Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Semiautomata mai cu.... Moț.

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde laurul pe 07 Apr 2021, 08:12

Caut o semi cu ejectare pe stânga, care poate trage și oțel.
Daca ar avea si un pat cu posibilitati de reglare si ar mai fi ușurica, ar fi si mai bine.
Ceva idei?!
Mulțam.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2021, 08:51

Să știi că și eu mă gândesc la una din asta! Dar pe dreapta! :D
Nu cred să strice una în dulap, ceva care să ducă cele mai grele încărcături netoxice. Eu mă gândesc la Benelli Super Vinci din cele cu camuflaj, 12/89, testate și marcate pentru cartuse high-performance steel.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde violiv pe 07 Apr 2021, 09:07

Vinci e OK la inceput. In timp, nu stiu cum sa zic mai bine, plasticele multe incep sa se moaie. Imbinarile nu mai sint atat de ferme, mai ales unde lucreaza plastic pe plastic. Apoi incepe sa mai dea cate un rateu la alimentare.
Nu stiu sa-ti zic daca la 1500 sau 15.000 de cartuse trase se intampla dar am surubarit cateva aflate in uz de cativa ani.
SBE II sau III sint alea si tapene si de anduranta. Singura problema ar fi ca au cateva sute de grame in plus fata de Vinci.

Otel? E deja depasit! Tungsten e viitorul! Densitate semnificativ mai mare ca a plumbului, distante eficace reale 75-80 m, grupaje super si nici nu strica tevile.
Plus ca nu mai tragi ca trasnea in toate partile, devii foarte selectiv in a apasa tragaciul ... la 10-11$ un cartus.

https://projectupland.com/shotguns-and- ... hot%20(TSS)%20is,shot%20sizes%2C%20and%20cleaner%20kills.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde violiv pe 07 Apr 2021, 09:12

@laurul
Ejectarea pe partea necorespunzatoare e cel mai mic inconvenient.
Stii bine care-i problema cu armele pentru stangaci - stangacii au cerut, firmele au importat ... apoi au stat cu ele pe cap ani de zile. Astazi nu-ti mai aduce nimeni decat cu 125% avans si termen de livrare "la anu' si la multi ani".

Orice semi moderna si desteapta regleaza patul in toate directiile, indiferent de pozitia manerului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2021, 11:02

violiv scrie:Vinci e OK la inceput. In timp, nu stiu cum sa zic mai bine, plasticele multe incep sa se moaie. Imbinarile nu mai sint atat de ferme, mai ales unde lucreaza plastic pe plastic. Apoi incepe sa mai dea cate un rateu la alimentare.
Nu stiu sa-ti zic daca la 1500 sau 15.000 de cartuse trase se intampla dar am surubarit cateva aflate in uz de cativa ani.
SBE II sau III sint alea si tapene si de anduranta. Singura problema ar fi ca au cateva sute de grame in plus fata de Vinci.

Dacă se întâmplă pe la 1500 de focuri nu este ok! La 15 000 de focuri nu mai interesează pe nimeni, deja se satură lumea de ea fiind vorba despre o semi utilitară și nu despre cine știe ce armă clasică, de care să te atașezi.
SBE III poate fi considerată și ea dintre cele cu...MOȚ. Că are câteva sute de grame în plus nu cred să conteze așa de mult dacă arma va fi utilizată la baltă, la pasaj, din post fix. Că doar nu o cară nimeni în spate la prepeliță de exemplu. Acolo tot cu o clasică ușurică și încărcături standard se merge.
violiv scrie:Otel? E deja depasit! Tungsten e viitorul! Densitate semnificativ mai mare ca a plumbului, distante eficace reale 75-80 m, grupaje super si nici nu strica tevile.
Plus ca nu mai tragi ca trasnea in toate partile, devii foarte selectiv in a apasa tragaciul ... la 10-11$ un cartus.

https://projectupland.com/shotguns-and- ... hot%20(TSS)%20is,shot%20sizes%2C%20and%20cleaner%20kills.

