Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:55

Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 16 Dec 2019, 08:45

Bună dimineața. Îmi poate cineva spune dacă mai există alte magazine în țară care aduc Verney-carron? In afară de MLD Guns și Huntershop Oradea? Eu nu am găsit nimic pe internet. La MLD au acum numai una și anume Sagittaire POLYNOX Classique, iar la Oradea au numai Sagittaire POLYNOX extra luxe. Nu vreau neapărat cu ejectoare, dar aș vrea cu două trăgace și mai mult arma de sus din descriere. Cea de la Oradea este cu un singur trăgaci.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 16 Dec 2019, 09:08

Nu! Nu mai exista.
Daca vrei in mod special ceva ori te inarmezi cu multa rabdare ori incerci sa-ti aduci singur.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 16 Dec 2019, 13:03

Ca să o aduc singur presupun că trebuie să o iau din Franța nu? E cam complicat pentru mine. Iar să mă înarmez cu răbdare cred că pe la sfârșitul lui 2020....Eu am examenul săptămâna viitoare, aș vrea să îmi iau armă în februarie, martie când îmi iese autorizația. Nu știu ce să fac... Mă gândesc să îmi iau un Baikal și să fac precomandă la ce îmi doresc... Nu știu dacă merită așteptarea, dar parcă mi-a intrat la inimă, căci asta de o vreau nu am ținut-o în mână, ci doar un Verney-carron la Craiova, dar pe țevi scria Churchill, nu știu dacă este așa, dar cred că e făcută în Turcia.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 16 Dec 2019, 21:24

Da. Ultima e facuta in Turcia.

Ce vrei tu vine din Franta.
Toate modelele au aceeasi forma a basculei, patului si acelasi sistem de inchidere si percutoare. Variantele cu nume diferite au ori bascula de otel/aliaj usor, ori tevi de lungime diferita cu diferite combinatii de socuri, ori finisaje din ce in ce mai pretioase.
Adica, in proportie mare este aceeasi arma, variatiuni pe aceeasi tema.
Daca "frige" atunci nu pierzi decat la partea estetica luand una aflata deja in tara. Ca e cu extractor-ejector sau cu 1-2 tragace aproape ca nu conteaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde flr127 pe 18 Dec 2019, 13:34

Daca nu tii mortis ca arma sa aibe si platini laterale gravate, doar de design, arma pe care o au la MLD e cam acelasi lucru cu ce-ti doresti. Din cate stiu eu Polinox are tevi de 68 ceea ce e un avantaj la carat si la manevrabilitate. Verney stiu ca au socuri de diferite lungimi si poti obtine teava de la Aquilon. Eu am cochetat cu un Polinox Saint Hubert si pot sa-ti spun ca e o arma faina. Bascula e din ergal si cred ca daca vrei sa tragi mult la talere ar trebui sa cauti ceva mai rezistent. Ca arma de inceput trebuie sa vezi cat de bine iti vine si dupa aia sa dai banii pe "rafinamente". Succes la examen.
flr127
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mar 2018, 15:06

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 20 Dec 2019, 09:37

Mulțumesc. M-am hotărât în legătură cu arma, o să îmi iau un Franchi Affinity sintetic cu acțiunea pe stânga ( sunt stângaci), căci s-a nimerit să mai aibă o singură armă în micul magazin de la noi la Dăbuleni și ghici: tocmai una pentru stângaci :lol: , iar la Verney-carron fac comandă așa cum o vreau și îmi vine... când îmi vine :lol:. Adică cu platini cu motive de vânătoare, cu inserție de metal în capăt la pistolet, cutia mecanismelor de oțel, două trăgace, țevile de 71, pat pentru stângaci! Sper că vânez iarna viitoare cu ea. Eu vroiam să iau un Fabarm L4S initial Hunter, au zis de la MLD că le vine in ianuarie un transport de arme, care include și 3 bucăți de Fabarm L4S initial Hunter pentru stângaci, dintre care 2 sunt rezervate. Iar dacă o vreau să mă cam hotărăsc să le spun ,să o păstreze pentru mine. Dar am zis până la urmă să am o armă să bubui și eu cu ea . Important e să iau examenul poimâine :D De patru ani încerc să devin vânător , tot învăț, dar munca nu mi-a permis să mă sincronizez cu examenul de vânătoare în niciun an, dar acum AM REUȘIT!!!! Încă o nelămurire aș avea, pentru cine știe să mă ajute, ce înseamnă la Franchi Affinity de 3 sau 3,5 inch?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 20 Dec 2019, 10:11

3" sau 3,5" este lungimea camerei cartusului, adica 76 sau 89 mm. Modelul de baza este magnum, cu camera de 76 mm. Pe cel super-magnum, cu camera de 89 mm, parca-l botezasera Inffinity.

Nu-i rea alegerea. Tata foloseste una in 20.
Bunele: teoretic e o Benelli. Foloseste acelasi sistem, aceeasi teava, facuta in aceeasi uzina, functioneaza la fel de bine si e mai ieftina.
Partea mai putin buna: s-ar putea ca luand-o la purecat sa descoperi mici imperfectiuni la finisari, imbinari fata de surioarele mai scumpe de la Benelli....diferenta de pret trebe sa se vada undeva.

Bafta la examen!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 20 Dec 2019, 11:41

Mulțumesc violiv. Nu mă deranjează mici imperfecțiuni că la 3500 lei nu mă aștept la ceva premium. Doar să facă tragă bine. Violiv , știi cumva dacă la Verney-carron aia care este in descrierea topicului, care mi-am comandat-o pot să ii pun( comand) țevi ghintuite ( de carabină)? Sau am înțeles eu greșit? Adică la aceeași armă( pat și mecanisme)să îi dau țevile lise jos și să îi pun ghintuite?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 20 Dec 2019, 12:29

Din ce stiu eu, poti. Nu sint 100% sigur, dar in principiu, pt ceea ce este produs in Franta, ar trebui sa fie posibil. Cel putin, la bascula din otel. Poly are bascula din otel, parca.
Ne lamureste Violiv.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 20 Dec 2019, 12:33

... si, btw, daca imi permiti un sfat, as lua fara sa ma gandesc arma aia de la Oradea, daca e pt stangaci, bineinteles.
De camera de 89, daca nu vanezi numai gaste si rate, nu vei avea nevoie jamais. 76 e prea de ajuns.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 20 Dec 2019, 12:43

.. Da' de ce e complicat pt tine sa iei din Franta, daca stai in Osterreich?
Din Romania e mai greu, dar din Austria... plus ca ar trebui sa fie ceva Verney-uri pe acolo pe la voi!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 20 Dec 2019, 18:51

Salut CCM, mulțumesc pentru răspuns. Aia de la Oradea e doar cu un trăgaci, ejectoare și nu are ornamente așa cum îmi doresc eu, plus că nu am văzut-o personal și mă gândesc că nu are cum sa fie patul pentru stângaci deoarece aproximativ 90 % din armele din magazine prin țară sunt pentru dreptaci. Iar cumpararea din Franța nu ar fi greu, dar nu prea pot să îmi iau liber de la muncă să fac atâtea drumuri. Deci ar trebui să mă duc în Franța, să găsesc arma, să o plătesc, să vin cu factura in România la poliție, iar din România să iau autorizația europeană, cu asta să mă duc în Franța și să aștept două săptămâni( cel puțin atât mi-a zis că durează în Österreich la poliție) până mi se eliberează de la poliția franceză autorizația să pot să ridic arma din magazin, apoi să vin cu arma în România la poliție să mi-o treacă în permis? Corectați-mă vă rog, cine știe exact. Iar în Österreich am găsit doar un singur site care aduce Verney-carron, am trimis email și ...nichts! keine Antwort! Nimic!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 21 Dec 2019, 00:10

E sigur o arma standard = pt dreptaci, cea de la Oradea.
Poti foarte bine sa cauti pe net, cu rabdare multa, in Franta, arma care iti place si pe care o vrei. Pe stanga ai sanse foarte mici sa dai de una noua, as zice catre zero.
Asa ca iti ramane varianta unei arme facute pe comanda. Si cea mai buna, dupa parerea mea.
Doar din curiozitate, de ce neaparat Verney? Eu sint un mare fan al armelor frantuzesti, am un expres Chapuis si in curand o sa mai fie, sper, un pistol si un revolver, ambele frantuzesti.... si la orizont este si o Verney.
Iti vine bine patul mai inclinat?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 21 Dec 2019, 02:00

Nu știu de ce, dar m-am oprit la Verney. Am citit aici mai multe opinii și detalii care m-au făcut să aleg. Dar îmi place pur și simplu linia armei. Deja am vorbit să fac comandă, am scris mai sus. Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert, cu două trăgace, pat pentru stângaci, ejectoare, cutie mecanisme oțel, țevi de 71( am zis sa fie între 68 și 73, nu că aș avea vreo experiență, dar pur și simplu). Nu o să vânez foarte des, vin în România mai rar în ultimii 3 ani, că am 2 fetițe mici și e groaznic drumul de când ies de pe autostradă ( Lugoj) până la Dăbuleni, o grămadă de serpentine și curbe, de vomită fata mare mereu în mașină,nu numai asta dar nici munca nu îmi permite, așa că vreau, dacă stau o săptămână în concediu sa merg 3-4 zile la vânătoare, restul să le petrec cu familia, rudele, bunicii care sunt bătrâni și e neprețuit timpul lângă ei, să mă bucur de natură, de animale și nu în ultimul rând, dar foarte important, de armă!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 21 Dec 2019, 08:33

Verney ofera posibilitatea de a pune si alte tevi.
Insa nu e foarte usor. Pe bascula de otel merg toate calibrele de glont. Pe cea de aliaj numa' alea mai domoale.
Din ce zic ei pe site, daca ai arma si vrei tevi de schimb trebuie sa trimiti arma la ei pentru ajustari fine.
Solutia mai usoara si mai ieftina la total este sa comanzi de la inceput arma cu cate randuri de tevi vrei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 21 Dec 2019, 10:30

Un sfat foarte subiectiv: ia tevi mai lungi. Macar de 73. Daca iti iei si tevi de glont numai la sitari ti-ar folosi cele scurte. Diferenta de greutate nu e mare si la gasca si rata te servesc mai bine daca sint mai lungi. Discutia e nesfarsita, stiu, nu am pretentia ca am eu dreptate... dar think about it, inainte de a comanda.
E foarte frumoasa si buna arma!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 21 Dec 2019, 12:53

O să iau în considerare. Mulțumesc pentru sfaturi.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 21 Dec 2019, 18:42

Dupa acusi 40 de ani de cand trag am ajuns la concluzia ca-s foarte rare imprejurarile cand 2 cm chiar conteaza si in niciun caz la lungimea tevilor lise.
Ca fapt divers, dintre cartusele trase la vanatoare cu arme cu tevi lise, 75-90% se trag la pasari. Si totusi, peste 2/3 din armele vandute au tevi de 66 cm si numa' 10% de 76 cm. Poate n-or trage toti cei cu tevi scurte doar la prepelite.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 21 Dec 2019, 21:54

Am spus ca e o doza mare de subiectivism in sfatul pe care mi-am permis sa i-l dau colegului nostru...
Eu am tevi de 76 - dar sint singurul in grupul meu: ceilalti au toti 80-82.
E drept ca tragem la talere, dar se si vaneaza cu aceleasi arme, destul.
Nu foloseste niciunul dintre noi o arma la talere si alta la vanatoare. Unii au incercat, dar au renuntat destul de repede.
Parca e mai usoara achizitia cu tevi mai lungi, iar swing-ul mai usor de controlat.
Dar e drept ca moda tevilor lungi a aparut relativ recent si s-a vanat gasca si rata mult si bine cu tevi scurte si fara socuri mobile.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde violiv pe 22 Dec 2019, 23:37

Eu am incercat sa vanez cu vreo 20 de lise ce mi-au trecut prin dulap. Foarte rar am putut-o face fara sa modific ceva la pat. Concluzia mea este ca in primul rand trebuie sa ti se potriveasca arma cat mai bine.
Odata depasit acest impediment urmeaza cel al manevrabilitatii, distributiei maselor, etc.
Stiu persoane care prefera arme lungi, nu neaoarat tevi (adica semi cu teava normala care face cat un bock cu tevi de 80) tocmai pentru motivele enumerate de tine ... linie de ochire mai lunga, componenta verticala a reculului mai mica.
Eu prefer arme mai scurte, mai echilibrate, mai rapid manevrabile. Basculanta cu tevi de 66 mi se pare un bun compromis. Folosesc semi mai rar, de preferat cand e vorba de pozitii statice.

E destul de dificil sa stii ce-ti trebuie si ce ti se potriveste fara un pic de experienta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde CCM pe 23 Dec 2019, 15:37

Asa este.
Marele avantaj al armelor de tir sportiv este ca se pot comanda cu pat reglabil, ceea ce rezolva din start problema "fit"-ului. Eventual, cu o talpa mai groasa sau mai subtirica, dupa nevoie.
Aceleasi arme sint gandite sa puna cea mai mare parte a greutatii intre cele doua maini, motiv pentru care par mai usoare decat sint - si foarte manevrabile pentru dimensiunile si masa lor.
Dezavantajul - pentru vanatoare - este jumatatea de kg in plus de dus in spate (uneori chiar ceva mai mult).
Despre cat de manevrabile au ajuns, e semnificativ faptul ca armele de skeet, care odata aveau tevi de numai 61-63 cm, au ajuns sa aibe, aproape standard, 73-76. Iar la sporting si trap, practic nu mai trage aproape nimeni cu sub 80.
Pe de alta parte, un bun prieten al meu care are un Merkel superb de vanatoare cu tevi relativ scurte, cred ca 66 dar nu sint sigur, socuri fixe, s-a incapatanat vreo doi ani sa incerce sa traga skeet cu ea. Arma ii vine bine, e usurica si o frumusete. Lemn 4-5, otel Bohler. Rezultatele? slabute de tot.
Pana la urma a trecut la o arma dedicata cu tevi de 81, sina semi-inalta si pat reglabil, 3,7 kg, socuri, etc. Chiar si skeet trage muuult mai bine, desi arma e de sporting si (prea?) lunga pentru skeet.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Verney-carron Sagittaire Aquilon Saint-Hubert

Mesajde popaliviu pe 26 Feb 2020, 14:05

Știe cineva cum este cu siguranța la arma din topic? Este deasupra trăgaciului,dar:
Configurez acum una cu patul pentru stângaci și mă întreabă de la magazin dacă să îmi mute siguranța sus, cum au majoritatea armelor lise, sau să o lase cum este. Ar fi greu să o acționez cu mana stângă? Întreb pe cine a mânuit sau știe despre asta! Mulțumesc!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate