Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

semi cu imprumut de gaze
101
58%
semi inertiala
74
42%
 
Voturi totale : 175

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde catalinim pe 16 Iun 2008, 19:53

Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?
Avantaje/dezavantaje, experiente, sfaturi, dogme, zvonuri, tot ce va trece prin cap ... dar despre semi!
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 17 Iun 2008, 07:48

- cu inchizator cu deschidere intarziata si "bile de rulment" :shock: :lol:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde cybelle pe 17 Iun 2008, 08:58

iar...
o sa vb de pareri si pareri....
cu pistoane "bune" si gaze "proaste"...
si da da rulmenti si alte alea....

:lol: :lol: tare aia cu rulmentul..... :lol: :lol:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Aldebaran pe 17 Iun 2008, 14:08

Cite una din fiecare si s-a rezolvat problema; adica si un Ford, si un Chevy...
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde violiv pe 17 Iun 2008, 16:04

Nu e gluma. Exista un model de inchizator pentru arme semi, inventat de Mauser prin 1945 pentru un model de arma de asalt, care functioneaza ca un inertial, cu deschidere intarziata de prezenta unor cilindri de rulment ce se angreneaza intre inchizator si culata. Este o evolutie a celebrului inchizator de la mitraliera germana MG 42 dar nu mai are nevoie de reculul tevii ca sa functioneze. Inchizatorul a fost folosit de multe arme celebre (H&K fiind cele mai cunoscute) dar toate pe glont pana cand, anul acesta, o firmulita a scos si o lisa "S.F." ce functioneaza pe baza acestui inchizator.

http://www.srmarms.com/

De votat, votez "cu recuperare de gaz" pentru ca se poarta mai bine la recul. Dac-ar fi sa judec sistemul in sine, cel inertial este mai simplu si mai usor de intretinut.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde cybelle pe 17 Iun 2008, 18:32

:oops: :cry:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde catalinim pe 21 Iun 2008, 15:58

cybelle scrie:iar...
o sa vb de pareri si pareri....
....

Asta si intentionez! :wink:

Aldebaran scrie:Cite una din fiecare si s-a rezolvat problema; adica si un Ford, si un Chevy...

Nu le poti conduce simultan!
Le dedicam unui anume fel de vanatoare?
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde vinatorul iscusit pe 21 Iun 2008, 19:13

catalinim scrie:Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?
Avantaje/dezavantaje, experiente, sfaturi, dogme, zvonuri, tot ce va trece prin cap ... dar despre semi!

daca s au tras cateva mii de cartuse fara nici o problema,fara intretinere,si acum totul functioneaza perfect,este INERTIALA ,daca se cheama Benelli,si cel care o are sunt eu,ai putea s o incerci cu toata increderea...fata de ce stiu la cei care au " cu imprumut de gaze",ei au mai multe probleme .
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Mesajde cybelle pe 21 Iun 2008, 19:36

mda...
deci.. parerile sunt impartite... clar impartite..
in principiu cand iei o arma inseamna ca ai mai tras cu ea sau macar cu un model asemanator.
daca o iei si i-ti place, cu siguranta[ asta sunt eu...si vad ca si altii gandesc la fel :lol: ] o sa o recomanzi cu caldura si incredere tuturor celor care cer un sfat; ca si adevar absolut, NU S-A CREAT ARMA CARRE SA SE AUTOCURETE SINGURA, IAR NOI, VANATORII DOAR SA TRAGEM CU EA SI ATAT.
deci: trage cu ele, vezi diferenta de recul, etc si apoi CUMPARA UNA CU IMPRUMUT DE GAZ.... :lol: :lol: [glumesc] :wink:

adevarat ca alea inertiale le cureti mai rar; "mai rar" nu inseamna o data in viata, inseamna doar mai rar si atat.
in functie de cate cartuse tragi intr-un sezon, acel mai 'rar' se poate transforma in 'mai des'. :wink:

citez din "cineva" care are ceva legatura cu armele si tirul acestora:
singuara care nu se blocheaza e A 391.....
stiu ca o sa-mi atrag diferite 'remarci' asupra mea insa, arma se tine in cutie nu montata[vb de semi]; cand vi de la vanatoare si o demontezi, nu e greu sa dai cu carpa pe acel pistonas[autopulente] si prin interiorul lui... si gata curatatul armei.. :shock: 5 minutele si atat.

cu stima; e doar parerea mea. :)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde catalinim pe 21 Iun 2008, 19:42

vinatorul iscusit scrie:
catalinim scrie:Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?
Avantaje/dezavantaje, experiente, sfaturi, dogme, zvonuri, tot ce va trece prin cap ... dar despre semi!

daca s au tras cateva mii de cartuse fara nici o problema,fara intretinere,si acum totul functioneaza perfect,este INERTIALA


Mai da-o dracu! - mii de cartuse fara intretinere :shock: :shock: :shock:

vinatorul iscusit scrie: ... si cel care o are sunt eu,ai putea s o incerci cu toata increderea...fata de ce stiu la cei care au " cu imprumut de gaze",ei au mai multe probleme .


Ai particularizat, nu se pune! :lol: :lol: :lol:

Daca nu o asezi ferm in umar ce se intampla? :wink:
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde catalinim pe 21 Iun 2008, 19:48

cybelle scrie:mda...
deci.. parerile sunt impartite... clar impartite..
in principiu cand iei o arma inseamna ca ai mai tras cu ea sau macar cu un model asemanator.
daca o iei si i-ti place, cu siguranta[ asta sunt eu...si vad ca si altii gandesc la fel :lol: ] o sa o recomanzi cu caldura si incredere tuturor celor care cer un sfat; ca si adevar absolut, NU S-A CREAT ARMA CARRE SA SE AUTOCURETE SINGURA, IAR NOI, VANATORII DOAR SA TRAGEM CU EA SI ATAT.
[u]deci: trage cu ele, vezi diferenta de recul, etc si apoi CUMPARA UNA CU IMPRUMUT DE GAZ.... :lol: :lol: [glumesc] :wink: [/u]adevarat ca alea inertiale le cureti mai rar; "mai rar" nu inseamna o data in viata, inseamna doar mai rar si atat.
in functie de cate cartuse tragi intr-un sezon, acel mai 'rar' se poate transforma in 'mai des'. :wink:

citez din "cineva" care are ceva legatura cu armele si tirul acestora:
singuara care nu se blocheaza e A 391.....
stiu ca o sa-mi atrag diferite 'remarci' asupra mea insa, arma se tine in cutie nu montata[vb de semi]; cand vi de la vanatoare si o demontezi, nu e greu sa dai cu carpa pe acel pistonas[autopulente] si prin interiorul lui... si gata curatatul armei.. :shock: 5 minutele si atat.

cu stima; e doar parerea mea. :)


Vezi semnatura, am una de ceva timp! :wink:
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Aldebaran pe 22 Iun 2008, 02:25

Roller delayed blowback (nu ma hazardez sa fac o traducere).
Asi fi curios sa vad cum merge la o arma de vinatoare, cu multitudinea de incarcaturi pe care o poti trage... daca mergea, ar fi pus-o cineva pe o arma pina acum.

violiv scrie:Nu e gluma. Exista un model de inchizator pentru arme semi, inventat de Mauser prin 1945 pentru un model de arma de asalt, care functioneaza ca un inertial, cu deschidere intarziata de prezenta unor cilindri de rulment ce se angreneaza intre inchizator si culata. Este o evolutie a celebrului inchizator de la mitraliera germana MG 42 dar nu mai are nevoie de reculul tevii ca sa functioneze. Inchizatorul a fost folosit de multe arme celebre (H&K fiind cele mai cunoscute) dar toate pe glont pana cand, anul acesta, o firmulita a scos si o lisa "S.F." ce functioneaza pe baza acestui inchizator.

http://www.srmarms.com/

De votat, votez "cu recuperare de gaz" pentru ca se poarta mai bine la recul. Dac-ar fi sa judec sistemul in sine, cel inertial este mai simplu si mai usor de intretinut.
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde violiv pe 22 Iun 2008, 08:36

Inchizator labil cu deschidere intarziata pe mecanism cu role - cam asa ar suna intr-o traducere aproximativa.
Mecanismul este extrem de eficient si a facut cativa prozeliti in ultimii 50 de ani. Din tot ce-am citit despre el si despre armele ce l-au folosit am aflat ca are o bubita: este prea puternic si nu functioneaza cu incarcaturi mai usoare. Despre H&K, indiferent de tipul de arma ce-l foloseste se stie ca nu merge cu incarcaturi reincarcate ca pentru tras mult in poligon. In plus, are nevoie si de o asistare micuta cu o portie de gaz ce se intoarce spre tub. Nu stiu cum au facut asta cei de la srmarms. Cu o mica incursiune cu google se gasesc si filmulete in care arma chiar trage. Avand in vedere destinatia ei spre fortele de ordine si tendinta ca aceste forte sa fie dotate cu arme ce pot trage si incarcaturile non letale, mult mai "subtiri", banuiesc ca au facut ei ceva sa mearga pentru ca functionarea duala (si manuala) nu apare intre optiunile armei.
Oricum ar fi, desenul este unul care mi se potriveste "manusa" si tare as vrea sa se puna in vanzare odata.
Dupa semi "plasa" cu semi/si/automata in 308 W de la knight arms ce asteapta de aproape 2 ani punerea pe piata am invatat ca nu tot ce suna frumos in prezentari e la fel de frumos si-n realitate. Da' tot sper :wink:

Tocmai din cauza aparitiei acestei game foarte variate de incarcaturi au cam disparut din fabricatie sisteme de functionare la semi care au facut un pic sau mai multa istorie: recul lung al tevii, recul scurt al tevii, deschidere intarziata asistata de gaz.......

Oricum, desi m-ar limita in gama, o Browning Auto 5 (din cele facute in Belgia cu carcasa de otel sau ultima varianta, cea "lipsita de recul") sau o Cosmi cu a sa mecanica foarte particulara tot mi-ar surade. As alege calibrul 16 ca sa nu ma supar prea tare ca nu functioneaza de la 24 la 56 g :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Aldebaran pe 22 Iun 2008, 19:12

Tot ce am vazut aici cu destinatie militara/law enforcement sint sau lever action sau gas operated. Ca sint arme experimentale cu diverse sisteme de rearmare (,ma refer la shotguns) nu exista indoiala, dar de la experimental la comercial e o cale foarte lunga. Probabil ai auzit de wildcat cartridges, aceeasi poveste acolo; unele au avut succes si sint foarte populare si un succes comercial, altele au disparut la fel de repede cum au aparut.
Roller delayed la o arma de vinatoare fie smooth bore fie rifle, hmmm... cum ziceam, experimental poate dar sa ajunga pe piata ma indoiesc. Sistemul a fost creat pentru volum mare de foc, nu e cazul aici.
Browning A-5 da, e o clasica; ma uitam si eu intr-o vreme, ce nu-mi place este shocul fix (se poate remedia) si pretul relativ ridicat pentru o arma produsa in milioane de exemplare. Pina la urma, daca gasesc una pe gustul meu si l-a pretul potrivit probabil ca o s-o adaug la colectie, dar in 12 Ga.
Semiauto facuta de TSKIB SOO (Tula), MTs-22 aduce cu A-5 la profil (humpback) dar este gas operated (poza aici: http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtop ... ts&start=0

Ce aiurea suna traducerea (blowback), esti sigur? Ce simplu e in germana (Masseverschluss), apoi in engleza (blowback), in italiana e cam lunga, ca in romana (Massa battente (ritardato a rullini)).

violiv scrie:Inchizator labil cu deschidere intarziata pe mecanism cu role - cam asa ar suna intr-o traducere aproximativa.
Mecanismul este extrem de eficient si a facut cativa prozeliti in ultimii 50 de ani. Din tot ce-am citit despre el si despre armele ce l-au folosit am aflat ca are o bubita: este prea puternic si nu functioneaza cu incarcaturi mai usoare. Despre H&K, indiferent de tipul de arma ce-l foloseste se stie ca nu merge cu incarcaturi reincarcate ca pentru tras mult in poligon. In plus, are nevoie si de o asistare micuta cu o portie de gaz ce se intoarce spre tub. Nu stiu cum au facut asta cei de la srmarms. Cu o mica incursiune cu google se gasesc si filmulete in care arma chiar trage. Avand in vedere destinatia ei spre fortele de ordine si tendinta ca aceste forte sa fie dotate cu arme ce pot trage si incarcaturile non letale, mult mai "subtiri", banuiesc ca au facut ei ceva sa mearga pentru ca functionarea duala (si manuala) nu apare intre optiunile armei.
Oricum ar fi, desenul este unul care mi se potriveste "manusa" si tare as vrea sa se puna in vanzare odata.
Dupa semi "plasa" cu semi/si/automata in 308 W de la knight arms ce asteapta de aproape 2 ani punerea pe piata am invatat ca nu tot ce suna frumos in prezentari e la fel de frumos si-n realitate. Da' tot sper :wink:

Tocmai din cauza aparitiei acestei game foarte variate de incarcaturi au cam disparut din fabricatie sisteme de functionare la semi care au facut un pic sau mai multa istorie: recul lung al tevii, recul scurt al tevii, deschidere intarziata asistata de gaz.......

Oricum, desi m-ar limita in gama, o Browning Auto 5 (din cele facute in Belgia cu carcasa de otel sau ultima varianta, cea "lipsita de recul") sau o Cosmi cu a sa mecanica foarte particulara tot mi-ar surade. As alege calibrul 16 ca sa nu ma supar prea tare ca nu functioneaza de la 24 la 56 g :wink:
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde cybelle pe 22 Iun 2008, 20:34

@ catalinim..
am vazut ka ai una... :wink:
si eu am una 8) :lol:
da cu ea dai si la prepelita cu 24 de grame??? :)
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde violiv pe 22 Iun 2008, 22:00

@Aldebaran
Aiurea nu e traducerea in romana ci termenul "american" e unul ce s-a incetatenit fara a avea o mare legatura cu tehnica sistemului de inchidere; termenii din tehnica armelor sunt un pic diferiti de cei folositi de civili. Cum in lb. rom. nu prea au existat termeni inventati pe plaiurile noastre am preluat de pe afara. Si la noi se foloseste din ce in ce mai mult "blowback" dar cu sensul de miscarea spre posterior a culatei :shock: mult mai apropiat de ce inseamna el decat de descrierea unui sistem de functionare.
Pe scurt, in epoca de sfarsit de sec XIX, inceput de XX cand au erupt pistoalele din toate colturile, s-au trasat si niste linii directoare in ceea ce priveste denumirile sistemelor. In mare, ele sunt: labile si stabile. Primele n-au nicio conexiune intre teava sau culata si inchizator, celelalte au. "Deschidere intarziata" a fost, initial, un termen aplicat la modelele cu inchizator stabil ce realizau deschiderea dupa ce glontul parasea teava. Ulterior s-a mutat un pic in sfera celor labile care se deschid mai lent, numite si "metastabile". In plus s-a adaugat si un grup de cuvinte ce descriu pe scurt mecanismul.
In italiana, descrierea corecta este "chiusura mettastabille con masa batente a ritardo a rulli", "chiusura labile a massa" descriind ceea ce numesc americanii blowback.
In aceasta ordine de idei, sistemul de la Colt-Browning se denumeste in lb. romana: "inchizator stabil cu scurt recul al tevii si teava oscilanta" +/- "geometric" ce apare uneori pentru a descrie existenta unor suprafete de "ancorare" intre teava si culata/inchizator iar cel de la Beretta din dotarea americanilor ar fi "geometric cu scurt recul al tevii si bloc oscilant" sau cel de la noua serie X "stabil cu teava roto-translanta", etc.
Nici termenul american "bolt-action" nu este folosit chiar bine desi s-a incetatenit poate chiar mai mult. Sistem cu bolt are si AK-ul :roll: Corect ar fi "inchizator rotativ-translant", etc.
Eu personal sunt impotriva folosirii termenilor preluati "dupa ureche" chiar daca o lume intreaga ii foloseste si lumea stie ce inseamna cand rostesti cuvantul.

"Tensiune arteriala" este termenul folosit de toti desi "presiunea" sangelui n-are nimic de-a face cu "tensiunea", acest termen putand fi aplicat eventual ca "tensiune parietala" pentru peretii vasului si care este cu totul altceva si are cu totul alte unitati de masura.

In ceea ce priveste sistemele de actionare la semi, cel mai simplu, rational, eficient, etc. mi se pare cel labil cu deschidere intarziata prin substractie de gaz - adica, o mica portie din gazele de ardere este preluata imediat de la gura cartusului si directionata sub teava, spre anterior, spre un piston solidar cu inchizatorul. Presiunea gazelor din teava tine inchizatorul in pozitie inchisa pana cand incarcatura iese pe gura tevii si presiunea scade brusc iar inchizatorul poate pleca spre inapoi impreuna cu tubul tras sub actiunea reculului acestuia. Sistemul a fost folosit cu succes de H&K in pistoletul model 7 dar si de altii tot la pistoale. Rusii au facut un model cu acest principiu de functionare care a concurat la alegerea noii arme din dotarea fortelor lor. A existat chiar si o BREDA lisa ce functiona cu acest sistem. Sistemul are marele avantaj ca se auto-regleaza la incarcatura, fiecare incarcatura determinandu-si singura presiunea ce o inchide. De ce nu a supravietuit sau nu s-a extins? Pentru ca nimic nu-i perfect si acesta are si el o hiba ce a dus si la pierderea concursului rusesc in favoarea unui sistem Browning modificat. Hiba este ca are nevoie de o portie infima de gaz ca sa functioneze, portie care este preluata printr-un orificiu foarte mic iar acesta are tendinta de a se astupa cu mizerie la un numar relativ mic de focuri trase - determina astfel nu "deficiente de lucru" ci transforma sistemul intr-unul blow-back la incarcaturi mult prea puternice pentru un astfel de sistem simplut.

Pana la urma ramanem la imprumut de gaz pentru deschidere care s-a dovedit cel mai functional, de la pistoale la arme de asalt, lise, ghintuite pana la 50 BMG sau chiar mai mari.

Rusii au facut si ei o semi cu lung recul al tevii :?" inchizator stabil cu actionare prin lungul recul al tevii" - este modelul MC 21-12 de la Tula ce a facut ceva cariera la vremea lui:
http://www.tulatoz.ru/en/mc21.html

@cybelle - a lui catalinim trage cu orice asa cum a luat-o din magazin, a mea vrea sa-i strangi un pic arcul regulator si trage si "paie".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Aldebaran pe 23 Iun 2008, 02:25

@Violiv
Fara a intra in polemici, vreau sa-ti spun ca termenul "bolt action" este utilizat corect, IMO; cind a fost introdus la sfirsitul secolului XIX, armele militare foloseau sau un sistem numit break action (ca la armele de vinatoare lise, sau dublu expres), sau falling block action si erau single shot. Nu sint sigur ca termenul este american la origine, sau britanic.
Dupa ce armele semiautomate au cistigat in popularitate, termenul s-a pastrat evident pentru cele cu reincarcare manuala desi bolt-ul face parte si din mecanismul celor semi sau auto.
Termenii folositi in ROU imi sint cam straini asa ca in continuare voi folosi termenii anglo-saxoni unde nu sint sigur de echivalent.
Cit despre semantica blowback-ului, daca luam termenii individual ar rezulta in romana "aruncare brusca inapoi" ceea ce este corect d.p.d.v. al actiunii.
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Don pe 08 Dec 2010, 22:10

Redeschid discutia pentru a reveni la esenta subiectului propus si cred ca:
-e bine sa-ti iei o semi cu 'imprumut de gaz' daca:
1.vrei o arma sa-ti 'inmoaie' reculul , sa fie mai bine pregatita
pentru focul de urmarire;
2.esti un pasionat al pasajelor si ce ti-am spus mai sus inseamna
folosirea magnumurilor in conditii optime plus faptul ca traditionala
dezechilibrare spre fata a 'gazelor' devine la acest tip de vanatoare
un avantaj asigurind o miscare fluida de urmarire a tintei in miscare;
3.nu esti lenes la curatat arma;
-e bine sa-ti iei o 'inertiala' daca:
1.vrei o arma mai bine echilibrata , in genul suprapuselor de calitate;
2.esti mai lenes si nu vrei sa dedici mai mult timp curatatului armelor,
cam si cum ai avea o suprapusa sau o juxtapusa.
Eu personal am luat un 'imprumut de gaz' pentru pasaj si la banii cu care mi-as fi luat o Benelli am mai facut un efort(destul de mare) , am mai adaugat vreo 2000 de lei si mi-am luat pentru camp si padure o suprapusa de
calitate , nu un substitut de genul inertialei!Recomand reteta , incepeti prin achizitionarea uneia dintre cele doua
in ordinea nevoilor(suprapusa prima , daca vanati mai mult la picior si la padure , semi prima ,daca vanati mai
mult la pasaj) si , in timp , constituiti-va perechea , veti avea mari satisfactii!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Cristi pe 22 Dec 2010, 13:57

Pentru amatorii de istoria tehnicii armelor, o inertiala Sjogren daneza din 1908! :) Italienii faceau nani pe vremea aia! :D
Imagine
Imagine
http://www.technika.nu/modules/tinycont ... php?id=163
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde olaru pe 19 Mai 2011, 11:36

Sa va povestesc o intimplare petrecuta acum ,12 ani, poate mai mult,...Un prieten, nou vinator,pleaca in Italia intr-un schimb de experienta,si-si cumpara si o pusca, o semi L. Franki ,2 plus 1,pusca noua,frumoasa,dar care ,dupa citeva iesiri se bloca [uneori],dupa un cartus...A trecut un an, timp in care prietenul meu intrase la disperare,cu gindul s-o vinda.Nu mai avea nici unul din grupa o semi, deci nu aveam experienta de acum...Dupa o vinatoare frumoasa si dupa o sticla de Jack,am desfacut-o din toate cele,dind la un moment dat de acel orificiu pt. gaze,infundat...Chiar am avut o revelatie,realizind atunci felul in care lucreaza acest sistem...Intradevar,se stringe multa mizerie dupa tragere,mai multa poate decit la inertiale, dar au si alea pacatele lor...
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2011, 21:57

Cristi scrie:Pentru amatorii de istoria tehnicii armelor, o inertiala Sjogren daneza din 1908! :) Italienii faceau nani pe vremea aia! :D
Imagine
Imagine
http://www.technika.nu/modules/tinycont ... php?id=163


Interesanta arma . Vad ca nr total a fost de 5000 bucati, nu prea a avut viata lunga in productie. Poate ca si atunci erau prea multi traditionalisti in domeniul vanatorii. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde TITIDIB pe 29 Noi 2011, 18:02

Am votat sistemul inertial, intr-ucat arma detinuta are sistem inertial benelli, chiar daca se numeste Stoeger. Alegerea a fost facuta in urma unor recomandari, pentru ca de experienta nu se punea problema. Stiti cum cred ca este? iti cumperi masina Opel, o schimbi in cele mai multe cazuri tot cu Opel ; .....ai mai multe posibilitati ...si atunci iei Mercedes si tot asa. Experienta o capeti si in functie de "posibilitati". Si posibilitatea de a detine intr-o zi o "semi" pe recuperare de gaze exista, chiar daca va fi MP153 SAU...155...Si acest lucru mai ales datorita lobi-ului facut acestei arme de catre @Violiv. Dar....gandul tot la Mercedes "imi este in materie de arme".
@ Don- sunt de acord cu tine; si anume lisa suprapusa pentru vanatoarea la picior si la padure, semi la pasaj, dar si carabina & sistem optic pentru panda la mistret sau....
Cu stima! :wink:
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Don pe 08 Dec 2011, 22:18

Titi,si armele cu glont trebuiesc macar doua...eu tin un 243Win si un 30-06 Sprg - daca eram mai avut,
mai aveam vreo doua!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde TITIDIB pe 16 Dec 2011, 00:27

Don scrie:Titi,si armele cu glont trebuiesc macar doua...eu tin un 243Win si un 30-06 Sprg - daca eram mai avut,
mai aveam vreo doua!


Ca intotdeauna sunt de acord cu tine, dar...la capitolul carabine ma opresc deocamdata la CZ 550/3006, cu care dealtfel am tras mai mult pentru antrenament (am avut o singura iesire pe un fond privat si arma a ramas curata ...cel putin pe interior).@ Don- Esti haios cand spui ca "daca eram mai avut, mai aveam vreo doua"....te cred, tentatia e mare ...e ca si cu femeile(monogam/bigam..)....noroc ca in cazul armelor nu este ilegal si nici imoral sa fi.......... "multiarm". ...De la varsta frageda...acum vreo...34 ani am inceput cu pescuitul; si am crezut ca e suficient "chinul" provocat familiei, dar... pana la urma am dat ghes unei chemari mai vechi...din familie..<<VANATOAREA>>...si m-a sedus ireversibil; de la nevoia de a iesi in natura cu prietenii .....pana la dorinta de a ma documenta si a ma echipa cu o logistica cel putin decenta. Si mai stiu ca.....niciodata nu e de ajuns.....Cu stima! :wink:
P.S. Scuze de off-topic.
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde Don pe 16 Dec 2011, 00:40

Si eu am mostenit pasiunea vanatorii de la fratii bunicii mele paterne...pe care mi-i amintesc venind de la
Targoviste si din imprejurimi ,unde locuiau,tocmai la Constanta,unde locuiam eu cand aveam 4-5 ani,
mi se pareau fascinanti,imbracati in verde,cu palarii verzi si cu armele in toc,unul avea o arma in cal12,celelalt in 16 si toata copilaria timpurie m-a framantat dilema cum de cartusele de 12 sunt mai mari decat cele de 16...m-am lamurit mai tarziu!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde zorbaz pe 03 Ian 2012, 07:51

Arma mea semiautomata pentru sarite, e o BREDA veche inertiala , nu stiu cum se cheama modelul... dar teava culiseaza cand trag si incarca urmatorul cartus. Are teava scurta 63 cm si soc deschis fix, nu stiu cat exact banuiesc 1/2. :oops:
zorbaz
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Mar 2010, 10:38

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 03 Ian 2012, 11:31

Nu este inertiala ca mecanism de functionare ci o arma cu lung recul al tevii (mai zisa in popor si "cu arc" :lol: ), mecanismul fiind imprumutat de la Browning Auto 5. Pentru epoca lor si chiar si pentru astazi (daca te limitezi la 12/70 munitie) merg foarte bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 03 Ian 2012, 11:36

Pentru a afla valorea constrictiei masori diametrul interiorul al tevii la nivelul socului si mai in adancime cu un micrometru de adancime. In mare, o diferenta de 0,9-1 mm inseamna full; ~0,5 mm = soc 1/2...plus valorile dintre ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde zorbaz pe 03 Ian 2012, 19:55

Multumesc, dar imi trebuie scula... si ma gandesc de unde sa imprumut un micrometru de adancime :?
zorbaz
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Mar 2010, 10:38

Re: Semiautomata: cu imprumut de gaze sau inertiala?

Mesajde violiv pe 04 Ian 2012, 09:52

Prin atelierele de reparatii masini "destepte" ar trebui sa aiba macar unul.

Pe de alta parte, ar trebui sa scrie undeva pe teava ce si cum. Trebe sa fie trecute stante cum ca teava a fost verificata, eventual diametrul interior, valoarea socului exprimata intr-una din forme, chiar si masa tevii o mai trec italienii. Niste poze ar ajuta....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori

Publicitate