Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 16:08

Dupa 15 ani.....

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Dupa 15 ani.....

Mesajde dtdpuu pe 08 Apr 2021, 14:14

....am intrat in rind cu lumea :D....prima lisa, Winchester SX4.

Imagine
Imagine

Ceva sfaturi referitoare la acest model?

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde Sly_Fox pe 08 Apr 2021, 15:10

dtdpuu scrie:....am intrat in rind cu lumea :D....prima lisa, Winchester SX4.
Ceva sfaturi referitoare la acest model?

Bineînțeles!
Pe undeva prin apropierea gărzii trăgaciului există un lăcaș pe unde se introduc tuburile cartuș în magazie. Bagi cartușele pe acolo, apoi tragi de manețica prezentă pe partea dreaptă a armei până ajunge în dreptul zonei unde scrie SX4, apoi eliberezi brusc manețica. După care duci arma la ochi și țintești...păsărele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde violiv pe 08 Apr 2021, 20:17

Epoleaza, epoleaza, epoleaza.
Regleaza inaltimea patului.
Epoleaza, epoleaza, epoleaza.
Regleaza iar ....

Fa-o bucati si sterge-o bine de toata unsoarea. "Gaz-ul" lucreaza pe uscat.

Trage, trage, trage!
Vei vedea ca poate fi cel putin la fel de dustractiv ca si glontul.

Bravo!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde dtdpuu pe 08 Apr 2021, 20:29

Sly_Fox scrie:Bineînțeles!
Pe undeva prin apropierea gărzii trăgaciului există un lăcaș pe unde se introduc tuburile cartuș în magazie. Bagi cartușele pe acolo, apoi tragi de manețica prezentă pe partea dreaptă a armei până ajunge în dreptul zonei unde scrie SX4, apoi eliberezi brusc manețica. După care duci arma la ochi și țintești...păsărele.


Foxy, multumesc mult, foarte util si de mare ajutor, veshnic recunoscator :-) Daca ai o intrebare despre balistica, carabine, etc. promit sa ma revanshez, poti conta pe mine :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Un pic de context....de ce am luat-o si ce am facut cu ea pina acum. Am luat-o alalta-ieri ca nu nici prea prea nici foarte foarte. Cu ajutorul lui Foxy am descoperit magazia si daca tot am gasit-o am desfactu arma si am scos limitatorul din magazie, acum pot sa incarc 3+1 bobitze de 3.5 inch. De asemenea am lungit patul cu distantierele din cutie si am schimbat socul cu Full.

La noi este sezon de vinatoare la curcan, nu stiu daca este si in Ro asa ceva. Am mai fost anul trecut la curcan...dar cu lisa de imprumut (single shot basculanta de 16) si...nu mi-a prea placut.

La noi curcanul se vineaza legal doar cu lisa, si cum planuiesc sa merg si anul asta am zis ca e vremea. Mai tirziu planuiesc sa o folosesc si la alt pasaret, dar deocamdata curcan. Curcanul e relativ static (comparativ cu zburatorarele) si se vineaza...ca si cu carabina. Adica ochesti atent in cap/git si boom. Distanta tipica e pina in vreo 40m.

DAR as vrea sa extind distanta pina pe la 60m, asadar ceva experiente cu socuri extra-full cu shot no.4, 5, 6?

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde dtdpuu pe 08 Apr 2021, 20:35

violiv scrie:Epoleaza, epoleaza, epoleaza.
Regleaza inaltimea patului.
Epoleaza, epoleaza, epoleaza.
Regleaza iar ....

Fa-o bucati si sterge-o bine de toata unsoarea. "Gaz-ul" lucreaza pe uscat.

Trage, trage, trage!
Vei vedea ca poate fi cel putin la fel de dustractiv ca si glontul.

Bravo!


Merci Viorel. Aha...in manual este ceva ungere, dar inca nu am apucat sa citesc. Inca nu am apucat sa trag cu ea, dar munitia e scumpa ca naiba. De asemnea acum si-a gasit USA sa cumpere munitie cu bascula...asadar oferta e mica chiar si la 12. Inca nu am echipament de incarcare pentru munitie de lisa...dar daca ma prinde microbul, va urma si asta.

Ok, o sa epolez pe uscat o vreme, pina apuc sa merg in poligon. Primul lucru insa o sa "patern" munitia care o am (care e termenul in romaneste?).

Merci,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde Sly_Fox pe 08 Apr 2021, 21:07

dtdpuu scrie:
Foxy, multumesc mult, foarte util si de mare ajutor, veshnic recunoscator :-) Daca ai o intrebare despre balistica, carabine, etc. promit sa ma revanshez, poti conta pe mine :-D

:lol: :lol: :lol:
Mă bucur că ai simțul umorului și ai luat postarea ca atare. Oricum răspunsul este pe măsură!
Acum, dacă tot am recunoștința ta veșnică, când o să am vreo nelămurire în privința carabinelor, balisticii, apelez la tine. Eu m-am născut lângă o armă lisă și am trăit toată viața printre lise, însă cu ghintuitele m-am întâlnit târziu, nu am așa mare experiență. Ce am cu glonț zace în dulap, nu prea utilizez, eu fiind mai mult vânător de păsări.
Când mă hotărăsc să verific pe unde se bagă gloanțele în carabine o să dau de știre, contez pe tine să mă îndrumi. ;)
dtdpuu scrie:Un pic de context....de ce am luat-o si ce am facut cu ea pina acum. Am luat-o alalta-ieri ca nu nici prea prea nici foarte foarte. Cu ajutorul lui Foxy am descoperit magazia si daca tot am gasit-o am desfactu arma si am scos limitatorul din magazie, acum pot sa incarc 3+1 bobitze de 3.5 inch. De asemenea am lungit patul cu distantierele din cutie si am schimbat socul cu Full.

Mă bucur că am ajutat la descoperirea magaziei. :lol:
dtdpuu scrie:La noi este sezon de vinatoare la curcan, nu stiu daca este si in Ro asa ceva. Am mai fost anul trecut la curcan...dar cu lisa de imprumut (single shot basculanta de 16) si...nu mi-a prea placut.
La noi curcanul se vineaza legal doar cu lisa, si cum planuiesc sa merg si anul asta am zis ca e vremea. Mai tirziu planuiesc sa o folosesc si la alt pasaret, dar deocamdata curcan. Curcanul e relativ static (comparativ cu zburatorarele) si se vineaza...ca si cu carabina. Adica ochesti atent in cap/git si boom. Distanta tipica e pina in vreo 40m.
DAR as vrea sa extind distanta pina pe la 60m, asadar ceva experiente cu socuri extra-full cu shot no.4, 5, 6?

În România nu avem curcani sălbatici! Am avut pe timpuri un fel de curcan sălbatic de îi spunea DROPIE, însă foamea strămoșească care a sălășluit de secole în pântecele românilor nevoiași a făcut să nu mai supraviețuiască vreun exemplar din această specie. Sporadic mai intră câte un exemplar pe granița de vest, de la vecinii unguri, dar dispare foarte repede în ceaunele românești.

Dacă vrei să tragi la 60 de metri cu alică nr 4, să știi că sunt niște cartușe fabricate de către Cheditte. Se numesc Cheditte 60 metri. Totuși eu aș crede că la curcanul de la voi mai potrivite ar fi alicele nr.2 sau chiar nr.0, trase din șocurile full sau extra full.
Link către această muniție:
https://www.chedditeitaly.it/60-metri-cal12/

Mai sunt unele denumite Cheditte 100 metri, dar nu mi-au plăcut deloc. Cele 60 M sunt mult mai optimizate și chiar fac ceea ce spun că fac.
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 08 Apr 2021, 21:16, modificat 1 dată în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde Sly_Fox pe 08 Apr 2021, 21:09

dtdpuu scrie:Ok, o sa epolez pe uscat o vreme, pina apuc sa merg in poligon. Primul lucru insa o sa "patern" munitia care o am (care e termenul in romaneste?).

Te referi la verificarea grupajului cu muniția respectivă? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde popaliviu pe 08 Apr 2021, 21:10

Eu am luat anul trecut un șoc extra full Kick's High Flyer, l-am folosit toamna trecută în prima zi de vânătoare la fazan și am avut rezultate bune, am pus un cocoș la pământ cu el. La cartoane nu l-am încercat să văd cum grupează, dar cred că a fost o alegere bună per total.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde Sly_Fox pe 08 Apr 2021, 21:20

Extra full la fazan? Doar dacă vânezi în stil englezesc, la stand, poziționat între coline, astfel încât fazanul să vină foarte sus. Că la picior, cu câinele de aret, adică așa cum se vânează la noi în România, extra full-ul nu este prea indicat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde popaliviu pe 08 Apr 2021, 22:29

Știu că nu este indicat la fazan, eu l-am luat special pentru rațe, dar l-am pus să îi fac proba. Pe parcursul zilei l-am tot schimbat cu ăla full care a venit pe armă, și s-a nimerit pe țeavă când mi-au sărit 2 cocoși, unul dintre ei s-a dus ca MIG-u' și pe-al doilea l-am rănit în aripă, a căzut și a luat-o la fugă pe jos, spre o perdea de dafiniță. L-am căutat, eu am trecut pe lângă el vreo 20 de metri fără să-l văd, în spatele meu un coleg de grupă a venit cu câinele ( câine care vomita de câte ori bea apă, săracul de el) și l-a găsit ascuns la o rădăcină de dafiniță. A avut doar aripa ruptă.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde dtdpuu pe 08 Apr 2021, 23:43

Foxy, nici o grija, daca nu putem glumi aici, atunci unde :-) ca orinde e plin de avocati si "oameni de bine". Stima nostaligica pentru toti cei care au inceput cu lisa si tigari Marashesti , poate noi astia care am inceput direct cu tzevile cu tirbushon am sarit peste primavara vinatorii...si prin asta am pierdut din "buchet, savoare si stiinta apropierii de vinat". Dupa cum am spus (cred), in alta parte pe forum, incep din ce in ce mai mult sa gust toate aspectele vinatorii nu doar precizia sau distanta. Padurea/cimpul/lacurile incep sa imi placa la fel de mult ca si technologia...o fi un semn de "par alb", n-am de unde sti ca nu mai am :-D.

Din pacate la noi munitie Cheddite nu prea este, de fapt acum nu este nici patriotica, decit asa ca si ghioceii in Februarie. Saptamina viitoare voi mai gasi...iar mai spre sfirsitul anului cred ca vom reveni la normal. Acum speranta de a mari distanta este socul.

Da, ma refeream la "grupajul" cu munitia respectiva, de fapt mai degraba raspindirea alicelor relativ la distanta.

Imi pare rau ca nu mai sint curcani salbatici in Ro. In USA sint relativ multi si cred ca sint in fiecare stat, inclusiv aici in Michigan. Vinatoare de curcani salbatici la noi este traditionala, un pic deosebita de alt pasaret (rata, fazan, porumbel). Curcanul este traditional la masa de Thanksgiving (un fel de ziua recoltei), care este o sarbatoare simbolica si traditionala pentru americani, poate la fel de importanta ca si Pastele. Inainte de aceasta sarbatoare este sezon de toamna de curcan, curcanul care va fi pe masa de Thanksgiving. Aceasta vinatoare de toamna e de obiciei o vinatoare cu prieteni si familie, uneori un simbol de "bonding" intre tata si copii, sau intre prieteni.

Curcanul aici se vineaza la pinda si chematoare . Adica umblii prin padure pina ii gasesti zona si te apropii cit poti. Daca nu e destul de aproape il chemi pina ajunge in bataia lisei. Apoi ochesti ca si cu carabina, doar ca .... e lisa. Unii au chiar optica pe lise. Nu se vineaza in zbor sau in copac. E greu sa te apropii, si poate dura muuuuult pina vine...dar si daca il pacalesti satisfactia e mare.

Acum, este sezon de curcan de primavara (al doilea sezon, adica cronologic primul). Am fost anul trecut si nu am vazut mai nimic (doar o puicutza ratacita, bezmetica care ne injura pe limba ei), dar drept sa spun nu am abordat serios problema, a fost mai mult un fel de iesire cu cortul si hiking prin padure intre prieteni (cu o lisa de imprumut, basculanta single shot de 16). Anul asta m-am hotarit sa o fac un pic mai serios. Si daca tot iau o lisa....cine stie poate o sa imi placa si la ratze :-), si deci am zis sa iua ceva bun la mai multe. Mai ales ca aici in Michigan cred ca este mai multa apa decit pamint, asadar sint mia multe rate/giste/lebede decit oameni.


@popaliviu, asa cum spui, si eu m-am orientat spre a cumpara un soc aditional, cu gituletz subtzire de soprana. Astept sa agjunga socul inainte de verifica "raspindirea".

O sa incerc sa va tin la curent cu ce invatz.... poate mai si glumim de buctishurile mele :-D

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde violiv pe 09 Apr 2021, 06:30

https://projectupland.com/shotguns-and- ... hot%20(TSS)%20is,shot%20sizes%2C%20and%20cleaner%20kills


Comanda din astea!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde violiv pe 09 Apr 2021, 08:59

Probabil am in dulap acum peste 20 de socuri ... luate odata cu armele, separat, aduse cu greu pe comanda. Mai sigur este ca folosesc maxim 3 din ele, cate unul pentru fiecare arma, pentru ca au modele diferite de infiletare.
La fel de sigur este ca socul ca atare nu mai are nici pe departe influenta pe care o avea acu' 50 de ani asupra raspandirii alicelor dar pastreaza oarece influenta asupra omogenitatii raspandirii alicelor in snop.
Diametrul grupajului il reglez din cartuse. Aceeasi teava cu acelasi soc dar cu cartuse diferite trage snopuri foarte diferite.
Cum hartia e scumpa si o sedinta de poligon cu numarat gaurele de alice e tare plictisitoare, verific grupajul tragand in zapada sau praf.

Mi se pare la fel de relevant pentru aprecierea diametrului, in plus ofera informatii despre lungimea snopului, chestie la fel de importanta dupa mine ... tinta in miscare se intalneste cu snopul de alice cam ca un biciclist care intra in unghi intr-un autobuz in mers - poate ajunge intre faruri, poate loveste in dreptul rotii din fata, poate mai in spate.
Pentru apreciere mai buna, pun pe cineva sa filmeze cu telefonul, eventual cu functie slow.
Trag si la unghiuri diferite de impact si ma lamuresc mult mai iute, fara numaratori nesfarsite.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde CCM pe 09 Apr 2021, 17:03

La pusca mea de tir (Beretta 690, 12/76/76) am schimbat socurile (livrate standard 5, acum +2) de nenumarate ori: cu obiectivul de a trage mai bine in talerele rapide, la distanta.
Concluzia? sau eu trag prea prost, sau mare diferenta nu e. Cu socuri stranse pt distanta am tras mai bine la talerele apropiate, iar cu socuri largi, nu mai prost la distanta.
Posibil ca mai mult conteaza cartusele. Eu folosesc doua feluri, unele de competitie, mai scumpe- Mary Arm- altele Solognac, un pic mai ieftine. Cu cele scumpe sint (parca!) un tragator ceva mai bun...
Voila!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde CCM pe 09 Apr 2021, 17:05

Digweed din cate stiu trage doar cu full-full.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde violiv pe 09 Apr 2021, 18:59

O singura data am folosit la vanatoare la gugustiuci cartuse pentru talere. Nu mai stiu de care. Dupa primele 5 focuri am zis c-am chiorat, dupa inca 5 m-am apucat sa verific daca teava e dreapta. In fine, am nimerit unul ... si-am recuperat un mototol de pene. Am luat la tinta niste palarii de floarea-soarelui dispuse favorabil. La 15, 20 m parca trageam cu proiectil unic, la 25 disparea toata floarea iar la 35 aveam cateva ciupituri imprastiate. Mi s-a parut foarte ciudat grupajul - strans de tot pe lunga distanta apoi brutal de rasfirat. Tras in praful drumului lasa urma ca o minge nu ca o cometa.
Anii dupa aia am vazut inregistrari cu camere de mare viteza, cu tragatori la talere si comportamentul snopurilor era cam la fel - compacte si rapide pe lunga distanta pentru ca la talerele mai indepartate sa se rasfire si sa incetineasca incredibil de iute.
De la 32 g in sus comportamentul snopului e mult mai progresiv, se lateste si lungeste continuu, pe tot traseul.
De atunci nu mai trag la vanatoare cu astea de talere desi am colegi ce le folosesc cu succes la pasarele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde Marius pe 11 Apr 2021, 09:33

Sly_Fox scrie:În România nu avem curcani sălbatici! Am avut pe timpuri un fel de curcan sălbatic de îi spunea DROPIE, însă foamea strămoșească care a sălășluit de secole în pântecele românilor nevoiași a făcut să nu mai supraviețuiască vreun exemplar din această specie. Sporadic mai intră câte un exemplar pe granița de vest, de la vecinii unguri, dar dispare foarte repede în ceaunele românești.

Pe granita de vest apar mereu.
Au aparut sporadic in Dobrogea. Au disparut la oala.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Dupa 15 ani.....

Mesajde dtdpuu pe 12 Apr 2021, 13:04

Multumesc colegi!

Nu stiu cum de nu m-am gindit, dar face sens. Snopul e 3D la distanta, lungimea si aspectul 3D conteaza la fel de mult pentru tzintele mobile (talere, pasaret zburator, etc.) O sa consider. Ideea de a trage in praf, zapada, etc. e super, mai ales filmata.

Am fost o singura data, acum vreo 10 ani, la vinatoare de porumbel (gugustiuci....probabil in Ro), cind era cit pe ce sa iau din nou lisa. Atunci am tras cu o Bereta si singurul motiv pentru care am folosit-o este pentru ca prietenul trage prima data cu ea si nu nimerea nimic (tocmai o cumparase). Asadar a abandonat-o toate vinatoarea si am tras ...asa la plesneala, dar am inceput sa nimieresc.

Acum, pentru curcan insa trasul la hirtie este OK si cu asta voi incepe. Dupa cum am spus curcanul este static, deci vinatoarea este asemanatoare cu o pinda/dibuit de carabina. Doar ca e greu sa il aduci in distanta de lisa.

Singurele cartuse pe care le am acum sint pentru curcan (asa cica scrie pe ele), asadar n-am de ales. O sa incerc sa mai gasesc ceva pina cind ajung sa trag pentru grupaj.

Saptamina aceasta, va sosi si socul nou, mai strins. Daca am suficiente cartuse, o sa grupez cu 2 socuri, vom vedea.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Viorel Florin şi 37 vizitatori

Publicitate