Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 15:31

Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde suciusmihai pe 28 Mar 2021, 13:40

Buna ziua va rog sa-mi ziceti daca e o problema si ce pot sa fac? De nou am cumaparat arma si cand o inchid inchizatorul nu revien la mijloc intre bareme,si acuma o saptamana cand am inchiso o data a revenit la mijloc dar nici pana atuncea nici dupa tot asa ramane am poza atasata.va multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
suciusmihai
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Mar 2020, 12:48

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Ghinda pe 28 Mar 2021, 15:34

Când o să se mai rodeze, se va duce. Nu știu explicație științifică (@Violiv poate), dar stai liniștit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7692
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2021, 15:48

Este poziția corectă pentru o armă nouă. În cazul armelor noi poziția cheiței este orientată ușor spre dreapta, în cazul în care o armă a tras mii de cartușe poziția cheiței este pe centru, iar în cazul armelor cu uzură avansată în basculă poziția cheiței este spre stânga.
Stai liniștit, este poziția normală!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde popaliviu pe 28 Mar 2021, 21:03

Și la bătrânul meu CZ tot așa stă, într-o parte.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Skyler pe 28 Mar 2021, 22:09

Asa mi s-a spus si mie cand am luat arma, ca e normal sa stea asa la armele noi. Stai linistit, nu are nimic.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde violiv pe 29 Mar 2021, 11:49

Ce mare stiinta sa fie aici?
Angrenajul mecanic ce asigura inzavorarea este supus unor forte serioase. In timp se uzeaza. Ca sa asigure armelor o viata mai lunga producatorii le fac cu un foarte mic plus fata de cotele nominale in zona de inzavorare.
Cheita armei comanda o cama ce trage de zavor, fiind in contact direct cu acesta. La armele noi zavorul nu face cursa complet, ca urmare si cheita sta un pic la dreapta. Pe masura ce se uzeaza vine la mijloc iar cand incepe sa oboseasca arma se duce cheita catre stanga ... atunci incepi sa-ti faci griji.

Cat de mult este evidenta chestia asta depinde de la fabricant la fabricant si de la un sistem de inchidere la altul. La armele foarte "destepte" cheita sta la mijloc pe tot parcursul vietii ei. Sau exista piese gandite sa se uzeze, care se pot schimba usor si ieftin atunci cand cheita incepe sa se plimbe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde popaliviu pe 29 Mar 2021, 12:19

M-am uitat aseară, la suprapusa Merkel stă la mijloc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Sly_Fox pe 29 Mar 2021, 13:12

Înseamnă că mai are două-trei focuri și se mută pe stânga! :lol:
Ori poate este din aia "cool" de stă tot timpul pe centru! 8)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde popaliviu pe 29 Mar 2021, 16:09

Nu cred că e "cool" că are aproape 30 de primăveri. De uzată nu știu, dar pare nouă. Eu așa zic :lol: O sta pe centru că nu-i place nici pe stânga nici pe dreapta :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mar 2021, 18:21

Posibil!
Dar ce te faci cu Benelli 828 U, îi place pe stânga de nouă! Ba chiar extrema stângă! :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde violiv pe 31 Mar 2021, 22:44

Alt sistem de inchidere, in care pozitia cheitei nu are legatura cu uzura zavoarelor. Ba chiar si de arma e terminata tot acolo sta cheita. Nu face decat sa mute o mica piedica din calea zavorului. Mecanismul cheitei nu e supus fortelor.
In plus, cheita are nevoie de o cursa mult mai lunga decat la armele obisnuite. Cheita comanda armarea cocoaselor si nu frangerea tevilor, ca la armele obisnuite. De aia este si un pic mai lunga si profilata asimetric si tot e mai greu de actionat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bock Frankonia Mercury o problema cand inchid arma???

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2021, 20:09

În orice caz 828-ul este interesant cu acea soluție constructivă și alură de semi. Eu văd o asemenea armă vara, la prepeliță și gugu, aliaj ușor și cartușe cu încărcătură ușoară. :ymhug:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate