Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:42

Probleme cu Baikal MP27

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Probleme cu Baikal MP27

Mesajde dragosbahnea pe 20 Aug 2020, 09:27

Buna ziua.
Am achizitionat acum doi ani si ceva o astfel de arma, cu un singur tragaci, ejectoare, etc. care pana ieri a mers destul de bine. Spun destul de bine deoarece mi s-a mai intamplat, e adevarat ca rar, sa nu-mi ejecteze un tub. Ieri insa mi s-a intamplat o alta chestie, care si in trecut, foarte rar s-a mai intamplat, insa nu stiam din ce cauza, acum stiu. Dau drumul la primul foc, si daca e nevoie sa dublez, canci... nu se declanseaza al doilea foc. Abia ieri am constatat de ce, practic dupa primul foc, butonul de la piedica se retrage singurel pe pozitia "save" astfel ca trebuie sa-l imping inainte sa pot trage si al doilea foc. Si mi s-a intamplat de 4 ori din 5 trageri, cu alte cuvinte am o arma cu un singur foc. Bineinteles ca de 6 luni a iesit din garantie. Azi am trimis-o la doctor, la Bucale, dar sunt curios daca cineva a mai intalnit problema asta si daca "exista" vreo explicatie. Spor la gugustiuci, prepelite, gasca, etc...
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Probleme cu Baikal MP27

Mesajde violiv pe 20 Aug 2020, 22:38

Exista: producator de rahat cu arme de mamaliga!
Arma are siguranta automata, adica atunci cand o deschizi sare singura pe asigurat. Daca te joci un pic la cheita o sa vezi ca trebuie sa o misti putin ca sa sara siguranta si abea apoi ca sa deschizi arma. Exact asta se intampla cand tragi - arma are tendinta sa se deszavorasca singura la foc si arunca piedica inapoi. Nu se deszavoraste cat sa fie periculos, doar cat sa activeze siguranta.
"Doctorul" o sa scotoceasca prin maruntaie, mai da un ciocan, doua pe la zavor si o sa mearga o vreme.
Solutia ideala este: alta arma!
Solutia functionala: scoti o bucata de tabla din maruntaie, care face legatura intre zavor si piedica! Poate oricine care stie sa tina o surubelnita de capatul bun in 15-30 min. Nu vei mai avea siguranta automata, arma va pastra tendinta de a se deschide dar nu se va mai asigura.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme cu Baikal MP27

Mesajde dragosbahnea pe 21 Aug 2020, 08:35

Multumesc maestre.... ca urmare dupa perioada de covalescenta, o marit... ;) , desi pana acum, de ce sa nu recunosc, a mers, mi se potriveste f bine in umar.
Toate cele bune.....
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Probleme cu Baikal MP27

Mesajde OVI762 pe 27 Aug 2020, 21:37

Ti s-a potrivit din prima?Esti 1 la 1000.Eu am luat-o inainte de sezon,probata in magazin, asa cum a fost, aia e, dar dupa sezon am schimbat toata lemnaria cu ceva inspirat de la italieni dar adaptat la gabaritul meu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate