Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 23:57

socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde sirbuflorin pe 24 Sep 2007, 12:49

Am o rugaminte pentru cunoscatorii si utilizatorii semiautomatei de la Baikal, MP 153, daca pot sa imi ofere cateva detalii legate de socurile de la aceasta arma. Desi spre rusinea mea posed aceasta arma de aproape 1 an nu am reusit sa fac tragerile de verificare necesare pentru determinarea gradului de socare a tevii cu cele patru socuri ce insotesc arma. Pe socuri producatorul nu ofera informatii despre nivelul de socare sau nu am observat eu???!!!. Ce am vazut sunt crestaturile de la gura socului care variaza de la 0-3 crestaruri. Daca poate oferi cineva informatii in acest sens astept cu nerabdare. Multumiri cu anticipatie
sirbuflorin
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iun 2007, 14:34

Mesajde violiv pe 24 Sep 2007, 23:22

Teoretic, arma ar trebui sa fie livrata cu setul complet de 5 (cinci) shock-uri, dar asta se intampla numa la armele livrate mai la vest.
Etichetarea este dupa modelul italian, 1 liniuta insemnand 1=full, 5 liniute 0=cilindric iar intre ele 4= 1/4, 3=1/2, 2=3/4.
In istoria armei au existat initial shock-uri diferite pentru alice de plumb si pentru alice de otel dar, de circa 2 ani se fabrica un singur fel de shock-uri pentru toate armele rusesti ce au proprietatea de a varia shock-ul, indiferent de configuratie, astea fiind toate rezistente la alicele de otel. Ca urmare, pe ele mai este marcata si valoarea corespunzatoare shock-ului pentru folosirea alicelor de otel - cel cu 3 linii este full pentru otel, cu 4 linii 1/2 iar cilindric este tot aia.
Pentru ca rusii trebe sa aiba ceva diferit, si shock-urile lor sunt diferite in sensul ca filetul este la partea ce se adanceste in teava si nu spre gura tevii, ca la tot restul lumii. Rusii zic ca e bine dar practica arata ca e mai prost - faptul ca shock-urile sunt fixate adanc si libere spre varf, adica exact unde realizeaza ingustarea, le face sa fie mai sensibile si au tendinta sa se rupa la partea terminala dupa un numar mai mic sau mai mare de cartuse sau la tragerea cu proiectil unic din cele stramte. Cred ca aceasta deficienta mai este favorizata si de faptul ca rusii le fac foarte scurte, ca urmare conul de racordaj si partea cilindrica stramta au cam 2 cm fiecare, astfel incat conul de racordaj are o panta foarte abrupta si preia mai rau solicitarea la trecerea snopului.
Nici diametrul exact al lor nu este o constanta deosebita si, mai ales, nu poate fi aflat decat masurandu-l pentru ca nu exista referinte scrise de producator. Tevile semiautomatei rusesti sunt marcate 18,4 mm - diametrul tevii, asta insemnand un pic mai larg decat 18,2-18,3 cat era 'norma' inainte de aparitia magnumurilor. In practica, diametrul este un egal sau un pic mai mare de 18,4 la cele cu camere de 76 si 18,6 la cele cu camere de 89 mm desi scrie tot 18,4 pe ele. Pentru un astfel de diametru, shock full ar insemna 17,4 mm diametru la iesire dar cel marcat cu o liniuta este ceva mai larg, situatie analoaga si pentru celelalte. Foarte evident este la cel cilindric care este mai larg cu totul decat teava. Cam la toate, pasuirea la nivelul unirii cu 'inima' tevii este deficitara, in sensul ca shock-ul este ceva mai larg - banuiesc ca toate sunt croite ca pentru cea supermagnum si n-au stat sa faca serii separate.
Oricum, este de apreciat ca sunt perfect cilindrice si nu ovale (cel putin toate cele incercate de mine). Treaba si-o fac cum scrie la carte dar depinde mult si de tipul de bura al cartusului, grupajele obtinute fiind caracteristice unui shock mult mai strans (cam cu 2 puncte) in cazul burelor cu contenitor.
Avand in vedere cele constatate si sfatuit de un alt forumist am decis sa ne achizitionam ceva shock-uri de schimb. Cautare amarnica pentru ca cele originale nu se gasesc de schimb nicaieri iar dintre fabricantii de astfel de chestii, extrem de putini fac si pentru IJ, adica unul singur, desi se comercializeaza arma in USA intr-un numar suficient cat sa fie o cerere pentru asa ceva.
Este vorba de Trulock de unde am si reusit achizitionarea a catorva bucati, numai cu ajutorul si sprijinul nemijlocit al lui razvy si val pentru ca firma nu livreaza in Ro. In oferta firmei exista modele simple, complet ascunse in teava, asemanatoare cu cele originale ca si modele ce prelungesc pe cativa cm teava, ported (gaurite) sau intregi. Daca merita banii, cel mai scump ajungand la 80$, ramane sa vedem in teren! La prima vedere sunt exceptional lucrate, mult mai bine ca cele rusesti, se pasuiesc la fix, se infileteaza mai usor si se strang la mana (cele cu prelungitor) chiar daca sunt prevazute cu lacase pentru cheia originala. Nu exista niciun semn ramas de la prelucrare, suprafetele interioare sunt efectiv oglinda. Nu am incercat decat modelele cu prelungitor, in variante full, extrafull si turkey. Am apreciat conul de racordaj mai lung, cu o panta aproape insesizabila ca si trecerea extrem de lina intre planurile tevii, conului si portiunii stramte. Pe acestea nu mai sunt trecute liniute ci sunt inscriptionate cu denumirea si valoarea diametrului efectiv in inchi. Sincer, nu m-am lamurit nicicum cu aceste inscriptionari. Spre exemplu, pe cel FULL este scris 0.700=17,78 mm, adica 18,4-17,78=0,62 mm constrictie, undeva intre 1/2 si 3/4 'clasic', pe cel EF este 0,690=17,52 mm adica 0,88 constrictie adica intre 3/4 si 1 iar pe cel Turkey 0,670=17,02 adica 1,38 mm constrictie si asta e mai strans bine decat full. Avand in vedere ca sunt facute sa se poata trage si alice de otel iar indicatia lor este la balta cred ca se refera la valori pentru alicele de otel dar curcanul nu se vaneaza la balta. Cele F si EF prelungesc teava cam cu 2 cm, portiune unde prezinta si un sir de gaurele dispuse in zig-zag cu rol de amortizator de recul. Cel T e un pic peste 3 cm, tot ported.
Am tras deocamdata cu cel F si s-a purtat bine la talere ceea ce m-a facut sa cred ca nu strange chiar asa de mult snopul. Am tras si in teren si am nimerit niste cartuse a caror bura era prevazuta cu doua ineluse de intarire la jumate si la gura astfel incat nu s-au desfacut deloc pe traseu iar snopul s-a purtat ca un brenneke. In placa a grupat aproape identic cu cel full original rusesc la alice mici < 3mm si parca ceva mai regulat cu 4,5 mm (dar la aceste diametre ale alicei niciun snop nu este regulat). Diametrul maxim, cu tot cu alicele ratacite, a fost sensibil egal - undeva spre 95-100 cm la 35 m distanta (intr-o coala de 110/120 cm). Cautand centrul grupajului, adica zona cea mai densa, si comparand aceasta regiune (cei 35 cm diametru) am constatat ca cel american pare sa stranga mai multe alice aici si mai putine in coroana de 75 cm. Ca urmare, este shock-ul ce sta si acum pe arma si nu intentionez sa-l dau jos decat pentru a proba si altele. Nu am reusit sa simt efectul amortizant de recul pentru ca oricum arma se poarta foarte bine cu cartusele magnum dar nici nu mi s-a parut sa faca zgomot mai mare in vecinatatea tragatorului asa cum face amortizorul de recul de pe carabina. Nici referintele unora care au testat intens efectul acesta nu sunt grozave si se pare ca tine de natura armelor mai mult, in sensul ca este foarte dificil sa faci un amortizor de recul eficient pentru lise. Imi pare mai util pentru ca acopera gura tevii complet si o protejeaza de eventuale accidente, ceea ce originalele nu fac fiind un pic ingropate in teava si lasand expusa zona cea mai subtire a peretelui tevii. Parca urmatoarele le-as lua fara gaurele.
P.S. pentru posesorii de 'doua tevi' cu shock-uri interschimbabile trebuie avut in vedere ca se comanda shock-uri speciale, cele pentru semi nu intra unul langa altul daca sunt cu prelungitor si nici nu se iau 'ported'.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde sirbuflorin pe 25 Sep 2007, 07:30

Multumesc mult pentru informatii si raman profund indatorat Violiv
sirbuflorin
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iun 2007, 14:34

Mesajde sirbuflorin pe 25 Sep 2007, 14:49

Violiv sa inteleg ca socul care nu are nici o crestarura la gura socului e full soc iar cel cu trei crestaturi = soc zero ??!!
sirbuflorin
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Iun 2007, 14:34

Mesajde violiv pe 26 Sep 2007, 07:28

N-ar trebui sa fie shock fara crestaturi - cel cu o crestatura e full, cel cu 3 e 1/2 iar cel cu 5 e 0.
Scrie ceva si in carticica armei si mai scrie si pe ele, pe laterala, ceva de genul:
C=0, M=1/2, F=1, IC=1/4, IM=3/4 urmate de niste indicatii relative la valoarea shock-ului pentru alicele de otel.
Cu un subler de adancime se pot si masura pe interior sa-ti faci o idee cat de mult difera fata de cei 18,4 mm cat ar trebui sa aiba teava.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde MLD GUNS pe 26 Sep 2007, 11:22

salut florin pentru problema ta i-ti recomand sa masori cu un subler interiorul socului pentru a vedea ce dimensiune are in milimetri asa este cel mai sigur pentru tine. indiferent de sistemul deinscriptionare exista un corespondent in milimetri.
MLD GUNS
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Sep 2007, 19:45
Locaţie: bucuresti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 27 Sep 2007, 15:12

Am cumparat recent o MP153, avea in cutie doar 3 shokuri, 1-full, 3-1/2, 4- 1/4.... le-am incercat pe toate, shi am constatat ca cel mai potrivit pt ratze, porumbei..... este cel cu 3 taieturi- 1/2.
La prima ieshire in teren, 1 ratza mare, din cirdul de porumbei popeshti, in zbor- 3 focuri consecutive- 3 porumbei!!!! am ramas cu gura deschisa!!! shi mai tirziu alt porumbel popesc..... totul la o distantza de 30-40 mt.
Deci, e o arma foarte buna.... cel putzin la inceput, sa vedem cum se v-a purta mai apoi!!! :D
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde violiv pe 28 Sep 2007, 07:33

Bravo! Da' cea durat asa mult? Sunt cateva luni de cand ti-ai exprimat intentia de a lua o arma?
Si eu tot cu 1/2 am mers (dupa ce le-am incercat pe toate 4 pe care lea-m avut cu arma - 0, 1/4, 1/2, 1) apoi am luat shock-ul de la Trullok si nu l-am mai dat jos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 29 Sep 2007, 20:35

Salut!!! Pai eu eram in portugalia in acel moment, dar am trimis banii in basarabia in aprilie shi un prieten politzist mi-a cumparat-o..... Dar am incercat-o abia in august!!!
Am ramas foarte multzamit, parca a fost facuta la comanda pt mine, la lungime, la greutate....... credetzi-ma, nici una din cele 5 arme( beretta, browning, winchester) care le am aici nu-mi vin asha de bine!!!
Rezultatul a fost minunat, in 8 ieshiri pe teren, 3 ratze mari, 5 sersele, 5 porumbei popeshti, 23 turturele, 117 gugustiuci, 15prepelitze, 3 potirnichi shi 2 ciini hoinari :lol:
Din 300-350 cartushe trase, doar 1 nu a fost extras complet shi era de 24 gr.....
Imi spuneau ca cam "roade" degetele la incarcare- dar a mea nu face asha ceva...
In rest se va vedea cu timpul cum se va purta :P
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 29 Sep 2007, 21:28

Am mai cumparat shi un pistol MP-446 VIKING, 9x19 Luger, facut tot de BAIKAL. Cu parere de rău nu am avut timp sa fac poze cu el, dar daca totul merge bine, fac in decembrie, cind merg in basarabia la iepuri ;) http://gsgi.banga.ether.net.ua/mirrors/ ... g145-r.htm
http://www.baikalinc.ru/en/company/108.html
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Chokes

Mesajde Aldebaran pe 17 Apr 2008, 05:08

violiv scrie:Pentru ca rusii trebe sa aiba ceva diferit, si shock-urile lor sunt diferite in sensul ca filetul este la partea ce se adanceste in teava si nu spre gura tevii, ca la tot restul lumii. Rusii zic ca e bine dar practica arata ca e mai prost - faptul ca shock-urile sunt fixate adanc si libere spre varf, adica exact unde realizeaza ingustarea, le face sa fie mai sensibile si au tendinta sa se rupa la partea terminala dupa un numar mai mic sau mai mare de cartuse sau la tragerea cu proiectil unic din cele stramte. Cred ca aceasta deficienta mai este favorizata si de faptul ca rusii le fac foarte scurte, ca urmare conul de racordaj si partea cilindrica stramta au cam 2 cm fiecare, astfel incat conul de racordaj are o panta foarte abrupta si preia mai rau solicitarea la trecerea snopului.


Shocurile Baikal (IJ) au filet Tru-choke, care NU a fost inventat de rusi... Browning, Remington (ReM-choke), Winchester (Win-choke), Mossberg (Accu-choke) si Hastings II, toate au filetul la fundul choke-ului, cu pasuri diferite; Benelli/Beretta le au la git, care oare sa fie mai bune si dece?
Baikal sau Remington SPR-453 vin acum standard cu shocuri extinse pentru otel/tungsten (cel putin pe partea asta a baltii) care sint marcate in clar cu constrictia respectiva, si cu crestaturi.
Shocuri bune si mai ieftine se pot cumpara si de la Carlson's (http://www.choketube.com/truchoke.html) iar specialties de la mai multi producatori, dar mult mai scumpe.
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 12:24

In poza de mai jos sunt socurile pe care le-am primit cu arma.
Intrebari:
-cu care trag proiectil unic?
-cu care trag alice de 3 si 4 mm ?
-este vreunul "universal", adica sa poata fi folosit si cu unic si cu alice ?
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde the_mav pe 12 Oct 2016, 12:46

dreapta sus => cautare / cautare avansata... socuri, unic, etc

succes
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 14:01

mda....deci nici tu nu stii...
asteptam, poate ne lamureste cineva.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde the_mav pe 12 Oct 2016, 14:24

Dacus_Malus scrie:mda....deci nici tu nu stii...
asteptam, poate ne lamureste cineva.

mda...deci esti praf
a doua oara iti spun sa iti faci si treaba singur, sa nu mai stai cu mana intinsa, cand ai putea gasi aceasta informatie la doar 2 clicuri distanta.
din punctul meu de vedere NU meriti sa fii ajutat cu o astfel de informatie de baza, cu atat mai mult cu cat esti obisnuit sa fii ajutat de altii in loc sa te ajuti singur!!!
ps: cum ai trecut tu examenul de vanatoare daca ai dileme referitoare la utilizarea socurilor in cazul proiectilului unic? nu de alta, dar cum zicea cineva de curand: nu te-as dori langa mine pe un fond de vanatoare.


:evil: :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 14:43

am dat mai multe clicuri si nu m-am lamurit.
examenul l-am luat cu 26 puncte din 30.
Despre socuri am invatat doar la cursul de arme si munitii, dar foarte pe scurt.
Acum am nevoie de informatii.
Am socurile din poze.
unul dintre ele nu are nici o linie/crestatura...si chiar nu am gasit informatii despre acest tip.
Celelate 2 au 3 liniute respectiv 1 liniuta dar tot nu sunt lamurit care e potrivit ptr. unic.
In rest nu comentez....
De exemplu, nici eu nu as merge la vanatoare cu tine.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde the_mav pe 12 Oct 2016, 14:55

better safe than sorry!!! putin 26. nu mai fi tare in "comunicare tupeista din spatele tastaturii" ca nu te ajuta cu nimic, mai bine ridica-te singur din negura nestiintei :!: :!: :!:

crestatura? liniuta?
de scrisul de pe ele nu zici nimic? ala nu conteaza, da-l dreaq de scris...o fi fost vreun bou care n-avea ce face si s-a apucat sa scrijeleasca si el ceva pe niste bucse metalice autoinfiletante... de nebun, asa, in uzinele sovietice.

SA NU MAI CITIM, ca e mai usor sa ne lumineze altii! la fel e si cu aia verzi care fac coliva azi ursului din Sibiu - stiu doar ce li se ofera din online de pe fb sau de pe vreun blog...sau forum sau ce alt canal online o mai fi.
FILTREAZA SINGUR si abia apoi poti spune ca inveti cu adevarat :!: Depune un effort, oricat si oricare ar fi el, si abia atunci esti indreptatit sa primesti ceva, neconditionat, la schimb.

Cu cat mai larg, cu atat mai bine pt proiectilul tau unic. adica ala CILINDRIC (un cilindru NU e con, nu are constrictie, trece mai liber proiectilul de la unic).
daca folosesti Sauvestre, poti pune orice soc vrei.
NU te intinde la unice de 89.
NU ai teava slug la ea, asa ca nu te gandi ca esti deja Vasily Zaytsev.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 15:49

multumesc.

PS: din moment ce flinta mea este calibrul 12/76, este evident ca nu voi folosi cartuse mai mari de 76.
In schimb am 4 cartuse 12/67, cu alice de 5mm, pe care abia astept sa le trag.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde bogus pe 12 Oct 2016, 16:04

ai grija si in ce, 5 de cam marisor asa ca vezi cauta ceva vulpi
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Sly_Fox pe 12 Oct 2016, 16:32

Dacus_Malus scrie:In poza de mai jos sunt socurile pe care le-am primit cu arma.
Intrebari:
-cu care trag proiectil unic?
-cu care trag alice de 3 si 4 mm ?
-este vreunul "universal", adica sa poata fi folosit si cu unic si cu alice ?
Multumesc!


Ai trei socuri in urmatoarea configuratie:
-M ( cel din stanga): adica medium, constrictie 0,5 mm. Cu asta poti trage cu alice din plumb si iti va da o imprastiere medie, bun atat la camp cat si balta, dar merge si la sarite. Poti trage si cu alice din otel, insa este socul maxim admis, adica pentru otel ar fi varianta full. Merge si la proiectile unice clasice din plumb, fara camasa din plastic pe care sa le imbrace. La fel, ar fi maximul pentru unicele clasice precum Brenneke.
-F ( cel din centru): adica full, plin, constrictie 1 mm. Cu asta poti trage doar cu alice din plumb si iti va da o imprastiere redusa ( adica va bate strans), practic doar un extra-full sa stranga mai tare alicele decat asta. Este indicat sa fie folosit in camp deschis la iepuri si la balta, atunci cand tragi la rate si la gaste. Nu este tocmai indicat la sarite, atunci cand vanezi prepelita sau fazan de exemplu. Atentie insa, strangerea snopului se face doar in cazul alicelor cu diametru mic si mediu, adica pana pe la 4 mm. Nu se trage cu alice din otel pe un asemenea soc, de evitat si tragerea cu proiectile clasice. Merge insa tras cu proiectile gen Sauvestre.
-IC ( cel din dreapta):adica cilindric imbunatatit, constrictie 0,25 mm. Cu asta poti trage atat alice din plumb cat si din otel si va da o imprastiere mai mare a alicelor. Se foloseste mai mult la vanatoarea de aproape, la sarite ( prepelita, fazan, sitar etc). Daca nu ai si un soc cilindric, asta ar fi cel mai indicat pentru proiectile unice clasice.

Si ca sa raspunde exact pe intrebari:
-Proiectil unic tragi cu cel din dreapta, inscriptionat IC.
-Tragi alice de 3 si 4 cu toate socurile, insa avand in vedere ca sunt alice mari, cu care tragi la specii precum iepure, vulpe, rata si gasca, este indicat sa folosesti socurile M si F ( cel din stanga si centru)
-Cel IC este universal, poti trage linistit atat alice ( plumb si otel) cat si proiectile unice. Merge si cel M ( din stanga) insa mai bun pentru unic este cel IC.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Sly_Fox pe 12 Oct 2016, 16:50

Dacus_Malus scrie:multumesc.

PS: din moment ce flinta mea este calibrul 12/76, este evident ca nu voi folosi cartuse mai mari de 76.
In schimb am 4 cartuse 12/67, cu alice de 5mm, pe care abia astept sa le trag.

Cred ca aceste 4 cartuse sunt ori de la Bascheri Pellagri ( tub maroniu model Big Game Zeratti, cu capacel transparent deasupra) ori de la Sellier Bellot ( tub alb model buck shot, cu capacel transparent deasupra), aceste doua sortimente fiind cele mai intalnite pe piata noastra, mai ales ca ai precizat ca au tub de 67 ( cred ca mai degraba sunt 67,5, dar nu conteaza).
Poate ca de abia astepti sa le tragi, insa nu prea ai la ce sa le tragi. Singura specie la care alicele de 5 mm ar avea vreo utilitate, este vulpea, pe timp foarte geros, ger uscat atunci cand si pietrele pocnesc. In rest alicele de 5 nu sunt stralucire si asta nu pentru ca nu ar avea putere ( ba din contra), ci pentru ca intre ele sunt goluri mari prin care vanatul precum iepurele si chiar vulpea ( ca la altceva nu vad pentru ce le-ai folosi) poate trece fara sa fie lovit, sau si mai rau riscul sa fie doar ranit este destul de mare.
Unii vanatori folosesc 5 mm la iepure, vulpe si gasca, insa eu unul, ca vanator de campie, nu le folosesc. Recunosc ca foloseam asa ceva pe la inceputuri, insa mi-am dat seama repede ca nu sunt combinatia ideala. Chiar si in conditiile extreme de temperatura prefer un cartus incarcat cu alica de 4, 4,3, maxim 4,5.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: socuri pt. semiautomata MP 153 Baikal

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 18:23

sly_fox, multumesc mult ptr. lamuririle despre socuri.

Despre cartusele 12/67:
Sunt B&P big game,tub maroniu si cu capacel transparent...si acum observ ca nu sunt de 5 mm, ci sunt numarul 5, adica sunt de (aproximativ) 3mm. Deci le pot folosi la combatere ciori.
Pe ele scrie 12/67, si eu nu am masurat tubul sa vad daca e de 67 sau 67,5.

PS: daca te uiti pe topicul cu jurnale, la jurnalul meu, vei vedea poza cu cartusele, unde se pot vedea si cele cu proiectil unic.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate