Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:49

Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde popaliviu pe 03 Aug 2021, 21:44

Seara bună dragi colegi. Câte marcaje sunt pentru armele lise care sunt compatibile cu alice de oțel, și care sunt? Eu am găsit doar floarea aia. Mă întrebam dacă am voie să trag oțel cu bock-ul Merkel. Poate știți mai bine. Eu cred că nu, dar vreau să aud de la cineva cu experiență mai multă, ca să mă asigur. :)
Am găsit că N-ul înseamnă pulbere vie(Nitro), ciocanul și sabia ai înseamnă că este fabricat la Suhl în Germania. Nu știu însă ce înseamnă cercul în care este un L, sau un 1 cu codiță, sau ce o fi marcajul respectiv :-?
De fapt cine știe mai multe marcaje, în afară de țevi care trag oțel, le puteți adăuga aici în topic, că eu nu am găsit nimic asemănător la categoria arme de vânătoare lise.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde adrian1123 pe 03 Aug 2021, 21:58

NU,cred ca nu se poate trage alice din otel din acea pusca.Cand se fabrica pusca aia cred ca nici nu se discuta de alce din otel.Q1 marca respectiva nu are nici o ...treaba cu alicele din otel .Cred ca sa mai detaliat pe forum ce inseamna Q1.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde adrian1123 pe 03 Aug 2021, 22:02

Armele care trag cu alice din otel au tevile cromate si in general au socuri "largi "cele cu socuri fixe sau interschimbabile (socurile )
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde Sly_Fox pe 04 Aug 2021, 08:36

Sunt câteva sortimente de cartușe cu alice netoxice (oțel) fabricate special pentru a fi trase din vechile arme nemarcate pentru muniția netoxică din oțel. Englezii au dat startul în fabricarea unor asemenea muniții și știu că cei de la Eley fabrică așa ceva, parcă muniția se numește Grand Prix Traditional Steel. Această muniție și altele de acest gen pot fi trase din arme clasice, testate pentru pulbere nitro, arme aflate în foarte bună condiție.
Pentru muniția standard cu alice din oțel, arma (în general modernă 12/76 cu șocuri mobile) trebuie să aibă șocurile marcate în acest sens (inscripția "steel"). Aceste cartușe trebuiesc trase prin șocurile marcate astfel cu "steel", șocuri care nu depășesc 0,50 (marcate cu steel pot fi 0,50, 0,25, 0,10 și cylinder).
Pentru muniția superioară din oțel, arma trebuie să fie marcată cu floarea de crin sau cu inscripția respectivă, respectiv "high performance steel".

Arma ta NU poate trage cu muniție standard sau de mare performanță, dar dacă se află în condiție excelentă, poți încerca muniție specială pentru aceste arme, muniție precum cea de la Eley.

Vezi că s-a mai discutat pe forum despre acest subiect!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde popaliviu pe 04 Aug 2021, 13:04

Mulțumesc pentru lămurire. Arma (Merkel)este în stare foarte bună, aproape nouă. Mă gândeam să o vând să îmi iau un Fabarm Elos, tocmai pentru muniția de oțel,dar îmi place foarte mult și mă doare inima să o dau. Îmi este teamă că nu mai găsesc alta în viitor. O să caut muniția de care zici @Sly_Fox.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde Sly_Fox pe 04 Aug 2021, 13:16

De ce să o vinzi? Deocamdată restricția cu alicele netoxice se aplică (în țările care au legislațiile aliniate) și se va aplica (în țările care vor urma să-și alinieze legislațiile) doar în zonele umede! Probabil se va trece total la netoxice, însă mai durează, perioadă în care poți trage cu ea pe terenuri "uscate". Mai la un fazan, mai la un iepure...
Și atunci când se va renunța total la alicele din plumb, tot merită să o ții! Măcar de amintire, vorba unei zicale românești "nu cere de mâncare".
Ține-le pe toate, nu vinde nimic! Pe lângă cele pe care le ai, cumpără altele, de toate felurile în toate configurațiile. Pe plumb, pe oțel, pe uraniu, nu contează!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde adrian1123 pe 04 Aug 2021, 21:38

Subscriu,total Sly Fox,cat mai multe si mai diferite.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde popaliviu pe 05 Aug 2021, 01:31

Nu o vând că îmi pare rău. Ai dreptate @Sly_Fox . Nu prea mai e loc nici în dulap, dar nici lovele. Le fac paturi noi când fac rost de bani, la Cz și Merkel, că sunt scurte pentru mine și le las acolo. Iar dacă mi-oi mai lua vreuna, o închid în șifonier cu hainele, că în Austria merge, nu-i bai. Doar să nu ajungă copiii la ele. În România știu că nu e încă problemă cu alice de oțel, dar am o semiautomata mai "modernă" și oricum este interzis la rață, gâscă... mă gândeam că poate mă duc în Austria la rață, gâscă în toamnă și nu am cu ce... Dar văd eu ce și cum. Mulțumesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde CCM pe 13 Aug 2021, 19:41

Da' de ce sa tragi cu otel din ea?
A mea e o Beretta 690 steel proof insa nu am de gand sa trag otel vreodata - decat poate daca ma duc la macanitoare sau gagaitoare - altfel, ce sens ar avea? doar ca sa stresezi inutil fierul ca sa faci pe plac ONGistilor?
Stai cuminte, plumbul ii face bine..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde violiv pe 13 Aug 2021, 20:08

Folosirea alicelor de otel nu va fi conditionata de specia vizata ci de terenul pe care vei vana. Si aici sint doua mari probleme:
- una de la UE - definitia zonei umede, care este foarte vasta, ambigua, interpretabila, supusa la nesfarsite discutii
- una romaneasca - bine-cunoscutul legiuitor roman, extrem de competent in a emite legi strambe, greu sau imposibil de aplicat, interpretabile si mai si.

Daca zona interzisa pentru vanat cu plumb este si un canal de irigatie impreuna cu X sute de metri distanta de la el si ti faci vanatoare la fazan sau iepure acolo ... n-ai voie plumb! O varianta agreata de legiuitorul nostru, ca sa nu se lege la cap cu controale, masuratori, interpretari, este sa interzica plumbul complet pe fondurile care au in componenta vestitele "zone umede". Asta inseamna cam intre 75-90% din fondurile din Ro. Foarte rarele fonduri care nu au nicio picatura de apa pe teren vor fi mai rare ca stelele in imensitatea spatiului.
Daca adaugi si interdictia plumbului in poligoane, astfel de "bunicute" nu vor mai iesi din dulap decat pentru viza .... si inspectie tehnica!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Marcaj oțel și nu numai la armele lise

Mesajde Sly_Fox pe 19 Sep 2021, 18:59

Și eu cred că plumbul va deveni istorie! S-a ajuns la etapa în care anumite prevederi sunt impuse musai, fără să se mai ia în considerare opiniile celor direct interesați.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate