Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:44

Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Ramian pe 04 Feb 2021, 13:39

Salutare prieteni! Am auzit multe vorbe frumose despre XLR-ul de la Fabarm si ma bate gandul sa cumpar una, dar tot cautand am gasit un topic pe acest forum in care un posesor de xlr se intreba retoric daca nu cumva era mai ok Winchester SX4 . Mi-am aruncat un ochi si vad ca aceasta este mai ieftina decat europeana cu cca 1000 lei, si la caracteristici si aspect zice aproape la fel sau chiar mai bine. Ca parere aveti ? Mentionez ca va fi prima arma, astazi depun dosarul la politie pentru autorizatia de cumparare . Multumesc !
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde violiv pe 04 Feb 2021, 22:18

Ca sa te zgandar un pic:

https://youtu.be/wX2Y4lqGkeg

Nu ca asta ar conta la vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde popaliviu pe 04 Feb 2021, 22:32

Asta este recent, de anul trecut, cu pandemia, că are mască. Parcă înainte tot el deținea recordul mondial... :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Alex Marinescu pe 05 Feb 2021, 13:07

popaliviu scrie:Asta este recent, de anul trecut, cu pandemia, că are mască. Parcă înainte tot el deținea recordul mondial... :-?


19.01.2021 e data upload-ului. Probabil ca si recordul e tot de anul acesta.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Ramian pe 05 Feb 2021, 14:04

violiv scrie:Ca sa te zgandar un pic:

https://youtu.be/wX2Y4lqGkeg

Nu ca asta ar conta la vanatoare.


Nu ai reusit sa ma "zgandari" deoarece am ramas cu gura cascata ! Impresionant.
Si totusi astept pareri si despre Fabarm XLR . Am inteels ca are fibra optica si la catare si la inaltator...sau care ar putea fi diferentele intre ele. In afara de camera cartus care este mai mare la winchester dar nu e asa important...nu prea se folosesc cartuse asa mari.
Multumesc mult !
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde adrian m. pe 07 Feb 2021, 15:40

Cred ca dacă o sa le ții în mana o sa alegi Fabarmul. După ce am luat L4S de la Fabarm am avut ocazia sa vad și sx4 și ca finețe Fabarm este peste. Depinde ce o sa tragi, de exemplu eu folosesc arma cam 50-50 vânătoare și poligon, sporting și nu m-am simtit niciodată dezavantajat de arma, cu toate ca are 2,8kg. Sx4 din ce știu este mai greu și dacă ai de gând sa o folosești mai mult la poligon posibil sa ai un avantaj minor.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde adrian m. pe 07 Feb 2021, 15:52

Din ce vad la specificațiile armelor, Fabarm zice ca are cel mai rapid ciclu de reîncărcare și la fel se lauda și wincester :lol:
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde popaliviu pe 08 Feb 2021, 02:00

Așa zic toți.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde pipabh pe 08 Feb 2021, 07:50

adrian m. scrie:Din ce vad la specificațiile armelor, Fabarm zice ca are cel mai rapid ciclu de reîncărcare și la fel se lauda și wincester :lol:

Fabarm zice ...cei de la Winchester arata!!
Am folosit si folosesc arme de la Fabarm! De ce? Sunt arme foarte ok, bine echilibrate si cu care ma potrivesc foarte bine!!!! Am avut o arma Winchester SX3 ca si semi...am tras multe , multe cu ea fel si fel de gramaje de la 45 grade la - 15 si nu s-a blocat odata! Am dat-o pentru ca ma deranja la curatare, era multa mizerie!
Alege ce iti place! Eu am spus ca un vanator ar trebui sa-si cumpere cea mai scumpa arma noua care si-o permite!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde OVI762 pe 08 Feb 2021, 07:55

Am inteels ca are fibra optica si la catare si la inaltator...sau care ar putea fi diferentele intre ele.[/quote]

Daca o iei pt vanat mic si talere catarea si inaltatorul mai mult incurca, in loc sa ochesti instinctiv stai sa aliniezi puncte si cercuri si zboara iepurele.La vanat mare,da,ajuta, dar la marunt o sa le dai jos repejor.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde adrian m. pe 08 Feb 2021, 10:45

https://www.youtube.com/watch?v=LIWfk8iwoZs
Fibra optica de la catare mai mult incurca. Poate te ajuta cand tragi la punct fix cu unic, in rest...
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde adrian m. pe 08 Feb 2021, 10:46

adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Ramian pe 08 Feb 2021, 13:36

pipabh scrie:
adrian m. scrie:Din ce vad la specificațiile armelor, Fabarm zice ca are cel mai rapid ciclu de reîncărcare și la fel se lauda și wincester :lol:

Fabarm zice ...cei de la Winchester arata!!
Am folosit si folosesc arme de la Fabarm! De ce? Sunt arme foarte ok, bine echilibrate si cu care ma potrivesc foarte bine!!!! Am avut o arma Winchester SX3 ca si semi...am tras multe , multe cu ea fel si fel de gramaje de la 45 grade la - 15 si nu s-a blocat odata! Am dat-o pentru ca ma deranja la curatare, era multa mizerie!
Alege ce iti place! Eu am spus ca un vanator ar trebui sa-si cumpere cea mai scumpa arma noua care si-o permite!


Avand acelasi principiu de functionare, cu imprumut de gaze, nu sunt la fel de "mizerabile " si mai greu de curatat amandoua ?
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde adrian m. pe 08 Feb 2021, 22:12

Fabarmul este foarte ușor de curățat, dai patul mic jos și cam tot ce trebuie sa cureți este acolo. Pulse piston are un diametru considerabil mai mare fata de alte arme, ceea ce face ușoară curățirea lui și a cilindrului receptor ( dai cu puțin spray în cilindru și ai destul loc sa cureți cu un șervețel înfășurat pe deget). Am avut ocazia sa curat și o beretta semi, tot pe gaz și este mult mai dificil de curățat decât Fabarmul. La Wincester nu știu exact cum este treaba cu întreținerea, dar Fabarm se lauda ca au scos o arma foarte ușor de curățat. Eu confirm acest lucru.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde ovidiu pe 09 Feb 2021, 08:14

Confirm. Am Fabarm XLR. Se curata repede. Cu un dorn se demonteaza complet daca vrei sa desfaci totul. O arma foarte reusita.
ovidiu
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Apr 2007, 11:56
Locaţie: ORADEA

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Ramian pe 27 Feb 2021, 13:05

Am probat ambele arme, fara sa trag in schimb, si m-am indragostit de Winchester SX4. Am arvunit-o, ma asteapa saracuta cuminte pe raft, ..astept zilele astea sa iasa autorizatia de cumparare si merg sa o aduc acasa.
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Feb 2021, 21:53

Pentru ce variantă de SX4 ai optat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Ramian pe 28 Feb 2021, 08:47

Sly_Fox scrie:Pentru ce variantă de SX4 ai optat?

WINCHESTER GUNS SX4 COMPO 12/89/71 INV+ era si singura disponibila de altfel. Lemnul are frumusetea si farmecul lui dar las mai spre batranete variantele de lux cu lemn de nuc. :D
Ramian
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 21 Noi 2020, 20:44

Re: Fabarm XLR Composite sau Winchester SX4 ?

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2021, 13:11

Este bună, mai ales la gâscă canadiană! Am văzut că americanii cu astfel de arme trag la această specie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate