Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 22:13

Daca maine v-ar lua pusca?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Mesajde christianpindichi pe 03 Apr 2005, 21:32

Corect Cristi.Asta am vrut sa spun dar am incercat sa nuantez putin.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 06 Apr 2005, 15:01

Char daca e mai vechi, puteti sa-l cititi
www.evz.ro/investigatii/?news_id=147955
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 07 Apr 2005, 13:36

Conform articolul de mai sus am calculat din datele de la politie si avem in Romania, pe categorii
Total arme de foc-una la 183 locuitori
Pusti vanatoare- 1 la 267 locuitori
Pusti tir- 1 la 2345 persoane
Arme panoplie- 1 la 14093 persoane
pistoale gaze lacrimogene-1 la 736 persoane
Pistoale cu glont-1 la 55118 persoane (interesant e ca din totalul pe tara de 381, 311 sunt in Bucuresti-cam cati parlamentari sunt!.De ei au avut grija!)
Patrimoniul de arme civile in Romania e aproape de extinctie,insesizabil. Cine vrea sa-l stearga de pe fata pamantului?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Sep 2006, 18:50

Ieri, la TV, cu ocazia "sommetului" din Bucuresti, erau prezentati politistii care controlau magazinele de arme si recomandau gestionarilor SA NU VANDA produse in aceasta perioada!!! :shock: Comertul lor e cumva ILEGAL? :shock: De acolo se aprovizioneaza teroristii :?: Mai mult , recomandau posesorilor LEGALI de arme SA NU POARTE ARMELE DETINUTE LEGAL in aceasta perioada! :shock: Despre detinatorii ILEGALI, nici un cuvant!
Suntem detinatori LEGALI, dar totusi suntem priviti de autoritati ca un pericol public! :twisted:
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde epex pe 23 Sep 2006, 22:36

Ajungi sa te simti strain in propria tara!
epex
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2006, 17:04
Locaţie: Iasi

Mesajde cyrus12 pe 24 Sep 2006, 00:24

De ce te miri Cristi.La cat de varza suntem cu legislatia nu trebuie sa ne mai miram de nimic.Orcum Romania este tara lui papura voda si ori ce este posibil mai putin lucrurile bune si civilizate.Sincer la ce tara "bananiera" avem cred ca singurul motiv pentru care ne baga astia in UE este sa isi creeze o piata de desfacere (a se intelege groapa de gunoi). :evil: :evil: :evil: Mama lor de hoti ,eu ias pune la zid si le-as trage un glont in freza. :lol: :lol:
Avatar utilizator
cyrus12
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Feb 2006, 22:04
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 24 Sep 2006, 10:58

Sunt 100% de acord cu Cyrus 12 !!!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde violiv pe 24 Sep 2006, 11:56

Apropo de armele de la Cugir, clone AK. Povestea a fost asa:
- armele au aparut pe piata dupa ani in care Cugirul le vindea in State si in Europa cu mare succes. Modificarile facute armelor pentru vanatoare implicau schimbari majore (incarcator monofilar, sistem stric semiautomatic, inchizator modificat, nu mai amintim patul - toate acestea facand arma conforma cu cerintele celor mai multe state si in incompatibilitate clara cu varianta militara de la care pastrase doar teava si carcasa superioara; pentru Anglia, unde nu sunt permise clonele militare semi-auto, exista si varianta straight-pull, cu repetitie). Si la noi s-au vandut cu destul succes (circa 1500 buc.) mai ales ca pretul era foarte competitiv (cam 300 $)
- intr-o neagra zi, un ziarist "destept" a vazut una intr-un magazin la Iasi si a facut un reportaj "bomba" - cum putem cumpara mitraliera pentru acasa! De aici a inceput balamucul si alti "destepti" parlamentari au dat repede un ordinulet cretin complet prin care le-au interzis. printre motive: energia prea MARE! dezvoltata de cartus, posibilitatea (quasi imposibil) de a fi transformate in arme automate si citatul ramas pana in ziua de azi in clasificarea armelor (vezi lege si permisul de arma la final) cu armele care pot contine mai mult de trei cartuse in magazie sau camera!!!.
- ca urmare, MI-ul a dat un ordin de confiscare si posesorii au ramas cu buza umflata.
- la vremea respectiva, ANDA a facut ceva valuri dar fara nici un rezultat.
- astazi, categoria sus amintita este la arme permise, se pot importa clone AK din Russia, Bulgaria, Ungaria, Finlanda, etc., fara probleme.
- arma de la Cugir nu este omologata pentru vanatoare iar Cugir-ul nu face demersurile pentru ca liniile de fabricatie sunt ocupate cu exportul
- 7,62x39 nu mai este intre calibrele permise la vanatoare dar exista si variante in 308-W, 7,62x54 Russian, 9x53, 9x64.
Cam asta a fost si tare mi-e ca se poate repeta oricand si tot noi o s-o tragem, chiar daca criminalitatea sau accidentele prin arme de foc sunt, in Romania, ca numar de cazuri, aproape nesemnificative in statistica. doar mediatizarea e foarte mare.
Iar dac-o fi sa ne oblige sa renuntam la ceva din arme, acum avem varianta "colectionar", foarte simpla odata ce ai permis de arma si vanatoare si la colectie poti tine cate si ce arme vrei.
S-auzim de bine, Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde epex pe 24 Sep 2006, 21:18

Depinde de speta!
Ar fi, poate, picatura care m-ar face sa plec in state!
epex
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2006, 17:04
Locaţie: Iasi

Mesajde dabija pe 27 Sep 2006, 18:17

Cred ca se va termina cu astfel de abuzuri ... ca altfel ii trage coana Europa de urechiuse ...
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde drag pe 27 Sep 2006, 22:24

Eu as fi de acord sa dau arma daca s-ar da un ordin, de exemplu ca pentru 3-4 ani sa nu se mai vaneze,ca sa se repopuleze vantul. Dar asta ar insemna ca nimeni sa nu mai vaneze, nu sa imi aduca neamtul sa imi 'puste cerbul si ursul.
ex. pe magura din nordul casei mele erau 7 capre. Au venit acum 2 luni niste vanatori seriosi si au braconat intr-o singura zi 5 dintre ele. Ei bine, eu la aia le-as fi luat armele. Problema nu e de carne, carne acum avem cu toti, dar in 2 ani acolo era populatie puternica de caprior, acum nu mai sunt decat 2 capre care nu se stie daca nu le vaneaza altcineva. Eu de 3 ani de cand ma pasioneaza vanatoarea nu am auzit boncanit. SI am fost pe mai multe fonduri care sunt considerate foarte bune. desi nu ne place sa recunoastem, vanatul este in scadere drastica mai ales de la revolutie. Eu as da arma daca as sti ca 3-4 ani nimeni nu mai vaneaza nimic in tara, si apoi am avea vant suficent.
Sa nu uitam ca strinii vin la noi intare pentru ca la ei aproape ca nu mai au vanat deloc. Ar fi pacat ca peste 20 de ani si la noi sa fie asa.
Dragos Harjoaba
Avatar utilizator
drag
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 15 Aug 2006, 12:24
Locaţie: bistrita

Mesajde Cristi pe 28 Sep 2006, 08:09

Repopularea nu este determinata de dezarmarea vanatorilor. Braconierul va folosi arme artizanale, capcane, etc, asa cum face si acum.
Intrebarea este cum ai reactiona daca ti s-ar restrange dreptul de a detine si purta arme, fenomen care continua si azi.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde drag pe 28 Sep 2006, 10:04

Cu siguranta ca nu i-ar veni bine. Daca ar fi asa sigu ca as protesta, dar cum romanul e foarte unit, cu siguranta ca dupa cateva zile nr protestatarilor s-ar imputina si pana la urma am ramane cu buza umflata.
Dragos Harjoaba
Avatar utilizator
drag
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 15 Aug 2006, 12:24
Locaţie: bistrita

Mesajde Cristi pe 21 Noi 2006, 15:05

Dupa 4 ani de asteptare posesorii de WUM-uri isi pot lua armele de la politie. Dar numai daca au calitatea de colectionar, si atunci pot cere sa o detina ca arma de aparare la domiciliu!

Imagine
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 22 Noi 2006, 09:14

drinovanpaul scrie:oricum nu erau grozave.... :D


Dar erau ale proprietarilor! Ma gandesc ce ai zice daca ti-ar fi luata (fara nici un temei legal) una din armele la care tii,care a fost cumparata legal pe banii munciti de tine, sau toate armele...
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 22 Noi 2006, 09:48

Eu am testat o arma de la Cugir la vremea cand erau in magazine, era cat pe ce sa-mi iau una. Intr-adevar, 7,62x39 nu este tocmai calibrul ideal la vanatoare, dar nici asa de prost cum zice Paul nu e. Am tras cu cartuse de vanatoare de la Sadu, TM. Cu catare si inaltator, la 100 m scotea grupaj de 10 cm lejer (asta cu o teava de 36 cm si linie de mira de 32), aparatele de ochire deschise fiind foarte eficiente. La 200 m, distanta maxima la care am incercat, am luat fara probleme, doar cu corectia din inaltator, de 5 ori in 5 focuri trase, o tinta de 50/50 cm. Mie mi s-a parut convenabil pentru ce arma este. Calibrul in sine merge foarte bine la caprior la distanta pana in 100 m, si este foarte folosit in Italia la mistreti (e drept ca mistretii lor nu depasesc 90-100 kg).
Iar vestita comisie ce a interzis armele de la Cugir la vanatoare a avut printre argumente energia prea mare a proiectilului!!! Oricum a fost una din cele mai mari magarii post-revolutionare la adresa noastra.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 22 Noi 2006, 10:23

Nu te-am inteles gresit, doar mi s-a parut ca l-ai 'denigrat' prea tare pe bietul 7,62x39. Am si spus ca e departe de a fi ideal la vanatoare, in fond a fost construit pentru a fi folosit din arme automate, pana la 200 m, pe oameni!
Zi buna, Vio
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Cristi pe 22 Noi 2006, 19:58

drinovanpaul scrie:@violiv

violiv e cam greu sa te apropii la 100 m de tap in camp deschis. Un calibru bun de tap trebuie sa aiba precizie foarte buna la 200m chiar si 250m. Tapul are o zona foarte mica unde trebuie lovit nicidecum 50/50. Parerea mea este ca nu are precizia necesara. :D Iar la mistret e prea "subtirel".... in materie de energie. In plus nici munitie de calitate f buna la noi in tara nu se gaseste. Majoritatea celor care au acest calibru trag cu munitie de la cugir (nu cred ca se compara cu munitii vestice)

@ cristi

ai 100% dreptate pt acasa (protectie) sunt bune si faptul ca statul roman le-a luat oamenilor fara sa le dea bani pe ele e o mare marlanie cum numai la noi in RO se poate petrece. Numai bine si imi pare rau daca m-ai inteles gresit


Nu inteleg de ce se discuta despre eficienta la exclusiv 2 specii de vanat (caprior si mistret) dupa care se trage concluzia generala: nu e bun la vanatoare! In aceeasi logica si 22 Hornet trebuie taiat de pe lista, ca nu pica mistretul la el. Asta a fost logica (pretextul) prin care au fost retrase WUMurile.
Munitia din magazine nu a fost militara(FMJ), ci numai glontz semiblindat. Eu am tras S&B, foarte bune. In privinta preciziei, am reusit din prima tragere la 150 m,3 focuri, un grupaj de 4cm, iar proprietarul , tot din prima, 3cm!!
ALALTAIERI SI-A LUAT PUSCA INAPOI!
Crezi ca 7,62x39 e prea subtirel pentru vulpe , lup, caine hoinar,etc?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 28 Noi 2006, 10:09

Uite c-am ajuns langa calculator!
Clona de AK, calibrul 7,62x39, cu teava sub 40 cm trage la 150 m cu grupaje cam de 30 cm. Desi calibrul este unul cu o buna precizie intrinseca, teava scurta si mecanismul semi (mai ales cel de AK, care nu predispune la o precizie grozava) penalizeaza precizia. In teste pe numeroase arme, inclusiv cele romanesti, cam acestea sunt rezultatele obtinute. Daca focurile se trag in succesiune rapida, teava se incalzeste repede si tare si grupajul se largeste la 50-60 cm dupa al saselea foc. La 50 m, cea mai buna clona AK - VALMET, finlandeza - scoate grupaje de 4-5 cm cu munitie buna.
Dar, cine stie, orice este posibil! Poate ca a nimerit o arma de exceptie!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde laurc346 pe 28 Noi 2006, 13:59

paule cred ca a venit randul meu sa-ti spun (sa-ti reamintesc ce mi-ai spus tu): nu te mai chinui. faci riduri degeaba.
e cert un lucru, le plac basmele
intreaba-i cati au pus mana pe un psg, nu cati au tras cu el. sau altfel, cati au vazut macar unul de la 4-5 m.
laurc346
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Iul 2006, 15:41
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 28 Noi 2006, 18:44

Băieţi, postările voastre generează o stare de lehamite :(
Păcat :cry:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Cristi pe 20 Dec 2006, 19:26

ImagineImagineImagineImagine

Acesta e WUM-ul cu pricina, draga drinovanpaul. Teava are 51 cm.Cal 7,62x39. Cartusele au fost S&B SN.

Lasand la o parte subiectul topicului, o minima decenta, educatie si bun simt nu imi permite sa fac misto de o persoana pe care nu o cunosc si nu am intalnit-o personal , asta si la adapostul anonimatului unei retele de net
Un filosof cu multa minte, Descartes, a spus:" Atunci cand orizontul se ingusteaza, devine punct de vedere". Iar tu, draga drinovanpaul, ai cateva puncte de vedere pe care la sustii cu sarguinta.
Faptul ca nu am raspuns pana acum se datoreaza unicului motiv ca nu am avut net acolo unde am fost, nicidecum fricii de a-ti raspunde .
Iti urez Sarbatori fericite, tie si celor dragi tie!
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ursus2006 pe 20 Dec 2006, 19:36

Bah, Cristi, a fost sau nu a fost Shotgun la raliul Hunedoarei ??? :lol: 8) :D



Dupa razboi....
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Cristi pe 20 Dec 2006, 19:44

Nu ma pot abtine , Ursus , sa te intreb: Esti legionar?
www.miscarea.com
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Shotgun pe 20 Dec 2006, 19:53

Ursus2006 scrie:Bah, Cristi, a fost sau nu a fost Shotgun la raliul Hunedoarei ??? :lol: 8) :D



Dupa razboi....


Din pacate nu am ajuns la raliul cu pricina ( probleme de servici ) , in schimb in simbata cursei am tras la poligon la talere de am " inrosit " teava
Shotgun
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 09 Ian 2006, 18:38
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Ursus2006 pe 20 Dec 2006, 20:06

Bah , cat m-am uitat dupa tine!!! :oops: Sa am si eu un amic la raliu, am fost la toate etapele, prietenii mei, mai nebuni ca mine , si-au facut poze cu Mihai Leu, pe care-l cunosteau din copilarie ! M-am uitat dupa Renault cu centuri Sparco, cutie de viteze Sadev scurta cu craboti sau dracu' stie cu compensatoare.... echipa Petrom....am pregatit si spritul si nisipul pt. adversari!! La anul sper sa ne intalnim!!!
!!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Shotgun pe 20 Dec 2006, 20:19

Ursus2006 scrie:Bah , cat m-am uitat dupa tine!!! :oops: Sa am si eu un amic la raliu, am fost la toate etapele, prietenii mei, mai nebuni ca mine , si-au facut poze cu Mihai Leu, pe care-l cunosteau din copilarie ! M-am uitat dupa Renault cu centuri Sparco, cutie de viteze Sadev scurta cu craboti sau dracu' stie cu compensatoare.... echipa Petrom....am pregatit si spritul si nisipul pt. adversari!! La anul sper sa ne intalnim!!!
!!


Nu a fost sa fie anul acesta , oricum poate vii tu pe la Ploiesti sa tragem cu puscoacele.
Vive la Legion
Shotgun
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 09 Ian 2006, 18:38
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Shotgun pe 20 Dec 2006, 20:37

Ursus2006 scrie:Bah , cat m-am uitat dupa tine!!! :oops: Sa am si eu un amic la raliu, am fost la toate etapele, prietenii mei, mai nebuni ca mine , si-au facut poze cu Mihai Leu, pe care-l cunosteau din copilarie ! M-am uitat dupa Renault cu centuri Sparco, cutie de viteze Sadev scurta cu craboti sau dracu' stie cu compensatoare.... echipa Petrom....am pregatit si spritul si nisipul pt. adversari!! La anul sper sa ne intalnim!!!
!!


Ai o adresa de mail valida ? Am niste poze pentru tine
Shotgun
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 09 Ian 2006, 18:38
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Ursus2006 pe 20 Dec 2006, 21:20

ursus2007@yahoo.com

cetrero@personal.ro


caza-pesca@home.ro



Bah si cat m-am uitat dupa tine din poza aia cu Nicoleta Luciu !!! :cry:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde greier99 pe 20 Dec 2006, 21:22

Eu pana ieri am avut un AKM 7,62x39 (cand l-am ridicat de la politie l-am vandut).Cred, ca unul din motivele de retragere a acestor arme de la vanatoare, fost ca acesta i-se putea pune o pana in mecanismul semiautomat si acesta tragea la foc automat. Oricine acasa in cateva minute putea so o faca la foc automat.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate