Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

Arma cu Cocoase cal. 20

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde mariusamplifier pe 08 Ian 2020, 16:38

Buna ziua.
Am deschis acest topic cu intentia de a ruga membrii acestui forum sa ma ajute cu cateva informatii despre aceasta arma de vanatoare. Am incercat sa caut pe internet dar nu am gasit prea multe detalii.
Mai jos voi atasa cateva fotografii.
As dori sa aflu daca este o arma comuna sau daca aceasta este o arma de valoare.
Va multumesc !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2020, 19:18

Pare o belgiana veche .scriie acolo 1920. Culoarea placutelor laterale ma duce totusi spre Spania
Mai sunt ceva pansoane pe bascula dar pozele sunt neclare.

Cel mai important.cum sunt tevile la interior...oglinda....cateva zgarieturi,_urme sau e plina de gropi precum o aratura.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2020, 20:02

Armele de valoare sunt cele care spun o poveste, au aparținut unor personalități recunoscute la nivel mondial, au fost folosite la unele evenimente de răsunet, sunt unicat sau dintr-un lot extrem de redus etc. Restul sunt arme comune.
Una este o Holland&Holland utilizată de Gigel de care nu a auzit nimeni și alta este Holland&aHolland-ul folosit de către Ceaușescu la vânătoare, armă primită cadou de la regina Marii Britanii. O armă de tip Mannlicher-Carcano folosită de anonimul Jimmy în poligon pentru împușcat dovleci sau bidoane reprezintă o armă banală, în timp ce Mannlicher-Carcano care a servit la asasinarea președintelui JFK este o armă valoaroasă prin prisma dramaticului eveniment petrecut, devenind astfel o armă care a servit la scrierea istoriei.
Dacă arma din fotografii nu are o poveste interesantă sau dacă nu a aparținut vreunei personalități, în ambele cazuri fiind nevoie de documente care să ateste povestea sau renumitul posesor, atunci ea este o armă comună.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde kama3 pe 08 Ian 2020, 20:15

Eu n-as fi chiar atat de drastic, desi adevarul e pe acolo.
Nu doar la arme e valabil ci la orice obiect vechi, care desi la vremea lui a fost comun, in zilele noastre are o anumita valoare pt ca fie e unic, fie au mai ramas doar cateva in intreaga lume. Conditia e insa sa fie in stare buna sau sa poata fi adus in stare buna printr-o reconditionare. Aici vorbim de obiecte( inclusiv arme) afectate normal de trecerea timpului. Adica au patina.
Acum 200 de ani nu se inventase inoxul. Asta ca exemplu.
Unei arme de 80 de ani ii putem cere sa fie impecabila pana la un punct.
Si, cel putin la arme, in lipsa unui istoric verificabil, detinatorul trebuie crezut pe cuvânt cu privire la istoricul armei. Asa au aparut o gramada de arme a lui Maurer, o gramada de masini a lu Dej si exemplele pot continua.
Asta nu inseamna ca orice fier tinut in grajd e piesa de colecție.
De acord, si un astfel de obiect poate avea o valoare, foarte mare chiar, daca a stat de exemplu intr-un vas scufundat zeci sau sute de ani.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde CCM pe 08 Ian 2020, 23:00

Vulpoiule, Holland e Holland, Purdey e Purdey, Westley Richards e Westley Richards, etc., etc.
Nu are nici o importanta ca a folosit-o Gigel sau nea Nicu. Daca ar fi fost vreun Ij sau Baikal, atunci da, desigur, dar in liga asta chiar nu are importanta. Armele astea sar peste vremelnici dictatori (eventual, analfabeti).
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde CCM pe 08 Ian 2020, 23:05

... si scriu istorie pentru casele lor. Faptul ca le au dictatori, regi, presedinti, nu inseamna decat ca sint exceptionale ele insele, iara nu vremelnicii aia de care vorbim.
BTW, am auzit ca odata marele sef al vanatorilor din Ro., pe vremea aia si PM, s-ar fi prezentat la o vanatoare cu arma extrem de scumpa, si cand spun extrem de scumpa, nu ma refer la 100 de mii de euroi. O fi adevarat? Asa, de barfa...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2020, 09:56

CCM scrie:Vulpoiule, Holland e Holland, Purdey e Purdey, Westley Richards e Westley Richards, etc., etc.
Nu are nici o importanta ca a folosit-o Gigel sau nea Nicu. Daca ar fi fost vreun Ij sau Baikal, atunci da, desigur, dar in liga asta chiar nu are importanta. Armele astea sar peste vremelnici dictatori (eventual, analfabeti).

Ba are o foarte mare importanță cui a aparținut, fie ea și Holland&Holland. Hollandul lui Gigel se poate licita la o casă mare de licitații cu 20 000-50 000 de lire, pe când pentru arma lui nea Nicu prețul poate crește la sume amețitoare. Să nu uităm că arma nu doar că a aparținut unui vremelnic dictator, dar a fost oferită în dar de către regina Marii Britanii. Nu mai este același lucru!
Apropo, IJ-ul și Baikalul sunt de fapt același lucru. ;) Ij reprezintă prescurtarea denumirii fabricii Izhevsky Mekhanichesky Zavod, Baikal reprezentând brand-ul sub care se comercializează armele fabricate de către IJ, acum parte a concernului Kalashnikov. Și la IJ-uri contează mult dacă o armă a fost fabricată pe comandă specială pentru un magnat al petrolului necunoscut sau dacă a fost fabricată pe comandă specială pentru Leonid Brezhnev care o va oferi la rândul lui cadou lui Jimmy Carter.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2020, 10:08

CCM scrie:BTW, am auzit ca odata marele sef al vanatorilor din Ro., pe vremea aia si PM, s-ar fi prezentat la o vanatoare cu arma extrem de scumpa, si cand spun extrem de scumpa, nu ma refer la 100 de mii de euroi. O fi adevarat? Asa, de barfa...

Poți reformula te rog întrebarea, nu reușesc să înțeleg pe deplin ce ai vrut să întrebi. Dacă se poate fără prescurtări ca să-mi dau seama despre ce este vorba. Te referi la Ceaușescu sau alt demnitar, poate Maurer? Ce este PM, vreo funcție, vreo calitate? Dar BTW? Arme scumpe au avut mai mulți demnitari comuniști de pe vremea aceea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Skyler pe 09 Ian 2020, 10:46

Cred ca prin PM se refera la Prim-Ministru, ilustrul Bombonel, care a fost si sef al AGVPS. BTW e abrevierea de la By The Way.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 09 Ian 2020, 11:55

E 1929 nu 1920.
Adica o epoca in care multe arme erau facute "in comun" de mai multe armurarii semi-anonime, in sensul ca unele faceau bascula, altele tevile, unele lemnul si careva asamblarea finala. Nu vad un nume de marca celebru. Vad niste inscrisuri italiene ... PSF este marca Bancului de Probe Italian ce arata ca arma rezista la pulberi fara fum, adica arma a trecut candva si prin Italia.
Modelul este unul comun in epoca, adica o arma de buget modest catre mediu, un pic infrumusetata de forma basculei la percutoare, gravuri ultra-simple si platinile "arse".
Ma indoiesc insa ca au fost asa de la origini. Sint aproape sigur ca arma a trecut recent printr-o restaurare serioasa, ocazie cu care a primit desenul pe platini si lemn evident nou.
Ca mecanica este un model de la apusul erei cocoaselor exterioare, cu platini scurte, nu inserate lung in bascula, adica avand arcurile in spatele cocoaselor - ceva mai simplu si mai usor de construit. Inchiderea e comuna in epoca, un fel de Greener modificat, eficient dar tot ieftinior de construit.
Daca arma e functionala, fara jocuri, cu tevile in regula pe interior, atunci valoreaza undeva intre 500 si 800 € pe pietele unde abunda astfel de arme, (asta pentru ca am in vedere restaurarea atenta) poate un picut mai mult pe la noi, unde sint mai rare, mai multi nostalgici nepriceputi si largi la punga.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 09 Ian 2020, 14:53

M-am uitat si mai atent. Este evident ca e vorba de o restaurare, chiar foarte profunda.
Doar bascula si monoblocul tevilor sint originale, cel mai probabil belgiene. Pe acest schelet un armurier italian a facut arma "ca noua", adica a schimbat tevile complet cu un set "socat bine", adica 3/4 si full, a schimbat lemnul si a revizuit complet sistemul de percutie apoi refinisat. Arma a fost apoi retestata si stantata in Italia.

Ca valoare colectionistica a pierdut aproape tot. Pentru cine vrea s-o foloseasca pare o arma OK. N-a trecut prea mult de la restaurare sau nu a fost folosita mai deloc. Lemnul e fara micile semne, caroiajul integru si "arsura" de pe bascula s-a sters infim. Cartuse 20-70 de azi, cu 24-28 g, fara avertizare de presiune, ar trebui sa mearga fara griji.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 09 Ian 2020, 14:56

Skyler scrie:Cred ca prin PM se refera la Prim-Ministru, ilustrul Bombonel, care a fost si sef al AGVPS. BTW e abrevierea de la By The Way.



Foarte posibil sa fie asa. Acum vreo 15-16 ani eu am apucat sa zaresc intr-un magazin din Ct ce importa pe atunci de la Tula, o juxtapusa de elita de la ei, cumparata de un "grup de prieteni" pentru marele vanator cu ocazia unei aniversari si care costase vreo 37.000 $.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 09 Ian 2020, 15:15

http://www.kbptula.ru/ru/razrabotki-kbp ... hie/mts111

Din pacate site-ul e tare subtire acum si nu mai are poze frumoase.
Era cam asa, un pic mai simpluta la decoratiuni dar cu insertii de aur si pietre si in lemn, in stilul unic al rusilor. La vremea aia, cam pe cand tocmai se inventase moneda euro, incercau sa intre serios pe piata vestica, propunand preturi de dumping fata de cele ale vesticilor ... 35.000 € pentru arme comparabile cu cele de 60-90.000 ale vesticilor.


http://www.hunting-heritage.com/blog/in ... an-purdey/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde mariusamplifier pe 09 Ian 2020, 20:39

Multumesc tuturor pentru implicare si pentru informatiile folositoare oferite in acest topic :ymhug:
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde adrian1123 pe 09 Ian 2020, 20:50

Bascula "arsa" nu e arsa este facuta chimic,in veci nu o sa existe "arsura" atat de uniforma,dungile verticale de pe platini,ca si Violiv si eu cred ca a fost total reconditionata in Italia
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Cristi pe 13 Ian 2020, 09:53

violiv scrie:M-am uitat si mai atent. Este evident ca e vorba de o restaurare, chiar foarte profunda.
Doar bascula si monoblocul tevilor sint originale, cel mai probabil belgiene. Pe acest schelet un armurier italian a facut arma "ca noua", adica a schimbat tevile complet cu un set "socat bine", adica 3/4 si full, a schimbat lemnul si a revizuit complet sistemul de percutie apoi refinisat. Arma a fost apoi retestata si stantata in Italia.

Ca valoare colectionistica a pierdut aproape tot. Pentru cine vrea s-o foloseasca pare o arma OK. N-a trecut prea mult de la restaurare sau nu a fost folosita mai deloc. Lemnul e fara micile semne, caroiajul integru si "arsura" de pe bascula s-a sters infim. Cartuse 20-70 de azi, cu 24-28 g, fara avertizare de presiune, ar trebui sa mearga fara griji.


In plus, camerele sunt de 65 mm, scrie pe tevi. Bascula e Anciens Etablissments Pieper.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde adrian1123 pe 13 Ian 2020, 20:43

Cred ca arma a avut tevi demibloc,fiecare teava cu camera ei dar ulterior i s au montat tevi separate pe camera veche majorata la 70 si a transformato in monobloc (cu flexul ).La ani aia nu prea erau tevi monobloc.Nu cred ca e un lucru rauca a fost transformata,chiar arata ....bine.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde Cristi pe 14 Ian 2020, 09:34

adrian1123 scrie:Cred ca arma a avut tevi demibloc,fiecare teava cu camera ei dar ulterior i s au montat tevi separate pe camera veche majorata la 70 si a transformato in monobloc (cu flexul ).La ani aia nu prea erau tevi monobloc.Nu cred ca e un lucru rauca a fost transformata,chiar arata ....bine.

Arma a trecut prin bancul de probe al italienilor. Marcajul de 65 a ramas, deci are camere de 65. Daca erau modificate camerele , primeau marcaj de 70.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde adrian1123 pe 14 Ian 2020, 20:18

Logic ce spuneti,mai putin logic este sa schimbi tevile dar nu cu unele moderne(70 cam.)Valoarea oricum i a scazut de ce sa nu fie cel putin practica???
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 15 Ian 2020, 07:36

@adrian
Chiar daca arma a avut tevi demibloc, transformarea nu pastreaza camerele originale. Acestea se alezeaza mai mari si se intruduc in lacasele astfel formate tevi intregi, cap-coada, cu camerele lor.
Testele italienilor au mai multe etape:
- pentru pulberi cu fum
- pentru pulberi moderne si presiuni mici de tot - UNA steluta sa "I", specifice vechilor cartuse de 65 mm
- pentru pulberi moderne si presiuni mai mari - DOUA stelute sau "II"
- pentru cartuse moderne, magnum, cu presiuni pana la 1100 bari - TREI stelute sau "III" langa inscrisul PSF.

Nu conteaza doar tevile ci si bascula si inzavorarea. E posibil sa se fi considerat ca bascula e prea "subtire" ca sa treaca la 70 mm camere si sa fi pastrat modelul original.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde violiv pe 15 Ian 2020, 07:37

Arma are stante PSF cu o singura steluta-coroana, adica poate trage numai cartuse subtirele de tot.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde adrian1123 pe 15 Ian 2020, 19:55

Stiu exact cum se schimba teava la monobloc si ma miram de ce ar schimba cineva tevile cu camere de 65 tot cu unele cu camera de de 65 .eu cred ca pusca de care discutam a avut tevi dintr o bucata(demibloc) si armurierul respectiv le a taiat de la camera si a bucsat tevi,ca a trecut ulterior pe la bancul de proba sau nu doar el stie,mi mi pare lucrarea corect facuta (tehnic).Italienii au bancuri de proba, treci sau nu pe acolo e latitudinea si riscul fiecaruia.Am mai vazut camere de 65 transformate in 70 fara stante,chiar si camere lungite la ochi...".caaam asa e bine ".
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Arma cu Cocoase cal. 20

Mesajde adrian1123 pe 15 Ian 2020, 20:07

Da s ar putea sa i fi pus tot tevi cu camera de 65 din cauza basculei sau zavoarelor .Daca asa sa intamplat arma ne fiind una de mare clasa cred ca avut o mare incarcatura sentimentala (o fi fost a vreunui bunic)cea mai costisitoare operatiune de armurerie este (cred)schimbarea tevilor prin bucsare.daca alezarea nu este perfecta nici tevile nu pot fi aliniate si trage doar in legea ei.Intram in detalii tehnice ne interesante pentru majoritatea vanatorilor si operatiune ne pusa in practica la noi (cred )
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate