Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:54

Identificare an fabricație IJ 58 ?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde boursuk pe 13 Dec 2020, 18:45

Vă salut Domnilor,

O chestiune concretă: identificarea anului de fabricație pentru un IJ sovietic (achiziționată vineri).
Ca primă armă am optat pentru un compromis SH ieftin care să-mi dea timp să mă apropii de ce voi vrea, tot în categoria „lisă de 12”, dar înspre gama „middle range” (voi reveni cu voia dvs. într-un alt topic, în prima jumătate a anului viitor probabil, am niște păreri deja conturate, în urma informațiilor vaste din acest forum; mulțumesc).

De armă, la prima vedere de novice, sunt mulțumit: foarte bine « strânsă », n-are niciun joc, și vizual se prezintă bine, țeavă oglindă, doar niște zgârieturi pe pat. O voi vedea în poligon după ce îmi iese permisul de armă (marți mă duc la IJP).

Din curiozitate, dacă mă puteți ajuta, mi-ar plăcea să identific anul de fabricație.
- IJ 85 MA
- Seria: A17269
Din observațiile mele de amator apare un 88, dar nu pare să fie anul; din ce am citit în diverse locuri pe net, ultimul IJ din seria 58 a fost fabricat în ‘87). Mai apare simbolul săgeții ce reprezintă fabrica (IJEVSK), marcajele succesive de control calitate (cele cu H) și presiunea (750 atm.), dacă am înțeles bine.

Am căutat destul pe internet în diverse limbi, dar n-am găsit nimic ce să mă ajute să identific anul de fabricație. Era undeva dat o informație de genul: primele două cifre din serie reprezintă anul de fabricație pentru cele produse după 198X (nu mai țin bine minte anul). Pentru cele anterioare (cu serie care începe cu o literă), anul nu mai este evident.

În concluzie, dacă mă puteți orienta, vă mulțumesc anticipat.
Mă așteptam să le regăsesc relativ rapid pe net, fiind un produs de serie mare, chiar dacă rușii nu au o tradiție extraordinară în asigurarea trasabilității. N-am avut probleme în a identifica anul de fabricație pentru alte tipuri de produse cu serie unică (ex. mașină de cusut, pendulă, ceas de mână), nu neapărat rusești, care erau interbelice.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde boursuk pe 13 Dec 2020, 18:48

Am încărcat și 4 fotografii cu marcajele (am utilizat "Încarcă în atașament" din josul paginii), dar nu le văd, nu știu dacă a fost procedura corectă pentru a atașa fotografii direct în mesaj.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde boursuk pe 13 Dec 2020, 18:52

Scuze, recitind, am observat o greșeală:
a se citi "- IJ 58 MA", în loc de "- IJ 85 MA".
Mulțumesc.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde boursuk pe 13 Dec 2020, 19:06

boursuk scrie:Am încărcat și 4 fotografii cu marcajele (am utilizat "Încarcă în atașament" din josul paginii), dar nu le văd, nu știu dacă a fost procedura corectă pentru a atașa fotografii direct în mesaj.


Am descoperit și versiunea cu BB code, care pare să funcționeze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde violiv pe 13 Dec 2020, 22:33

Salut!
Ai o arma frumusica.

Intai ca nu prea conteaza anul fabricatiei la asa ceva - adica produs de mare serie, firma si model modest, fara interes colectionistic. Mai mult conteaza gradul de uzura si aici sta bine.

Oricum, e un model facut pana in 1980, cand au simplificat armele si mai mult, la nivel de finisaje, gravuri. Dupa "80 n-au mai scris 750 atmosfere ci in unitati de masura internationale "pascal", mai precis mega pascal - MPa.
Mai mult nu stiu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde boursuk pe 13 Dec 2020, 23:04

violiv scrie:Salut!
Ai o arma frumusica.

Intai ca nu prea conteaza anul fabricatiei la asa ceva - adica produs de mare serie, firma si model modest, fara interes colectionistic. Mai mult conteaza gradul de uzura si aici sta bine.

Oricum, e un model facut pana in 1980, cand au simplificat armele si mai mult, la nivel de finisaje, gravuri. Dupa "80 n-au mai scris 750 atmosfere ci in unitati de masura internationale "pascal", mai precis mega pascal - MPa.
Mai mult nu stiu.


Mulțumesc mult pentru răspuns, @violiv.
Apreciez fiecare cuvânt (bine măsurat) din răspuns.

Efectiv, era doar o curiozitate, anul nu are nicio valoare practică (la o armă modestă, că are 40 sau că are 50 ani, tot aia este). Contează intensitatea utilizării și modul de întreținere și aici ți-ai spus părerea.

De fapt, îmi spunea un cunoscător (vechi, nu vânător de duminică) atunci când am cumpărat arma, că 88 ar fi anul, ceea ce contrazicea ceea ce am citit eu a-posteriori (oricum nu intenționez să-i dau un feedback în urma discuțiilor de aici și nici nu cred că sunt prea mari șanse să intre pe forum).

Era doar o curiozitate, îl respect mult pe acel vânător, de altfel.
Rezonez 100% cu ce ai spus.
Avatar utilizator
boursuk
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 20 Sep 2020, 17:32
Locaţie: Arges

Re: Identificare an fabricație IJ 58 ?

Mesajde violiv pe 13 Dec 2020, 23:45

Sigur nu "88. Poate "78.
Prima arma a mea a fost una din 1982, luata nou-nouta, din magazin, cu chitanta de import pe cutie, tot modelul 58, tot extractor.
Nu mai avea gravurile pe laterale, imbinarile intre placa tragaciului si bascula erau mai aproximative, chiar si zonele hasurate de pe sina si cheita erau mai grosier lucrate.
Vanatorii mai vechi strambau din nas cand vedeau scaderea calitatii la modelele mai noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate