Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:24

Beretta Bellmonte 1

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 21 Dec 2018, 12:00

Salut, astăzi am fost la un magazin de arme și am găsit pe stoc o Beretta Bellmonte 1. Am probat puțin arma și am rămas surprins de cât de bine mi se așează și de cât de usurica e. Prețul e de 4000 lei noua. Rog dacă are cineva arma și dorește sa împărtășească niște impresii. Menționez ca e prima arma și doresc semi cât și sistemul inerțial. Va salut!
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2018, 16:14

Dacă ne spui ce fel de pirat ești te ajutăm...sau nu. Dacă ești din ăla clasic de-al lui Henry Morgan este Ok, dacă ești din ăla somalez nu primim, că mai avem niște colegi navigatori care nu sunt compatibili cu somalezii.
Acum despre armă ce să spun, este un model de buget fabricat de către cei de la BERETTA-BENELLI IBERICA S.A care au fabrică la Trespuentes în Spania. Arma este bună dar cu soluții tehnice ceva mai vechi. Am tras cu câteva modele de la BBI pentru că s-au vândut destul de bine când au apărut pe piață. Toată lumea vroia Beretta sau Benelli și când au văzut arme sub aceste denumiri la prețuri pe jumate nu au stat pe gânduri, așa au ajuns câteva și pe la cunoscuți de-ai mei și am avut șansa să le încerc. Habar nu aveau că nu sunt făcute la mama lor de către Beretta, dar nu conta, aveau arme pe care scria cuvântul magic.
În primul rând armele trag decent și sunt lucrate cu simțul răspunderii, finisajele fiind bune. Șocurile nu se ridică la performanțelor celor Beretta sau Benelli și randamentul tirului este puțin inferior, fapt constatat personal.
În cel de-al doilea rând sunt pretențioase atunci când sunt folosite pe frig, se blochează dacă nu sunt curățate și unse cu un ulei special, iar fapt constatat personal în câteva sezoane.
Trei. Prețul armei este cam mare pentru un asemenea model, cu puțin peste sumă găsești o armă care trage bine și nu doar decent.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 21 Dec 2018, 16:20

Sly_Fox scrie:Trei. Prețul armei este cam mare pentru un asemenea model, cu puțin peste sumă găsești o armă care trage bine și nu doar decent.


Îți mulțumesc pentru răspuns... Poți sa îmi dai câteva sugestii de alte arme? În caz de nevoie as putea suplimenta puțin bugetul.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2018, 17:27

Oferta este vastă în domeniul semi, noi sau second. Aici ține de preferințele tale.
De exemplu eu dacă aș fi fost adept al semi, jucând aproape de cei 4000 de lei, mă orientam mai bine spre Benelli Montefeltro Synthetic Black decât spre Bellmonte 1, armă care este mai scumpă cu vreo 900-1000 de lei (pe la Arrow aveau arma la vreo 4900 de lei).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 21 Dec 2018, 17:43

Dacă as cunoaște detalii tehnice care sa facă diferența, de exemplu, între Montefeltro și Bellmonte probabil ca as înțelege de ce sa dau diferența de aprox 1000 lei. Eu la cunoștințele minime pe care le am despre arme, am mers în magazin, am văzut, am atins și mi-a plăcut felul în care se simte și cum îmi vine. Acuma singura chestie e sa plătesc prețul corect și nu unul exagerat deoarece vreau ca prima arma sa fie una noua.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde Sly_Fox pe 21 Dec 2018, 20:41

Cum crezi de cuviință! Cumpără ce îți place, trage, experimentează, în timp vezi ce și cum. Este și asta o cale de urmat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde violiv pe 21 Dec 2018, 22:10

Cu multi-muuulti ani in urma, Benelli reinventa inertia si scotea pe piata prima semiautomata moderna capabila sa traga cartuse cu incarcaturi variate ca gramaj, fara ajustari ale sistemului. Asta se intampla pe vremea cand semi cu lung recul al tevii sau recuperare de gaz necesitau schimbari sau invartiri de piese prin maruntaie ca s-o poata face bine.
Arma asta a facut istorie si a dus Benelli unde este astazi ... adica in curtea Beretta, care a preferat sa-si tina aproape principalul dusman. Dupa ceva ani Benelli a modificat un pic sistemul si i-a adaugat inchiderea cu cap rotativ fata de cea cu zavor oscilant inferior, de la prima varianta.

Caz rarisim in istoria fabricatiei armelor moderne (asa in fuga numa Mauser 98 imi mai trece prin minte si Winchester 94 peste ocean) modelul nou nu a scos din piata modelul vechi. Pur si simplu era prea bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde violiv pe 21 Dec 2018, 22:24

Ca sa nu se apuce sa inventeze una sau sa pirateze sistemul Benelli 2 (asa cum fac astazi zeci de firme), Beretta a rebranduit primul sistem Benelli si l-a vandut sub numele ES 100. Apoi i-au tot schimbat numele dar arma e aceeasi.

Si nu pentru ca voiau o inertiala ieftina. In mod paradoxal e mai complicat sa faci primul sistem si mai scump. Multa vreme au fost variante "negre" de Benelli la acelasi pret sau mai jos ca ES 100.
Pur si simplu a ramas in piata pentru ca e buna, incredibil de fiabila si de suportatoare de vicisitudini de-a lungul timpului. Stiu arma de italian pasarar care trage an de an din 1968 incoace la fel de bine si mai stiu multe ES 100 care trag de 10-15 ani fara oprire si fara greseala. Ba chiar trag perfect si cu unice, ceea ce nici Beretta nici Benelli moderne nu fac.

Ce ai vazut in magazin astazi este aceasta arma, cu mici cosmetizari moderne....plastic pe unde se poate, sistem de reglare a inclinarii patului, bla-bla. Nu conteaza ca nu-i facuta in Italia toata (tevile sint italienesti) tot arma buna e. Pretul e mare pentru ca e scumpa la fabricatie...cred ca se castiga la ea mult mai putin ca la o Explor Unico sau Raffaelo. Pare scumpa doar daca ai in vedere ca poti gasi ES 100 s-h cu 2000-2500 lei sau inertiale tip 2 clone Benelli la circa 1000 €. Adevarata semi inertiala ieftina din curtea Beretta este Franchi.

Ce nu stiu exact este daca modelul de azi pastreaza teava super a lui ES 100, adica aia din otel elastic, de numai 18,2 mm diametru sau au trecut la +18,4 ca toate modernele de azi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde Sly_Fox pe 22 Dec 2018, 00:45

Nu știu ce țeavă are Bellmonte 1 dar nu se ridică la nivelul și performanțele unei Montefeltro, indiferent cât de glorioasă a fost ES 100 din care se trage. În opinia mea nu doar pare scumpă, ci este scumpă pentru ce știe să facă. Faptul că sistemul este mai scump de produs pentru firmă nu mă interesează, nu-și justifică prețul. Este o armă decentă nimic de spus, dar numai dacă se ia ca referință un preț de aproximativ 3000 de lei sau chiar sub, așa cum sunt atâtea modele de acest nivel precum Stoeger 2000.
Fiecare este liber să aleagă ce vrea pentru a ieși în avantaj moral și la ce prețuri consideră de cuviință pentru a ieși în avantaj financiar.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 22 Dec 2018, 06:09

Scurt și la obiect: Dacă dau 4000 de lei pe ea, e prețul corect? Am văzut pe site la Arrow ca e 3950...o sa întreb vânzătorul la ce preț îmi poate aduce Montefeltro... Faza nașpa e ca nu știu cum se simte Montefeltro în mana și dacă îl pun pe asta sa o aducă trebuie sa o iau chiar dacă nu imi vine... Greu....
P. S. Va mulțumesc ca pierdeți din timpul dvs pentru a explica ce și cum...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde pipabh pe 22 Dec 2018, 06:37

piratu scrie:Scurt și la obiect: Dacă dau 4000 de lei pe ea, e prețul corect? Am văzut pe site la Arrow ca e 3950...o sa întreb vânzătorul la ce preț îmi poate aduce Montefeltro... Faza nașpa e ca nu știu cum se simte Montefeltro în mana și dacă îl pun pe asta sa o aducă trebuie sa o iau chiar dacă nu imi vine... Greu....
P. S. Va mulțumesc ca pierdeți din timpul dvs pentru a explica ce și cum...

Cum adica? Dai banii pe ea inainte ca la c...?
Haideti sa fim seriosi... inainte nu poti plati pe o arma fara sa o vezi, sa o pipai (doar daca nu ai intrat cu ea in contact in alte conditii).
Daca o aduce si se potriveste atat fizic cat si psihic o iei, daca nu....NU!
Du-te la alt magazin. Daca e vorba de magazin ARW nu cred decat daca e rau intentionat vanzatorul, in acest caz as suna direct la sediu si vb cu ei. Sunt convins ca nu e o problema sa trimita o arma sa o vezi chiar daca nu o cumperi. Doar nu trebue sa importe ceva Purdey si apoi sa o trimita inapoi!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 22 Dec 2018, 06:53

E doar un magazin local, nu e vorba de Arrow, am menționat Arrow doar când am comparat preturile. Ma gândesc ca dacă ma duc la vânzător și ii zic sa îmi aducă Montefeltro pe comanda și constat ca nu e ok ce o sa zică ala? Pai bine ma m-ai pus s-o aduc și acuma n-o mai vrei... Din păcate pentru mine nu am unde sa testez mai multe arme, majoritatea vânătorilor printre care ma învârt au arme clasice și majoritatea rusești.
Cred ca o sa apelez la propriul instinct și de data asta exact la fel cum am făcut și cu mașinile pe care mi le-am cumpărat eu neavând cunoștințe în domeniu. Oricum pana vine autorizația am timp sa ma răzgândesc și magazinul o sa mai primească ceva arme semiautomate.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde kama3 pe 22 Dec 2018, 08:46

Pai daca tot mai ai timp, de ce nu analizezi mai multe modele?
Cauta cel mai apropiat magazin cu o oferta mai mare de arme (Arrow are magazin la Iasi de exemplu) si probeaza mai multe. Poate iti place altceva decat Benelli si Beretta. Poate n-au noi dar au sh-uri, si daca gasesti ceva care iti place comanzi noua. De tras, toate armele trag, da e important ca arma sa-ti vina bine. Sa se echilibreze bine pe mana ta astfel incat sa nu iti para rau de alegerea facuta.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 22 Dec 2018, 09:29

Bellmonte 1 pe care l-am probat în magazin îmi vine foarte bine, dar am înțeles ca e o armă decenta și nu una foarte bună iar prețul ar fi cam ridicat pentru ce oferă. O sa vorbesc cu vânzătorul sa vad de Montefeltro sau dacă nu Fabarm XLR.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde laurul pe 23 Dec 2018, 13:30

violiv scrie: Adevarata semi inertiala ieftina din curtea Beretta este Franchi.

Adicatelea Franchi Affinity One/Black e clona a faimosului sistem ES100?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde bogus pe 23 Dec 2018, 14:38

Eu am un ES100, impecabila arma, merg bine, e destul de usoara, nu se blocheaza, iar in varianta pe plastic am folosit-o si pe post de vasla sau baston, ca sa ies din noroi pana la genunchi, cu toate astea arata si trage exceptional.
Pentru carcotasii care spun ca nu ar mai fi Beretta, se vede clar ca tevile erau produse la fabrica din Italia, iar faptul ca asamblarea se facea la o fabrica Beretta este lipsit de importanta si nu o face cu nimic mai putin Beretta decat pe alt model produs si asamblat integral in Italia.

Imagine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde violiv pe 24 Dec 2018, 14:06

laurul scrie:
violiv scrie: Adevarata semi inertiala ieftina din curtea Beretta este Franchi.

Adicatelea Franchi Affinity One/Black e clona a faimosului sistem ES100?!


Nu. Este clona a sistemului inertial II de la Benelli, cel cu cap rotativ. La fel ca Marochi, Browning A5 si inca vreo 20 de modele din care cel putin jumate turcesti
Primul model inertial, cel de la Benelli 121, Beretta ES 100, Belmonte n-a fost copiat niciodata. Nu numai ca este unica inertiala cu zavor oscilant, nu cu cap rotativ dar este si una semi cu zavor oscilant plasat jos, nu sus cum au restul.

Cu mai bine de 10 ani in urma am gresit destul de rau in aprecieri in topicul ES 100 versus nu mai stiu ce turcoaica tot din grupul Beretta, tot inertiala dar cu cap rotativ, arme ce erau atunci cam la acelasi pret in magazinele noastre. Am zis atunci ca turcoaica e mai reusita ... O:-)

Timpul a dovedit ca ES 100 si urmasele ei inca sint si in rafturi si in mana posesorilor. Un sistem bun, lucrat ca lumea ... pur si simplu rezista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde laurul pe 24 Dec 2018, 15:42

Concluzia?
In afara de Belmonte mai exista vreo clona de ES100?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde violiv pe 24 Dec 2018, 16:16

Si ES 100 era clona ... de Benelli.
Belmonte e nepoata lui ES 100.

Altele cu sistem inertial din prima generatie nu mai exista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 18 Ian 2019, 20:04

Bellmonte a ramas pana la urma si nu-mi pare rau o secunda... Chiar adineauri am venit de la poligon unde am avut o experienta incredibila... Arma s-a comportat exemplar, multumesc tuturor pentru sugestii si pareri.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2019, 20:16

Poți detalia puțin cu experiența incredibilă? Ce s-a întâmplat de fapt?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Bellmonte 1

Mesajde piratu pe 18 Ian 2019, 21:03

Adică m-am simțit extraordinar de bine, fiind și prima experienta de acest gen.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

cron
Publicitate