Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:14

Achiziție arma o/u noua

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Achiziție arma o/u noua

Mesajde esox77 pe 21 Apr 2021, 12:02

Buna ziua! Numele meu este Stefan, sunt din Constanta, vânător pasionat de vânătoarea de păsări și doresc, așa cum am amintit in titlu, sa achiziționez o arma lisa in cal.12, cu țevile suprapuse (bock), noua, care sa satisfacă următoarele criterii: sa fie cat mai polivalenta in utilizare; sa aibă o greutate care sa nu depășească 3,2kg; aspect cât mai clasic, pe lemn; bugetul nu trebuie sa depășească 2000 și ceva de euro. :D Am trecut in studiile făcute pe net și pe acest site de la Benelli 828u black, care fie vorba între noi nu are un aer tocmai clasic dar pentru aceasta marca am o slăbiciune, la Beretta 690 field I, la Beretta 687 SPG III, Beretta 693 field IIII -acestea din urma având toate din nefericire o greutate peste cea dorita de mine (un mic comentariu - nu am ținut in mâna niciun model la care am făcut referire anterior dar am interacționat cu un Beretta 686 Silver Pigeon I si mi s-a părut butucanoasa si grea pentru ceea ce vreau eu) - la Tempio de la Caesar Guerini. Nu doresc sa merg pe Browning. Către ce ma sfătuiți sa ma aplec in căutările mele sau dacă greșesc in ceea ce am expus va rog veniți cu argumente. Mulțumesc!
esox77
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 19:21

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde violiv pe 21 Apr 2021, 12:53

Bine ai venit printre noi!

3,2 kg nu e chiar de record masa armei asa ca n-ar trebui sa fie greu de gasit. Asta cu masa armei e cu dus-intors. Vrei polivalenta? Va trebui sa traga si alice de otel, eventual eficiente - adica incarcaturi mari, cu recul semnificativ. Vrei sa fie usoara? Ori e limitata la incarcaturi ori reculul va fi resimtit serios.
Pe de alta parte, masa armei este foarte diferit resimtita daca echilibrul armei este OK. Aceleasi 3400 g se simt intr-un fel la Beretta si in cu totul alt fel la IJ.
Si mie imi plac bock-urile Beretta. Din pacate nu mi se potriveste niciun model actual, toate fiind mult prea drepte pentru cum m-am obisnuit eu sa trag.
Sfatul meu este sa cauti intai o arma care ti se potriveste. Pune in umar cat mai multe apoi alege!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde esox77 pe 21 Apr 2021, 20:51

Mulțumesc pentru răspuns! Pentru încărcături puternice sau cu muniție cu alice din oțel am alta arma, o semiautomată, dedicată sa spunem utilizării in zonele umede, dar nu as exclude in totalitate utilizarea, poate ocazională, a acestui tip de muniție cu arma pe care doresc sa o iau.
Pe de alta parte tocmai acest echilibru între greutate, elegantă și utilitate îl caut. Exclusesem din start firme mari precum Beretta și Browning tocmai datorită greutății excesive in opinia mea. Recunosc, îmi plac armele mai ușurele, rapide, cu care pot lua linia de ochire rapid, asta da, in detrimentul reculului. Tocmai de aceea am tot studiat Benelli 828 u dar ultimile filmări văzute pe YouTube in care importanți trăgători au făcut referiri si la părțile mai puțin plăcute ale acesteia m-a făcut sa ma mai gândesc.
De asemeni, ideal, ar fi sa și pun mâna pe câteva înainte de a ma decide și sunt dispus sa ma duc fie la Interarms, Mldguns, pentru ca la Arrow am fost și nu aveau deocamdată Benelli 8282u.
esox77
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 19:21

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde pipabh pe 21 Apr 2021, 22:40

Fabarm Axis GREY AL - nota 10!
Si modelul field se incadreaza la cerintele tale legate de greutate!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde Marius pe 22 Apr 2021, 12:24

Salutare Stefan
Eu am o semiautomata de 12 pt gaste si rate, un Browning725 cal 12 si un Browning525 cal 20.
Cand merg cu cainii la pasari (prepelita, fazan si mai rar, sitar), merg cu cal 20. Nu gasesc motiv sa merg cu 12, pt ca vanatul sare aproape, de la aretul cainelui. Fapt este ca de vreo 5 ani, nu am mai folosit bockul de 12, pt ca nu ii mai vad utilitatea.
Asa ca daca preferi o arma mai usurica, asa cum zici, sugestia mea e sa te indrepti catre una de calibrul 20. Daca nu tragi rau, satisfactiile sunt mai mari.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde Marius pe 22 Apr 2021, 13:44

esox77 scrie: pentru ca la Arrow am fost și nu aveau deocamdată Benelli 8282u.


Este. Ai mesaj privat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Achiziție arma o/u noua

Mesajde esox77 pe 22 Apr 2021, 20:39

Mulțumesc pentru răspunsurile competente. Da dle Marius, am luat in calcul o arma de cal.20, dar as prefera o semiautomată, tocmai pentru ca insist și-mi place al naibii de mult vânătoarea la sitar, și chiar dacă sa spun ca trag binișor parca as mai avea o șansa in plus cu al treilea foc, și parca și reculul ar fi mai ok. Am tras cu o suprapusă de 20, un Franchi de 20, finuț, frumos dar care avea un recul ce se simțea cam tare. In concluzie as merge pe un cal 20 dar semi și suprapusa as luat in cal 12.
esox77
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Feb 2013, 19:21


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 121 vizitatori

Publicitate