Să utilizezi unul dintre metalele rare la fabricarea alicelor...pare așa o fiță de fiță! Nu prea știu ce succes va avea tungstenul în România în condițiile în care un singur cartuș va sări de 11 $. Și nu doar în România, pentru că de obicei ăia mai bogați sunt mai zgârciți. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde violiv pe 07 Apr 2021, 11:39

Am o SBE II. E masinarie, nu gluma. Otel la greu, aliaje usoare mai pe sponci. Se duce pe la 3,5 kg goala cu teava de 70.
Am carat-o de cateva ori la picior ... da' ajungi sa n-o mai poti ridica la ochi.
In schimb trage 40 g rapide de zici ca tragi paie.
Pentru "plimbari" am o R. Crio. Teoretic e aceeasi constructie. Practic are 3.1 kg cu teava de 76 si n-o simti o zi intreaga.
Pentru capitolul "fulg, tras cu o mana" am o Franchi in 20, 2,8 kg. Da' tare ma roade o 828 in 20. Abea astept sa ajunga in magazine ... cica prin mai se spera. Nu de alta, da' mai am doar o singura basculanta ... si aia e o 16 de Cugir de nu-ti vine s-o scoti din casa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde laurul pe 07 Apr 2021, 13:18

violiv scrie:Orice semi moderna si desteapta regleaza patul in toate directiile, indiferent de pozitia manerului.

Ok.
Care s alea?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde popaliviu pe 07 Apr 2021, 17:09

Eu am Franchi Affinity pe stânga, se reglează patul, trage și cu oțel, dar nu are moț :lol: . Are trase doar vreo 15 cartușe , deci nu pot să spun multe. Sunt mulțumit de ea, în condițiile în care în prima zi de vânătoare am recoltat un fazan. :) Se așează bine la umăr și nu e grea, 3.240 g. La statura mea de 1.85 și 84 kg, am cărat-o de dimineața până pe la 18:00 , fără probleme.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde laurul pe 07 Apr 2021, 17:12

La Franchi ma gandeam si eu....
Desi ptr 200 de grame, SBE e tentanta.
Mai ales comfortech.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 07 Apr 2021, 20:13

Eu nu sunt deloc cu semi-automatele, dar astea de la Benelli au parcă ceva care te atrag cu un fir invizibil.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde popaliviu pe 07 Apr 2021, 21:44

Sly_Fox scrie:Eu nu sunt deloc cu semi-automatele, dar astea de la Benelli au parcă ceva care te atrag cu un fir invizibil.

Meșterii italieni, ce e al lor, e al lor! Arme ,mașini B-) , motociclete. Și mafie :)) și pizza și câte și mai câte :ymapplause:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde violiv pe 07 Apr 2021, 22:21

laurul scrie:
violiv scrie:Orice semi moderna si desteapta regleaza patul in toate directiile, indiferent de pozitia manerului.

Ok.
Care s alea?!


Toate! =))
Pana si rusii au pus reglaj al patului pe MP 155.
Toate semi modele noi au un kit format din cateva saibe si garnituri care permit inclinarea patului dreapta-stanga si variatia inclinarii pe inaltime. Chiar si modele mai vechi ce nu aveau acum 20 de ani au montat asa ceva pe armele de productie mai noua.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Apr 2021, 18:35

Va salut Domnilor,

Daca-mi permiteti, o varianta ce poate intruni elementele solicitate este Fabarm XLR LH (o am in dulap din 2012)atat pe plastic cat si pe lemn.
Din cate stiu,una pe plastic de afla la importator.
Toate cele bune.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde salus pe 12 Apr 2021, 20:40

Nu faceti investiții proaste!
Verzii au zis ca următorii 2 ani nu vânam pasaret sau vânat mic cu par!
Sa mor dacă ii mai iau in ras!!! Aproape le-a ieșit și cu căpriorul!
Ups, iar am fluierat in biserica!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2021, 09:33

Verzii cei reali sunt vânătorii! Cei care se dau drept verzi văd doar interese, locuri călduțe, bine plătite! Vânez în zonă cu multă apă, brațul Borcea, râul Ialomița, lacuri, bălți. Cu excepția celor de la SOR, care s-au mai interesat prin zona lacului Strachina, nu am văzut niciunul din ăsta VERDE care să se intereseze de fauna din zonă. NICIUNUL care să întrebe dacă este nevoie de ceva pentru animale și păsări, nu s-a interesat nimeni dacă trebuie hrană suplimentară, dacă trebuie sare, dacă sunt necesare instalații cinegetice, dacă trebuie combustibil pentru mașinile de patrulă ale paznicilor de vânătoare sau poliției. NIMIC, nu a contribuit nimeni cu niciun leu. Totul a căzut în spatele vânătorilor.
Când începuse haiducii să prindă animalele în lațuri, să pună cereale tratate cu furadan pe malurile Borcei, singurii care au luat atitudine și au început acțiunile antibraconaj au fost vânătorii. Nimeni nu a spus nici PÂSSS.
Să vezi acum distrugeri și braconaj dacă influența vânătorilor este diminuată, pentru că prezervarea habitatelor costă bani mulți, foarte mulți, bani care pot fi asigurați doar prin intermediul societăților de vânătoare. Să vedem atunci câți bani vor băga verzii în toate acele activități absolut necesare păstrării echilibrului de mediu.
Jur că m-aș înscrie în rândul verzilor dacă a-ș vedea că aceștia s-ar implica activ în menținerea echilibrelor în cadrul ecosistemelor din România, dacă ar contribui financiar și logistic. Mers în teren echipe mixte, vânători și ecologiști și văzută situația pe fiecare fond cinegetic în parte. Unde se poate menține activitatea de vânătoare și la ce specii, și unde se impune restricții de vânătoare. Acolo unde se poate vâna, verzii să contribuie în mod egal la menținerea faunei, acolo unde există dezechilibre mari și vânătoarea trebuie oprită, vânătorii să contribuie în mod egal pentru remedierea situației, fără a avea vreun beneficiu.
Așa, doar taclale, fără acțiuni concrete...

Eu spun altfel, FACEȚI INVESTIȚII ÎN ARME! Nu sunt investiții proaste! Doar că acum, în aceste timpuri, retardații au început să-i coordoneze pe cei lucizi. Nu va rămâne așa!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde violiv pe 13 Apr 2021, 15:00

Ultima data cand o anume parte a Europei n-a mai putut de bine, desteptii s-au culcat pe-o ureche si aia neinstruitii au ajuns la putere, a fost jale mare ... ne-a trebuit 1700-1800 ani sa ne revenim.

Faceti investitii in arme, conservati-le si ingropati-le bine ... peste alti 2000 de ani le vor dezgropa unii si le vor pune in muzee!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2021, 15:48

Astăzi, mâine, peste un an sau peste două mii de ani, nu contează, cumpărați arme cei pasionați de arme. Pentru colecție, vânătoare, tir sportiv, cumpărați arme și utilizați-le cu răspundere și cu judecată. Și așa ne sunt rezervate doar câteva ture ale Terrei în jurul Soarelui. În astea câteva ture trăiți din plin și nu lăsați ca alții să vă spună pe unde să mergeți, cum să mergeți și în ce ritm. Dacă o cărare este plină de proști care dirijează traficul, apucați pe alta, iar dacă nu există alta faceți voi una.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde popaliviu pe 13 Apr 2021, 18:16

Eu unul strâng arme și muniție. Muniție toate calibrele, de la 22 lr în sus. Că nu este restricționată muniția. Nu strică! Cine știe ce legi și în ce fel se mai schimbă.... Mai bine stau în dulap la casa omului :lol: De exemplu în Austria din 2019 s-au interzis magaziile de 30 cartușe, dar cine a avut, le-a păstrat! Cine nu, poate doar să viseze la ele :ymdaydream:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde dtdpuu pe 13 Apr 2021, 19:52

...subiectul asta a deviat....la un aspect important.

Un pic de informare despre US la acest aspect (munitie, arme, legislatie...etc.). Poate stiti, acum sint democratii la guvernare in US. Asa ca fapt divers aici alterneaza de obicei...dar mai sint si exceptii, doua legislaturi la rind (cum a fost Obama de exemplu). Republicanii sint pro arme, democratii sint impotriva, DAR legile americane fundamentul iti dau drept la arme. Asadar cind vin democratii si incearca sa le restrictioneze (adica magazie mai mica, pat nu stiu de car etc.), adica un fel de artificii din punctul meu de vedere (nu si al altora), e o mare batalie cu organizatiile pro gun.....si cam intodeauna nu se intimpla mare lucru in realitate. Legea ramine la fel, se mai schimba niste reglementari pe ici pe colo care se mai schimba la loc cind vin republicanii. DAR ce se schimba major cind vin democratii (adica acum) se cumpara tot, arme munitie, etc. Acest lucru este ciclic pentru USA. Daca tot a venit si COVID si s-au speriat si o parte din democrati, au cumparat si ei arme (asa mai cu rushine si pe ascuns). Evident ca se cumpara arme care sint in discutie (AR 15, AK 47, pistoale, etc. si calibrelele lor). Acum insa cu pshihoza COVID lumea a cumparat si alte calibre si alt fel de arme din felurite temeri (fiecare cu psihoza lui). Acum e o cumparare de panica din cele doua motive majore: democratii (motiv ciclic pentru USA) si COVID (...care e mai special)

DAR spre deosebire de restul lumii (de care nu pot comenta) CRED ca piata US va reveni la normal. US este cea mai capitalista tara din lume in opinia mea adica daca cererea este atit de mare productia va ajunge la nivelul ofertei. De asemenea dupa psihoza COVID cererea va scadea la normal. Asadar cred ca cca citeva luni dupa COVID cred ca USA va intra in normal si probabil ca in decurs de un an chiar in surplus. CIND se va ajunge acolo VOI CUMPARA si eu. PINA ATUNCI nu cumpar decit ce am nevoie, si in nici un caz ce e HOT. Am cumparat un shotgun care e la acelasi pret ca si anul trecut (e un shotgun de vinatoare, nu e in nebunia tactica si anti-sociala), dar penuria de munitie inclusiv de vinatoare ma aftecteaza. Ce se intimpla inda este ca 12 Gauge se intimpla sa fie acelasi calibru cu shotgun de aparate (clasicele Remington 870 si Mosberg 500 care s-au vindut gol golutz de pe rafturi), iar ce cei au luat shotgun pentru defense au cumparat 12 gauge cu ce munitie au gasit. Am mai gasit munitie, dar iau strictul necesar cit sa pot vina si fac grupaje.

In Concluzie, cumparati, DAR cumparati cu cap. In opinia mea pentru piata USA lucrurile sint diferite de multe alte tari, ACUM E DE VINDUT daca ai ceva ce vrei sa schimbi in rastel, DE CUMPARAT E MAI TIRZIU cind piata revine la normal sau chiar e inundata de produse.

Multumesc,

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2021, 21:12

La voi altfel stau treburile, nu sunt chiar aceleași probleme ca la noi.
Administrația Biden spune că se va avea în vedere reglementări pentru depistarea armelor de foc care au fost modificate artizanal și care sunt deținute ilegal. În plus spun că vor lucra un pic la verificarea mai atentă a profilului psihologic al persoanelor care vor să cumpere arme de foc. Pentru noi aceste măsuri sunt hazlii și neînsemnate, pentru că la noi este mult mai rău. Dar pentru americani...
Ei bine americanii răspund administrației Biden pe limba lor. Statul Tennessee dă replica și autorizează portul armelor la vedere fără permis, guvernatorul Bill Lee semnând o lege în acest sens. NRA-ul și-a băgat coada adânc și alte state vor lua măsuri similare pentru a arăta guvernului că restricțiile în domeniul armelor de foc nu sunt binevenite și nu se acceptă încălcarea unui drept fundamental.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde dtdpuu pe 13 Apr 2021, 23:52

Sly_Fox scrie:La voi altfel stau treburile, nu sunt chiar aceleași probleme ca la noi.
Administrația Biden spune că se va avea în vedere reglementări pentru depistarea armelor de foc care au fost modificate artizanal și care sunt deținute ilegal. În plus spun că vor lucra un pic la verificarea mai atentă a profilului psihologic al persoanelor care vor să cumpere arme de foc. Pentru noi aceste măsuri sunt hazlii și neînsemnate, pentru că la noi este mult mai rău. Dar pentru americani...
Ei bine americanii răspund administrației Biden pe limba lor. Statul Tennessee dă replica și autorizează portul armelor la vedere fără permis, guvernatorul Bill Lee semnând o lege în acest sens. NRA-ul și-a băgat coada adânc și alte state vor lua măsuri similare pentru a arăta guvernului că restricțiile în domeniul armelor de foc nu sunt binevenite și nu se acceptă încălcarea unui drept fundamental.


Salut Foxy si merci de comentarii. O sa incerc sa descriu lucrurile mai realist, relativ la arme in USA. Vreau sa cred ca sint oarecum in tema atit cu armele cit si cu istoria de aici (sint in USA de 16 ani, am trait in mai multe state, calatorit si mai mult si am prieteni/cunostinte in toata verticala sociala, in multe din statele pro/"contra" armelor).

Asadar:.....
......cum spuneam mai sus, acum sint democratii la guvernare. Fiecare democrat care guverneaza, face mare tam tam cit de "erou va fi el" relativ la arme, este sarcina de partid pentru el. Se publica si raspublica pe toate canalele de presa. Evident, alte tari (cum e si Romania) sint ecoul la ce aud si ele prin presa USA, dar in majoritate presa de ecou sint "doar gishte de senzatie" care publica tot ce aduce audienta (de fapt asa e presa peste tot). IN REALITATE, atita timp cit o propunere nu trece de Congres si mai ales de Senat totul este doar o sharada . Nimic din burtologie NU DEVINE LEGE si nu se modifica nimic legislativ, doar piata de arme/munitie merge in sus si in jos. Asadar Biden, poate sa inrosheasca microfoanele si sa dea recomnadari prezindtialae, nu se intimpla nimic legislativ. DAR aceste recomndari la nivel de stat si curte de instanta pot fi ignorate sau aplicate, sau aplicate partial. In general in statele cu guvernator democrat sint aplicate si in statele republicane (cum e Texas) sint ignorate. INSA aceste restrictii sint cum spune Foxy....hilare ...relativ la ce se intimpla in majoritatea altor tari. E vorba de detalii, care de fapt pentru majoritate cazurilor nu conteaza (cu unele exceptii, dar si acolo e mai bine decit in Ro).

Portul deschis de arma este legal in multe state. Dar evident ca in majoritatea covirsitoare nu il face nimeni pentru ca lumea e normala la cap si stie ca daca ar face-o e doar un act de fronda si o sa fie harrased de politie. In opinita mea, legea portului deschis de arma este de fapt tot un act politic pro arme. Portul deschis de arma insa se aplica daca face sens, adica esti in padure la vinatoare cu arcul si ai la tine un revolver in 44 Magnum pentru ca esti in zona de urs sau alt animal care te considera salam.


In general, asa cum este USA cu plusurile si minusuirle ei, cred ca e muuult mai normala in privinta libertatilor individuale, iar dreptul de a avea arma pentru sport si aparare este considerat drept si libertate fundamentala. Exista atrificii, interpretari, ajustari, si diferente (uneori seminifcative) de la stat la stat, de la mandat la mandat de guvernare, DAR ACEST DREPT RAMINE UN DREPT FUNDAMENTAL SI CONSTITUTIONAL. De asemenea exista o mare parte din populatie care lupta cu dintii pentru orice abatere si interpretarre de la acest drept.

In esenta....cam asta e.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde biriuck pe 14 Apr 2021, 20:47

iliealexandruionut scrie:Va salut Domnilor,

Daca-mi permiteti, o varianta ce poate intruni elementele solicitate este Fabarm XLR LH (o am in dulap din 2012)atat pe plastic cat si pe lemn.


Ma bucur sincer ca ai revenit asupra deciziei de aici https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=110&t=17579
Multe persoane au anuntat ca se retrag si aproape la fel de multe au revenit asupra deciziei. A fost chiar si cazul meu candva (ce de timp a trecut!!!). Tu ai mers insa mai departe si ai continuat sa iti exprimi nemultumirea si chiar dezgustul asupra activitatii de pe forum (si implicit asupra mai multor colegi de pe aici) si pe alte platforme, punand sub semnul intrebarii chiar integritatea si obiectivitatea forumului.
In conditiile acestea, cred eu ca ar fi frumos sa dai o postare de "bine v-am regasit" pe la topicul de mai sus inainte de a reveni in agora :D

P.S. Va rog sa ma iertati de off-topic
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Semiautomata mai cu.... Moț.

Mesajde hunterb pe 18 Apr 2021, 11:36

Benelli M2 comfortech left hand...plus ceva upgrade-uri de la Taran tactical (asta daca vreau sa fac vreun parcurs prin poligon).
Uita de Aimpoint-ul micro-s2...daca pe Blaser apreciez micro-h2, pe lisa imi declin competenta...e o bashina cu stropi (mari) :lol: strict parerea mea...dupa o iesire in poligon am vandut rapid obiectul :mrgreen:
Are 3.3 kg cu teava de 71cm...arma de tzaran jnitzalar (aici ma recunosc) excelenta la balta.

o zi buna,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate