Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:00

Recomandare arma semiautomata

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Recomandare arma semiautomata

Mesajde Dr.47 pe 30 Iun 2022, 12:26

Salutari!
Domnilor, am iar nevoie de parerea voastră.
Fratele meu vrea sa isi cumpere o semiautomata lisa noua, iar in bugetul lui am gasit următoarele arme:
Verney Carron Matrix sinstetic 41150 lei
Fabarm L4s sintetic 51150 lei
Franchi Affinity 3 lemn 5390 lei.
Ce sa alegem?
Va mulțumesc!!!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Ghinda pe 30 Iun 2022, 12:29

Franchi. Este de 10 ori mai ieftină! Alea două primele, sunt gravate manual etc. de sunt așa scumpe?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Sly_Fox pe 30 Iun 2022, 12:38

Prețurile la primele două sunt trecute eronat! Este vorba despre 4150 lei respectiv 5150 lei.
Din cele trei, eu pe Franchi aș pune ochii, eventual pe varianta AFFINITY 3 BLACK SYNT.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Dr.47 pe 30 Iun 2022, 12:58

Din graba am apasat aiurea pe tastatura.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde violiv pe 30 Iun 2022, 17:33

https://www.narmao.ro/benelli-rafaelo-c ... ant-13647/

Asta!
Fara gluma! Am citit corect si complet "semi lisa, noua" dar oricare din cele 3 nu se ridica la nivelul unei Benelli s-h, chiar daca asfa din urma a tras 10-15.000 cartuse si a fost taraita prin maracini si balta.

Matrix las-o in colo! Jumate din piese vin din Turcia, e terminata in Franta. Mai bine iei o turcoaica din start.

Fabarm e cu sistem recuperare gaz. E OK dar e mai grea, mai dezechilibrata in fata, mai greu de curatat si trebuie sa te asiguri ca importatorul aduce si valve de gaz de schimb ... din proiect trebuie inlocuite la 2-3000 cartuse si chiar daca sta, la cativa ani. Nu e scumpa piesa dar e greu de gasit la noi.

Franchi e un fel de Benelli ieftin. Am, trag cu ea, functioneaza dar in multe locuri, unde e nevoie de finete la prelucrare, se vede diferenta fata de "original". In plus, arcul plasat in fata, sub uluc, o face mai putin supla si mai dezechilibrata. Am 3 semi Franchi, din generatii si cu sisteme diferite si asta din urma nu are decat calitatea de a fi foarte usoara si se vede ca e un model "vitreg" fata de cele din timpul cand Franchi era pe propriile picioare .... cam prea usoara! Incarcaturile mari zgaltaie bine si tragatorul dar si arma si se mai resimte - mai scapa cate doua cartuse din magazie, mai crapa ulucul...
Am si 3 Benelli inertiale, variatiuni pe aceeasi tema si oricare din ele este peste Franchi.

Din toate care s-au perindat pe la noi si pe altii, doar Beretta 391 mi se pare a fi la acelasi nivel. Si din astea se mai gasesc si iar sint arme grozave.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Dr.47 pe 30 Iun 2022, 18:38

Violiv, am incercat sa-i explic fratelui, dar nu vrea sh.
Pe lista se adauga si Winchester sx4. Problema este ca are camera de 89, si nu stiu cat de ok e sa tragi cu cartuse de 70.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde violiv pe 30 Iun 2022, 20:21

O optiune mai buna!
Nu conteaza ca are camera lunga si tragi scurte. Invers e rau.
Poate doar la cartuse foarte slabe, gen 24 g, sa scartaie dar nicio semi nu e garantata de fabricant ca merge cu astea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde pipabh pe 30 Iun 2022, 22:35

Winchester SX 4!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde adrian m. pe 06 Iul 2022, 21:31

[quote="violiv"]https://www.narmao.ro/benelli-rafaelo-crio-cal-12/ant-13647/



Fabarm e cu sistem recuperare gaz. E OK dar e mai grea, mai dezechilibrata in fata, mai greu de curatat si trebuie sa te asiguri ca importatorul aduce si valve de gaz de schimb ... din proiect trebuie inlocuite la 2-3000 cartuse si chiar daca sta, la cativa ani. Nu e scumpa piesa dar e greu de gasit la noi.

Fabarmul L4S nu stiu sa fie si sintetic. Eu am varianta Deluxe hunter si cantareste 2,8kg, este o super arma. Nu stiu la ce valva se refera Violiv, pentru ca arma are un sistem foarte simlu de reincarcare, pulse piston si este chiar usor de curatat. A mea functioneaza perfect inclusiv cu 24 g! Recomand fara nici o ezitare Fabarmul.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde violiv pe 06 Iul 2022, 23:09

Inca de la primele tentative, o mare problema a armelor care se reincarca singure a fost dozarea fortei preluata din incarcatura exploziva astfel incat arma sa lucreze constant dar sa nu se faca bucati.
In speta, la cele cu gaz, cat gaz scoti din teava.
Cata vreme tragi un singur fel de cartus nu-i asa mare problema. Dar cand vrei ca arma sa mearga si cu 24 g si cu 60 g la fel de bine si de sigur trebuie sa faci un sistem de dozare a gazului preluat, o valva, etc.
Multa vreme s-au folosit sisteme de valve mecanice care trimiteau la plimbare portia de gaz ce depasea necesarul pentru functionare. Sint relativ complicate, cu multe piese, greu de curatat.
Cu vreo 10 ani in urma Fabarm a montat un inel de cauciuc special in loc de sistemul de supape. Cauciucul asta e asa smecher si e pus intr-un loc numa' bun, incat pe masura ce incarcatura creste si portia de gaz e mai mare, el este strivit mai mult si creste forta de frecare intre piston si cilindrul/magazia pe care culiseaza. Foarte simplu si foarte eficient. Asa ca si altii au trecut la sistemul acesta, inclusiv Beretta. E super OK! Nu mai ai piese multe, cureti usor, functioneaza brici.
Doar ca nu e otel ci un biet semering de cauciuc. Si oricat de grozav ar fi cauciucul tot imbatraneste, isi pierde proprietatile si trebuie inlocuit periodic. Chestie stiuta, asumata. E mai ieftin sa schimbi o piesa de cativa euro o data la cativa ani decat sa te chinui sa faci una grea, scumpa si nemuritoare. Cam ca la curele de distributie versus lant.
Din pacate, chestia asta nu este suficient de stiuta pe plaiurile noastre. Posesorii nu stiu ca trebuie, cauciucul imbatraneste si nu mai freaca atat cat ar trebui, arma trage ... pana crapa ceva prin carcasa usoara. Iar daca stii si vrei sa inlocuesti piesa cu pricina ... nu prea o gasesti pe la noi. Se gaseste usor la mama ei, e ieftina dar dureaza adusul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Croco pe 07 Iul 2022, 16:02

Totul se poate aduce! Totul!
Expertiza conteaza! Profesionistii ne lipsesc!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde CCM pe 09 Iul 2022, 23:01

Profesionistii ne lipsesc![/quote]

De acord 100%.
Problema, atat cat o vad eu, este ca (cel putin aparent, poate ca ma insel) - nimeni nu cauta solutii la aceasta problema - e f bine ca e identificata si semnalata, da; insa, mai departe, ce e de facut? si - de catre cine?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde CCM pe 09 Iul 2022, 23:06

... cred ca subiectul ar merita un topic al lui
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Alex83 pe 10 Iul 2022, 06:50

Piesa respectiva se poate cumpara "la liber", sau e considerata componenta de arma si are regim special?
4.5mm
9mm
16
12
.270win
ex. kama3
Alex83
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 06 Mar 2022, 15:18

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Croco pe 10 Iul 2022, 09:19

Trebuie aprobare de la Popescu Ion
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Croco pe 10 Iul 2022, 09:20

Iarta-ma, nu m-am putut abtine! Si acesta este un raspuns!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Dr.47 pe 10 Iul 2022, 10:50

Domnilor, vand Golf 4.
Va rog sa deschideți un alt topic pt o alta discutie.
În funcție de ce am nevoie legat de vanatoare, caut pe forum, si nu doar o data mi s-a întâmplat sa gasesc raspunsul la intrebarea mea, dar in 80% din cazuri, răspunsurile erau poluate cu divagări si orgolii.
E aiurea cand vezi doua pagini de raspunsuri, dar nu prea te ajuta...
Fratelo nu mai are lovele de semi noua, l-a mancat sa iasa la plimbare cu barca pe ape mici si a nenorocit putin motorul.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2022, 10:58

Alex83 scrie:Piesa respectiva se poate cumpara "la liber", sau e considerata componenta de arma si are regim special?

Ignoră-l pe colegul @Croco, de la atâta căldură și-a pierdut răbdarea!
Chestiunea semnalată de către tine ține de mai mulți factori, de la legislație până la modul de interpretare al AESP-ului. În România este complicat! Legea spune că este bai dacă se vorbește de componente esențiale, că trebuie autorizație de la poliție pentru schimbul de piese, schimb ce trebuie făcut de către armurieri.
Art 2, alin 4. Componentă esențială - țeava, frema, cutia mecanismelor, după caz, superioară sau inferioară, manșonul mobil, cilindrul, cap închizător sau închizător, care, în calitate de obiecte separate, sunt incluse în categoria armelor de foc pe care sunt montate sau sunt concepute să se monteze.
Acum, dificil de spus dacă o garnitură din cauciuc intră sau nu la componentă esențială (fiind totuși parte a unui subansamblu esențial pentru funcționarea armei), mai important fiind ce spun cei de la Arme și Muniții. La o adică dacă vor să te răcorească, o vor face și pentru o bucată de cauciuc.
Cel mai bine se rezolvă tot prin intermediul unui armurier care poate comanda piesa, eventual importatorul acestor arme. Schimbă guma și gata, pleci acasă! Rămâne doar problema timpului de așteptare, cum spunea și colegul @Violiv, durează adusul.
Mii de scuze colegului @Dr.47, scriu doar pentru că era inclus și Fabarm-ul în lista de opțiuni! Dacă va considera că postarea reprezintă poluare a topicului, aceasta se poate șterge fără probleme. Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2022, 21:58

[quote="Dr.47"]....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2022, 22:00

M-am razgandit :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma semiautomata

Mesajde Dr.47 pe 11 Iul 2022, 09:12

yoghi scrie:M-am razgandit :D


Buna dimineața!
Aveti vreo semi de vanzare?
Fratelo cauta sh acum. Un buget de 3000ron.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate