Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:44

Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde Zoross pe 14 Ian 2021, 23:43

Va salut colegi , pe data de 9 Ianuarie am absolvit examenul de vânător și sunt in căutarea unor informații in ceea ce privește o arma de vanatoare , eu as prefera o semiautomată deoarece îmi place designul și in general modul de manipulare. As prefera o arma relativ ușoară , bine închegată cu camera de 76 cu un buget de pana in 6000 lei , am pus mâna la magazinul de arme pe un Benelli CrioComfort sau Rafaelo Crio, nu mai știu sigur modelul , știu doar ca îmi venea relativ bine și era foarte ușoară , undeva 2650gr dacă nu ma înșel. Aștept unele păreri și recomandări , repet as prefera o arma ușoară...Mulțumesc și cătare plină!
Zoross
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Ian 2021, 10:58

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde violiv pe 15 Ian 2021, 02:37

Bine ai venit printre noi!
Pana sa te urecheasca adminii vezi ca exista si o rubrica speciala pentru prezentari. Pune si acolo 2-3 vorbe, chiar daca sint si aici.

Revenind la intrebare, mare parte din semi de azi, in special cele cu functionare inertiala, sint considerate a fi arme usoare.
Insa nici chiar atat de usoare cum zici ... chiar nu stiu sa se fi fabricat o arma de 12 la 2,5-2,6 kg. In cal 20 parca mai exista asa fulgi.
Poate ca ar fi posibil tehnic dar intervine problema reculului foarte neplacut dintr-o arma atat de usoara.
Am Benelli Crio in varianta cu pat sintetic Comfortech, cu teava de 76 cm, neagra si frumoasa. Uite ca n-am cantarit-o dar cred ca se invarte pe la 3-3,1 kg goala, plus vreo 300 g daca adaugi curea si 3 cartuse.
Este foarte-foarte buna.
Daca merita diferenta de pret fata de numele mai putin cotate, gen Franchi, Marochi, care sint semnificativ mai ieftine?
Unii zic ca da, altii ca nu.
Am si o Franchi Affiniti in 20, 90% acelasi mecanism. Am luat-o tocmai pentru ca este cea mai usoara semi de pe piata ... in cal 20 are cam 2800-2850 g. Functioneaza, trage bine dar ... nu e Benelli.

Cea mai usoara semi, atat in 12 cat si in 20, dar numai cu camere de 70 mm, a fost celebra Franchi AL 48. Nu se mai fabrica de ani buni dar in 20, cu teava de 66, inca detine recordul de arma usoara. N-am gasit dar am gasit de 12 si inca e foarte usoara. Daca sari peste imposibilitatea folosirii cartuselor magnum este o placere s-o folosesti. Sistemul particular de functionare o face sa aiba un recul extrem de bland, chiar la incarcaturile maximale, de 36 g. A mea are inca vechea talpa de bachelita la pat si nici n-o simt.
Sincer, inca nu am reusit sa stabilesc o preferinta absoluta intre aceasta batranica si mult mai moderna Crio.

P.S. doar ca se invarte pe la 9-10.000 lei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde ravenstein pe 15 Ian 2021, 12:10

Salut,

Am o semi-automata benelli duca di montefeltro in calibrul 20. O arma bijuterie. Functioneaza perfect. Am vanat cu ea si mistret.
Cantareste 2,750 g. approx. with 26" barrel(cu teava de 66cm).

Eu prefer Benelli si recomand Benelli (oricare ar fi ea)
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde adrian m. pe 18 Ian 2021, 11:10

Recomand Fabarm L4S, o arma ușoară, a mea cântărește 2,85, kg se încadrează în bugetul tău și fiind o arma cu recuperare gaze are un recul mic de tot. Benelli sunt inertiale și la greutate redusa cred ca reculul este pe măsură.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde bibicu pe 20 Ian 2021, 20:16

Incearca si un Benelli Vinci, nu o sa-ti para rau. Plastic, rezistenta la conditii meteo, tapla de cauciuc ce reduce mult reculul si inghite orice gramaj inclusiv magnumuri. Am avut mai demult dar si acum imi pare rau dupa ea. Nu am idee cat cantarea dar nu cred sa depaseasca 3 kg.
Spor la incercat !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde adisan77ro pe 20 Ian 2021, 21:51

Vinci e la 3kg. De 10 ani nu a dat un rateu nici macar cu cartuse de 24 grame. Si am pierdut sirul focurilor trase, si slava Domnului ca au tot fost multe serii cu sute de cartuse prin poligon iar teava e ca la inceput :ymhug:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde liviur pe 22 Ian 2021, 08:27

Inainte de toate ar trebui sa vezi principiul de functionare si mai apoi sa cauti ce model ti se potriveste. Inertialele sunt mai usor de intretinut dar nu trag orice incarcatura, iar cele pe recuperare de gaz trag orice munitie (ceea ce mie mi se pare mult mai util) dar se curata ceva mai greu. Trebuie sa filtrezi info date de colegi, practic fiecare isi lauda arma din dulap fara sa mentioneze minusurile. Eu folosesc o Beretta A400 xplor light, nu stiu greutatea, dar o poti afla foarte usor de pe net, foarte usoara si are kick-off, un amortizor integrat foarte util, este o semi pe recuperare de gaz, trage orice munitie, dar nu incerc sa te conving sa iti iei una la fel, asta trebuie sa decizi tu singur.
Succes !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde violiv pe 22 Ian 2021, 17:12

@liviur
"inertialele nu trag orice incarcatura - cele cu recuperare de gaz, da"

Ei bine, eu cred ca depinde mult de arma, nu de sistem. De un secol semi "alearga" dupa cartuse ... pe masura ce astea s-au diversificat semi au trebuit sa evolueze ca sa poata trage cat mai mult din gama tot mai mare. Absolut toate semi au probleme la incarcarcaturile slabe. Niciun fabricant nu face una care sa traga in regim semi cartuse neletale, de ex.
La 24 g niciun fabricant nu garanteaza functionarea pentru ca sint si cartuse cu 24 g care pleaca foarte rapid dar si unele chiar incarcate cu paie. La 28 g lucrurile se cam aseaza si mai orice semi moderna, de firma buna, se descurca.
Eu am o Benelli Raffaello Crio care trage si 75% din 24 g de pe piata si nu se impiedica la 28 g nici daca tragi din mana, nu din umar. La fel poate si Vinci. Mai am o SBE II, grea si urata, 12/89. Chiar si asta, croita special pentru cele mai grele incarcaturi, nu sufera deloc la 28 g.

In schimb am vazut nenumarate semi pe gaz, de cu o generatie in urma, care se impiedica si la 32 g mai slabe. Chiar 391 Urika, daca tot ai amintit de Beretta, care este inca o arma super, mai face figuri la incarcaturi slabe.
Repet - depinde de fabricant si de model.

P.S. nu exista semi care sa nu se blocheze ... daca n-ai patit inseamna ca n-ai tras destul!
P.P.S. pentru ca nu mi s-a parut a avea niciun avantaj daca trag 24-28 g dintr-o arma de 3 kg, mi-am luat 20, care zbarnaie cu gramajele astea dar are vreo 250 g mai putin.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde adisan77ro pe 23 Ian 2021, 17:00

Cu Benelli Vinci inca nu mi s-a intamplat sa se blocheze cu Munitia B&P Easy Shot de 24. Trag intre 100 si 300 intr-o zi in poligon. Au fost situatii in care au tras 2 persoane cu arma poate 4-500 intr-o zi. In 9 ani si ceva de cand o am (cu exceptia a 2 ani in care am lasat-o mai moale) am mers cu ea in poligon aproximativ de 8 si 10 ori pe an, depinde...Daca iau in calcul si "maruntisurile" de pe la vanatoare in toti anii acestia cred ca am cam trecut de 20000 focuri cu ea. Este drept ca nu tot timpul cele de 24 ci si 28 sau 36 fara sa mai discut de unice si magnum. Dar sincer nu imi amintesc sa se fi blocat vreodata cu ceva , pana anul trecut cand am constatat ca Sauvestre cel albastru de 76 nu il mai reincarca din cauza faptului ca tubul este mai lung si era nevoie sa il ajut cu mana putin sa urce cu rampa (o fi asa acum la toate sau am nimerit eu o cutie...nu stiu ptr ca de atunci nu l-am mai tras). Insa cu alica nu imi amintesc sa fi avut vre-un incident de niciun fel. Acum insa cate din cele trase in poligon au fost de 24 si cate mai mari nu as putea sa spun dar as aprecia ca undeva mai bine de un sfert tot au fost. In 2020 putine am tras in poligon de 36, majoritatea fiind EasyShot de 24 si 28 grame fara incident. Probabil ca va veni si ziua in care se va bloca, nu contest dar probabil ca inca nu i-a sosit ceasul :ymblushing: Ptr 2021 am in plan sa incerc in poligon exclusiv B&P Competition One 24 gr, asta daca voi si gasi disponibile in magazin :D
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde violiv pe 23 Ian 2021, 23:51

Verificat pe cantar: crio comfortech cu teava de 76 cm, goala-goluta = 3030 g. Si este cea mai grea varianta. Cu teava de 66 este sub 3 kg.
Vinci are cam 50 g mai mult dar nu se simt, echilibrul e un pic altul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde adisan77ro pe 24 Ian 2021, 16:32

Vinci cu teava de 70 am cantarit-o acum si are 3177 grame, in cal.12
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde Marius pe 07 Feb 2021, 15:06

Benelli Beccaccia Supreme 2750g.
Intri direct in liga 1. Dar mai trebuie si un caine bun.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare Semiautomată relativ ușoară.

Mesajde Calin93 pe 08 Mar 2021, 20:03

Fabarm L4S initial hunter 12/76
2987g
Fabarm L4S 12/76
Tikka T3X Lite 30-06
Calin93
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 29 Ian 2020, 15:43
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate