Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:38

Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Donalexandro pe 24 Sep 2021, 17:02

Salut, vreau sa achizitionez una din armele scrise mai sus, am fost in magazin, ambele imi vin bine la epolare, ca si materiale mi se pare un pic mai calitativ fabarm. As vrea cate o parere despre ele, daca le detineti, daca ati tras cu ele, fiabilitate, probleme aparute in timpul folosirii.
Fabarm are un plus cu acea presiune a tevilor. Mai multe nu stiu ce sa spun despre ele, astept parerile voastre.
Multumesc
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 24 Sep 2021, 20:43

Cred ca de 8-9 ani am o Fabarm Elos B Al. Nu s-a stricat, nu am avut probleme de genul jocuri, suruburi desprinse, etc. Nici nu a fost folosita des, fiind un adept al ghintuitei! Trag incarcaturi mici, greutatea o speculez in avantajul meu. Nu cred ca a vazut magnum niciodata! Nu-mi amintesc!
Am folosit IJ 27 (URSS, pentru nostalgici) inainte, cativa ani; in afara de greutate nu am sesizat nicio diferenta. Marketing mult! Ambele cu socuri, difereau la tragace! De gustibus!
De Franchi nu stiu nimic!!
Aceasta e experienta mea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 11:50

@croco
Cand vei aprofunda trasul cu lisa vei constata ca exista chiar mai multe diferente intre doua arme lise ce aparent fac acelasi lucru decat exista intre carabine. "Mai pe limba carabinelor", intre IJ 27 si Elos e aceeasi diferenta ca intre o AXIS, sa zicem si o T 3.

@Donalexandro
Real sint foarte asemanatoare. Mecanica de baza e cam aceeasi, nivelul de calitate, fascia de pret, bla-bla. Practic sint produse similare de la doua concerne diferite, ambele in gama mediu-jos-jos ca preturi intre armele din ziua de azi. Diferentele "tehnice" sint mai mult de reclama. Absolut fiecare firma ce face lise zice despre tevile lor ca sint cele mai grozave, cu profilul intern care ofera cele mai omogene/stranse/scurte/eficiente la distanta snopuri.
Tot in gama asta sint si Rizzini, Sabatti, FAIR ... fiecare cu bune si rele.

Eu folosesc de putina vreme un bock Franchi foarte-foarte asemanator cu actualul Feeling Steel. Sufera de aceeasi problema de care sufera 90% din bock-urile moderne ... patul mult prea drept pentru mine. In rest - trage, dubleaza, ejecteaza si nimereste ... cand ochesti bine.
Ca Fabarm isi testeaza tevile la presiuni cu 300 atm mai mari nu are practic nicio relevanta - si celelalte sint testate la presiuni semnificativ mai mari decat cele dezvoltate de cartusele actuale iar daca e sa se intample oarece patanie, presiunea intr-o teava obstruata chiar partial creste de cateva ori nu cu cateva zecimale ... nu te ajuta cu nimic plusul de la Fabarm.

Din punctul meu de vedere, fiind mai cusurgiu din fire, nu pot sa nu remarc faptul ca daca le asezi langa arme de doua ori mai scumpe vezi imediat de ce unele sint mai ieftine. Adica "e bine da' se poate si mai bine!" Fata de acu' un sfert de secol, introducerea pe scara foarte larga a masinilor destepte a permis obtinerea de arme bune la preturi relativ accesibile. Insa interventia umana minima lasa loc de mai bine la partea de finisaje, fituiri, senzatia "la pipait".
Ambele sint OK, ambele isi fac treaba, cea care ti se potriveste si o simti cel mai bine ar trebui sa fie alegerea.
Alte chestii, cum ar fi disponibilitatea a diverse accesorii, service, garantie nu inseamna practic nimic in Ro - sint la fel de greu de obtinut indiferent care ar fi marca sau importatorul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Donalexandro pe 25 Sep 2021, 13:32

Multumesc mult pt raspuns.

@violiv
Ca sa nu mai deschid un alt topic, astazi am fost dupa cartuse si la arw am vazut un fair premier, ce parere ai despre el in comparatie cu celelalte doua (fabarm si franchi). Multumesc
Donalexandro
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 07 Oct 2014, 08:34

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 13:43

Tocmai ce am pomenit mai sus si FAIR in seria de arme foarte asemanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 25 Sep 2021, 16:37

violiv scrie:@croco
Cand vei aprofunda trasul cu lisa vei constata ca exista chiar mai multe diferente intre doua arme lise ce aparent fac acelasi lucru decat exista intre carabine. "Mai pe limba carabinelor", intre IJ 27 si Elos e aceeasi diferenta ca intre o AXIS, sa zicem si o T 3.

Daca am mancat toata viata salam de soia, risipesti pe cel cu carne! Functional!
Din punct de vedere vanatoare, armele fac acelasi lucru! Diferenta e in alta parte! Dupa parerea mea, pretul nu se justifica! De e doar parerea mea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 16:41

Trebuie sa intelegi ca armele, in special cele cu tevi lise, au evoluat in ultimii 20 de ani un pic diferit fata de precedentii 100. In mod cat se poate de evident si de practic nu s-a inventat nimic nou de mai bine de 30 de ani. Si daca apare ceva super-nou, daca scotocesti un pic vezi ca este o reinterpretare a unei mai vechi inventii care n-a prins la vremea ei. Secolul mecanicii a trecut.
Progresele s-au facut mult mai mult pe partea de munitii si pe partea de fabricatie.
Deja retetele sint foarte bine implementate - ca esti italian, american, turc sau chinezi, daca vrei sa faci o arma de 1000 € reteta este la pagina xx. Vrei una de 3000 € gasesti reteta la pagina yy. Si tot asa.
Vrei o arma moderna, simpla, functionala, suficient de fiabila cat sa nu te injure prea multi clienti si sa fie suficient de ieftina atunci aplici reteta cea mai cunoscuta si mai sigura - zavor simplu sub tevi, cocoase interne, arcuri elicoidale in spatele lor, toate inghesuite in bascula. Orice altceva ai incerca sa iasa arma mai dichisita va iesi mai scumpa, vor fi mai putini doritori (sau cunoscatori) care s-o aprecieze si va sfarsi uitata sau in colectii. Chiar daca esti suficient de mare si tare cat sa faci arme de 5-10-15.000 € tot e bine sa ai si o serie ieftina, ca sa ai ce da de munca salariatilor.
Sa stii ca in mod real, chiar si turcii fac arme bune ... doar ca pretul ajunge la nivelul celor vestice si nu le pot concura.
In privinta fiabilitatii - defecte majore apar rar, cam la fel de rar indiferent de casa si pret. S-ar putea insa sa te necajeasca tot felul de mici neplaceri ... ba nu trage al doilea foc, ba le ejecteaza netrase, etc. Din pacate pentru noi astea apar tot mai des. E rezultatul unei politici economice care a decis ca-i mai ieftin in epoca CNC-urilot sa inlocuiesti o arma cu defect de fabricatie decat sa ai un control de calitate la sange.
Daca vei compara stantele armelor de la 1950 cu cele ale armelor actuale vei vedea ca azi lipsesc aproape cu desavarsire stantele care odata insemnau promovarea unui control de calitate la fiecare pas al productiei. Azi se trag cateva (putine tare) focuri la un stand, se pune o stampila si gata.
Pentru ei merge. Ca de au un bai se duc la magazin si se rezolva in cateva zile, poate chiar primesc si o sapca/tricou promotionale. Pentru noi e nasol cand se intampla pentru ca nu ai armurieri, nu ai piese de schimb, trimisul la uzina inseamna luni de zile de asteptare, etc.
Sincer, nu stiu ce marca/arma/model de azi e mai fiabil, rezistent, bla-bla. Am avut probleme si cu IJ si cu Blaser asa ca nu mai bag mana in foc pentru nimic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 16:59

Croco scrie:
violiv scrie:@croco
Cand vei aprofunda trasul cu lisa vei constata ca exista chiar mai multe diferente intre doua arme lise ce aparent fac acelasi lucru decat exista intre carabine. "Mai pe limba carabinelor", intre IJ 27 si Elos e aceeasi diferenta ca intre o AXIS, sa zicem si o T 3.

Daca am mancat toata viata salam de soia, risipesti pe cel cu carne! Functional!
Din punct de vedere vanatoare, armele fac acelasi lucru! Diferenta e in alta parte! Dupa parerea mea, pretul nu se justifica! De e doar parerea mea!


Insa ai gasi o justificare pentru pret diferit la carabine, chiar daca trag real la fel de bine?
Eu stiu AXIS care mi-a tras de fiecare data perfect, la limita 1/2 moa ... dar nu mi-am luat. Tocmai din punct de vedere "vanatoare" ... nu mi-a placut ca nu merge uns, ca trebuie sa ma uit la ea ca sa gasesc manerul inchizatorului sau tragaciul, etc.
Din punct de vedere vanatoare, real vorbind, participand un sezon la tot felul de vanatori si tragand ceva sute de cartuse, in conditii cat se poate de diverse, daca tragi linie si obtii la final 3 cartuse trase pentru 1 piesa doborata poti sa zici "taci, ca-i bine!" Daca vrei sa scoti 2 : 1 mai muncesti. Daca vrei 3 : 2 incepi sa schimbi ... arma, munitie sau chiar tragatorul sau pe toate la un loc. Daca vrei cinci piese din sase focuri trase atunci ..... nu stiu ce trebuie sa faci! Pot sa-ti spun ce nu trebuie sa faci - nu cumva sa incerci cu IJ 27, vei sfarsi prin a te sinucide sau renunta la vanatoare. La cartoane numa' te enervezi un pic daca intr-o zi nefasta tragi 20 focuri la 1000 m si nu nimeresti niciunul. Nu-i nimic, lasa ca incerc si maine. La vanatoare s-ar putea ca maine acela sa vina peste cativa ani. Tocmai din punct de vedere vanatoare e cat se poate de adevaratabvorba englezului - vanatorul trebuie sa aiba cea mai scumpa arma pe care si-o permite!

P.S. Pot sa ma combata si sa ma injure toti posesorii (si eu am inca IJ 27). Eu ii sfatuiesc doar sa faca un bilant serios, cinstit al cartuselor trase intr-un sezon versus piese obtinute si apoi sa injure.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 26 Sep 2021, 12:47

Simtul practic ne confera valori neintelese de altii. Funtional, acel obiect este valoros cat timp nu isi pierde si nu isi degradeaza in timp insusirile Restul tine de gusturi.
Lemnul, otelul, incrustatiile, zavoarele, platinile, sistemul costructiv, etc, au valoare adaugata, apreciata in primul rand de cunoascatori. Profanul din mine se uita la altceva.
Poate de aceea am o lisa! Mereu am avut doar una! Apropo, am inceput vanatoarea cu o lisa de Cugir, primita cadou; m-am obisnuit si cu ea desi si acum imi clantane dintii! Omul se adapteaza!
Concluzie? .......
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 26 Sep 2021, 12:51

Am uitat de pret!
Nu ma intereseaza ce zice colegul de stand!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 26 Sep 2021, 16:31

Eu sint din cei care considera armele intai si intai "unelte" apoi alte insusiri. Daca e si frumoasa poate e mai bine. Doar ca s-ar putea sa fie mai greu sa desurubezi cu o surubelnita plata un surub cu cap in cruce. Cam asa e si cu armele. Unele sint mai potrivite scopului propus decat altele, in combinatie cu utilizatorul. In general, ca la orice scule, cu cat ergonomia, materialele din care sint construite, precizia prelucrarilor mecanice, etc. sint mai bune, cu atat eficienta folosirii sculei creste si, normal, creste si pretul. E universal valabil, nu se aplica numai la arme.

A, ca te mandresti ca poti nimeri cu o scula foarte primitiva e cu totul altceva. Am si eu "minuni" produse la Cugir, chiar mai si trag cu ele si mai si nimeresc, desi cu unele n-a mai reusit nimeni sa nimereasca ceva ... pentru ca trag dupa colt si numa' eu stiu cam pe unde-i coltul!
Din punct de vedere "vanatoare", fara suparare si fara a intra in polemici absurde (si sa nu stricam topicul omului) pareri ca cele emise mai sus nu denota decat ca ... mai ai un pic de invatat.
Cu toata sinceritatea, iti doresc sa ai parte de suficienta vanatoare si suficiente arme incat sa ajungi sa-ti schimbi parerea! Spor la tras!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2021, 17:39

violiv scrie: Daca e si frumoasa poate e mai bine. Doar ca s-ar putea sa fie mai greu sa desurubezi cu o surubelnita plata un surub cu cap in cruce.

Arme...unelte...sunt bune! Doar că acum unii și-au pus în cap să sigileze subiectul arme cu un șurub, apoi să-i pună cruce.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 27 Sep 2021, 03:10

violiv scrie:Din punct de vedere "vanatoare", fara suparare si fara a intra in polemici absurde (si sa nu stricam topicul omului) pareri ca cele emise mai sus nu denota decat ca ... mai ai un pic de invatat.
Cu toata sinceritatea, iti doresc sa ai parte de suficienta vanatoare si suficiente arme incat sa ajungi sa-ti schimbi parerea! Spor la tras!

Nu intram in polemici absurde dar am impresia ca promovezi un curent gresit! Faptul ca mai am de invatat, in termeni de vanatoare, nu are nicio legatura cu valoarea armei! Nu sunt direct proportionale, nu se admit si reciproca nu este adevarata! Pot sa nu apreciez o arma de cateva mii de euro, aceasta nu inseamna ceva! Aviz cumparatorilor! Daca va luati o arma scumpa, de cateva mii de euro, nu inseamna ca stiti vanatoare!
Ca mai am de invatat, tine exclusiv de cunostintele mele! Nu cred ca am schimbat armele dintr-un motiv de performanta! Poate gresesc, lumineaza-ma!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 27 Sep 2021, 04:35

Mai degraba cred ca nu am reusit sa ma fac inteles.
Arme scumpe? Pai, in ziua de azi, la arme lise, basculante, in configuratie cu tevi suprapuse, segmentul "ieftin" se invarte in jur de 1000 €, mediu-jos pe la 2000, mediu 3-5000 € si mai departe fara limite.
Ori ce am spus eu mai sus se referea la o comparatie intre arme din gama jos catre mediu versus unele care nu se incadreaza nici in gama de jos. In aceasta fascie de preturi diferentele nu sint date de gravuri si lemn ci de realizarea armei in sine. Punandu-le alaturi, tragand cu ele pe parcursul a 1-2-3 sezoane, chiar si un vanator incepator ajunge sa sesizeze ca exista diferente nu chiar atat de subtile si de subiective ci unele reale ce tin de functionare, ergonomie, eficienta. Capacitatea de a trece de partea cu sesizarea si a ajunge la a putea sa descrii diferentele astea vine odata cu cresterea numarului de iesiri in teren, cu confruntarea cu situatii din ce in ce mai variate, etc.
Nu am promovat arme, lunete, echipamente scumpe niciodata. Am spus de multe ori ca sint adeptul celei mai ieftine unelte care-si face cat mai bine treaba pentru care a fost construita. Sa spui ca o arma din cele de la Cugir face acelasi lucru ca o Elos (ca tot e in titlul topicului) inseamna, de fapt, sa spui ca ambele pot sa faca "bum!" daca pui cartuse in ele si apesi tragaciul.
Pe foarte scurt, nu am vrut sa spun decat: sintem prea saraci pentru a cumpara lucruri ieftine! In materie de arme actuale, ieftin inseamna in 90% din cazuri - la limita de a putea fi folosit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Croco pe 27 Sep 2021, 14:29

violiv scrie:Punandu-le alaturi, tragand cu ele pe parcursul a 1-2-3 sezoane, chiar si un vanator incepator ajunge sa sesizeze ca exista diferente nu chiar atat de subtile si de subiective ci unele reale ce tin de functionare, ergonomie, eficienta. Capacitatea de a trece de partea cu sesizarea si a ajunge la a putea sa descrii diferentele astea vine odata cu cresterea numarului de iesiri in teren, cu confruntarea cu situatii din ce in ce mai variate, etc.

Ma faci sa zambesc!
Las-o asa!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 27 Sep 2021, 22:59

Asta era si intentia!
Cu ceva rabdare, daca scotocesti pe forum prin postari de acum 15 ani vei gasi o discutie pe aceeasi tema, chiar mai animata. Singura diferenta este ca atunci eram eu pe partea fileului pe care esti tu acum.
Posibil ca odata cu anii sa vina si "intelepciune. Mai probabil ca odata cu varsta prinzi gust pentru comod, pentru o arma mai usoara, care sare singura in umar exact pe directia dorita, care are un tragaci legat direct de ganduri, care trimite alicele mereu unde trebuie, etc.
Nu stiu sigur unde-i adevarul. Daca ne-or lasa sa mai vanam, reluam discutia peste alti 15 ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Narcis Dumitru pe 05 Oct 2021, 16:04

Salut!

Am eu un Fabarm Elos N2 si sunt foarte multumit de ea. Am un sezon cu ea si nu am avut probleme de niciun fel. Este arma pe care o folosesc cel mai mult indiferent de incarcatura. Totul este sa iti vina bine din punct de vedere al constitutiei pe care o ai. Poate faptul ca Fabarm promoveaza "performanta tevilor" ar putea sa iti asigure un plus de confort mental. In rest, alege ce ti se potriveste mai bine.
Sustin ce spune Violiv, mereu ma voi uita dupa un produs care sa se incadreze atat in buget cat si din punct de vedere "exigente". Toti mancam acasa dar din cand in cand in cand mergem si la restaurant :) .
Succes in alegerea facuta si cat mai multe iesiri in teren!
Narcis Dumitru
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2019, 10:49

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde adrian m. pe 10 Oct 2021, 13:12

Eu unul recoman Fabarm fara nici o ezitare. Din ce am vazut finisajul lemnului este peste multe alte arme de renume si calitatea tevilor, din punct de vedere al grupajului vorbesc acum, este grozava. Si ceva ce nu este de trecut cu vederea, cei de la fabarm ne asigura ca putem trage alice de otel chiar si prin full choke, din cautarile mele nu am vazut alti producatori de arme care sa se laude cu asta. Eu am ales semiautomata de la ei deoarece am putut regla cum sa imi vina arma la umar cu ajutorul distantierelor incluse in cutie. Daca te ajuta eu sunt subtirel si inainte sa iau Fabarmul am incercat si Franchi si Fair varianta bock si toate aveau cadere mare la pat, daca le bagam bine in umar vedeam doar cheita fara gram de sina. Daca ai posibilitatea, chiar daca asta inseamna costuri suplimentare, suna pe la magazine si vezi unde au armele pe stoc, te duci le pui la umar si vezi atunci surprize...Multi nu inteleg ce rezultate poti sa ai la tras cu o arma care iti vine bine.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2021, 13:53

adrian m. scrie:...din punct de vedere al grupajului vorbesc acum, este grozava.

Știi cumva și care este fereastra de timp necesară ca alicele din coada snopului să le ajungă pe cele din față? Grupajele acestea minunate sunt obținute de obicei printr-o formă a snopului foarte alungită, un fel de coloană de alice. În țintă alicele se grupează frumos, dar nu ajung toate odată în aria de referință a grupajului, ci pe rând, iar dacă timpul în care fruntașele și codașele ajung în țintă este decalat excesiv, atunci în condiții de vânătoare, la păsări și animale rapide, grupajul acesta fenomenal nu mai reprezintă chiar un atuu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Clujeanul pe 10 Oct 2021, 14:42

Daca alicele din urma pastreaza forta suficienta nu pot sa compenseze o corectie mai putin inspirata spre in fata?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 09:14

Se spune că este o regulă, regula celor cinci alice de diametre potrivite speciei vânate, alice care trebuie să lovească și să dezvolte suficientă energie pentru a sparge osul cel mai mare din corpul vânatului respectiv.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Oct 2021, 10:08

Eu stiam ca n-are nicio legatura cu oasele.
Regula celor 5 alice zice ca, statistic, daca 5 alice de dimensiune potrivita pentru specie intra in tinta, atunci tinta pica sigur. Evident ca exista o discutie interminabila despre ce inseamna "alica potrivita pentru specie". Dar avem cadru legislativ care ne indruma si stabileste un minim de diametru alica functie de specie, valori care sint cat se poate de OK ca punct de pornire. 1/4, 1/2 sau chiar 1 mm in plus la aceste valori pot fi la fel de potrivite.
Cum decizi care-i minimul de folosit? Impulsul, adica masa de imultit cu viteza, este cel care determina penetratia in tinta. Faci teste de balistica terminala si vezi ce se intampla. Ar trebui ca alica sa penetreze 2/3 din "grosimea" tintei, la distanta uzuala de tragere. Adica, daca e prepelita, ar trebui sa intre 3-4 cm in gel la 25 m iar daca e gasca 10 cm la 45 m, minim.
Normal ca o alica de diametru mai mare, cu masa mai mare, are si impuls mai mare la distanta mai mare. Da' nici prea mari nu pot fi alicele pentru ca sint exponential mai putine in cartuse iar distanta intre alicele in zbor e tot mai mare. Cum alegi maximul? Tragi pe foaie la distanta dorita. Tai din hartie o silueta cat de cat potrivita ca dimensiune cu animalul vizat si apoi incerci s-o potrivesti peste grupaj, sa vezi daca e acoperita de 5 gauri oriunde ai pune-o.
De la o anume dimensiune in sus, silueta tintei va gasi destule locuri in care sa nu fie acoperita decat de 2 alice sau sa scape printre ele.
Desigur ca exista si discutia ca alica mai mare face daune mai mari per bucata si nu ai nevoie de 5 alice de 5 mm ca sa dea jos o cioara, e suficienta una. Numa' ca probabilitatea ca acea unica alica sa intalneasca cioara intr-un punct vital, rapid omorator, este prea mica pentru a fi acceptata si sansa vanatului de a pleca ranit este nejustificat de mare.

Acu' hai sa vedem pe scurt cum e cu socul si grupajul. A nu se uita ca alicele sint in cartus tot atatea, indiferent ce soc folosesti! Socul doar le face sa stea mai aglomerate sau mai rasfirate. In zbor, alicele se poarta exact ca ciclistii - cele din fata taie aerul si le fac zborul mai usor celor din urma! Progresiv, alica din frunte pierde viteza si este impinsa catre lateral si in spate iar urmatoarea ii ia locul. Chestia asta se intampla cu mare semnificatie de grup doar in primii 10-15 m ai zborului, functie de soc si bura. Apoi fiecare alica zboara de capul ei.
Un soc mai strans, care aduna alicele una in alta la iesirea din teava, prelungeste intervalul de zbor in care ele merg ca ciclistii! Mai putine alice taie aerul, mai putine alice sint impinse in lateral si mai multe merg compact, pastrandu-si viteze aproape egale. Asadar, un soc mai strans NU LUNGESTE SNOPUL!!! Decat in primii 5-10 cm de la iesirea din teava. Un soc larg lasa alicele sa zboare de capul lor mai repede, inima snopului este mai mica, alicele pierd viteza mai mult sau mai putin si snopul poate sa fie nu numai mai larg ci si mai lung.

Asadar, revenind: de vreo 10 ani s-a infipt in capul vanatorilor, mai ales a celor incepatori, ideea ca un grupaj foarte strans si concentrat e mai bun. Ideea este intretinuta si de producatorii de arme si munitii, care stimuleaza continuu visele erotice ale vanatorilor cu distante eficace ... de vis!!! In realitate, cel putin 75% din focurile unui sezon se trag la distante sub, mult sub si chiar mult-mult sub cei 35 m ai distantei standard de teste. Asadar, fericitul posesor al unei arme cu grupaj de 40-50 cm la 45 m si 20 cm la 20-25 m schimba de zor cartuse ca nu pica nimic si cand si cand are un orgasm ca da jos un iepure la 40-50 m reali.

Socurile mele full sint virgine la mai toate armele cu socuri mobile pe care le am. Mai mult de 3/4 nu am mai montat de vreo 10 ani. Pe semi tin 1/2 aproape constant. Daca vreau sa reglez grupajul, ca si distanta eficace, o fac din cartus. Trag constant, cu fiecare model nou de cartus, in praful drumului sau pe apa ca sa vad largimea si lungimea grupajului asa cum e real nu pe foaia perpendiculara pe directia de zbor a alicelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 13:14

violiv scrie:Eu stiam ca n-are nicio legatura cu oasele.

Eu știam că are!
violiv scrie:Regula celor 5 alice zice ca, statistic, daca 5 alice de dimensiune potrivita pentru specie intra in tinta, atunci tinta pica sigur.

Aici intervine treaba cu oasele! Dacă intră din întâmplare 5 alice la o distanță suficient de mare astfel încât alicele să fi pierdut o bună parte din energia transportată inițial, atunci se încalcă regula. Nu mai pică sigur. Cu tot diametrul potrivit pentru specie, trebuie musai ca la intrarea în corp, aceste alice să aibă suficientă energie astfel încât să spargă osul cel mai mare.
violiv scrie:Evident ca exista o discutie interminabila despre ce inseamna "alica potrivita pentru specie". Dar avem cadru legislativ care ne indruma si stabileste un minim de diametru alica functie de specie, valori care sint cat se poate de OK ca punct de pornire. 1/4, 1/2 sau chiar 1 mm in plus la aceste valori pot fi la fel de potrivite.
Cum decizi care-i minimul de folosit? Impulsul, adica masa de imultit cu viteza, este cel care determina penetratia in tinta. Faci teste de balistica terminala si vezi ce se intampla. Ar trebui ca alica sa penetreze 2/3 din "grosimea" tintei, la distanta uzuala de tragere. Adica, daca e prepelita, ar trebui sa intre 3-4 cm in gel la 25 m iar daca e gasca 10 cm la 45 m, minim.

Cam așa, doar că cine stă să facă teste. Apropo de gâscă și cei 10 cm penetrare la 45 de metri distanță, mai că sunt sigur că va fi problemă mare la mulți cu atingerea acestui obiectiv. Cred că o să se tragă o roabă de cartușe până se va găsi arma și muniția împerecheate potrivit pentru a trimite cinci alice în silueta unei gâște care să mai și penetreze 10 centimetri de gel. Am așa o simțire că nu va fi ușor nici pentru alții, asta deoarece am făcut testul de câteva ori, singur dar și cu alți amici de vânătoare și a dat cu virgulă. Din mână, vânătorește, este aproape imposibil, însă cu arma sprijinită, ochit atent, cu muniție de calitate, trebuie tras o grămadă până iese "pozitiv".
violiv scrie:Normal ca o alica de diametru mai mare, cu masa mai mare, are si impuls mai mare la distanta mai mare. Da' nici prea mari nu pot fi alicele pentru ca sint exponential mai putine in cartuse iar distanta intre alicele in zbor e tot mai mare. Cum alegi maximul? Tragi pe foaie la distanta dorita. Tai din hartie o silueta cat de cat potrivita ca dimensiune cu animalul vizat si apoi incerci s-o potrivesti peste grupaj, sa vezi daca e acoperita de 5 gauri oriunde ai pune-o.
De la o anume dimensiune in sus, silueta tintei va gasi destule locuri in care sa nu fie acoperita decat de 2 alice sau sa scape printre ele.

Pe hârtie mai este cum mai este, dar să vezi bucurie când, în teren, nu mai iese deloc așa cum a ieșit pe hârtie, mai ales dacă și condițiile climatice se schimbă. Pe hârtie ieșea bine, pe câmp de afurisită ce este gâsca nu confirmă rezultatul hârtiei. Asta în condițiile în care focul a fost plasat teoretic bine.
violiv scrie: Desigur ca exista si discutia ca alica mai mare face daune mai mari per bucata si nu ai nevoie de 5 alice de 5 mm ca sa dea jos o cioara, e suficienta una. Numa' ca probabilitatea ca acea unica alica sa intalneasca cioara intr-un punct vital, rapid omorator, este prea mica pentru a fi acceptata si sansa vanatului de a pleca ranit este nejustificat de mare.

Asta se întâmplă când sunt date focuri aiurea, așa la plesneală, că poate ia vreo alică mare unde trebuie. După o zi de stat în ger, în zăpadă, fără niciun foc tras, vine stolul la 70-100 de metri și sărmanul păcătos dă două focuri în slăvi, poate-poate. Mai iese câteodată la unii, dar iese rar. Acum depinde de vânător și de proporția dintre etica din cap și frigul din oase. Dacă talerele balanței sunt echilibrate, șansele de a da focurile sunt 50-50, dacă s-a mai cuibărit și foamea în stomac, focurile vor pleca cu siguranță, cu toată etica din cărți.
violiv scrie:
Acu' hai sa vedem pe scurt cum e cu socul si grupajul.
.....................................................................
Asadar, un soc mai strans NU LUNGESTE SNOPUL!!! Decat in primii 5-10 cm de la iesirea din teava. Un soc larg lasa alicele sa zboare de capul lor mai repede, inima snopului este mai mica, alicele pierd viteza mai mult sau mai putin si snopul poate sa fie nu numai mai larg ci si mai lung.

De aici a plecat discuția, nefiind vorba doar de șocul strâns ci și de profilul țevii care dă un anumit grupaj particular, fiind vorba despre Fabarm. Cei de la Fabarm nu se laudă cu șocul strâns, ci cu un grupaj excelent datorită profilului adoptat la țevile lor. Nu știu dacă am văzut bine sau nu, dar parcă snopurile de la unele țevi Fabarm se alungesc destul de mult, grupajele realizate de aceste snopuri fiind cu adevărat impresionante. Din acest motiv sunt în dubii legat de timpul necesar ajungerii alicelor din snop în ținta aflată în mișcare rapidă, că de ajuns ajung.
violiv scrie:
Asadar, revenind: de vreo 10 ani s-a infipt in capul vanatorilor, mai ales a celor incepatori, ideea ca un grupaj foarte strans si concentrat e mai bun. Ideea este intretinuta si de producatorii de arme si munitii, care stimuleaza continuu visele erotice ale vanatorilor cu distante eficace ... de vis!!! In realitate, cel putin 75% din focurile unui sezon se trag la distante sub, mult sub si chiar mult-mult sub cei 35 m ai distantei standard de teste. Asadar, fericitul posesor al unei arme cu grupaj de 40-50 cm la 45 m si 20 cm la 20-25 m schimba de zor cartuse ca nu pica nimic si cand si cand are un orgasm ca da jos un iepure la 40-50 m reali.

Confirm! La început eram unul din cei amintiți, dornic de șocuri strânse pentru grupaje...de vis, dar era de înțeles din moment ce vânam preponderent păsări la baltă și ceva animăluțe în câmp deschis. Nici acum nu am abandonat visele! :lol:
violiv scrie:
Socurile mele full sint virgine la mai toate armele cu socuri mobile pe care le am. Mai mult de 3/4 nu am mai montat de vreo 10 ani. Pe semi tin 1/2 aproape constant. Daca vreau sa reglez grupajul, ca si distanta eficace, o fac din cartus. Trag constant, cu fiecare model nou de cartus, in praful drumului sau pe apa ca sa vad largimea si lungimea grupajului asa cum e real nu pe foaia perpendiculara pe directia de zbor a alicelor.

Eu trăgând doar cu clasice, 1/1 au fost utilizate la fel de mult precum 1/2, în special când venea rața la limita bătăii armei. Dar cât conta că dădeam cu 1/1 ori cu 1/2, cine mai știe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Oct 2021, 13:55

Ale naibii oase, nici pestii n-au atatea cat sa se impiedice toate alea 5 alice in ele. Mai degraba se impiedica in piele daca sint la limita eficacitatii si asta se intampla destul de des la alica de la limita inferioara a recomandarilor.

Teste de penetratie se pot face foarte usor. Cu PET-uri pline cu apa, de diametre diferite. Daca alica numa' zgarie plasticul nu mai are suficienta "putere". Daca trece prin ambii pereti si prin apa din sticla e inca apta sa treaca prin orice os. Daca gaureste un perete dar gasesti alica in sticla esti la limita eficientei. Diferentele sint minime la 20 m intre marci si diametre diferite de socuri sau alica dar sint mari de tot la 40-45 m. Grupajul strans si diametrul mare ajuta alicele sa-si pastreze mai bine viteza si ofera penetratie mai buna. Cate alice reusesti sa trimiti intr-un PET la 45-50 m afli cel mai bine daca pui un carton mare in spatele PET-ului si asa afli si cat de bine tragi.

Socul prea strans, cu diametrul mult mai mic decat al tevii si, mai ales, cu con de racordaj scurt strica snopul, face mai mult rau decat bine. De asta producatorii se lauda cu socuri lungi, profile interioare blande, etc.
Pe de alta parte, la alica peste 4,5 mm oricat de grozav ar fi socul stramt, efectul asupra alicelor mari si putine este nasol, cu snopuri deformate, neomogene.
Exista multa experienta peste ocean cu socuri foarte stramte, distante mari de tragere si ochire precisa - la curcan. Alica folosita de electie este 3,5 mm cu incarcaturi mari si se trage ochind la gat ... este compromisul ideal intre acoperire, penetratie la distanta mare si efect in tinta.

P.S. snopul se lungeste foarte-foarte mult odata cu cresterea distantei pana la tinta. Exista azi nenumarate filmulete slow-motion cu tinte atinse in zbor de alice. In multe se distinge snopul foarte bine ... la 15-20 m este inca asemanator unei mingiute si devine fusiform pe masura ce se indeparteaza. Sincer, ultima mea grija este cat de lung e snopul. La distanta eficace de tragere, oriunde ai face o sectiune virtuala gasesti suficiente alice iar milisecundele alea intre prima si ultima alica din snop chiar nu conteaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Clujeanul pe 11 Oct 2021, 13:56

Cu arma cu tevi tribore/Fabarm trag de 13 ani doar cu choke cilindric pe teava de jos si cu cilindric-modificat pe teava de sus. Din experienta mea, ii super si cu alice, si cu unice. Fazan, iepure, vulpe -rwspectiv mistret. La distante vanatoresti si de bun simt. Cu Cheditte nr. 0 (3,9mm alicele paraca) pica vulpea la 50m ca traznita. Iarna.
La fazan in zbor trag uneori cu corectie cam de 3m undeva in fata lui daca ii la distanta marisoara (+40m) si are viteza mare in zbor si pica de regula si cu alice de 3mm.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Oct 2021, 14:40

Te salut @Donalexandro, cu respect domnilor...

Sunt posesor/tragator de Fabarm XLR in 2011 si am depasit binisor 15.000 de focuri trase cu ea.
Recent am dat avansul si astept un Fabarm Classis in cal 20, pat englezesc, socuri fixe...
Fara sa fiu vreun cunoscator fin avand doar 9 arme lise de a lungul vremii iti pot spune ca in opinia mea NU BRAND UL , NU GRAVURA nimic nu conteaza mai mult decat portivirea fizica intre ,,atelaj'' si tragator!
Ai gasit o potrivire buna?
Abia acum vorbim despre tip(semi, bock, juxta) si in sfarsit despre brand!
Fabarm are si bune are si rele insa pentru mine reprezinta cea mai buna alegerea ce mi o pot permite.
Aveam bani multi?...ohooo ce Revenant imi luam sau ce Beretta 486 Mark Newson imi luam(si as putea vb pana maine de arme scume..)

Cu stima,
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 18:05

violiv scrie:Ale naibii oase, nici pestii n-au atatea cat sa se impiedice toate alea 5 alice in ele. Mai degraba se impiedica in piele daca sint la limita eficacitatii si asta se intampla destul de des la alica de la limita inferioara a recomandarilor.

:D :D
Acum nu stăm să ne înțepăm cu oase. Nu este vorba că trebuie să se împiedice alicele în oase, este un fel de a spune că nu este suficient ca cinci alice cu diametrul potrivit să lovească vânatul, mai trebuie și ca acestea să aibă fiecare energia suficientă de a sparge osul cel mai mare (repet, nu înseamnă că și trebuie să lovească acel os).
PS: Să vezi acum că trebuie să reluăm teoria, că se vor băga alicele din oțel. Să vezi acum trăncăneală pe forum, nu mai dormim nici nopțile, trebuie dezbătut dacă se mai aplică vechea teorie și la astea netoxice.
violiv scrie:Teste de penetratie se pot face foarte usor. Cu PET-uri pline cu apa, de diametre diferite. Daca alica numa' zgarie plasticul nu mai are suficienta "putere". Daca trece prin ambii pereti si prin apa din sticla e inca apta sa treaca prin orice os. Daca gaureste un perete dar gasesti alica in sticla esti la limita eficientei. Diferentele sint minime la 20 m intre marci si diametre diferite de socuri sau alica dar sint mari de tot la 40-45 m. Grupajul strans si diametrul mare ajuta alicele sa-si pastreze mai bine viteza si ofera penetratie mai buna. Cate alice reusesti sa trimiti intr-un PET la 45-50 m afli cel mai bine daca pui un carton mare in spatele PET-ului si asa afli si cat de bine tragi.

Clasicul test, făcut de nenumărate ori. Este cu surprize surprize și acest test. Nu este ceva neobișnuit ca două cartușe din aceeași cutie să dea două rezultate diferite. Nu mai spun de două sortimente diferite. Pe lângă testul de penetrare arată și constanța încărcării cartușelor.
violiv scrie:Socul prea strans, cu diametrul mult mai mic decat al tevii si, mai ales, cu con de racordaj scurt strica snopul, face mai mult rau decat bine. De asta producatorii se lauda cu socuri lungi, profile interioare blande, etc.
Pe de alta parte, la alica peste 4,5 mm oricat de grozav ar fi socul stramt, efectul asupra alicelor mari si putine este nasol, cu snopuri deformate, neomogene.

Așa este, ba chiar când vine vorba de șocuri strâmte problemele apar de pe la nr 3/0 (4,30 mm). Pe încercate, 4,30 dă un grupaj modest din full, 4,50 mm dă un grupaj prost, iar 5,00 este catastrofal.
violiv scrie:P.S. snopul se lungeste foarte-foarte mult odata cu cresterea distantei pana la tinta. Exista azi nenumarate filmulete slow-motion cu tinte atinse in zbor de alice. In multe se distinge snopul foarte bine ... la 15-20 m este inca asemanator unei mingiute si devine fusiform pe masura ce se indeparteaza.

Am văzut și arme cu țevi care trimiteau la 25 metri niște jerbe lungi cât coloana armatei lui Mao în Marșul cel Lung, dar și țevi care la aceeași distanță, cu aceleași cartușe, trimitea alicele grupate într-o minge de tenis de câmp. Cum de această diferență, nu știu. :roll:
violiv scrie: Sincer, ultima mea grija este cat de lung e snopul. La distanta eficace de tragere, oriunde ai face o sectiune virtuala gasesti suficiente alice iar milisecundele alea intre prima si ultima alica din snop chiar nu conteaza.

Dacă zici tu că nu contează...probabil așa și este, luând în considerare distanța eficace. Dar eu tot mă gândesc cum acționează spre limită, la vreo 40 de metri în cazul sarseluței în plin zbor. Când nu ai ce face, vin întrebările. De o grămadă de timp am tot experimentat în condiții de vânătoare, dar tot nu am aflat răspunsul, de fiecare dată rezultatele au fost diferite. Un lucru este sigur, ține și de noroc, norocul vânătorului sau al vânatului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 18:30

iliealexandruionut scrie:Recent am dat avansul si astept un Fabarm Classis in cal 20, pat englezesc, socuri fixe...

Salutare, Ilie!
De ce șocuri fixe în condițiile în care sunt pe tavă alicele din oțel? Dacă ai 1/1 și 1/2 nu este o alegere prea inspirată. Mai bună era varianta cu șocuri mobile. Nu aș mai lua acum o armă cu șocuri fixe nici rugat frumos, cu toate că am fost un adept înfocat al șocurilor fixe, dar doar la plumb. A ta în ce configurație de șocuri vine?
iliealexandruionut scrie: Fara sa fiu vreun cunoscator fin avand doar 9 arme lise de a lungul vremii iti pot spune ca in opinia mea NU BRAND UL , NU GRAVURA nimic nu conteaza mai mult decat portivirea fizica intre ,,atelaj'' si tragator!

Cunoscătorul, că este fin sau mai zgronțuros, tot cunoscător râmâne, fie îmbrăcat sau în pielea goală. :D
Acum o fi potrivirea importantă, dar parcă te-am auzit zicând de un Fabarm Classis nu de un Cifsan sau Vursan. Așadar spui că nu contează brand-ul, dar parcă tot cu BRAND este mai bine. :mrgreen:
iliealexandruionut scrie: Abia acum vorbim despre tip(semi, bock, juxta) si in sfarsit despre brand!
Fabarm are si bune are si rele insa pentru mine reprezinta cea mai buna alegerea ce mi o pot permite.
Aveam bani multi?...ohooo ce Revenant imi luam sau ce Beretta 486 Mark Newson imi luam(si as putea vb pana maine de arme scume..)

Sunt curios care sunt bunele și care sunt relele la Fabarm. Le poți enumera? Și la ce model ai constatat aceste plusuri și minusuri? Cu brand-ul ne-am lămurit.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Oct 2021, 19:02

Cu scuzele de rigoare pt initiatorul topicului iti voi raspunde succint...

Choke/socuri fixe ca i o dambla personala si cred ca vine cu un sfert si cu 3 sferturi..nu mi bat capul, ma adaptez.
In general imi cumpar de la sosete la masina, maxim cel mai scump cat imi pot permite sa exploatez/intretin!
O invatatura de la raposatul tata: suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine!

Minusuri la Fabarm(am tras cu 3 modele relativ constant ...1 semi a mea restul prin vecini): cu teava de 76 cm se duce rau in fata, cu 71 tot nu i perfect balansata precum Vinci sa zicem. Valva de polimer desi haleste orice trebuie curatata temeinic odata pe ani..de semi zic evident...Brunajul dupa 6..7 ani se duce fix dreacu.
Elastometru(cred ca asa se numeste) de pe pat se duce ,,la vale'' dupa 4..5 ani si ramane un plastic mai urat ca la inceput dar si mai alunecos. E drept ca a fost si vasla de cateva ori.

Una peste alta juxtapusa aleasa este testata binisor inainte si mi vine brici, chiar de am adaugat la a mea 1 cm de pat in plus.
Toate cele bune,
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Fabarm elos B2 vs Franchi Feeling steel cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2021, 19:11

OK, Mulțumesc pentru răspunsuri!
Inițiatorul topicului nu cred să se supere. Oricum, chiar dacă mai pe ocolite, tot are ceva legătură cu topicul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori

Publicitate