam acum. Incep prin a releva niste aspecte care oricat de Sly esti (sau tocmai de asta), cred ca ti-au scapat:
- M-am referit la mistocarelile la adresa dlui FLORYYN, nicidecum la " toate postarile din acest topic", dupa cum se poate intelege foarte usor daca recitesti ce am scris.
- In ce priveste "REGULA GENERALA a forumului,impusa de administrator,aceea de exprimare coerenta si pe cat posibil corecta din punct de vedere gramatical", in contextul in care o invoci crezi ca ar trebui schimbata in sensul ca cei care doresc sa devina membri ai forumului fie vor trebuie sa treaca un test de "exprimare coerenta si pe cat posibil corecta din punct de vedere gramatical", fie accesul va fi restrictionat acelora care nu au macar studii medii sau minime cunostiinte de operare PC?
Asadar ce crezi ca ar fi mai nimerit, umor sub forma de mistocareli sau reguli schimbate.
Cu stima.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Alin3006 pe 06 Mar 2015, 13:33

Singura regula valabila e cea a bunului simt. Insa forumul e unul dintre putinele medii de informare si consider ca avem o datorie morala in a nu incuraja analfabetismul. E si asa atat de raspandit in mediul online, incat ma ingrozeste ideea ca fiul meu, sau al tau, sau al oricui de aici este expus la asa ceva si nu putem face nimic sa schimbam asta.
Anul de stagiatura nu se mai face, totul se duce in jos in vanatoarea din Romania.
Noi suntem un fel de ultim bastion al bunului simt in acest nobil sport. Si cat timp voi fi eu la butoane, vor putea scrie pe forum doar cei care o vor face macar…decent, intr-o limba romana inteligibila.
Nu dam examene si nu facem doctorate in gramatica, insa nici nu sunt obligat sa accept ca pe forumul meu sa se scrie asa. Nivelul pe care il doresc eu aici e altul. Si e o tara libera, mai sunt si alte forumuri mai permisive, grupuri pe Facebook si asa mai departe.
Nu veau ca forumul asta sa ajunga ca respectivele grupuri de pe Facebook, unde il admonesta un maimutoi pe Catalin Vrabie (care i-a atras atentia ca e analfabet) si ii spunea ¨ Cu gramatica te faci de ras la vanatori!¨.
Sincer eu l-as fi batut pe ala la talpi daca puteam pentru chestia asta. Cum adica te faci de ras?
A sunat de parca era de la sine inteles ca vanatorii sunt niste trogloditi analfabeti si ca a incerca sa aduci numai vorba de gramatica te facea de rusine.
Adminul acelui grup - habar n-am cine e- trebuia sa-l arda, dar n-a facut-o. Probabil pentru ca era de acord cu maimuta.
Eu asta vreau sa evit, sa se transforme si acest forum in parcul ZOO. Nu e obligatoriu sa scrie oricine…
De scris scrie cine poate sa o faca decent. Restul sa se limiteze la citit, au destula informatie, trebuie doar sa caute. Nu le interzic accesul, toata informatia e la indemana lor. Insa nici noi nu suntem obligati sa vedem cum e schingiuita limba romana, ca sa intrebe un retard ce socuri ii trebuie lui la Ij, in conditiile in care informatia aia exista deja in 10 topicuri diferite.
Cand iti faci cont pe forum, e o intrebare - o simpla formalitate impotriva robotilor de spam, care altfel fac conturi. ¨Cine era regele dacilor in perioada in care s-au luptat cu Traian?¨.
Un copil de clasa a treia raspunde la ea fara nici o ezitare.
Ei bine multi vanatori nu isi pot face cont, pentru ca nu stiu raspunsul! :shock: :oops: :oops:
Incredibil, trist, dar adevarat.
Radu- programatorul care se ocupa de site - mi-a sugerat razand sa pun 1+1 ca poate asa o sa avem mai multi membri. Mi-a fost rusine ca sunt vanator in acel moment!
Pentru ca eu tot nu cred ca asta este nivelul vanatorilor din Romania. Si nu vreau multe maimute, vreau membri de calitate. Doar asa forumul va ramane un instrument de educatie, atfel se transforma in Planeta Maimutelor ca si Facebook.
Si ca sa fiu sincer, atat eu cat si o buna parte din moderatori gasim tare amuzanta vanatoarea de maimute pe forum. Ca na, suntem vanatori. E sarea si piperul acestui forum, ca verzisori prindem putini. :mrgreen: :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armele Forumistilor

Mesajde Adrian S pe 06 Mar 2015, 13:42

Una peste alta vad ca ne indepartam de la subiectul topicului si uitam de of-ul lui Floryyn.
Din cate stiu, nu e o informatie certa, Nea Mircea ar fi iesit la pensie si nu mai poate fi gasit la uzina la Sadu.
Dar, tot din cate stiu, are acasa un atelier bine utilat care-i permite sa-si continuie munca si pasiunea de o viata.
So, daca cineva stie numarul de telefon a lu' Nea Mircea, ar fi indicat sa-i transmita colegului nostru informatia pentru a nu bate degeaba drumul pana acolo.
Si pentru a nu fi acuzati ulterior ca s-a postat un nr. de tel. fara acordul "propitarului", sa fie utilizata functia PM.

PS. Sa fiu al naiba de nu citesc acum de 10 ori inainte sa postez.
Pana acum citeam doar de 5 ori. :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate