Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:28

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

semi cu imprumut de gaze
101
58%
semi inertiala
74
42%
 
Voturi totale : 175

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde zorbaz pe 04 Ian 2012, 21:01

Arma asta a "smintit" multe oratanii. O vreme am folosit-o si la gasca si iepure neavand altceva , dar cam ranea vanatul asta, :oops: drept pentru care mi-am luat o clasica baikal 43 magnum 1c/ tevi de 725 mm exclusiv pentru cele 2 specii (gasca si iepure- pasaj + atinere) pe care am pus extra full shock trulock pe ambele tevi. Visul meu era una cu tevi de 760 mm dar nu am gasit in Romania decat modelul cu cocoase. Offtopic -- mari satisfactii la distanta cu ij-ul in configuratia asta-- mi-am facut ceva "prieteni" :lol: .
In ceea ce priveste Breda a ramas arma de sarite/breneke dar cu munitie de maxim 36 g ca sa nu am surprize privind ciclul. Pulberea "rapida" din cartusele winter sau bp longrange iarasi o zapaceste , dar am vazut si arme magnum cu pretentii care au avut probleme cu aceste cartuse. Revenind, am cautat pe teava ceva scris dar am gasit doar breda- brescia made in Italy. O sa scot teava sa vad poate mai e scris ascuns pe undeva. Revin cu poze.
zorbaz
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Mar 2010, 10:38

Re:

Mesajde DAC pe 09 Sep 2012, 12:10

violiv scrie:Nu e gluma. Exista un model de inchizator pentru arme semi, inventat de Mauser prin 1945 pentru un model de arma de asalt, care functioneaza ca un inertial, cu deschidere intarziata de prezenta unor cilindri de rulment ce se angreneaza intre inchizator si culata. Este o evolutie a celebrului inchizator de la mitraliera germana MG 42 dar nu mai are nevoie de reculul tevii ca sa functioneze. Inchizatorul a fost folosit de multe arme celebre (H&K fiind cele mai cunoscute) dar toate pe glont pana cand, anul acesta, o firmulita a scos si o lisa "S.F." ce functioneaza pe baza acestui inchizator.

http://www.srmarms.com/

De votat, votez "cu recuperare de gaz" pentru ca se poarta mai bine la recul. Dac-ar fi sa judec sistemul in sine, cel inertial este mai simplu si mai usor de intretinut.


Mai e ceva de lucru la arma asta.
http://youtu.be/5P4Crs9cgzU
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 30 Sep 2012, 10:45

.... dupa Patrick Flanigan si Tom Knapp, cu 10 respectiv 11 talere aruncate din mana si sparte in aceeasi serie avem un nou record mondial: Raniero Testa cu 12 !!!
Winchester SX3 intr-o varianta preparata special de firma pentru acest scop (pat cu o configuratie ceruta de tragator si magazie cu extensie).

Italianul are 34 ani, a fost ani de zile tragator de Benelli, antrenat o vreme de Tom Knapp si a trecut la Winchester in 2012 - iata ce declara: E incredibila! De cand am luat in mana aceasta arma totul s-a schimbat si in doua luni am reusit sa indeplinesc un obiectiv la care ma chinuiam de trei ani. SX3 e o arma extraordinara, foarte manevrabila, dotata de o incredibila viteza de rearmare si de o mare stabilitate in momentul focului, indispensabile pentru obtinerea unui asa rezultat.
Dupa ce Patrick Flanigan s-a jucat o vreme cu SX3 si a plecat la Mossberg din motive ... iata ca Winchester gaseste un tragator mai bun ca sa-i tina arma in topul celor mai rapide....declara Frederick Colombie ("seful" importatorului Browning-Winchester-Miroku) in Italia: ce a facut Testa este incredibil; in doua luni ne-a lasat pe toti cu gura deschisa atat in Italia cat si in Belgia. O arma proiectata in USA, cu piesele produse in Belgia si asamblata in Portugalia ....

http://www.youtube.com/watch?v=qzbxpWy_ ... re=related

Se pare ca dilema inertiala versus gaz inca nu s-a transat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde jaguar44 pe 04 Oct 2012, 20:50

nu e mult timp de cand sunt in posesia unei Winchester SX3. E foarte usoara si manevrabila.Sunt incantat de usurinta cu care o manevrezi si intradevar e foarte rapida.
O recomand si din cauza raportului foarte bun calitate pret.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2013, 09:41

Referitor la titlul topicului.
Am mai scris pe aici despre faptul ca semi-automatele nu prezinta un interes deosebit pentru mine,si ca prefer armele cu doua tevi, atat juxtapuse cat si suprapuse. Am si tras foarte putin cu semi, tocmai din acest motiv.
Ieri s- adesfasurat proba de poligon, premergatoare examenului scris dat de catre tinerii aspiranti la statutul de vanator. Poligonul jandarmeriei din Fetesti, Ialomita.
Dupa efectuarea tragerilor de catre candidati, participantii care erau deja vanatori, si oficialii,au fost invitati sa faca o demonstratie de tir. Cum afara era o vreme cainoasa, cu un vand teribil si frig pe masura, doar doi au acceptat invitatia, unul dintre cei doi fiind si subsemnatul.
Armele utilizate erau Benelli, cu pat compozit, neagre si urate. Uhh, la naiba, trebuie sa trag cu semi.
Am fost primul la tras, am ales o arma care cadea in umar teribil de bine, de vis. Am tras fix 45 de focuri, doborand 45 de talere, o performanta nu prea de efect pentru veterani dar surprinzatoare pentru tinerii aspiranti. Sincer ma asteptam sa ratez vreo cateva talere, mai ales ca trag cu o semi, insa sincer va spun arma aceea parca era lipita de umar, find o prelungire naturala a corpului. De necrezut, am inceput sa admir modelul acela de semi.
Si acum partea mai putin placuta.
Majoritatea focurilor pe cere le-am tras din semi, au fost dintr-o arma cu imprumut de gaze. Nimic de reprosat, un pic greuta, recul absolut decent. Cu inertiale am mai tras, insa doar cateva focuri, ocazional.
Acum , dupa 45 de focuri cu o inertiala usoara ca un fulg, aveam umarul vanat, lovea precum un cal naravas, si asta la cartuse cu incarcatura normala.Dupa mai mult de 50 de focuri trase in succesiune rapida, nu cred ca mai are cineva chef de talere.
Asadar semi-automata cu imprumut de gaze sau inertiala?
Pentru cei care merg cu semi doar la vanatoare, o inertiala ar fi tocmai buna, daca insa mai fac si turul unor poligoane, atunci cea cu imprumut de gaze ar fi o alegere mai inteleapta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 11:25

Sly_Fox scrie:Referitor la titlul topicului.

Pentru cei care merg cu semi doar la vanatoare, o inertiala ar fi tocmai buna, daca insa mai fac si turul unor poligoane, atunci cea cu imprumut de gaze ar fi o alegere mai inteleapta.


Sau o Benelli cu pat Comfortech - fata de cel simplu, negru si urat este un castig incredibil pana nu incerci.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde adisan77ro pe 24 Mar 2013, 18:17

Intr-adevar, si eu am tras initial cu o inertiala cu pat de lemn, iar dupa 2-3 cutii de cartuse (normale ca ptr poligon) am ramas cu urme pe umar. Cu toate acestea m-am incapatanat sa vreau inertiala si am luat un VINCI cu pat confortech 12/76 si am purces la poligon cu mare speranta. Insa de data aceasta m-am intors vanat in obrazul drept :lol: Motivul ? Patul imi era prea scurt cu talpa aceea normala la capatul patului. Dupa ce am schimbat insa talpa aceea de silicon cu marimea cea mai mare (diferenta este de doar 1cm in+), a aparut insa o alta problema: TRAG ATAT DE BINE CU EA INCAT NU MA MAI POT OPRI :!: :!: :!: Asa ca am uitat de orice disconfort si asta fara sa ma limitez la incarcaturi minime de 24 sau 28gr, chiar si atunci cand trag cu cartuse magnum de 76 cu incarcatura si de 50gr (e de-nteles ca nu la talere). In concluzie oricand o semi inertiala daca ti se potriveste si are pat confortech si poti sa tragi fara grija si cateva sute de cartuse fara nici cel mai mic disconfort in timpul tragerii sau urmari dupa terminarea sesiunii de tragere. Si daca mai iei in calcul si intretinerea care este atat de facila, chiar n-as mai cumpara vreodata o semi cu gaz care se cere gadilata mai mult mai des. Eu cu inertiala am facut un experiment si nu am curatat-o timp de 1 an de zile, cu iesiri dese la talere (si nu a fost nici o iesire in care sa trag sub 100 cartuse si maxim am tras 300), si iesiri la vanatoare in fiecare saptamana pe perioada sezonului(si nu a fost iesire in care sa nu trag cel putin 3-4 cartuse, fie alice fie pr.unic iar maxim am tras o cartusiera intreaga.) Anul acesta la sf sezonului cand am curatat-o i-am desfacut si mecanismul tragaciului si sistemul inertial gandindu-ma ca voi avea mult de curatat insa am gasit doar cateva urme de fum pe capul inchizatorului si in sistemul inertial care au mers f usor jos cu o carpa impregnata cu Balistol, iar in sistemul tragaciului am gasit mai degraba cateva resturi de la papuris si trestii decat funingine :lol: Teava la fel a redevenit repede OGLINDA si nu a cerut in schimb altceva decat BALISTOL :!: . E drept ca incerc sa nu folosesc cartuse proaste. Oare cum s-ar manifesta o semi cu gaz la acelasi tratament?

PS: singurul gust amar pe care mi l-a lasat totusi VINCI este faptul ca nu am timp sa trag cu ea atat cat mi-as dori, iar cand am timp NU MA MAI POT OPRI si coboara mana tot mai adanc in buzunar :lol:
Cu ocazia aceasta ii multumesc lui VIOLIV dupa a carui parere, m-am ghidat cand am ales VINCI, ptr ca de fiecare cand am pus arma la treaba m-am felicitat ca nu am ales altceva.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 24 Mar 2013, 19:30

Cu placere!

Sincer, mie imi pare foarte-foarte rau ca nu pot trage cu Vinci din motive ce tin de o deficienta la mana dreapta. Cat am avut vreme sa-mi aranjez mana cum trebe pe crosa n-am avut nicio problema dar la tras iute nu mi-a mers. In schimb mi se potriveste la marele fix Crio_Comfort Raffaello :lol:

Experimentul cu necuratat arma l-am facut si eu - am tras un sezon cu MP-ul fara sa o curat. La final am muncit o dupa-amiaza sa curat funinginea de pe magazie si din cilindrul de gaze. La final aratam mai rau ca un cosar. Singura chestie pozitiva a fost ca am constatat ca exista un prag al mizeriei de care nu prea poti trece - ori tragi o zi si 10 cartuse ori un sezon si 500 la fel de neplacut este de curatat.
Dupa ce-am trecut la pompa nu mi-a venit sa cred cat de putin ai de curatat la arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Don pe 24 Mar 2013, 20:09

violiv scrie:Sincer, mie imi pare foarte-foarte rau ca nu pot trage cu Vinci din motive ce tin de o deficienta la mana dreapta. Cat am avut vreme sa-mi aranjez mana cum trebe pe crosa n-am avut nicio problema dar la tras iute nu mi-a mers. In schimb mi se potriveste la marele fix Crio_Comfort Raffaello :lol:

N-am probleme la nicio mana...in schimb incep sa am la ochi,varsta incepe sa se arate - de la
distanta insa tot Raffa Crio prefer,fara comparatie cu Vinci sau SBE II - sunt curios sa fac o
proba mult mai atenta si cu inertialele lui Guerini cu care n-am avut decat contact pasager!
La gazurile noi,cele promovate ca avand valve cu autocuratare,poti linistit sa faci toaleta o
data pe sezon,nu prea mai stiu vreuna mai acatarii cu care sa nu depasesti linistit mia de
cartuse trase fara sa fii obligat s-o cureti...asta spune ceva si despre cata mizerie mai ramane, de fapt, pe "traseu"...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mar 2013, 12:54

violiv scrie:Sau o Benelli cu pat Comfortech - fata de cel simplu, negru si urat este un castig incredibil pana nu incerci.

Cert este ca dracovenia aia urata ma face incet-incet sa imi schimb parerea despre unele semi. Si asta dupa ani de zile in care ma feream instictiv in momentul cand trageam cu asemenea arma, de teama sa nu imi sara in ochi cartusul ejectat. :D
Pe scut mi-a placut acel model de arma, diferit de toate celelalte semi cu care am mai tras pana in acest moment. Daca o sa am ocazia o sa incerc si una cu pat Comfortech.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde madalin122582 pe 25 Mar 2013, 14:33

Sly_Fox scrie:De necrezut, am inceput sa admir modelul acela de semi.

Incet incet, ingheata iadul :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mar 2013, 16:28

Deocamdata Sarsaila poate sta linistit, nu am de gand sa schimb macazul si sa trec pe semi. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde vanatorul dibaci pe 26 Mar 2013, 17:19

Blonda ,bruna sau roscata ? verzi ,albastri sau caprui ?
-Cam asa se pune intrebarea -din punctul meu de vedere clar o semiautomata -de ce ?-simplu
ce faci cu semiautomata nu faci nici cu suprapusa nici cu juxtapusa-poate sa imi spuna si mutu
le am pe toate patru :) si stiu fiecare cum se misca (si daca nu as sti eu m-ar trage clienti de maneca )
Talere ???? - Ok -imi iau sporting si am rezolvat problema -doresc FITZE :?: iau pusca cu cocoase si fac o prepelita de moare lumea .
Le vreau pe toate ? -Iau o semi si ma satisface orcand si oriunde -fie ca este fazan,prepelita .gugu.sau alt vanat vreti nu vreti este universala.
Cestiunea cu inertiala sau gaz ?-tine de alte problema -sa i-ti vina arma bine ,sa poti sa te joci cu patul (mai la stanga mai la dreapta uite asa se ...)-si parerea mea sincera VINCI o mare gaselnita (ca si Xplor de altfel) nu mai pun la socoteala ultima porcarie(parerea mea ) Beretta A 300 Outlander.
CONCLUZIE -vrei inertiala Breda sau Benelli sau Guerini -Vrei gaz /-Fabarm sau Beretta- acum sa te gandesti la ce fel /tip de vanatoare mergi.
PS -anul acesta cele mai multe vanatori la porc au fost cu semi si toate soldate cu dubleuri :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Mar 2013, 19:05

vanatorul dibaci scrie:ce faci cu semiautomata nu faci nici cu suprapusa nici cu juxtapusa

Aici te contrazic. Fiind tragator atat cu juxtapusa cat si cu suprapusa,ma descurc la fel ca cei care au semi, ba chiar mai mult.
Dar fiind topicul destinat armelor semi, nu spun mai mult.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde scirocco pe 27 Mar 2013, 09:53

vanatorul dibaci scrie:Le vreau pe toate ? -Iau o semi si ma satisface orcand si oriunde -fie ca este fazan,prepelita .gugu.sau alt vanat vreti nu vreti este universala.


Si daca nu ai carabina si te duci la mistret? Asa cum se stie,la vanatoarea de mistret mai ai pe autorizatie si vulpe,cum incarci arma?Un cartus cu alice si doua cu proiectil unic?Si daca iese primul mistretul? Ai? :lol: :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 27 Mar 2013, 11:20

Tragi la vulpe cu unic din lisa ... :wink:
Daca ai basculanta cu doua boabe tu stai cu alice pe una si unic pe cealalta :!: :?:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde scirocco pe 27 Mar 2013, 13:03

Eu,unul da!Si bineinteles mai am pregatite doua unice.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mar 2013, 13:30

Sly_Fox scrie: Daca o sa am ocazia o sa incerc si una cu pat Comfortech.

Hai ca ma citez singur.
Am uitat ca am tras si cu una Comfortech. De fapt nici nu am stiut ca aia era Comfortech. Cautand pe Net am vazut ca cea cu care trasesem era in aceasta varianta.
Asta este fieroaica:
http://www.benelli.it/en/products/semia ... rtech-camo
Pe scurt arma Benelli varianta camo, teava de 66,sina lata cu doua catari, care nu se aliniau nici descantate. Patul nu imi venea de nicun fel, in plus cele doua catari, una metalica, cealalta din fibra de culoare rosie ma derutau rau de tot la tras. Reculul nu l-am simtit, insa poate din cauza ca am tras de fiecare data pe timp friguros, cand eram imbracat gros.
Cea neagra, cu o singura catare, cu care am tras in poligon, venea muuult mai bine in umar decat asta camo cu pat Comfortech. La un moment dat, proprietarul care este tragator de bock de peste 15 ani, mi-a oferit-o in schimbul ZB-ul meu juxtapus cu care mai ies din cand in cand. Nu stiu cum s-a facut ca nu a nimerit nimic cu Benelli in ziua aia, iar cand i-am dat juxtapusa a vanat un fazan si o vulpe, facand...dubleu. :D
Asa s-a nimerit.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde CapraNeagra pe 07 Iun 2013, 06:55

vinatorul iscusit scrie:
catalinim scrie:Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?
Avantaje/dezavantaje, experiente, sfaturi, dogme, zvonuri, tot ce va trece prin cap ... dar despre semi!

daca s au tras cateva mii de cartuse fara nici o problema,fara intretinere,si acum totul functioneaza perfect,este INERTIALA ,daca se cheama Benelli,si cel care o are sunt eu,ai putea s o incerci cu toata increderea...fata de ce stiu la cei care au " cu imprumut de gaze",ei au mai multe probleme .


Am un Springfield M1A in .308 semi(pe gaz) care a vazut ff multe gloante (peste 4500 in mai putin de 2 ani) fara nici o stricaciune.Drept este ca a fost curatata dupa fiecare tras, fie ca au fost 3 golante, sau 200. Cam la 1000, depinde de ce munitie am folosit, am desfacut-o complet complet, si am curatat fiecare piesa in parte. E putin mai mofticioasa cand vine vorba de intretinut, dar nu le poti avea pe toate.Nu am schimbat nici macar un arc, surub sau mai stiu eu ce.

Pro: Rapida, destul de precisa pana in 600-700 daca practici destul ( nu ai nevoie sa impusti muste....sau mai stii). Daca ratezi primul foc si ti se mai da sansa de catre vanat sa mai tragi, o poti face mai rapid decat cu un bolt action, fie el si straight pull( R8, Manlich, etc). Uneori un recul mai redus, datorita greutatii, care de obicei este mai mare( si este un contra)

Contra: Limitat la distana de tragere precisa ( daca vrei peste 1000, nu prea vad cum o vei face cu un semi auto. Este de obicei mai grea. Nu prea multe calibre din care sa alegi, si nu multe magnums. Mai multe piese care pot sa iti dea bataie de cap. Mai greu de curatat. Costisitoare daca ai mancarici la deget cand te duci la practica( te trezesti ca ai tras 3-4 cutii si uite cum se duc banii).Uneori mai galagioase datorita compensatorului cu care vine( majoritatea vin cu cate ceva in bot pt a reduce reculu').

cam astea sunt criteriile mele, si mai mult ca sigur nu sunt toate si mai ales nu neaparat in aceasta ordine de idei. astept si eu sa mai invat, si mai mult ca sigur sunt intr-un loc potrivit . bafta.
CapraNeagra
 
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mai 2013, 05:06

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde iliealexandruionut pe 18 Iun 2013, 18:09

Imi permit sa mi exprim si eu o opinie despre acest vesnic topic..Sunt posesor de imprumut de gaze si inainte sa iau decizie cu privire la tip(gaze sau inertiala),marca ,model....samd am citit acest forum DIN SCOARTA N SCOARTA,plus multe alte lucruri despre si am considerat ca imprumutul de gaze este mai ok pt mine.Mai omenoasa la umar,mai rapida la incarcat ,toaca mai usor diferite incarcaturi si intai de toate nu te lasa sa o lasi necuratata!Nu cred in acei vanatori care spun ,, ca arma se curata singura,, sau ca merge brici si nu am curatat o de 10 ani....arma trebuie ingrijita cu mare atentie si punct,asa cum facem cu orice alt lucru drag noua.Asa ca in opinia mea,vanator nou,imprumutul de gaze este sistemul cel mai ok pt conditiile de vanatoare din zillele noastre.


numai bine!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde blackcrotal pe 13 Ian 2014, 09:42

Salut,
Nu am tras cu arme de vanatoare pana acum dar am tras foarte mult cu multe si diverse arme militate.
am sa dau exemplu a doua arme automate celebre la vremea lor :
PPS sau popular " Balalaica " ruseasca , arma inertiala de o simplitate a mecanismului de dare a focului pe care nu am mai intalnit-o la nici o arma pana acum . Practic o pusca mitraliera cu teava scurta cu precizie "punct ochit , punct lovit " la 100 m care la peste 25 de ani de la data fabricarii , si in unele cazuri dupa ce au trecut prin razboiul al 2 lea mondial, le foloseam la "concursuri" de tir tragand la 25 m la cutie de chibrit sau chiar la tigara.

A doua arma pe care vreau sa o aduc in discutie este vestitul AKM pe care sunt convins ca-l stiti cu totii. Arma cu imprumut de gaze, de asemenea foarte precisa ( ma refer la armele cu patul de lemn ) .

Aceste doua arme au ridicat aceleasi discutii ca cele pentru armele semiautomate .

Eu nu inteleg altceva ( este firesc , sa nu inteleg atata timp cat am strat gros de puff pe mine :lol: ) :
Nu inteleg de ce sa-ti cumperi arma semiautomata cat timp la noi cu sunt permise mai mult de 2 cartuse in MAGAZIE.
Am vazut filme pe PV-TV . In Canada se merge la vanatoare de rate sau de gaste cu semiautomate cu cate 5 cartuse in magazie ( daca am numarat eu bine )

Deci intrebarea mea este de ce-si cumpara cineva o arma semiautomata cand poate sa cumpere un book ?
Multumesc,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Gabriell pe 13 Ian 2014, 10:57

Un cartus sau mai multe in plus (in functie de legea tarii in care se vaneaza) nu reprezinta unicul motiv pentru care multi dintre vanatori opteaza pentru semiautomate.
Facand exceptie de la subiectivismul (aspectul militaros poate fi unul din motive) ce poate duce uneori la alegerea unei semi in favoarea unei clasice juxtapuse sau bock,mai exista si ale motive ce inclina balanta spre semiautomate. Unele practice si in functie de tipul de vanatoare! Sa zicem ca mergi in zone umede cu multa apa,stuf,ceata...adica conditii mai vitrege la rate,gaste,uneori si cu expunere mare la apa sarata! Aici,e normal ca alegerea majoritatii sa fie pentru semiautomate si unul din motivele reale pentru care sunt preferate: paturi compozit si acoperire camo (care se poate regasi la putine bock-uri) care fac intretinerea mai usoara la acest capitol,deci rezistenta indelungata...si de ce nu,orice foc in plus chiar conteaza!
Un coleg imi explica odata la o iesire,foarte convins si sigur pe el,ca nu are incredere deloc in faptul ca cea de-a doua teava (la juxtapuse sau suprapuse) ar trimite alicele in acelasi loc! A incercat cu argumente sa ma convinga si pe mine,dar nu a reusit. 8)
Deci,iata ca motive pot exista de multe feluri!
Avatar utilizator
Gabriell
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Sep 2012, 10:02
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde blackcrotal pe 13 Ian 2014, 17:22

Multumesc Gabriel pt raspuns , dar am observat ca armele cu pat de lemn sunt de multe ori MULT mai scumpe decat echivalentul cu pat de compozit. Eu chiar am considerat ( din observatii strict vvizuale ) ca variantele cu pat de lemn sunt variantele de lux functie de esenta de lemn din care sunt facute si de finisaje.
Sigur ca inteleg subiectivismul oricarui om care alege in functie de cum ii incanta ochiul un produs indiferent de tipul produsului.
Dar eu ma gandeam ca exista ceva motive practice .
inca o data ,
Multumesc
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 13 Ian 2014, 17:34

blackcrotal scrie:Salut,

PPS sau popular " Balalaica " ruseasca , arma inertiala de o simplitate a mecanismului de dare a focului pe care nu am mai intalnit-o la nici o arma pana acum . Practic o pusca mitraliera cu teava scurta cu precizie "punct ochit , punct lovit " la 100 m care la peste 25 de ani de la data fabricarii , si in unele cazuri dupa ce au trecut prin razboiul al 2 lea mondial, le foloseam la "concursuri" de tir tragand la 25 m la cutie de chibrit sau chiar la tigara.

A doua arma pe care vreau sa o aduc in discutie este vestitul AKM pe care sunt convins ca-l stiti cu totii. Arma cu imprumut de gaze, de asemenea foarte precisa ( ma refer la armele cu patul de lemn ) .

Aceste doua arme au ridicat aceleasi discutii ca cele pentru armele semiautomate .

Eu nu inteleg altceva ( este firesc , sa nu inteleg atata timp cat am strat gros de puff pe mine :lol: ) :
Nu inteleg de ce sa-ti cumperi arma semiautomata cat timp la noi cu sunt permise mai mult de 2 cartuse in MAGAZIE.
Am vazut filme pe PV-TV . In Canada se merge la vanatoare de rate sau de gaste cu semiautomate cu cate 5 cartuse in magazie ( daca am numarat eu bine )

Deci intrebarea mea este de ce-si cumpara cineva o arma semiautomata cand poate sa cumpere un book ?
Multumesc,
Razvan


PPS-UL nu este cu mecanism inertial ci cu sistem simplu-blow-back.
Despre precizia ei probabil numa in "clubul" in care ai tras sa se fi nimerit o astfel de arma. Trage cu inchizatorul deschis, are un tragaci ca naiba, tevile mai mult sau mai putin strambe, aparate de ochire la limita posibilitatii de folosire. Pe pariu ca de lovesti cutia de chibrite la 10 m e numai si numai din intamplare.
Discutie aproximativ aceeasi si pentru AK - trebe sa muncesti mult pe langa una ca s-o scoti sa traga macar 2 MOA si sa ai parte de munitie foarte buna.
Banuiesc ca nu ai o idee exacta despre ce inseamna precizie foarte buna, mai ales pentru armele din ziua de azi.

De ce sa alegi semi?
Din mai multe motive:
- cartusul in plus ... de multe ori e bun si sa reincarci o semi e mai iute decat o basculanta
- reculul mult mai mic perceput ... si cand tragi mult se simte diferenta
- pe o teava aproape intotdeauna se trage mai bine ca pe doua tevi ... mai ales ca astea doua trimit aproape sigur proiectilele in puncte diferite - la alice nu se vede ca-i diametrul snopului mare dar incercate cu proiectile unice se vede foarte bine
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde blackcrotal pe 27 Feb 2014, 19:55

TITIDIB scrie:Am votat sistemul inertial, intr-ucat arma detinuta are sistem inertial benelli, chiar daca se numeste Stoeger. Alegerea a fost facuta in urma unor recomandari, pentru ca de experienta nu se punea problema. Stiti cum cred ca este? iti cumperi masina Opel, o schimbi in cele mai multe cazuri tot cu Opel ; .....ai mai multe posibilitati ...si atunci iei Mercedes si tot asa. Experienta o capeti si in functie de "posibilitati". Si posibilitatea de a detine intr-o zi o "semi" pe recuperare de gaze exista, chiar daca va fi MP153 SAU...155...Si acest lucru mai ales datorita lobi-ului facut acestei arme de catre @Violiv. Dar....gandul tot la Mercedes "imi este in materie de arme".
@ Don- sunt de acord cu tine; si anume lisa suprapusa pentru vanatoarea la picior si la padure, semi la pasaj, dar si carabina & sistem optic pentru panda la mistret sau....
Cu stima! :wink:


Salut @TITIDIB, vad ca ai sau ai avut o Stoeger . Ce poti sa spui despre aceasta arma inertiala. parti pozitive si parti negative.
Multumesc mult,
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde yoghi pe 28 Feb 2014, 11:35

stoeger este urmasul dintre Benelli super90 si Beretta S100.
Nu are mare precizie la brenek (7-10cm la 50 m )dar in rest e fbuna.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde blackcrotal pe 28 Feb 2014, 22:42

Salut,
Multumesc yoghi
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Ian 2016, 17:51

Am fost doua zile la vanatoare de iepure,ger si zapada din belsug.
Ieri la ora 8 diminata cand am intrat in camp erau -18 grade,la ora 12 erau -17 grade,iar pe la intoarcerea din camp -14 grade.
Astazi la ora 8 cand am intrat in camp erau -19 grade, la ora 12 erau -17 grade si la intoarcere -15 grade.
Si acum sa trecem la semi-automate sau mai bine spus cum s-au comportat ele in teren pe asemenea temperaturi.
Arme prezente:
-Doua MP 155-imprumut de gaze
-Una MP 153-imprumut de gaze
-Una Benelli Rafaello Crio Confort-inertiala
-Una Beretta Benelli Iberica (B.B.I)-functionare inertiala
-Una Breda cu functionare pe baza reculului tevii
-Una Beretta model mai vechi,Italia-functionare cu imprumut de gaze.
Si acum sa vedem cum au mers.
Ieri situatia a stat in felul urmator:
-Cele doua Baikal-uri MP 155 au avut cateva probleme la percutare. Atat la primul foc cat si cazuri cand dupa ce a percutat primul nu a mai percutat al doilea cartus,sau nu a percutat primul,a plecat al doilea,iar la al treilea din nou probleme. Problema a fost exclusiv la percutarea capselor,doar cate un mic tacanit si pauza.
-Baikalul MP 153 a functionat fara probleme.
-Benelli Rafaello Crio a avut un rateu la percutarea capsei.
-B.B.I-ul a tras doua focuri dupa care caput,nu a mai vrut sa percuteze neam.
-Breda a mers fara probleme.
-Beretta la fel,a functionat fara vreo problema
Astazi,dupa ce posesorii si-au curatat armele si le-au uns cu un ulei fin pentru timp geros:
-MP-urile 155 au avut din nou probleme cu percutarea capselor,practic aceeasi situatie ca ieri.
-MP-ul 153 a functionat fara probleme.
- Rafaello Crio a avut probleme la percutarea capsei de doua ori,posesorul fiind foarte dezamagit. A mai tras cateva focuri dupa niste grive si de data aceasta a functionat normal. Se vede ca cei doi iepuri au avut noroc.
-BBI-ul nu vrut nici astazi sa isi faca treaba,acelasi tacanit si cam atat. Va dati seama ce a fost la gura proprietarului armei.
-Breda a mers din nou fara probleme.
Desi nu fac obiectul acestui topic amintesc si de basculantele juxtapuse si suprapuse prezente. Printre ele,IJ-uri 26,54,58,43,27,cateva Merkel Suhl,un Rizzini Aurum. Toate au functionat perfect.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Ian 2016, 17:32

La voi,cei care ati iesit in weekend la vanatoare,cum a fost? Ceva probleme cu armele?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde the_mav pe 25 Ian 2016, 17:54

Sly_Fox scrie:La voi,cei care ati iesit in weekend la vanatoare,cum a fost? Ceva probleme cu armele?

-21 grade, doua beretta semi - ambele au murit; doua bockuri IJ27 de 12 si respectiv Miroku de 20 - ambele au functionat fara nici un fel de probleme.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate